Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 8 min

Data: 19.05.2022

Skuteczna sposoby zarabiania na blogu w 2023. Prowadzenie bloga a zarobki

Obecność w sieci staje się niemalże codziennością. Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej strony www - wizytówki, portfoliolanding page’asklepu internetowego, czy też bloga. 

Chyba śmiało można powiedzieć, że blog należy do jednej z najpopularniejszych i zarazem najstarszych form witryn www. Pierwszy wpis tego typu powstał już na samym początku lat 90’ (1991), a jego autorem był TimaBerners-Lee. Od tego czasu już regularnie towarzyszyły światu cyfrowemu. To jednak po 2010 zaczęły one zyskiwać w Polsce na większej popularności, a wpływy ich twórców zaczęły wzrastać. 

Jak więc wykorzystać blog do zarabiania pieniędzy?

Jakie metody są najpopularniejsze, aby zacząć zarabiać na blogu?

Sprawdźmy to! 

 

Reklamy na blogu - jak zarabiać na reklamach?

 

Pierwszą, podstawową metodą na zarabianie na Twoim blogu internetowym jest umieszczenie na nim reklam. Samo ich stosowanie jest dość powszechne. Oczywiście jeśli chcemy utrzymać wiarygodność i spójność własnej platformy, liczy się też tutaj zręczne dobranie contentu reklamowego do tego, który prowadzony jej przez nas samych. 

O jakich reklamach mowa? Rozwiązań jest kilka. 

 

Sieci reklamowe a ogłoszenia prywatne

Jeśli chodzi o sprzedaż reklam możemy postawić na współpracę z sieciami reklamowymi takimi jak Amazon Associates - szczególnie jeśli dopiero zaczynamy swoją karierę zarobkową lub wybrać współpracę bezpośrednią.

W momencie gdy możemy pochwalić się wystarczająco dużym ruchem, zainteresowani najprawdopodobniej będą zwracać się już do nas samych.

Te dwa typy różni m.in. to, że w przypadku tej drugiej to my sami wyznaczamy stawki, które pozwalają zarobić na blogu. 

 

Bannery reklamowe 

Jeden z najmniej skomplikowanych sposobów na reklamę. Nie jest już aż tak popularny jak kiedyś, szczególnie że wtyczki anty-reklamowe to już niemalże codzienność, ale wciąż może okazać się dla niektórych właściwym rozwiązaniem, dzięki któremu będą mogli zarabiać. Zyski są tu uzależnione od kliknięć w reklamę, więc zdecydowanie bardziej polecane są one twórcom contentu blogowego, który cieszy się dość wysoką ilością odwiedzin. Dlaczego? Skoro zarabiamy na klikach i najprawdopodobniej część naszych czytelników posiada AdBlocka, aby zarobić potrzebujemy większej publiczności. Musimy mieć dla kogo pisać.

 

Jak stworzyć baner w kreatorze WebWave?

Aby umieścić baner na stronie tworzonej w WebWave, możemy postawić na projekt zewnętrzny (np. z Illustratora) lub zrealizować cały projekt w kreatorze. 

Wystarczy, że wybierzemy elementy, które będą nam do tego potrzebne - kształt, pole tekstowe oraz przycisk. Gdy dodamy je już na stronie, możemy zająć się ich edycją. Poza zwykłymi aspektami stylistycznymi musimy pamiętać o ustawieniu kształtu na 100%, tak aby baner dopasował się do szerokości witryny. Jeśli już mamy idealne miejsce, w którym chcemy go umieścić - czy to właśnie na górze, czy też pomiędzy sekcjami, musimy go tam zaczepić. Teraz nie będzie już się przemieszczał podczas scrollowania. Dodatkowo  warto też, w rogu baneru ustawić ‘x’, ponieważ w ten sposób damy naszemu odbiorcy wybór - czy chce, aby w jego podglądzie był on widoczny, czy też nie.

 

Marketing afiliacyjny

Jest to kolejne “narzędzie” do zarabiania na blogu. 

Polega ono na tym, że reklamodawca mający produkt (lub usługę), który chce sprzedać umawia się z nami na prowizję od realizacji - czyli za efekty.  

Jak wygląda to w praktyce? Sprzedawca daje nam unikalny link, po którym jest w stanie rozpoznać czy klient skorzystał z jego oferty dzięki naszej reklamie. 

Mamy wiele miejsc do wyboru, w których jesteśmy w stanie umieścić link afiliacyjny - bezpośrednio na stronie (/podstronie), w pojedynczym artykule lub np. przy wykorzystaniu banera.

 

Program afiliacyjny WebWave

WebWave również posiada program partnerski afiliacyjny, Aby zacząć polecać i zarabiać należy się zarejestrować i pobrać swój link polecający, który znajdziemy w panelu webmastera (w sekcji "Polecaj i zarabiaj" - po prawej stronie)

To, w jaki sposób zostanie rozpowszechniony link jest już indywidualną decyzją - możemy go wysłać bezpośrednio do swoich znajomych, zamieścić w social mediach lub właśnie na stronie internetowej, czyli np. na blogu. Od każdej osoby, która skorzysta z linka i zarejestruje się w WebWave, afiliant otrzymuje prowizje (dożywotnio - od każdej opłaty).

Dodatkowo na stronie znajdziemy już przygotowane materiały promocyjne, więc na to też nie trzeba poświęcać dodatkowo czasu.

 

Artykuły sponsorowane

O artykule sponsorowanym mówimy zazwyczaj w momencie gdy np. firma płaci nam za napisanie artykułu - takiego, który bezpośrednio jej dotyczy lub do niej nawiązuje. Zdarza się też, że osoba zainteresowana reklamą w formie artykułu na blogu zaproponuje nam już gotowy materiał do publikacji. Oczywiście należy wtedy sprawdzić, czy nie jest on zbyt przesadzony (przesycony reklamą) i nie wpłynąłby negatywnie na naszą renomę. 

Dobrze przygotowany artykuł sponsorowany, taki, który opiera się a faktach, ale przedstawiony przy użyciu języka korzyści może nie tylko przynieść nam profity w formie opłaty, ale też dostarczyć prawdziwą wartość czytelnikom.

W przypadku artykułów sponsorowanych możemy próbować szukać ofert samodzielnie - np. sporządzić listę marek lub ogólną tematykę, z którą się utożsamiamy lub po prostu zarejestrować się w bazie, która zbiera zainteresowanych współpracami. Tam wybieramy kategorie, które nas interesują oraz określamy widełki cenowe. Rzecz jasna jeśli cieszymy się już pewnym zainteresowaniem, możemy spodziewać się tego, że reklamodawca sam się do nas zgłosi.

Wniosek: Tworzenie bloga to więcej niż praca nad treścią. Dobrze jest też postarać się o współpracę reklamową. 

 

E-commerce a zarabianie na blogu - sprzedaż produktów i usług

 

Produkty cyfrowe i usługi

To, co zaoferujemy zależy od nas samych - naszych możliwości i umiejętności. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, ważne jest też dopasowanie do tematyki Twojego bloga. W ten sposób utrzymasz spójność przekazu i przy okazji będziesz wiedzieć, że czytelników może zainteresować Twoja oferta. 

Co wliczamy do produktów cyfrowych i usług?

 • E-booki

 • Kursy i warsztaty online lub stacjonarne

 • Konsultacje, korepetycje, tłumaczenia

 • Copywriting

 • Prowadzenie strony lub social mediów

 • Materiały w formie zdjęć, grafik, wideo lub muzyki - takie które można wykorzystać we własnej treści

 • Podcasty i audiobooki

 • Aplikacje, wtyczki etc.

 

Oferowanie kursów

Czasem zakładamy bloga, który pokrywa się nie tylko z naszymi zainteresowaniami, ale też i umiejętnościami. Jeśli faktycznie są one na wysokim poziomie i czujemy, że moglibyśmy pomóc rozwinąć je u innych (i oczywiście znaleźliby się chętni), to w taki przypadku oprócz samych treści blogowych możemy też zaoferować naszym odbiorcom kursy, które jeszcze lepiej zgłębią ich wiedzę teoretyczną i praktyczną. 

Część osób poza takimi szkoleniami oferuje też takie, które polegają na omówieniu swoich osiągnięć - np. “Jak zdobyłam/-łem 100 tys. czytelników”, “Jak utrzymuje ruch na stronie?” etc. 

 

Produkty “fizyczne”

Podobnie jak w przypadku produktów cyfrowych lub usług dobrym sposobem na zarabianie przy pomocy bloga sprzedaż produktów materialnych. Mogą to być nasze “rękodzieła” lub oferta marki, z którą współpracujemy. W przypadku tych drugich najprawdopodobniej będą miały one formę rekomendacji/recenzji w postaci wpisu na blogu, social mediach lub w mailingu czy też materiału wideo. Najprawdopodobniej do takiej formy “sprzedaży” otrzymamy kod rabatowy, który będzie miał na celu jeszcze lepsze zareklamowanie oferty. 

Jeśli mówimy już bezpośrednio o sprzedaży własnych produktów (usług również), przyda nam się sklep, który oczywiście bez problemu założymy w WebWave - najlepiej połączyć blog z e-commerce.

Jeśli wytwarzane przez nas rzeczy pokrywają się z blogiem, reklama za pośrednictwem bloga wychodzi naturalnie - wytwory wspierają profesjonalizm bloga i na odwrót. 

Co możemy zaoferować?

 • ręcznie robioną biżuterię 

 • naturalne świece 

 • portrety, plakaty etc. 

 • ceramikę 

 • ubrania 

i wiele więcej

Wskazówka: Zastanawiasz się, jak zrobić sklep internetowy, który będzie dobrze wypozycjonowany i przyniesie realnych dochód? Pomyśl o założeniu bloga!

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Subskrypcje czyli materiały premium  - skuteczne sposoby zarabiana na blogu

Model subskrypcyjny na blogu może po prostu polegać na udostępnianiu niektórych materiałów jedynie subskrybentom, czyli osobom, które regularnie dokonują wpłaty na nasze konto lub np. takie platformy jak Patronite. Wbrew pozorom, coraz więcej osób jest skłonna płacić za treści wysokiej jakości, które wymagały więcej pracy lub te, które pokazują kulisy naszej działalności (coś jak wersja reżyserska filmu). Forma dostarczania takich treści może być różna (filmy, podcasty, grafiki, animacje, teksty etc.), ale ich systematyczne udostępnianie może może naprawdę przynosić przychody.

 

Email marketing i SM a możliwości zarabiania

 

Jeśli prowadzimy e-mail marketing do swojej bazy kontaktów możemy wysyłać newsletter i polecać w nim własne wpisy blogowe oraz promować swoje produkty lub usługi. Dodatkowo możemy też udostępniać swoje rubryki ("pole w mailingu") "na sprzedaż" - czyli po prostu stworzyć post promowany, tyle że w mailu. 

Sama ilość kontaktów nie jest tutaj pierwszorzędna, ponieważ równie ważne jest też zaangażowanie. Oczywiście częstotliwość wysyłek nie powinna być przesadzona - raz na tydzień lub dwa tygodnie powinno wystarczyć. Zbyt duża natarczywość może przynieść odwrotne skutki. 

Podobnie jak w przypadku e-mail marketingu jest social mediami. One również mogą posłużyć nam jako kanały promocyjne. Oprócz własnego contentu możemy tam zamieszczać posty sponsorowane i tzw. polecenia. Bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie tutaj będziemy otrzymywali najwięcej propozycji współprac. 

 

Współpraca

 

Określenie “współpraca” może oznaczać naprawdę wiele. Tym mianem jesteśmy w stanie nazwać przynajmniej 50% form zarabiania na blogu. Mogą być one długofalowe, ale też stricte projektowe - z szybkim osiągnięciem postawionego celu. 

Co wpisuje się w ramy współpracy?

 • testowanie, a następnie recenzowanie produktu lub usług 

 • bycie tzw. ambasadorem marki lub patronem jakiegoś przedsięwzięcia/akcji

 • tworzenie wpisów gościnnych (np. artykuł)

 • pełnienie roli prezentera/prowadzącego jakiegoś wydarzenia 

 

Możliwości zarabiania na blogu - ile można zarobić?

Rozstrzał stawek, na jakie możemy liczyć przy pisaniu bloga jest bardzo duży. 

Prowadząc content na stronie jesteśmy w stanie zarobić od kilkudziesięciu złotych do ponad kilkudziesięciu tysięcy - tak naprawdę nie ma progu z limitem, więc jeśli byłbyś ekspertem, taka stawka mogłaby wynieść setki tysięcy. 

W sieci nie znajdziemy najświeższych danych jeśli chodzi o najpopularniejsze i najbardziej dochodowe formy zarobków blogerów. Ostatni raport pochodzi z 2017 roku i został stworzony przez Blog.media. W czołówce tam znalazły się:

 • wpisy blogowe z określoną stawką 

 • barterowe wpisy blogowe 

 • wpisy w mediach społecznościowych

 • linki afiliacyjne 

 • kursy, szkolenia, produkty, usługi etc. 

 

Formy zapłaty 

Nie tylko stawki mogą być różne, ale też same ich formy. 

Wyróżniamy m.in.:

 • jednorazowe stawki (np. za link)

 • procent od zysku (np. za spersonalizowany link prowadzący do transakcji),

 • miesięczna opłata (np. w przypadku banerów)

 • barter, czyli opłata bezgotówkowa - “coś za coś”

 

Jak podnieść wartość swojego bloga 

 

Jakie kroki należy podjąć, aby nasz blog zyskał na wartości i mógł zacząć na nas zarabiać?

Zanim sami zaczniemy wyznaczać swoje stawki i faktycznie zbierać profity ze swojej strony blogowej należy zadbać o jej popularność i renomę - treści na blogu powinny być rzetelne. Sama wysoka ilość odwiedzin witryny i zasięgi jej social mediów pozwolą nam już na zbudowanie pewnego stanowiska w sieci. - bez tego nie zarobimy ani na reklamach banerowych, ani też nie otrzymamy propozycji artykułu sponsorowanego. 

Co może nam pomóc?

 • prowadzenie wartościowego contentu 

 • regularne wpisy, które usystematyzują wizyty na stronie 

 • określenie grupy docelowej i reagowanie na jej zainteresowanie treściami 

 • prowadzenie social mediów dla swojej działalności blogowej 

 • autentyczność w tym co robimy 

 • podejmowanie współprac z innymi np. w postaci wpisów gościnnych 

 

Jak blogować, aby zacząć zarabiać - podsumowanie 

 

Prowadzenie bloga może wynikać z pobudek tylko i wyłącznie prywatnych, więc i nie zawsze jego autor chce zarabiać na blogowaniu. Jeśli jednak faktycznie liczymy na uzyskanie profitów, to warto poznać jak najwięcej metod, które mogą to umożliwić i wybrać te, które w najlepszy sposób będą odpowiadały naszej tematyce. 

Oczywiście nikt nie ogranicza nas do zdecydowania się tylko na jeden z formatów, wręcz przeciwnie warto przetestować i stosować kilka z nich, aby zarabiać w internecie. Przy okazji należy jednak pilnować, aby sam blog nie zamienił się w 100% reklamę, ponieważ w ten sposób możemy zniechęcić do siebie użytkowników, a z ich odejściem spadną też wyświetlenia. Balans jest tutaj bardzo istotny. Jeśli swój blog będzie prowadzić we właściwy sposób może on stać się naszym głównym źródłem dochodu. 

Samo zarabianie na blogu nie musi być trudne. Pierwsze czego do tego potrzebujemy to samego bloga - platformy, a w tym pomoże nam właśnie kreator WebWave.

 

Być może zainteresuje Cię również:

 

Autor: Kaja Rowicka 

 

 

 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

19 maja 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: