Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 11 min

Data publikacji: 04.05.2023

Działanie platformy crowdfundingu - czym jest i jak działa “społeczny” sposób finansowania projektów

Opracowując i wdrażając nowy projekt nie zawsze uda nam się uniknąć wysokich kosztów. Niektóre przedsięwzięcia są wręcz z tym bezpośrednio związane. Crowdfunding jest pewnego rodzaju rozwiązaniem, który może niektórym pomóc uniknąć lub zminimalizować tradycyjne metody pozyskiwania środków - takie jak np. kredyty. Jak to wygląda? Jakie rodzaje crowdfundingu wyróżniamy? Z jakich platform można korzystać?

Sprawdźmy to!

 

Czym jest crowdfunding?


W skrócie crowdfundingiem określamy sposób finansowania oparty na wsparciu społeczności online. Jeśli jednak mielibyśmy opisać definicję tego pojęcia dokładnie, to moglibyśmy tutaj zacytować wyjaśnienie przedstawione przez K. Króla w Finansowaniu społecznościowym jako źródle finansowania przedsiębiorstw w Polsce – które mówi, że  „crowdfunding to rodzaj gromadzenia i alokacji kapitału przekazywanego na rzecz rozwoju określonego przedsięwzięcia w zamian za określone świadczenie zwrotne, który angażuje szerokie grono dawców kapitału, charakteryzuje się wykorzystaniem technologii teleinformatycznych oraz niższą barierą wejścia i lepszymi warunkami transakcyjnymi, niż ogólnodostępne na rynku”

Aby lepiej zrozumieć koncepcje działania niektórych rozwiązań crowdfundingowych powiedzmy sobie jeszcze o jego rodzajach, czyli m.in.: 

 • Reward-based crowdfunding - polega na oferowaniu nagród lub produktów w zamian za wsparcie projektu.

 • Equity-based crowdfunding - tutaj z kolei inwestorzy wpłacają środki w zamian za udziały w projekcie lub spółce.

 • Lending-based crowdfunding - to rozwiązanie, w którym inwestorzy pożyczają środki projektowi w zamian za oprocentowanie lub po prostu po tym jak pojawią się zyski z projektu.

 • Donation-based crowdfunding - osoby wpłacają pieniądze na projekt nie oczekując na jakiekolwiek nagrody czy zwroty finansowe.

Co ciekawe istnieją też takie, które łączą w sobie więcej niż jedną formę i zazwyczaj będziemy określali je mianem hybrydowych. 

 

Czy od crowdfundingu należy odprowadzić podatek?

Niestety ta informacja może niektórych zasmucić, ponieważ, odpowiedź brzmi tak - growdfunding jest opodatkowany. Środki zdobyte pod tym tytułem wpisują się w podatek od spadków i darowizn. Obowiązuje jednak kwota wolna od podatku. W związku z ustaleniami wchodzącymi w życie w lipcu 2023 przekazywanie środków przez jedną osobę lub grupę niepowiązaną z nami relacją rodzinną (np. rodzice, rodzeństwo, dzieci, wnuki, małżonek/małżonka etc.) nie obejmuje opodatkowania, jeśli nie przekracza: 18 060 zł od jednej osoby/54 180 zł od grupy osób.

 

Na jakiej zasadzie działają platformy crowdfundingowe?


Crowdfundingowe platformy umożliwiają projektodawcom umieszczenie informacji o swoim projekcie - m.in. o jego celu, terminie oraz kwocie potrzebnej do jego realizacji. Inwestorzy, którzy są zainteresowani projektem, dokonują wpłat, które są gromadzone na specjalnym koncie. Po tym jak uda się zebrać całą potrzebną kwotę, środki są przekazywane do projektodawcy, który może rozpocząć realizację projektu.

Oczywiście wiele zależy od wybranej platformy. Niektóre zasady będą się między nimi różniły. Różnice mogą również dotyczyć samych modeli crowdfundingowych. 

 

Platformy crowdfundingowe 

 • Indiegogo  - platforma crowdfundingowa, która oferuje różne modele crowdfundingowe, w tym crowdfunding donacyjny, reward-based crowdfunding, lending-based crowdfunding oraz equity-based crowdfunding.

 • SeedInvest Technology - to platforma equity-based crowdfunding, która umożliwia projektodawcom pozyskanie kapitału w zamian za udział w ich firmie. Jak sama nazwa wskazuje SeedInvest skupia się na finansowaniu projektów technologicznych i startupów.

 • Mightycause - umożliwia pozyskanie funduszy na cele charytatywne. Mightycause oferuje także narzędzia do zbierania dat, takie jak dane kontaktowe i adresy e-mail, co umożliwia organizacjom nawiązywanie trwałych relacji z darczyńcami.

 • StartEngine - platforma equity-based crowdfunding, która daje możliwość inwestowania w projekty startupowe w zamian za udział w ich firmie. Podobnie jak SeedInvest skupia się na finansowaniu projektów związanych z technologią.

 • GoFundMe - strona crowdfundingowa, która umożliwia zbieranie funduszy na różne cele: charytatywne, edukacyjne, medyczne czy związane z podróżami. Poza tym oferuje też narzędzia do przeprowadzania kampanii reklamowych i pozyskiwania funduszy.

 • Patreon - popularna platforma, która umożliwia twórcom online pozyskanie stałych dochodów od swoich odbiorców, czy też w niektórych przypadkach fanów. Poprzez tę stronę mogą oni wspierać swoich”ulubieńców”.

 • Seedrs - działa na zasadzie equity-based crowdfunding. Za jej pomocą możliwe jest inwestowanie w projekty startupowe (w zamian za udział w ich firmie). Skupia się na finansowaniu projektów związanych z technologią i innowacjami.

 • Kickstarter - to platforma crowdfundingowa, która umożliwia projektodawcom pozyskanie funduszy na różne cele, takie jak tworzenie filmów, muzyki, gier wideo, książek czy produktów innowacyjnych. Kickstarter oferuje modele crowdfundingowe reward-based crowdfunding i equity-based crowdfunding.

 • Crowdcube -  equity-based crowdfunding, która umożliwia inwestorom inwestowanie w projekty startupowe w zamian za udział w ich firmie. Crowdcube skupia się na finansowaniu projektów związanych z technologią.

 • Crowdfundr - platforma crowdfundingowa, która daje możliwość projektodawcom na pozyskanie funduszy na różne cele - m.in. rozwój biznesu, innowacje, sztuka czy cele charytatywne. Crowdfunder oferuje modele crowdfundingowe reward-based crowdfunding i equity-based crowdfunding.

 • IFundWomen - to platforma crowdfundingowa, która umożliwia projektodwcom pozyskanie funduszy na cele związane z biznesem, w tym rozwój i ekspansję. IFundWomen skupia się na finansowaniu projektów prowadzonych przez kobiety.

 • Fundable - to platforma crowdfundingowa, która umożliwia projektodawcom pozyskanie funduszy na rozwój swoich firm. Fundable oferuje modele crowdfundingowe reward-based crowdfunding i equity-based crowdfunding.

 • Classy.org - umożliwia projektodawcom pozyskanie funduszy na cele charytatywne i społeczne. Classy.org oferuje także narzędzia do zarządzania kampaniami fundraisingowymi oraz analizy danych.

 • MicroVentures - strona działająca w modelu equity-based crowdfunding, która umożliwia inwestowanie w projekty startupowe w zamian za udział w ich firmie. Tak jak kilka jego poprzedników skupia się na finansowaniu projektów związanych z technologią.

 • CircleUp - equity-based crowdfunding, która umożliwia inwestorom inwestowanie w projekty startupowe z sektora konsumenckiego i handlowego w zamian za udział w ich firmie.

 • Fundly - to platforma crowdfundingowa, która umożliwia projektodawcom pozyskanie funduszy na różne cele, takie jak cele charytatywne, edukacyjne czy związane z biznesem. Fundly oferuje modele crowdfundingowe reward-based crowdfunding i equity-based crowdfunding.

 • DonorsChoose - witryna umożliwia nauczycielom pozyskanie funduszy na wyposażenie swoich klas. DonorsChoose umożliwia darczyńcom wybór projektów, które chcą wesprzeć.

 • Experiment.com - nazwa chyba mówi sama za siebie. Platforma crowdfundingowa, która umożliwia naukowcom pozyskanie funduszy na badania naukowe. Experiment.com umożliwia naukowcom tworzenie projektów i prezentowanie ich opinii publicznej.

 • Wefunder - kolejna strona w modelu equity-based crowdfunding, która umożliwia inwestorom inwestowanie w projekty startupowe w zamian za udział w ich firmie. Wefunder skupia się na finansowaniu projektów związanych z technologią.

 • FundRazr -  platforma crowdfundingowa, która umożliwia projektodawcom pozyskanie funduszy na różne cele, takie jak cele charytatywne, społeczne czy edukacyjne. FundRazr oferuje modele crowdfundingowe reward-based crowdfunding i equity-based crowdfunding.

 • AdoptAClassroom.org - za jej pośrednictwem nauczyciele mogą otrzymywać fundusze na wyposażenie swoich klas. AdoptAClassroom.org oferuje także narzędzia do zarządzania i monitorowania kampanii fundraisingowych.

 • MedStartr - jak sama nazwa może już sugerować, platforma umożliwia projektodawcom pozyskanie funduszy na projekty medyczne i zdrowotne. MedStartr oferuje modele crowdfundingowe reward-based crowdfunding i equity-based crowdfunding.
   

Platformy crowdfundingowe w Polsce

Jak już niektórzy mogą się domyślać do najpopularniejszych platform crowdfundingowych w Polsce zaliczamy Zrzutka.pl. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie możemy umieścić swoją propozycję przedsięwzięcia lub przekazać kwotę wspierającą daną inicjatywę. Powyżej wymieniony Patreon również cieszy się sporą popularnością - szczególnie wśród niezależnych twórców. 

Inne strony, które można odwiedzić to: 

 • polakpotrafi.pl  – jedna z największych polskich platform crowdfundingowych, która umożliwia pozyskanie funduszy na różnego rodzaju projekty, w tym na rozwój biznesu, realizację filmów, gier czy książek. PolakPotrafi.pl oferuje model finansowania reward-based crowdfunding.

 • wspieram.to  – platforma crowdfundingowa skierowana przede wszystkim do organizacji pozarządowych oraz inicjatyw społecznych. Wspieram.to umożliwia pozyskanie funduszy na różnego rodzaju projekty, w tym na pomoc potrzebującym, ochronę środowiska czy kulturę. Wspieram.to oferuje model finansowania reward-based crowdfunding.

 • beesfund.com – platforma crowdfundingowa skierowana przede wszystkim do startupów i przedsiębiorców. Beesfund.com umożliwia pozyskanie funduszy na rozwój biznesu, a także udział w inwestycjach w ramach equity-based crowdfunding.

 • myseed.pl – platforma crowdfundingowa skierowana do przedsiębiorców i startupów, którzy poszukują wsparcia finansowego w ramach equity-based crowdfunding. MySeed.pl oferuje m.in. konsultacje biznesowe oraz szkolenia dla przedsiębiorców.

 • crowdfunders.pl  – platforma crowdfundingowa skierowana do osób prywatnych oraz przedsiębiorców. Crowdfunders.pl umożliwia pozyskanie funduszy na różnego rodzaju projekty, w tym na biznes, kulturę, edukację czy sport. Crowdfunders.pl oferuje model finansowania reward-based crowdfunding.

 • wspieramkulture.pl – platforma crowdfundingowa skierowana do osób i organizacji działających w dziedzinie kultury. Wspieramkulture.pl umożliwia pozyskanie funduszy na realizację projektów związanych z teatrem, muzyką, sztuką czy filmem. Wspieramkulture.pl oferuje model finansowania reward-based crowdfunding.

 • megatotal.pl – platforma crowdfundingowa skierowana do osób i organizacji działających w dziedzinie kultury, edukacji, nauki czy biznesu. MegaTotal.pl umożliwia pozyskanie funduszy na różnego rodzaju projekty, a także oferuje usługi crowdfundingowe dla innych organizacji i przedsiębiorstw.

 • clipontheroad.pl – platforma crowdfundingowa skierowana do miłośników sportu i aktywności outdoorowych. ClipOnTheRoad.pl umożliwia pozyskanie funduszy na realizację projektów związanych z turystyką, wspinaczką, bieganiem czy kolarstwem. ClipOnTheRoad.pl oferuje model finansowania reward-based crowdfunding.

 • FindFunds.pl – platforma crowdfundingowa skierowana do przedsiębiorców i startupów. FindFunds.pl umożliwia pozyskanie funduszy na rozwój biznesu w ramach equity-based crowdfunding. Platforma oferuje także usługi doradcze i szkoleniowe dla przedsiębiorców.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak przedstawić swój projekt? - pozyskiwanie inwestorów crowdfundingowych

 

Aby przyciągnąć inwestorów do swojego projektu, projektodawcy muszą przedstawić projekt w sposób, który zainteresuje potencjalnych inwestorów. W reward-based crowdfunding, ważne jest, aby nagrody oferowane inwestorom były atrakcyjne i najlepiej byłoby gdyby były one związane z projektem. Z kolei w przypadku lending-based crowdfunding, projektodawcy muszą przedstawić przekonujący biznesplan i zapewnić inwestorów o możliwości zwrotu pożyczki, a jeśli chodzi o equity-based crowdfunding, to tutaj również warto pokazać, że projekt ma potencjał na generowanie zysków. Poza tym istotne może okazać się prowadzenie skutecznej kampanii reklamowej. Nie muszą być to oczywiście wielkie przedsięwzięcia wymagające pracy całej agencji marketingowej. Chodzi tutaj raczej o budowanie świadomości, wiarygodności i relacji. Osoby chcące przedstawić (i finalnie wdrożyć i rozwijać) swój projekt mogą więc wykorzystać media społecznościowe i inne kanały, aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych inwestorów. Jeśli jest to osiągalne, to można postarać się również zwrócić uwagę dziennikarzy, blogerów, influencerów etc., którzy mogą opublikować treści na temat projektu.

 

Crowdfunding - plusy i minusy

 

Crowdfunding może przynieść wiele korzyści projektodawcom. Zbieranie kapitału od inwestorów online pozwala na uniknięcie tradycyjnych metod pozyskiwania funduszy, takich jak np. kredyty bankowe. Dodatkowo budujemy też w ten sposób społeczność wokół projektu i zwiększamy jego zasięg - informacje na temat projektu są np. rozpowszechniane na mediach społecznościowych i innych kanałach, co może przyciągnąć uwagę nowych odbiorców.Należy jednak pamiętać, że crowdfunding wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Projektodawcy ryzykują niepowodzenie kampanii, w przypadku braku zainteresowania inwestorów, co może spowodować stratę czasu i zasobów. Gorszym skutkiem może być jednak utrata kontroli nad własnym projektem, ponieważ w niektórych opcjach osoby inwestujące mają prawo do udziału w decyzjach związanych z projektem. Dodatkowo, tak jak w większości materiałów umieszczanych w sieci istnieje też ryzyko kradzieży intelektualnej.

Crowdfunding - podsumowanie

Jak już wiemy crowdfunding to sposób finansowania projektów,  który może być świetną alternatywą dla tradycyjnych źródeł finansowania, ponieważ pozwala na pozyskanie funduszy od dużej liczby inwestorów, którzy są zainteresowani projektem i chcą wesprzeć jego rozwój. Jednak aby przyciągnąć inwestorów sam projekt powinien być innowacyjny lub np. w przypadku mniej “rozwojowych” zagadnień, należy dopracować sposób ich przedstawienia - zainteresować, wzbudzić zaufanie etc. Dobrze przemyślana kampania crowdfundingowa może przynieść wiele korzyści, zarówno dla projektodawcy, jak i dla inwestorów.  

Zanim jednak zdecydujemy się na crowdfunding, warto przeanalizować dostępne jego modele, plusy, minusy i “opłacalność” patrząc z perspektywy naszego przedsięwzięcia - każdy przypadek jest inny. 

 


 

Może warto też stworzyć do niego stronę? Z naszymi darmowymi szablonami stron internetowych jest to bardzo proste. A jeśli potrzebujesz instrukcji krok po kroku jak stworzyć stronę, sprawdź nasz kurs tworzenia stron internetowych w naszych kreatorze stron www WebWave.

 


 

 

Dowiedz się więcej o najlepszych praktykach tworzenia stron:

 

Autor: Kaja Rowicka

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

04 maja 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: