Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 9 min.

Data publikacji: 30.03.2023

Chat GPT - czym jest sztuczna inteligencja, o której wszyscy teraz mówią 

jak wybrać nazwę bloga

Korzystanie ze sztucznej inteligencji staje się coraz popularniejsze. Nie jest to już coś, co widzimy tylko i wyłącznie w filmach lub możemy przeczytać w książkach sci - fiction. Nie jest to też już coś, co jest dostępne tylko i wyłącznie dla wybranych. Więcej rozwiązań opierających się na AI jest na wyciągnięcie ręki dla każdego z nas. Tak też można powiedzieć o narzędziu Chat GPT. Czym jest? W jaki sposób działa? Do czego można go wykorzystać?
Sprawdźmy to!

 

ChatGPT - co to?


Chat GPT (a dla niektórych czat GPT ;)) to algorytm sztucznej inteligencji, który jest szkolony na dużej ilości danych tekstowych i jest w stanie generować spójne i logiczne odpowiedzi na zadane pytania oraz reagować na złożone polecenia.

Samo narzędzie wystartowało w listopadzie 2022 roku, ale szturmem zyskało większą popularność. Między innymi przez materiały video i artykuły, które testowały jego możliwości (oraz oczywiście odbiorców, których ten temat szczególnie zainteresował.  

Platforma ChatGPT wykorzystuje architekturę GPT-3 i jest jednym z produktów OpenAI. 

OpenAI to organizacja non-profit założona w 2015 roku przez kilku znanych przedsiębiorców z branży technologicznej, m.in. Elona Muska, Sama Altmana i Grega Brockmana. Jej celem jest rozwój sztucznej inteligencji oraz jej zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak edukacja, medycyna, przemysł czy badania naukowe, a także (jak komunikują) promowanie bezpiecznego i etycznego stosowania sztucznej inteligencji oraz zwiększanie świadomości na temat potencjału i wyzwań związanych z tą technologią.

Dzięki temu, że sztuczna inteligencja potrafi wygenerować precyzyjne odpowiedzi na pytania, niektórzy są zdania, że będzie też pozytywnie wpływać na edukację. Tutaj jednak do wszystkich uczniów musimy skierować słowo przestrogi: każda informacja podana przez Chat, musi zostać zweryfikowana. Badacze przekonali się bowiem, że spora ich część jest zwyczajnie wymyślona przez AI. 

 

Autoprezentacja Chat GPT-3: Chat OpenAI

Zadaliśmy mu kilka pytań, ale najpierw poprosiliśmy, żeby się sam przedstawił.

,,Cześć! Jestem ChatGPT - duży model językowy szkolony przez OpenAI, oparty na architekturze GPT-3.5. Moim celem jest udzielanie odpowiedzi na różnorodne pytania i pomaganie w rozwiązywaniu problemów związanych z różnymi dziedzinami wiedzy. Moja wiedza jest oparta na wielu źródłach, takich jak książki, artykuły naukowe i internet, a także na wcześniejszych rozmowach z użytkownikami. Cieszę się, że mogę pomóc i odpowiadać na Twoje pytania!”
 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do odpowiedzi na najtrudniejsze pytania 

W związku z tym, że narzędzie ogólnodostępne i można domyślać się, że nie jest ono wykorzystywane w zadaniach, jakie docelowo dla niego obrano, postanowiliśmy poprosić Chat GPT o to, aby podał nam jakie najtrudniejsze pytania mu zadano (,,Jakie najtrudniejsze pytania otrzymałeś?”) oraz o wyjaśnienie, dlaczego nie były one łatwe. 

 • Jakie jest znaczenie życia?
  To pytanie jest bardzo subiektywne i zależy od indywidualnych przekonań i wartości. Odpowiedź na to pytanie może być bardzo złożona i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która zadowoli każdego.
 • Czy istnieje życie po śmierci?
  To pytanie jest kontrowersyjne i zależy od różnych przekonań religijnych i filozoficznych. Jako model językowy nie jestem w stanie stwierdzić, czy istnieje życie po śmierci, ponieważ nie ma naukowych dowodów na to.
 • Czy istnieją pozaziemskie cywilizacje?
  To pytanie jest trudne, ponieważ nauka jeszcze nie udowodniła istnienia pozaziemskich cywilizacji, ale są różne teorie i dowody sugerujące, że istnieją. Jednak, jako model językowy, moją wiedzę opieram na aktualnym stanie wiedzy naukowej, a ta w tej kwestii jest wciąż ograniczona.
 • Jakie będą konsekwencje zmian klimatu w ciągu najbliższych dziesięcioleci?
  To pytanie jest skomplikowane, ponieważ konsekwencje zmian klimatu będą zależeć od wielu czynników, takich jak tempo zmian, działania podjęte przez społeczeństwo i inne czynniki zewnętrzne. Wymaga to więc analizy i prognozowania na podstawie wielu danych i modeli.
 • Dlaczego istnieje zło?
  To pytanie związane jest z filozofią i religią. Jako sztuczna inteligencja, mogę tylko przedstawić różne perspektywy na ten temat.

 • Co można zrobić, aby rozwiązać problem głodu na świecie?
  To pytanie wymaga odpowiedzi, która bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak brak zasobów, nierówności społeczne i inne problemy strukturalne. Rozwiązanie problemu głodu na świecie wymaga złożonej strategii, która może obejmować takie działania jak walka z ubóstwem, inwestowanie w rolnictwo i edukację.
   

Zauważmy, że pytania te są bardzo “ludzkie” (i podkreślają ciekawość i obawy człowieka),  poruszają zagadnienia, które są albo kontrowersyjne albo wręcz jeszcze nieodkryte — a przynajmniej nie są oficjalnie udokumentowane.
 


 

Chat GPT w szkole i branży IT – do czego można go wykorzystać?


Odpowiedź na to pytanie jest zależna w pewnym stopniu od tego, z jakiego wariantu korzystamy. Dla uogólnienia załóżmy, że wykupiliśmy najnowszą wersję. 

 • Research informacji i materiałów 

  • do artykułów

  • do prac mniej lub bardziej naukowych (chociażby do szkoły)

  • do codziennych update’ów

  • do wyszukiwania najlepszych ofert 

 • Propozycje contentu - np. tematy artykułów i postów

 • Współtworzenie koncepcji na film lub książkę (czy też inne formy twórczości)

 • Porady life-style’owe 

 • Własna strona internetowa – tworzenie treści i projektowanie szablonów

 • Wykonywanie szybkich zestawień i porównań 

 • 100% tworzenie contentu (jest możliwe, ale czy warto?) 

 • Opracowanie pomysłu na stronę i jej projekt

 • Współtworzenie planu biznesowego dla firmy i dalszych kroków do podjęcia

Ten ostatni punkt może brzmieć już dość skrajnie, ale mamy na to przykład działalności firmy sprzedającej koszulki z motywami stworzonymi przez AI.

 

Jak włączyć polską wersję językową dla Chat GPT?


Jak się przekonaliśmy, tworząc ten artykuł, internauci często szukają odpowiedzi na pytanie: Chat GPT: jak włączyć w polskiej wersji językowej?

O to akurat nie musimy się martwić. Wystarczy wpisać frazę po polsku. Jeszcze jakiś czas temu Chat GPT odpowiadał tylko w języku angielskim. Teraz do dyspozycji mamy ich więcej, a wśród nich jest właśnie polski. 

 

Nowa wtyczka, czyli Chat GPT 4


Chociaż wciąż ogólnodostępną wersją jest Chat GPT 3, od niedawna możemy też korzystać z upgrade’owanej wersji. Jest ona jednak płatna - koszt wynosi 20 $ na miesiąc. To, co jednak sprawia, że jest ona znacznie lepsza od swojego poprzednika, to to, że w przeciwieństwie do Chat GPT 3, którego dane kończą się na informacjach z 2020/21, to to, że dzięki nowej wtyczce korzysta ona z interface’u API  Bing (przeglądarka od Microsoft), a co za tym idzie, ma dostęp do najświeższych informacji. 

Oprócz dostarczania bazowych materiałów może teraz wykonywać polecenia i odpowiadać na bieżące pytania np. ,,Podaj mi najkorzystniejsze oferty podróży do Indii”, ,,Gdzie dostanę najtańszy komputer Dell model …. (data xx-xx-xx)?” 

 

Czy Chat GPT i inne narzędzia AI mogą pomóc w prowadzeniu biznesu?


Z pewnością można powiedzieć, że narzędzia wykorzystujące możliwości sztucznej inteligencji są w stanie pomóc nam w prowadzeniu działalności, tworzenia dla niej contentu - tekstowego, graficznego etc. Wiele zależy jednak od tego, w jakim stopniu te możliwości wykorzystamy - Czy postawimy na inspiracje, potraktowanie tego jako forma researchu, czy jako pełnoprawne źródło naszych “zasobów”. Ciekawym przykładem jest eksperyment, na jaki zdecydował się João Ferrão dos Santos, który w ręce Chat GPT powierzył nie tylko decyzję o tematyce zakładanej firmy, biznesplanie etc., ale też oddał mu rolę CEO.
Ostatecznie dzięki rozgłosowi w social mediach działalność miała naprawdę dobry start. 

 

Alternatywy dla Chat GPT


Jako że Chat GPT 4 wyzbył się wady, jaką posiadała wersja 3, czyli brak aktualnych informacji z pewnością możemy mówić o upgrade’dzie narzędzia. Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku rozwiązań szerzących rozwiązania z zastosowaniem sztucznej inteligencji wciąż znajdziemy dużo alternatyw dla popularnego teraz Chat’u GPT. 

 • ChatSonic

 • Chinchilla

 • Bloom

 • Jasper

 • YouChat

 • AI Chat od Bing’a

 • DeeplWrite

 • Rytr

Od niedawna do tego grona możemy zaliczyć również Canvę - a przynajmniej w przypadku jeśli mówimy o mniejszych zadaniach, takich jak napisanie krótkiego opisu, treści do postów etc. 

 

Rozwiązania technologiczne dla sztucznej inteligencji: szanse i zagrożenia


W jednym z wywiadów do Business Insider, Anna Bernstein pracująca w Copy.ai powiedziała, że: ,,...jednym z największych nieporozumień, jakie zauważyłem na temat SI, jest przekonanie, że jest ona świadoma, podczas gdy tak nie jest. Kiedy próbuje ona mówić o tym, że jest sztuczną inteligencją, wpadamy w panikę, bo widzimy, że w tym, co mówi, odbija się tak wiele naszych lęków. Dzieje się tak dlatego, że mechanizm jest wyćwiczony na naszych lękach, które zostały zaczerpnięte z przerażających obrazów AI w filmach sci-fi.”

Chat GPT - podsumowanie 

Działanie narzędzi typu Chat GPT roznosi się teraz szerokim echem, a sam Chat GPT 4 faktycznie pokazuje, że dynamiczne rozwijanie funkcjonalności narzędzi AI jest możliwe. Wiele osób patrzy teraz na nie jako na znaczne przyspieszenie czasu pracy, a inni z kolei na zagrożenie. W rzeczywistości jednak taka sztuczna inteligencja może być uzupełnieniem naszych własnych możliwości, a nie ich 100% zastępstwem - przynajmniej jeśli mówimy o niedalekiej przyszłości. Oczywiście nie mamy pewności, co przyniosą następne udoskonalenia tego typu rozwiązań, sama sztuczna inteligencja rozwija sie ze znaczącą prędkością, a Metaverse i nowy wymiar Web 3 pokazują, że coraz częściej będziemy stawiać na wirtualne rozwiązania…ale czy bez udziału człowieka? Raczej nie. Tak jak mogliśmy dowiedzieć się z jednego z wcześniej wspomnianych wywiadów AI, oparty jest na pracy człowieka, więc odpowiednie wykorzystanie nowy perspektyw nie powinno nam niczym grozić, a dać raczej szersze pole manewru.

 

Przeczytaj także:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

30 marca 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: