Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data: 14.04.2022

Czym jest podcast i jak go stworzyć? Zrób podcast i zdobądź słuchaczy

Podcasty z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę słuchaczy. Zaciekle rywalizują z filmami, serialami, muzyką i audiobookami. Potrafią stanowić zarówno formę rozrywki, jak i informacji. W związku z tym, że cieszą się tak dużą popularnością, również i lista samych twórców treści podcastowych wzrasta. Mogą stanowić zarówno dobre “wsparcie” działalności, jak i jej główną formę. Czym więc jest podcast? Skąd się wziął? Jak go stworzyć i czego będziemy do tego potrzebowali? 

Sprawdźmy to!

 

Podcast - co to 

 

Większość z nas raczej kojarzy podcasty, szczególnie teraz, gdy zyskują coraz więcej uwagi, jeśli jednak mielibyśmy sobie wyjaśnić ich znaczenie “na sztywno” (w sposób słownikowy), to podcastem nazwalibyśmy wszelkie cyfrowe pliki dźwiękowe, które udostępniane są w Internecie, z możliwością ich pobrania. Zazwyczaj przybierają one formę różnych serii tematycznych i posiadają stałego hosta (prowadzącego) lub wręcz ich grupę. Oczywiście w przypadku większej ilości prowadzących istnieje możliwość wymiennego pojawiania się w odcinkach. 

 

Skąd się wziął podcast

Skoro już oficjalnie możemy powiedzieć, że wiemy, czym jest podcast, to warto jeszcze (przynajmniej w ramach ciekawostki) sprawdzić, skąd tak naprawdę wzięło się to pojęcie. Samo określenie zostało użyte po raz pierwszy w 2004 roku w artykule do The Gaurdian. Duży wpływ na powstanie tej formy “słuchowisk” miało powstanie iPod’a (2001 r.). Słowo “podcast”, to połączenie “iPod” i “broadcast". Nie ma więc co ukrywać, że Apple miało tutaj wiele do powiedzenia. W 2005 iTunes zaczęło wspierać materiały podcastowe, a już rok później Steve Jobs zareprezentował na konferencji jak korzystać z GarageBand, aby nagrać własny podcast. Od tego czasu zainteresowanie tą formą przekazu już tylko rosło, a pierwszy rekord dotyczący ilości pobrań wypuszczanych odcinków ustanowił Ricky Gervais. (2007 r. - średnio 250 000 pobrań/odcinek).

 

Czego potrzebujemy, żeby prowadzić i publikować podcast 

 

Od tego, jaki jest cel naszego podcastu, zależy m.in. poziom sprzętu, na jaki powinniśmy stawiać. Jeśli tworzymy “dla samych siebie” i traktujemy to jako pewnego rodzaju audio-blog lub audio-pamiętnik, lub po prostu chcemy przećwiczyć nasze umiejętności prowadzenia przemówień, to podstawowy sprzęt taki jak mikrofon (przy samych początkach może to być nawet telefon, ale trzeba zadbać o dobry odbiór dźwięku), laptop lub komputer stacjonarny oraz program do obróbki dźwięku w zupełności wystarczą. W przypadku gdy chcemy jednak jeszcze bardziej podnieść jakość tworzonych przez nas materiałów podcastowych i też ułatwić przy okazji swoją pracę, warto zaopatrzyć się również w następujący sprzęt:

 • Rejestrator audio - to na niego może być przenoszony materiał podczas nagrywek. Wyglądem przypomina dyktafon i możemy korzystać z niego zamiast z komputera. W związku z tym, że działa na baterie doskonale sprawdzi się w terenie. Na początku może nam również zastąpić mikrofon, ale (tak jak w przypadku telefonu) należy zadbać o odpowiednie wyciszenie. Posiadając odpowiednie kable (złącze XLR)  jesteśmy w stanie podłączyć do niego zewnętrzny mikrofon. Warto jeszcze wspomnieć, że rejestrator audio nie posiada wentylatorów, dzięki czemu lepiej zabezpieczmy się przed niepożądanymi dźwiękami (szumy z pracy komputera)  

 • Mikser - sprawdzi się w przypadku podcastów tworzonych stacjonarnie. Tak samo nie jest nam tu potrzebny komputer. Bezpośrednio na kartę SD nagrywa on dźwięk w formacie mp3 i wav. Daje większą kontrolę nad dźwiękiem - możemy manipulować jego poziomem podczas nagrywania. Może okazać się praktyczny w momencie, gdy w tym samym czasie za nagrywanie bierze się więcej niż jedna osoba lub gdy prowadzimy rozmowę z osobą, która nie jest z nami bezpośrednio w pomieszczeniu (np. przez telefon lub wideo-rozmowy typu Zoom)

 • Popfilter lub gąbka na mikrofon, dzięki którym unikniemy w naszym nagraniu tzw. wybuchów powietrza podczas mówienia.

 • Statyw lub ramie na mikrofon  - to drugie jest praktyczne w przypadku gdy mamy stałe miejsce pracy. Dzięki nim proces nagrywania będzie prostszy, a dźwięk bardziej przejrzysty i równomierny

 • Słuchawki studyjne - przydadzą się zarówno podczas nagrywania jak i procesu montażowego, dzięki nim wychwycimy niepożądane dźwięki 

 • Program do edycji dźwięku - Audacity i GarageBand (tylko Mac i iOS) to ciszą się w tej kategorii dużą popularnością, ponieważ są darmowe. Oczywiście na rynku znajdziemy jeszcze wiele alternatyw takich jak Adobe Audition, które umożliwią nam obróbkę dźwięku tworzonych przez nas odcinków podcastu i dodawanie do nich dodatkowych urozmaiceń w postaci efektów. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że będziemy musieli za to ponieść jakieś koszta (mniejsze lub większe - w zależności od oferty). Dodatkowo część z tych programów daje też możliwość bezpośredniego nagrywania rozmów “zdalnych” (np. Zoom, GoogleMeet, Teams).

 • Interface audio - urządzenie, które łączy mikrofon z komputerem. Działają w dwie strony - wprowadzają sygnał dźwiękowy do komputera, ale wyprowadzają go do innego medium np.  głośników. Komputer też posiada kartę dźwiękową, która nam to umożliwia, ale różni się to jakością. 

 • Materiał wygłuszający - jeżeli mamy aspiracje do stworzenia, chociażby małego studia do tworzenia podcastów, to powinniśmy nasze pomieszczenie odpowiednio wygłuszyć - zadbać o jego akustykę. unikniemy tym samym echa i dźwięków dochodzących z zewnątrz. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Po co w ogóle tworzyć swój podcast

Jak w przypadku wielu decyzji - powodów może być wiele. Mogą być one stricte osobiste, czyli samorealizacja i chęć dzielenia się pasją i spostrzeżeniami (tak jak np. w przypadku tworzenia bloga). Możemy mieć też aspiracje do bycia mentorem w pewnych kwestach i przekazywać swoim odbiorcom zdobytą w tym zakresie wiedzę. 

Prowadzenie podcastów może mieć też podłoże zawodowe. Na ten moment mają one już tak wysoki status, że dla niektórych mogą stanowić ich główne zajęcie. Zazwyczaj jednak uzupełniane jest tworzeniem dodatkowego contentu na własnej stronie internetowej, social mediach i działalności zewnętrznej - eventy, promocje, współprace, publikacje (książki, e-booki, audioboki etc.). Tworzenie podcastu może też działać w drugą stronę - to on może być uzupełnieniem naszych innych zadań i profesji i stać się formą ich promocji w audio-mediach (np. Spotify)

 

Jak stworzyć podcast - formalności 

 

Aby już na samym początku zadbać o unikatowość tworzonego przez nas podcastu, powinniśmy dopilnować kilku formalności, ustaleń technicznych i koncepcyjnych. Nie tylko pozwoli nam to uruchomić sam podcast, ale uporządkuje naszą pracę nad nim i nada mu bardziej profesjonalny wymiar. 

 • Logo/grafika główna

Tak samo jak w przypadku mediów społecznościowych zakładając podcast na jakiejkolwiek platformie, będziemy musieli umieścić do niego grafikę. Może to być oczywiście nasz wizerunek, ale równie dobrze sprawdzi się logo naszej marki lub bezpośrednio stworzona pod podcast ilustracja (najlepiej, żeby była ona spójna z naszą identyfikacją wizualną - jeśli tako już posiadamy)

 • Nazwa

Może być prosta i bezpośrednia, ale też i kreatywna i nieoczywista. Ta druga przyciągnie większą uwagę, szczególnie jeśli temat naszego podcastu jest już dobrze znany oraz cieszy się sporą konkurencją. 

 • Platformy streamingowe

Bez tego ani rusz. Możemy mieć profesjonalny sprzęt i materiał pierwszej klasy, ale nic nie zrobimy, jeśli nie mamy gdzie go zamieścić. Najlepiej zarejestrować się na platformie, która rozprzestrzenia nasze podcasty na wszelkie możliwe kanały lub samodzielnie wybrać te, które nam najbardziej odpowiadają. Nie zapominajmy też o własnej stronie internetowej.

 • Tematyka - zakres ogólny czy jakaś specjalność + tematy odcinków 

Tematyka naszego podcastu może być bardzo rozbudowana - szczególnie jeśli prowadzimy podcast typowo “refleksyjny” (przemyśleniowy), ale możemy też skupić się na jednej gałęzi np. kulturowej, kulinarnej, kryminalnej, historycznej etc. (te kategorie oczywiście zawierają w sobie podkategorie, dzięki czemu swoją specjalność jesteśmy w stanie jeszcze bardziej okroić). Zarówno podczas podejmowania pierwszych kroków przy tworzeniu podcastów, jak i w późniejszym procesie jego prowadzenia, warto ustalić przynajmniej kilka tematów odcinków do przodu 

 • Forma

Tak samo jak wiele tematów, podcast może przybrać też wiele form. Oczywiście pierwsza z nich to monolog, czyli ciągła wypowiedź prowadzącego, druga to wywiad, a kolejna to dyskusja. Wyróżnić możemy też inne formy, które często będą pokrywały się z tymi przed chwilą wymienionymi i będzie należał do tego m.in. story-telling (bazujący na faktach lub fikcji).

 • Sprawdzenie konkurencji 

Tak samo jak w przypadku budowania marki i projektowania strony internetowej, tak też i w przypadku zakładania podcastu powinniśmy zrobić research wokół samej tematyki naszych audio-przekazów, ale też i działalności konkurencji. Zobaczmy, co się sprawdza, a co nie oraz czym możemy się od nich wyróżnić.

 • Ustalenie terminowości

Częstotliwość publikowania naszych podcastów zależy od wielu czynników - mi.n. tego czy jest to tylko dodatek do naszej stałej działalności, czyli, krótko mówiąc, możliwości czasowych, od tego jaką formę przyjmują nasze podcasty oraz jak długi jest proces przygotowywania do niego materiałów, poziom rozbudowania i oczywiście przekładający się na to czas “postprodukcyjny”. 

Kiedy już ustalimy ile zajmuje nam wyprodukowanie jednego odcinka powinniśmy ustalić jego systematyczność - np. raz na tydzień, raz na dwa tygodnie lub. raz na miesiąc. W ten sposób nie tylko lepiej usestymatyzujemy swoją pracę, ale też wyrobimy pewien nawyk u słuchaczy, ponieważ będą wiedzieli kiedy mogą spodziewać się od nas następnego podcastu.  

 

 

Dla kogo jest nasz podcast 

 

Oczywiście tak samo jak samego bloga, podcast możemy tworzyć “dla siebie” jako pewne medium do “wygadania się”. Nie musimy go promować - może po prostu być. W większości przypadków jednak jeśli decydujemy się na założenie własnego podcastu, to liczymy na to, że będzie miał on jakichś odbiorców. Najlepiej jest więc tak samo jak przy tworzeniu marki, lub strony internetowej ustalić swoją grupę docelową. Skoro wiemy, do kogo chcemy najbardziej trafić, to będziemy też wiedzieć, o czym powinniśmy mówić najwięcej i z jakiej perspektywy (np. przedsiębiorcy, klienta, artysty etc.). Pomoże nam to w precyzowaniu naszych tematów odcinków. 

 

Zalety podcastów i ich posiadania

 

Oczywiście zalety tworzenia własnego podcastu (jak i jego wady) każdy może ustalić indywidualnie. Poniżej wymieniliśmy te, które można nazwać dość uniwersalnymi.

 • budujemy pozycje eksperta w jakiejś dziedzinie 

 • jeśli nie stawiamy na rozbudowany sprzęt, to możemy powiedzieć, że są dość tanim przedsięwzięciem z dodatkowym potencjałem reklamowym 

 • mogą stanowić dobre źródło poszerzania wiedzy (nieuniknionym jest, że szykując materiały dla słuchaczy dowiadujemy się przy okazji czegoś nowego)

 • tworząc content na kolejne kanały poszerzamy grono naszych odbiorców

 • możemy trafiać do tych, którzy nie mogą poświęcać 100% uwagi na dane medium - podcastu można słuchać “w tle” 

 • mamy większą kontrolę nad tym co mówimy i co chcemy przekazać, a z drugiej strony nie musimy się też obawiać cenzury narzuconej np. przez określoną stację radiową 

 

Czy strona internetowa i podcast idą w parze 

 

Jak najbardziej. Jak podczas ustalania odpowiedzi na pytanie  “po co tworzymy podcast” powiedzieliśmy sobie, że może nam on posłużyć jako dodatkowa platforma do podniesienia popularności naszej działalności (w tym prowadzenia strony), ale też sama witryna www może stać się bardzo dobrą platformą do umieszczania naszych materiałów audio. Oczywiście warto je udostępniać również na innych źródłach, ale sama strona internetowa stanowi dobrą bazę. Po pierwsze mamy większą kontrolę, a po drugie wyglądamy znacznie profesjonalniej. Jeśli słuchacz wpisuje nasz podcast w wyszukiwarce i zobaczy, że posiadamy własną stronę internetową, to zyskamy u niego na wiarygodności. 

 

Podcasty WebWave 

 

Może nie wszyscy wiedzą, ale WebWave również miało swoją przygodę z podcastami. Nie wiadomo może, ta historia się powtórzy. Na razie materiały nadal można znaleźć na naszym kanale na YouTube. Są to krótkie rozmowy (trwające od 6-30 min) z naszymi specami czy to w dziale IT, marketingu lub też designu. Nie tylko dają one możliwość zapoznania się z zadaniami konkretnego stanowiska pracy, ale też pozwalaj poznać WebWave trochę lepiej i pokazać, że za naszym kreatorem kryje się zaangażowanie wielu osób).

 

Podcasty z dziedziny web designu i biznesu 

 

Skoro wiemy już, czym jest podcast i co należy zrobić, żeby go stworzyć, to może warto też spojrzeń na nie z perspektywy słuchacza i zaczerpnąć z nich trochę wiedzy, którą możemy przenieść do swojej działalności lub bezpośrednio na stronę internetową - zależy czego potrzebujemy. Wśród materiałów podcastowych znajdziemy zarówno te omawiające ogólne taktyki biznesowe, jak i praktyczne “patenty”, które pomogą nam ulepszyć nasze działania np. marketingowe lub takie związane z SEO/SEM. Nie brakuje też tematów stricte związanych z projektowaniem stron - UI/UX design, to dość popularny temat, szczególnie jeśli poszerzymy nasze poszukiwania o podcasty anglojęzyczne. 

Nie sposób stworzyć listę podcastów, które sprawdzą się dla każdego. Tak jak już powiedzieliśmy sobie wcześniej, każdy ma inne potrzeby, ale też i gust - jedni preferują płynny, stonowany przekaz, a inni wolą coś bardziej dynamicznego, a nawet trochę chaotycznego.

 

Darmowe platformy hostingowe dla podcastów

 

Tak samo jak strona internetowa, tak samo podcast potrzebuje hostingu, czyli przestrzeni na serwerze. Do najpopularniejszych darmowych platform zaliczamy:

Oczywiście jeśli jednak posiadamy już stronę internetową, która ma pojemny hosting, możemy też skorzystać z takiego rozwiązania. 

 

Gdzie umieszczać podcasty

 

Platform dystrybuujących podcasty jest wiele. Do tych,  na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zaliczamy:

 • Apple Podcasts na iTunes 

 • Podcasters na Spotify 

 • Google Podcasts 

 • YouTube - z materiałem wideo lub bez 

 • Stitcher

i niezastąpiona własna strona internetowa. 

Jak zrobić podcast - podsumowanie 

Podcasty stały się ostatnimi czasy sprawdzonym źródłem rozrywki. Stanowią też idealne tło do codziennych zadań. Nie musimy w końcu non stop patrzeć na ekran, aby zrozumieć przekaz. Wystarczy, że będziemy słuchać. Podcasty potrafią być również naprawdę dobrym źródłem wiedzy i informacji użytkowych. W związku z tym, że ich popularność stale rośnie (m.in. przez to, że pojawia się coraz więcej platform streamingowych, a wśród nich znajduje się Spotify), coraz więcej osób (oraz firm) decyduje się na stworzenie własnego podcastu. Słuchacz ma więc większy wybór, a twórca większe szanse na dotarcie do szerszej publiczności. 

 

Przeczytaj również:

 

Autor: Kaja Rowicka

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

13 kwietnia 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: