Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 9 min.

Data publikacji: 25.05.2023

Darmowe szablony i wzory CV. Jak stworzyć kreatywne i profesjonalne CV?

Nie należy ukrywać, że obecny rynek pracy jest dość konkurencyjny. Atrakcyjne CV może okazać się tutaj jednym z kluczowych elementów, które pozwolą wyróżnią nas spośród innych kandydatów. Na pewno nie zastąpi naszych umiejętności i doświadczenia, ale z pewnością odpowiednio je podkreśli. Tradycyjne dokumenty tekstowe nie zawsze są w stanie przyciągnąć uwagę pracodawcy, dlatego też wiele osób sięga po narzędzia, takie jak Canva, aby stworzyć bardziej oryginalny projekt CV. Co powinno w ogóle znaleźć się w CV? Jak stworzyć swoje CV w Canvie? Jakie niesie to za sobą korzyści, ale też i wady? Sprawdźmy to! 

 

Co to jest Canva?

 

Przynajmniej część już wie, czym jest Canva, ale dla formalności warto powiedzieć, że jest to bezpłatne narzędzie do projektowania materiałów graficznych, takich jak plakaty, posty na social media, infografiki czy właśnie CV. 

Więcej na jej temat mówimy w dedykowanym artykule -> Canva - czym jest i jak ją wykorzystać.

 

Czym jest CV?

 

Termin "curriculum vitae" (rozwinięcie skrótu CV) pochodzi z języka łacińskiego i oznacza "bieg życia". 

Co ciekawe pierwsze przykłady dokumentów podobnych do współczesnego CV pochodzą już z czasów starożytnych. W średniowieczu mogliśmy za to spotkać się z tzw. "życiorysem", który najczęściej stanowił krótki opis biograficzny pisarzy i naukowców. Za pierwsze profesjonalne i udokumentowane CV uznaje się to stworzone przez Leonardo da Vinci w 1482 r. (złożył je na ręce księcia Mediolanu Ludovico Sforza w celu uzyskania stanowiska inżyniera wojskowego). Jednak dopiero od ok. drugiej połowy XX w. CV zbliżone do tego, które znamy obecnie, zaczęło globalnie zyskiwać na popularności i stawać się czymś powszechnym, a wręcz wymaganym. Na ten moment CV jest standardowym dokumentem aplikacyjnym, który jest wymagany przy ubieganiu się o pracę. Służy do prezentacji naszych kwalifikacji i umiejętności, które mają przekonać pracodawcę do naszej wartości jako potencjalnego pracownika. Może być przesyłane elektronicznie lub przekazywane osobiście. 

 

Znaczenie CV

 

Wraz z postępem technologicznym i rozwojem internetu, CV zaczęło również ewoluować. Pojawienie się platform online do tworzenia i udostępniania CV, takich jak Canva czy specjalne strony internetowe, umożliwiło kandydatom tworzenie bardziej estetycznych, interaktywnych i spersonalizowanych dokumentów. 

Ważne jest, aby dostosować CV do wymagań konkretnego stanowiska i branży, na której się skupiasz. Istotne jest również uwzględnienie najważniejszych informacji, takich jak doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności i osiągnięcia, całość powinna zostać profesjonalnie zaprojektowana. Powinniśmy postarać się aby przedstawiać swoje kwalifikacje w sposób klarowny, zwięzły i czytelny. Unikajmy zbytniego “zagracania” CV zbędnymi szczegółami. Pamiętajmy tutaj jednak o tym, że ta zasada ziała w dwie strony - CV nie powinno być przesadnie długie, ale nie może też być przesadnie skrócone. 

CV powinno być traktowane nie tylko jako zbiór faktów na temat naszej kariery, ale także narzędzie do budowania wizerunku zawodowego. Należy umiejętnie pokazać, co wyróżnia nas spośród innych kandydatów i sprawia, że na stanowisku, do którego się zgłaszamy, sprawdzimy się jak najlepiej. Najczęściej oprócz wymienionego doświadczenia i edukacji możemy podkreślić to poprzez unikalne umiejętności, wartości lub inne osiągnięcia. To bardzo istotne, jeśli chcesz zdobyć wymarzoną pracę, o którą się ubiegasz.

Ważne jest również regularne aktualizowanie CV w miarę nabierania nowego doświadczenia, zdobywania nowych umiejętności czy uzyskiwania kolejnych osiągnięć. Zadbaj o spójność i przejrzystość w całym dokumencie oraz sprawdź poprawność gramatyczną i ortograficzną.

Warto też wspomnieć o tym, że do sposobów szerzenia swoich kwalifikacji i doświadczeń zawodowych z czasem zaczęto wykorzystywać również social media - m.in. poprzez umieszczenie linków do profilów na LinkedIn, portfolio, własnej strony internetowej czy chociażby wydanych artykułów branżowych.

 

 

Z czego składa się CV?

 

 • Dane kontaktowe - imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail.

 • Krótki opis osobisty (nie zawsze stosowany)

 • Doświadczenie zawodowe:

  • Nazwa stanowiska.

  • Nazwa firmy/pracodawcy.

  • Lokalizacja firmy/pracodawcy.

  • Okres zatrudnienia.

  • Opis odpowiedzialności, zadań i osiągnięć związanych z danym stanowiskiem.

 • Wykształcenie:

  • Nazwa instytucji edukacyjnej.

  • Tytuł lub specjalizacja studiów.

  • Data ukończenia lub oczekiwany termin ukończenia.

 • Umiejętności - zarówno te ogólne, jak i specjalistyczne, które są istotne dla stanowiska, na które aplikujemy

 • Osiągnięcia - otrzymane nagrody, wyróżnienia, osiągnięcia zawodowe lub akademickie 

 • Dodatkowe informacje - dostosowane np. w zależności od branży lub stanowiska 

 • Języki obce - lista języków, którymi się posługujemy oraz poziom biegłości.

 • Certyfikaty i szkolenia -informacje o dodatkowych kursach, szkoleniach i certyfikatach (czasem zawiera się je w sekcji dotyczącej wykształcenia lub osiągnięć - szczególnie gdy nasze CV nie jest jeszcze na tyle rozbudowane)

 • Zainteresowania (opcjonalnie, ale mogą pomóc w naszym wizerunku) - hobby, działania poza pracą

 • Referencje (opcjonalnie)

Z czasem gdy nasze doświadczenie zacznie się rozrastać warto pamiętać o tym, że w swoim CV - tym stworzonym w Canvie lub za pomocą innego narzędzia, nie musimy umieszczać wszystkich miejsc pracy. Możesz zachować te najwyższe (najpoważniejsze) lub po prostu te, które najlepiej odpowiadają stanowisku, o które się ubiegamy.

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak stworzyć profesjonalne CV w Canvie? Darmowe szablony i wzory

Oczywiście pierwsze co musimy zrobić to posiadać konto. Do Canvy możemy zalogować się, chociażby za pomocą naszego konta Google. W momencie gdy mamy już dostęp do narzędzia możemy przejść do projektowania lub skorzystać z bezpłatnych szablonów CV. 

Oto kilka podstawowych kroków tworzenia CV za pomocą Canvy.

 

Wybór szablonu 

Przeglądaj bibliotekę szablonów Canvy i wybierz ten, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom i stylowi. Możesz wybrać minimalistyczny, kreatywny lub profesjonalny szablon, w zależności od branży i stanowiska, na które aplikujesz. Ważnym jest, aby przyciągnąć uwagę rekruterów.

 


 

Dostosowanie układu oraz wyglądu

Po wybraniu szablonu, możemy przejść do dostosowywania jego układu, czcionki, kolorów i grafik - tak aby pomimo bazowania na wzorze stworzyć w Canvie unikalne CV. 

 • Układ - powinien być czytelny i logicznie zorganizowany, dzięki czemu odbiorca będzie mógł łatwo znaleźć poszczególne informacje.

 • Fonty - najważniejsze aby były czytelne, ale możemy też postarać się dopasować je do branży. Nagłówki i treści wewnętrzne możemy rozróżnić (nadal zachowując ich spójność). 

 • Kolory - najlepiej bazować na neutralnych kolorach lub tych,  które pasują do naszego stylu i branży, w której chcemy działać. Zdecydowanie powinno się unikać nadmiernego użycia zbyt jaskrawych kolorów. 

 

Edycja treści 

Wprowadzamy informacje dotyczące doświadczenia zawodowego, edukacji, umiejętności, osiągnięć i zainteresowań. Tak jak już sobie powiedzieliśmy, ważne jest, aby skoncentrować się na tych najważniejszych - tych które przyciągną uwagę pracodawcy i zostaną zapamiętane.

 

Oprawa graficzna

Oprócz przesłania swojego zdjęcia do CV możemy dodać np. również ikony związane z branżą lub osiągnięciami. Mimo wszystko należy tutaj zachować równowagę między treścią a elementami wizualnymi - akcentów ilustracyjnych nie powinno być więcej od samego tekstu. One mają go tylko podkreślić. 

 

Sprawdzanie poprawności i ewentualna korekta

Przed zapisaniem i wyeksportowaniem CV z Canvy, powinniśmy dokładnie przejrzeć jego treść i upewnić się, że nie ma tam żadnych błędów ortograficznych lub gramatycznych. W przypadku tego typu dokumentów nawet niewielkie niepoprawności na tle konkurencji mogą mieć sporą wagę. 

Nie należy też zapomnieć o RODO. Bez tego możemy nie dostać wiadomości zwrotnej.

 

Zapisanie zmian i udostępnianie/pobieranie 

Gdy jesteśmy już zadowoleni z ostatecznego wyglądu swojego CV, zapisujemy je w odpowiednim formacie (np. formacie PDF) i udostępniamy online lub drukujemy - tak aby móc skutecznie aplikować na pożądane stanowisko pracy.

 

Plusy i minusy tworzenia CV w Canvie

 

Zalety budowania CV w Canvie

 

Aspekt wizualny

Canva oferuje szeroki wybór gotowych szablonów, które można dostosować do swoich preferencji. Jesteśmy w stanie wybierać spośród różnych układów, fontów, kolorów i grafik, aby stworzyć CV, które wyróżni się spośród innych.

 

Poziom trudności

Nawet osoby bez doświadczenia w projektowaniu mogą łatwo korzystać z Canvy. Platforma oferuje intuicyjny interface i działa na zasadzie drag&drop (“tak samo” jest też w przypadku kreatora stron WebWave), co ułatwia tworzenie i modyfikację CV.

 

Personalizacja treści

Canva pozwala dostosować treści oraz kolejność sekcji CV. Możemy dodawać informacje o swoich osiągnięciach, umiejętnościach i edukacji, a także wybierać i mieszać różne rozwiązania stylistyczne.

 

Udostępnianie treści 

Po stworzeniu CV w Canvie bez problemu powinniśmy móc udostępnić je online lub wydrukować jako plik PDF. 

 

Biblioteka szablonów

Canva oferuje szeroki wybór estetycznych szablonów CV, które mogą służyć jako solidna podstawa do rozpoczęcia projektu. 

 

Łatwe dodawanie grafiki i zdjęć

Canva pozwala na łatwe dodawanie grafiki, ikon, logotypów oraz zdjęć do swojego CV. Korzystając z tej opcji możemy wzbogacić je o dodatkowe elementy wizualne, które przyciągną uwagę pracodawcy i dodadzą profesjonalnego wyglądu. Oczywiście wszystko w granicy rozsądku. Przesadzona oprawa graficzna może być też minusem. 

 

Dostępność 

Jako narzędzie online, Canva jest dostępna z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Jesteśmy więc w stanie tworzyć i edytować CV zarówno na komputerze, jak i na smartfonie lub tablecie, co daje nam dużą elastyczność i wygodę.

 

Społeczność i wsparcie

W związku na swoją globalność Canva szczyci się  rozbudowaną społecznością użytkowników, gdzie dzielą się oni swoimi projektami, inspiracjami i poradami. Poza tym mamy też dostęp do poradników i materiałów instruktażowych, które są w stanie pomóc w tworzeniu profesjonalnego CV w Canvie.

 

Wady korzystania z Canvy podczas tworzenia CV

 

Brak unikalności

Canva oferuje wiele szablonów CV, ale ma też wielu użytkowników. Istnieje więc ryzyko, że nasze CV mimo wszystko będzie wyglądało podobnie do wielu innych.

 

Brak tradycyjnego formatu pliku

Canva zapisuje dokumenty w swoim własnym formacie lub umożliwia eksport do popularnych formatów, takich jak PNG, JPEG i PDF (do druku lub online). Obecnie żadko, ale może się zdarzyć, że potencjalny pracodawca będzie preferował tradycyjny format pliku DOCX. W takim przypadku CV z Canvy pobrane w PDF’ie musimy przekonwertować. 

 

Zależność od internetu

W związku z tym, że Canva jest narzędziem działającym w przeglądarce lub aplikacji aby stworzyć lub edytować w niej CV musimy mieć dostęp do internetu. 

 

Brak kontroli nad prywatnością danych

Korzystając z Canvy, musimy mieć świadomość, że przesyłamy swoje dane osobowe i informacje zawodowe do platformy, która nie jest bezpośrednio powiązana z naszą rekrutacją.  

Jak widzimy, tak jak niemalże w każdym przypadku zalety możemy przekłuć w wady i na odwrót. Ważne jest, aby podejść do tego indywidualnie i sprawdzić, czy faktycznie CV z Canvy będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. 

Jak wykorzystać szablony i wzory CV z Canvy? Stwórz kreatywne CV do wydrukowania - podsumowanie 

CV jest istotnym narzędziem w procesie rekrutacyjnym, które pozwala pracodawcom lepiej poznać nasze umiejętności i doświadczenie. Dzięki dostępności nowych, zautomatyzowanych rozwiązań jesteśmy w stanie stworzyć profesjonalne, a zarazem estetyczne CV, które wyróżni nas na tle innych kandydatów i zwiększy nasze szanse, ale też przy okazji nie będzie wymagało od nas zbyt dużych nakładów pracy i czasu. Do tych rozwiązań zaliczamy też omawiane CV z Canvy, a przyczynił się do tego m.in. intuicyjny interface, dostęp do dość szerokiej gamy szablonów i możliwość personalizacji. 

CV już mamy, a co jeśli potrzebujemy też portfolio? W kreatorze jesteśmy w stanie stworzyć stronę, która będzie mogła pełnić rolę naszej wirtualnej teczki prac. -  Stwórz stronę portfolio z kreatorem WebWave

 

 

Autor: Kaja Rowicka 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

25 maja 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: