Czas czytania: ok. 9 min.
Data publikacji: 30.03.2023
Korzystanie ze sztucznej inteligencji staje się coraz popularniejsze. Nie jest to już coś, co widzimy tylko i wyłącznie w filmach lub możemy przeczytać w książkach sci - fiction. Nie jest to też już coś, co jest dostępne tylko i wyłącznie dla wybranych. Więcej rozwiązań opierających się na AI jest na wyciągnięcie ręki dla każdego z nas. Tak też można powiedzieć o narzędziu Chat GPT. Czym jest? W jaki sposób działa? Do czego można go wykorzystać?
Sprawdźmy to!
Chat GPT to algorytm sztucznej inteligencji, który jest szkolony na dużej ilości danych tekstowych i jest w stanie generować spójne i logiczne odpowiedzi na zadane pytania oraz reagować na złożone polecenia.
Samo narzędzie wystartowało w listopadzie 2022 roku, ale szturmem zyskało większą popularność. Między innymi przez materiały video i artykuły, które testowały jego możliwości (oraz oczywiście odbiorców, których ten temat szczególnie zainteresował.
ChatGPT wykorzystuje architekturę GPT-3 i jest jednym z produktów OpenAI.
OpenAI to organizacja non-profit założona w 2015 roku przez kilku znanych przedsiębiorców z branży technologicznej, m.in. Elona Muska, Sama Altmana i Grega Brockmana. Jej celem jest rozwój sztucznej inteligencji oraz jej zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak edukacja, medycyna, przemysł czy badania naukowe, a także (jak komunikują) promowanie bezpiecznego i etycznego stosowania sztucznej inteligencji oraz zwiększanie świadomości na temat potencjału i wyzwań związanych z tą technologią.
Zadaliśmy mu kilka pytań, ale najpierw poprosiliśmy, żeby się sam przedstawił.
,,Cześć! Jestem ChatGPT - duży model językowy szkolony przez OpenAI, oparty na architekturze GPT-3.5. Moim celem jest udzielanie odpowiedzi na różnorodne pytania i pomaganie w rozwiązywaniu problemów związanych z różnymi dziedzinami wiedzy. Moja wiedza jest oparta na wielu źródłach, takich jak książki, artykuły naukowe i internet, a także na wcześniejszych rozmowach z użytkownikami. Cieszę się, że mogę pomóc i odpowiadać na Twoje pytania!”
Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania
W związku z tym, że narzędzie ogólnodostępne i można domyślać się, że nie jest ono wykorzystywane w zadaniach, jakie docelowo dla niego obrano, postanowiliśmy poprosić Chat GPT o to, aby podał nam jakie najtrudniejsze pytania mu zadano (,,Jakie najtrudniejsze pytania otrzymałeś?”) oraz o wyjaśnienie, dlaczego nie były one łatwe.
Dlaczego istnieje zło?
To pytanie związane jest z filozofią i religią. Jako sztuczna inteligencja, mogę tylko przedstawić różne perspektywy na ten temat.
Zauważmy, że pytania te są bardzo “ludzkie” (i podkreślają ciekawość i obawy człowieka), poruszają zagadnienia, które są albo kontrowersyjne albo wręcz jeszcze nieodkryte — a przynajmniej nie są oficjalnie udokumentowane.
Odpowiedź na to pytanie jest zależna w pewnym stopniu od tego, z jakiego wariantu korzystamy. Dla uogólnienia załóżmy, że wykupiliśmy najnowszą wersję.
Research informacji i materiałów
do artykułów
do prac mniej lub bardziej naukowych (chociażby do szkoły)
do codziennych update’ów
do wyszukiwania najlepszych ofert
Propozycje contentu - np. tematy artykułów i postów
Współtworzenie koncepcji na film lub książkę (czy też inne formy twórczości)
Porady life-style’owe
Wykonywanie szybkich zestawień i porównań
100% tworzenie contentu (jest możliwe, ale czy warto?)
Opracowanie pomysłu na stronę i jej projekt - dla zainteresowanych materiałem po angielsku możemy zaproponować nasz artykuł zgłębiający ten temat.
Współtworzenie planu biznesowego dla firmy i dalszych kroków do podjęcia
Ten ostatni punkt może brzmieć już dość skrajnie, ale mamy na to przykład działalności firmy sprzedającej koszulki z motywami stworzonymi przez AI.
O to akurat nie musimy się martwić. Wystarczy wpisać frazę po polsku. Jeszcze jakiś czas temu Chat GPT odpowiadał tylko w języku angielskim. Teraz do dyspozycji mamy ich więcej, a wśród nich jest właśnie polski.
Chociaż wciąż ogólnodostępną wersją jest Chat GPT 3, od niedawna możemy też korzystać z upgrade’owanej wersji. Jest ona jednak płatna - koszt wynosi 20 $ na miesiąc. To, co jednak sprawia, że jest ona znacznie lepsza od swojego poprzednika, to to, że w przeciwieństwie do Chat GPT 3, którego dane kończą się na informacjach z 2020/21, to to, że dzięki nowej wtyczce korzysta ona z interface’u API Bing (przeglądarka od Microsoft), a co za tym idzie, ma dostęp do najświeższych informacji.
Oprócz dostarczania bazowych materiałów może teraz wykonywać polecenia i odpowiadać na bieżące pytania np. ,,Podaj mi najkorzystniejsze oferty podróży do Indii”, ,,Gdzie dostanę najtańszy komputer Dell model …. (data xx-xx-xx)?”
Z pewnością można powiedzieć, że narzędzia wykorzystujące możliwości sztucznej inteligencji są w stanie pomóc nam w prowadzeniu działalności, tworzenia dla niej contentu - tekstowego, graficznego etc. Wiele zależy jednak od tego, w jakim stopniu te możliwości wykorzystamy - Czy postawimy na inspiracje, potraktowanie tego jako forma researchu, czy jako pełnoprawne źródło naszych “zasobów”. Ciekawym przykładem jest eksperyment, na jaki zdecydował się João Ferrão dos Santos, który w ręce Chat GPT powierzył nie tylko decyzję o tematyce zakładanej firmy, biznesplanie etc., ale też oddał mu rolę CEO.
Ostatecznie dzięki rozgłosowi w social mediach działalność miała naprawdę dobry start.
Jako że Chat GPT 4 wyzbył się wady, jaką posiadała wersja 3, czyli brak aktualnych informacji z pewnością możemy mówić o upgrade’dzie narzędzia. Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku rozwiązań szerzących rozwiązania z zastosowaniem sztucznej inteligencji wciąż znajdziemy dużo alternatyw dla popularnego teraz Chat’u GPT.
ChatSonic
Chinchilla
Bloom
Jasper
YouChat
AI Chat od Bing’a
DeeplWrite
Rytr
Od niedawna do tego grona możemy zaliczyć również Canvę - a przynajmniej w przypadku jeśli mówimy o mniejszych zadaniach, takich jak napisanie krótkiego opisu, treści do postów etc.
W jednym z wywiadów do Business Insider, Anna Bernstein pracująca w Copy.ai powiedziała, że: ,,...jednym z największych nieporozumień, jakie zauważyłem na temat SI, jest przekonanie, że jest ona świadoma, podczas gdy tak nie jest. Kiedy próbuje ona mówić o tym, że jest sztuczną inteligencją, wpadamy w panikę, bo widzimy, że w tym, co mówi, odbija się tak wiele naszych lęków. Dzieje się tak dlatego, że mechanizm jest wyćwiczony na naszych lękach, które zostały zaczerpnięte z przerażających obrazów AI w filmach sci-fi.”
Działanie narzędzi typu Chat GPT roznosi się teraz szerokim echem, a sam Chat GPT 4 faktycznie pokazuje, że dynamiczne rozwijanie funkcjonalności narzędzi AI jest możliwe. Wiele osób patrzy teraz na nie jako na znaczne przyspieszenie czasu pracy, a inni z kolei na zagrożenie. W rzeczywistości jednak taka sztuczna inteligencja może być uzupełnieniem naszych własnych możliwości, a nie ich 100% zastępstwem - przynajmniej jeśli mówimy o niedalekiej przyszłości. Oczywiście nie mamy pewności, co przyniosą następne udoskonalenia tego typu rozwiązań, sama sztuczna inteligencja rozwija sie ze znaczącą prędkością, a Metaverse i nowy wymiar Web 3 pokazują, że coraz częściej będziemy stawiać na wirtualne rozwiązania…ale czy bez udziału człowieka? Raczej nie. Tak jak mogliśmy dowiedzieć się z jednego z wcześniej wspomnianych wywiadów AI, oparty jest na pracy człowieka, więc odpowiednie wykorzystanie nowy perspektyw nie powinno nam niczym grozić, a dać raczej szersze pole manewru.
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na: