Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

jak dodać przycisk do strony

Co to jest indeksowanie? Indeksowanie, roboty Google i algorytmy

01 sierpnia 2019

Mówiąc najprościej, jest to proces dodawania stron internetowych do wyszukiwarki Google. Polega na zbieraniu, przetwarzaniu i gromadzeniu danych w sieci poprzez specjalnie do tego stworzone roboty. Odwiedzają one Twoją stronę i docelowo szukają używanego przez Ciebie metatagu. 

Może to być index lub noindex. 

W pierwszym przypadku po odczytaniu kodu źródłowego nastąpi zaindeksowanie strony. Jednak jeżeli używasz noindex, to dana strona nie zostanie dodana do indeksu Google. Pamiętaj też, że Google przestaje wspierać pliki robots.txt.

Za odpowiednie uplasowanie w wynikach wyszukiwania nie odpowiadają jednak roboty, a algorytmy. Są to ciągi formuł i procesów komputerowych, których zadaniem jest  znajdowanie najlepiej dopasowanych odpowiedzi na pytania wpisywane przez użytkowników do wyszukiwarek. 

 

Po co indeksować strony?

Najkrótsza odpowiedź: bo chcesz, żeby nowi użytkownicy mogli Cię znaleźć, a wpisując w Google zapytania, wyświetli się im Twoja strona. Pomagają w tym np blogi firmowe. 

Oczywiście, są też strony, które nie powinny być indeksowane. Należą do nich miejsca, gdzie składowane są dane Twoich użytkowników, lub też podstrony, na których udostępniasz dla nich pliki. Dostęp do nich często jest umożliwiony dopiero wtedy, gdy użytkownik wykona wymaganą przez Ciebie akcję (zarejestrowanie się, podanie adresu e-mail, wypełnienie formularza, etc). Logiczne jest, że nie chcesz, aby ktoś mógł wpisać w Google “twoja-nazwa-strony.pl PDF” i wyświetli mu się dostęp do danej strony bez konieczności wykonania oczekiwanej przez Ciebie akcji. 

Indeksowanie w większości przypadków jest potrzebne, jednak są wyjątki od tych sytuacji. 

Jakimi zasadami kieruje się indeksowanie?

W kontekście Google można również znaleźć takie pojęcia jak crawling, budżet indeksowania czy mobile indexing first. Każdy z nich nawiązuje do czegoś innego i odpowiada za różne rzeczy.

 

Co to crawling?

W dosłownym tłumaczeniu będzie to czołganie lub pełzanie. Stosowane jest w kontekście wcześniej opisanej sytuacji, podczas której roboty Google jedynie poruszają się między podstronami, nieindeksując jeszcze strony. Sam crawling może być używany w celu przeanalizowania strony przed jej indeksacją.

Nie każda strona zostanie zaindeksowana po przeprowadzeniu crawlingu, ale wszystkie witryny, które są zaindeksowane, zostały wcześniej poddane crawlingowi. 

Dołącz do 170 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Budżet indeksowania?

Crawl budget oznacza maksymalną liczbę danych, które Google może pobrać z danej domeny w trakcie jednej wizyty ich robota. 

Można wyróżnić dwa obszary, którymi są crawl rate limit i crawl demand, które określają kolejno limit częstotliwości indeksowania i zapotrzebowanie na indeksowanie. 

W sytuacji, gdy wcześniej wspomniany crawling przeciąża serwer i powoduje niedogodności dla Twoich użytkowników, możesz ręcznie ustawić limit dla tej usługi przy pomocy Google Search Console. Google jednak odradza ręczną manipulację przy tych ustawieniach, ponieważ jest ona algorytmicznie wyliczona jako optymalna. 

 

Mobile first indexing

Temat, który powraca jak bumerang. Ogłoszona w drugiej połowie roku 2018 informacja, że w pierwszej kolejności indeksowana będzie wersja mobilna każdej strony. 

Pod koniec 2018 napisaliśmy wyczerpujący artykuł na temat Mobile Indexing First na naszym blogu. Jeżeli nie masz jednak czasu przeczytać całego artykułu, oczywiście wyjaśnię Ci, na czym dokładnie to polega. 

Ranking wyników wyszukiwania tworzony jest na podstawie informacji, które zawarte są w wersji mobilnej danej strony. Dlatego tak ważne jest w tej chwili, aby móc ręcznie dobierać elementy, które mają być wyświetlane na danych ekranach - dzięki temu masz możliwość zwiększania lub zmniejszania ilości informacji, które się na nich znajdują. 

Nie ma Cię w Google? Nie ma Cię w internecie.

Czy moja strona jest zaindeksowana?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy Twoja strona się pojawia w Google, jest… sprawdzenie tego w Google :)

Wpisz nazwę swojej strony lub profilu, a zobaczysz, czy wyświetli się do niej link. Jeżeli tak - gratuluję, wszystko działa, jak powinno. 

Jeżeli chcesz zobaczyć, czy doszło do indeksacji całej strony, wystarczy, że wpiszesz:

site:http://nazwastrony.pl

Pamiętaj jednak, że rezultatów nie możesz oczekiwać z dnia na dzień. Na zaindeksowanie strony można czekać od kilku godzin do nawet kilku miesięcy! Dlatego nie musisz stresować się, gdy po kilku godzin od publikacji nadal nie będzie ona widoczna .

 

Sposób na przyspieszenie indeksowania strony.

Jeżeli jednak czas Cię goni to pamiętaj, że istnieje kilka metod, które mogą sprawić, że sprawa szybciej się zakończy:

  • Poprawnie skonfigurowane pliki robots.txt służą do komunikacji z robotami sieciowymi. Do niedawna jeszcze polecało się tutaj umieszczać informacje dotyczące braku zgody na indeksowanie wybranych stron.

  • Konfiguracja Google Search Console ma również duże znaczenie podczas indeksowania. Poprzez konsolę istnieje możliwość wysłania prośby o ponowne indeksowanie adresów URL czy też ograniczyć częstotliwość indeksowania (crawl budget).  

  • Jeżeli posiadasz strony, które już jakiś czas istnieją, to dodanie na nich linku do Twojej najnowszej witryny może spowodować przyspieszenie indeksowania. Roboty Google po zakończonym crawlu pierwszej strony automatycznie przejdą tam, gdzie prowadzą linki na niej zamieszczone. 

 

Nie ma Cię w Google? Nie ma Cię w internecie. 

Indeksowanie jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w internecie. 

Zauważ, jak wiele słyszy się na temat poprawnego pozycjonowania - bycie zauważonym przez Google to pierwszy krok, aby móc zacząć działać pod względem SEO na stronie. 

Oczywiście, prawdziwie pierwszym krokiem jest założenie własnej witryny. Możesz to zrobić w WebWave - dbamy też o to, aby wszystkie parametry potrzebne do szybkiego indeksowania były zawsze osiągnięte. 

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Autor: Julia Mądraszewska

 

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog