Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data aktualizacji: 22 października 2021

Autor: Kaja Rowicka i Julia Mądraszewska

Indeksowanie strony w Google - co to i jak wykonać poprawnie?

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Wraz z zwieńczeniem procesu tworzenia stron internetowych czy dodawania nowego URL do witryny (np. pod postacią artykułu na blogu) pojawia się zagadnienie zadbania o to, by dotarły na nią roboty Google i tym samym uwzględniły w indeksie Google. Jest to zagadnienie ściśle związane z pozycjonowaniem stron internetowych. Co zatem oznacza indeksowanie stron i dlaczego jest takie ważne? Przekonajmy się.  

 

Czym jest indeksowanie stron w Google?

 

Mówiąc ogólnie, a jednocześnie prosto - indeksowanie stron w Google to proces ich dodawania do wyszukiwarki Google. Zebrane dane z witryny są następnie przetwarzane i gromadzone w Google.

W procesie tym udział biorą specjalnie do tego stworzone roboty zwane też m.in. Googlebotami. Odwiedzają one stronę i sprawdzają znajdującą się na niej treść, ale nie dokładną - skupiają się przede wszystkim na frazach kluczowych, linkach (wewnętznych i zewnętrznych), obrazach (a raczej ich opisach), a także meta tagach.  

 

Co oznacza index i no index

Jest to po prostu określenie sygnalizujące czy witryna zostanie dodana do indeksu Google. W pierwszym przypadku po odczytaniu kodu źródłowego nastąpi zaindeksowanie strony. Jednak w przypadku, gdy używamy noindex ten proces już nie zajdzie. 

 

Indeksowanie stron a pozycja w wyszukiwarce Google

 

Co odpowiada za uplasowanie stron w wynikach wyszukiwania? Według niektórych to również jest zadaniem Googlebotów. Rzeczywistość jest jednak trochę inna. To algorytmy, czyli ciąg formuł i procesów komputerowych szuka najlepiej dopasowanych odpowiedzi na pytania wpisywane przez użytkowników w  wyszukiwarce, a następnie decyduje o tym, na jakiej pozycji znajdzie się dana strona

Krótko mówiąc, indeksowanie stron, a sam ranking to dwie różne rzeczy. Należy jednak pamiętać o tym, że bez tego pierwszego nie będziemy mieli szansy na znalezienie się na jakiejkolwiek pozycji w wyszukiwarce.

 

Po co indeksować strony

 

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Projektując stronę internetową, a następnie publikując ją w internecie, raczej zależy nam na tym, aby mogła nam przynieść jakieś korzyści. Żeby było to w ogóle możliwe, musimy najpierw dać się w ogóle znaleźć. Jeśli nie uwzględnimy indeksowania użytkownicy, wpisując w Google określone zapytanie, nie otrzymają w proponowanych wynikach naszej strony www…a jednak na tym powinno nam zależeć. W końcu po to tworzymy platformy internetowe- żeby rozwijać siebie i/lub własną działalność. 

Załóżmy, że prowadzimy stronę firmową, którą chcemy połączyć z tworzeniem bloga - piszemy artykuły, prezentujemy swój rynek pracy i przekonujemy do naszych rozwiązań. Owszem. Jeśli ktoś posiada bezpośredni link do strony, to będzie miał szansę zapoznać się z treściami, ale nowy odbiorca, który bardzo często trafia do nas bezpośrednio z wyszukiwarki, już tego nie zrobi.

Bez indeksowania tracimy najprawdopodobniej większość potencjalnego ruchu na stronie. 

 

Czy wszystkie strony są indeksowane?

 

Istnieją platformy, które nie powinny być indeksowane. Które do takich należą? Przede wszystkim będą to miejsca, gdzie składowane są dane użytkowników. Mogą to być również podstrony, na których udostępniane są pliki. Dostęp do nich często jest umożliwiony dopiero wtedy, gdy użytkownik wykona wymaganą akcję. Jaką?

Może to być np.

 • rejestracja

 • podanie adresu e-mail

 • wypełnienie formularza, etc.

Logiczne jest, że nie chcemy, aby zaistniała sytuacja, w której ktoś po wpisaniu w Google “twoja-nazwa-strony.pl PDF” otrzyma dostęp do danej witryny www bez konieczności wykonania oczekiwanej przez nas akcji. 

Indeksowanie stron w większości przypadków jest potrzebne, ale są jednak wyjątki. 

Strony internetowe nie są indeksowane tylko i wyłącznie jeden raz. Jest to ciągły proces. Może jednak okazać się, że indeksowanie strony w Google spowalnia działanie naszej witryny. Czy musimy w takim przypadku pozwalać na regularne odwiedzanie strony przez roboty? Nie. Należy wtedy za pośrednictwem Google Search Console zmienić dostęp umożliwiający badanie naszej platformy.

Oczywiście nie powinniśmy rezygnować z tego na stałe, ponieważ na stronie zazwyczaj regularnie wprowadzane są zmiany, aktualizacje i warto o tym “poinformować” wyszukiwarkę…chociaż od czasu do czasu. 

 

Jak sprawdzić czy strona została zaindeksowana?

 

W kontekście reklamy internetowej jest potężna liczba narzędzi SEO, które samodzielnie wykonują audyt SEO w ramach którego ma miejsce weryfikacja indeksacji strony w Google. Jednak najprostszym sposobem na sprawdzenie tego, czy dana strona została zaindeksowana, jest bezpośrednie sprawdzenie tego w wyszukiwarce Google. 

Wpisujemy nazwę swojej strony lub profilu. Jeśli wyświetla się do niej link, to oznacza to, że wszystko działa tak, jak powinno. 

Z kolei, jeśli chcemy mieć dodatkową pewność i sprawdzić, czy doszło do indeksacji całej strony, wystarczy, że wpiszemy następującą frazę:

site:http://nazwastrony.pl

Jeśli nasza witryna www jest nowa i nie pojawia się jako zaindeksowana, to nie mamy powodów do obaw. Rezultatów nie możemy się spodziewać z dnia na dzień. Na zaindeksowanie strony można czekać od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Zdarza się jednak, że może to potrwać nawet dłużej- gdy na drodze pojawiają się jakieś komplikacje lub wymagana jest indeksacja w innych ważnych witryn.  

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jakimi zasadami kieruje się indeksowanie stron?

Powiedzieliśmy już sobie o roli Googlebotów i algorytmów w procesie indeksowania stron. Poza tymi punktami warto wyróżnić jeszcze trzy inne pojęcia- crawling, budżet indeksowania oraz  mobile indexing first. Każdy z nich nawiązuje do czegoś innego i odpowiada za różne rzeczy.

 

Co to crawling?

Oczywiście w dosłownym tłumaczeniu będzie oznaczało to czołganie się lub pełzanie, ale rzecz jasna nie o to tutaj chodzi. W tym kontekście opisuje to proces wcześniej opisanej sytuacji, podczas to której roboty Google poruszają się jedynie między podstronami, nie indeksując jeszcze strony. 

Oznacza to, że sam crawling może być używany w celu przeanalizowania witryny internetowej zanim zostanie zaindeksowana

To zdanie może wydać się zagmatwane, ale bardzo dobrze oddaje sposób przebiegu całego procesu- Nie każda strona zostanie zaindeksowana po przeprowadzeniu crawlingu, ale wszystkie witryny, które są zaindeksowane, zostały wcześniej poddane crawlingowi. 

 

Budżet indeksowania

Budżet kojarzy nam się zazwyczaj z wartością materialną, krótko mówiąc pieniędzmi. W przypadku indeksowania crawl budget oznacza maksymalną liczbę danych, które Google może pobrać z danej domeny w trakcie jednej wizyty bota. 

Pojęcia związane z budżetem indeksowania to:

Crawl rate limit - określa limit współczynnika indeksacji, ograniczenia związane z częstotliwością działań Googlebotów w obrębie witryny, które mają na celu utrzymać odpowiednią wydajności strony oraz nie dopuścić do przeciążania serwera czy też wystąpienia jakichkolwiek komplikacji dla potencjalnego użytkownika.i 

Crawl demand z kolei określa popyt na indeksację- Googleboty dużo częściej odwiedzają witryny, które są popularne (mierzone na podstawie wyświetleń i linkowań zewnętrznych) i posiadają aktualizowane treści. 

 

Mobile first indexing

Jak sama nazwa wskazuje dotyczy to indeksowania w wersji mobilnej. Ogłoszona w drugiej połowie roku 2018 informacja, że w pierwszej kolejności indeksowana będzie wersja mobilna każdej strony wpłynęła na sposób projektowania. Stworzyliśmy nawet specjalnie poświęcony temu artykuł na naszym blogu, ale tutaj również omówimy pokrótce temat. Poza samym tworzeniem responsywnych witryn www, ważna jest również ich optymalizacja na urządzenia mobilne. 

Google stworzyło na ten temat specjalny materiał - Sprawdzone metody dotyczące indeksowania zoptymalizowanego pod kątem urządzeń mobilnych. 

Dlaczego dopilnowanie tego jest takie ważne? 

Ranking wyników wyszukiwania tworzony jest na podstawie informacji, które zawarte są w wersji mobilnej danej strony. Dlatego też tak ważne jest, aby móc ręcznie dobierać elementy, które mają być wyświetlane na danych ekranach - dzięki temu mamy możliwość zwiększania lub zmniejszania ilości informacji, które się na nich znajdują. 

 

 

Sposób na przyspieszenie indeksowania strony w Google

 

Jeżeli jednak bardzo zależy nam na sprawnym zaindeksowaniu naszej strony to możemy skorzystać z jednej z metod, które mogą przyspieszyć cały proces. 

 • Poprawnie skonfigurowane pliki robots.txt służą do komunikacji z robotami sieciowymi. 

 • Konfiguracja Google Search Console ma również duże znaczenie podczas indeksowania. Dzięki temu narzędziu mamy możliwość wysłania prośby o ponowne indeksowanie adresów URL. 

  • Jak to zrobić? 

   Wpisujemy adres strony i w momencie gdy otrzymamy komunikat, że URL nie znajduje się w Google, klikamy przycisk "poproś o zaindeksowanie". Poza tym Google Search Console daje też  możliwość z tej samej pozycji ograniczyć częstotliwość indeksowania (crawl budget).  

 • Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem jest zalogowanie się do narzędzia Submit URL za pomocą konta i przesłanie żądania.

 • Jeśli chcemy szybko zindeksować wszystkie adresy, możemy to zrobić za pomocą mapy strony XML. 

  • W momencie gdy jest już gotowa, należy otworzyć dobrze nam już znany Google Search Console i przejdź do zakładki indeksowanie, a następnie mapy witryn. Dodajemy pliki i testujemy czy wszystko działa. 

 • Jeżeli posiadamy strony, które istnieją już jakiś czas, to dodanie na nich linku do najnowszej witryny może spowodować przyspieszenie indeksowania. Roboty Google po zakończonym crawlu pierwszej z witryn www przejdą automatycznie tam, gdzie prowadzą linki, które zostały na niej zamieszczone. 

 

Warto jednak zaznaczyć, że wielokrotne wysyłanie prośby o zaindeksowanie strony nie przyspieszy całego procesu. 

Nie ma Cię w Google - nie istniejesz

Indeksowanie stron jest niemalże kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w internecie. W pozycjonowaniu bardzo istotną rolę odgrywają słowa kluczowe, konwersja i wiele innych elementów, ale żeby móc w ogóle zostać uwzględnionym w propozycjach wyszukiwarki, trzeba najpierw tam być…czyli nasza strona musi zostać zaindeksowana. 

Oczywiście, w rzeczywistości pierwszym krokiem jest założenie własnej witryny i właśnie to umożliwia WebWave. Poza tym dba również o to, aby wszystkie parametry potrzebne do szybkiego indeksowania zawsze były osiągnięte. Nie warto więc zwlekać ze stworzeniem i wypozycjowaniem swojej witryny, kiedy jest to jak na wyciągnięcie ręki.

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

01 sierpnia 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: