Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Julia Mądraszewska

Jak napisać ładny artykuł na blogu?

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Zastanawiasz się, jaki jest sens zakładania bloga?

To dosłownie darmowa reklama, która pozwala na pozyskiwanie nowych użytkowników i potencjalnych klientów.

Jednak każdy chce pisać artykuły tak, aby były czytane, a nie tylko wisiały w przestrzeni internetu. Wartościowy i merytoryczny tekst nie wystarczy, aby zatrzymać użytkownika na stronie i przeprowadzić go ścieżką konwersji. Pozostają też wizualne aspekty publikowanych artykułów, ponieważ jak wiadomo od dawna, “przede wszystkim, jemy oczami”.

Z tego względu co roku zwiększa się budżety reklamowe i tworzy zwracające uwagę kampanie marketingowe, które przyciągają wyglądem, a zatrzymują treścią.

Jeżeli nie wiesz, jak pisać na stronę internetową, przeczytasz to w naszym poradniku. 

Dzisiaj zajmiemy się niemal wyłącznie wizualnym aspektem tworzenia treści.

 

Treść

 

Jak już wspomniałam wyżej to, jakiej tematyki będzie dotyczył Twój artykuł, nie jest w tej chwili istotne. Ważne jest, aby był napisany starannie i kierowany do użytkownika, a dopiero w dalszym stopniu do robotów Google.

Co z tego, że stworzysz piękną, estetyczną otoczkę do tekstu, jeżeli osoba po jednym zdaniu zauważy, że kompletnie nie zależy Ci na przekazaniu jakichkolwiek informacji.

Dlatego pamiętaj, żeby każdy temat dobierać pod własne możliwości, zainteresowania i wiedzę. Jeżeli piszesz coś, w czym nie masz wystarczającego doświadczenia, zrób odpowiedni research i doczytaj. Nie ma nic gorszego niż zawiedziony użytkownik, który oczekiwał odpowiedzi na szukane przez niego pytanie, a strona jedynie zmarnowała jego czas.

language tool sprawdzanie ortografii interpunkcji jak pisać ładnego bloga

Sprawdzaj z languagetool

 

Gdy już napiszesz treść, pamiętaj o jej poprawności i jakości. Niedopuszczalnym jest publikowanie artykułów, w których znajdują się literówki lub poważne błędy językowe. Są to bardzo rażące pomyłki i szybko zniechęcają użytkownika do dalszego przeglądania. Wyciąga on z tego jeden wniosek: autorowi tekstów nie zależy na wysokim poziomie dodawanych przez niego wpisów.

Dlatego też każdy artykuł czytaj wielokrotnie przed jak i po publikacji. Używaj takich narzędzi jak Jasnopis i Languagetool, które pomogą Ci nie tylko z ortografią i interpunkcją, ale też wskażą, na jakim poziomie trudności jest Twój tekst.

 

SEO

 

Gdy mowa o pisaniu treści pod SEO, należy pamiętać jedną, najważniejszą zasadę - pisz dla użytkowników, a dopiero później dla robotów. Niezależnie jak perfekcyjnie stworzysz content i jak wysoko będzie się on pozycjonował. Jeżeli jest on nieczytelny i sztucznie napisany, nie będziesz mieć z niego żadnego pożytku. A jak wiadomo, wartościowe artykuły to darmowa reklama, dlatego też warto poświęcić chwilę więcej na napisanie merytorycznych wpisów, które będą dalej udostępniane.

Pamiętaj o pisaniu chwytliwych, ale prostych meta tytułów i opisów, a w tekście obracać się wokół jednego lub dwóch słów kluczowych. Informacje na temat pozycjonowania przy pomocy bloga musisz koniecznie znać, ponieważ przy stosunkowo niewielkim (i tanim) nakładzie pracy, możesz uzyskać świetne wyniki.

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Aspekt czytelniczy

Czytelnik, który znajduje się na naszej stronie i jest zainteresowany jego treścią, nadal może wpaść na pewne błędy, które popełniają niedoświadczeni twórcy stron. Dlatego nawet jeżeli prowadzisz swoją witrynę od lat, warto wrócić do pierwszych wpisów i poprawić mankamenty, aby wyglądało to jednolicie, spójnie i profesjonalnie.

 

Ilość słów

Jest to bardzo sporny temat w świecie copywriterów, jak i SEOwców, ponieważ różne źródła mówią inne rzeczy. W naszym zestawieniu najciekawszych statystyk z 2019 roku pokazaliśmy, że średnia długość najwyżej pozycjonujących się artykułów w internecie wynosi między 2 225 - 2500 słów. Absolutną podstawą jest 1000 słów, ponieważ większość badań wykazała, że dopiero wtedy artykuły są chętnie udostępniane dalej. Jeżeli słów jest mniej, użytkownicy mają wrażenie, że “marnują” swoje udostępnianie na treści, które nie są wystarczająco wartościowe.

 

Nie pisz zbyt długich akapitów

Tutaj na szczęście wszyscy są zgodni. Krótkie akapity oznaczają więcej oddechu dla czytelnika, który nie czuje się przytłoczony ciągiem tekstu. Oczywiście nie należy też popadać ze skrajności w skrajność i pisać po jednym zdaniu na linijkę. Kilkuzdaniowe akapity, najlepiej od 5 do 7 zdań na jeden, spowoduje, że nikt nie będzie obciążony ilością tekstu.

 


 

Ważne jest, aby był napisany starannie i kierowany do użytkownika, a dopiero w dalszym stopniu do robotów Google.

 


 

Bold/italic/podkreślenie

Jednak aby mieć pewność, że użytkownik czyta to, co zostało opublikowane, a nie tylko przelatuje wzrokiem tekst, należy korzystać z formatowania tekstu. Dzięki temu spadnie współczynnik odrzuceń. Jeżeli pogrubisz słowa kluczowe, osoba zawiesi na nich oko i przeczyta otaczające go zdania, zamiast tylko przescrollować witrynę.

Jeżeli chcesz zaznaczyć słowo w innym języku, należy stosować skos, który wskazuje na zmianę akcentu.

Umieszczasz linki lub chcesz zaznaczyć coś bardzo ważnego? Koniecznie wypróbuj podkreślanie takich fragmentów! Będą bardzo widoczne i ciężkie do pominięcia. To sprawi, że użytkownik może zainteresować się linkiem i wejść w ścieżkę konwersji.

 

Wybieraj fonty z głową

Musi być prosty, wyraźny i czytelny. Pamiętaj też o dostosowaniu go pod urządzenia mobilne. Jeżeli nie wiesz, czy Twoja strona ma odpowiedniej wielkości fonty, możesz sprawdzić to przy pomocy strony Google. Niezależnie, czy napiszesz artykuł na 1000 czy na 10 000 słów, jeżeli będzie napisany niewyraźnie lub zbyt kontrastowo, nikt nie poświęci nawet sekundy, żeby przeczytać, chociażby Twój nagłówek. A skoro już o nim mowa...

 

Pamiętaj, żeby używać H1, H2, H3

Nic tak nie burzy hierarchii, jak niejasno określony spis treści. Od razu zaznaczę, że nie chodzi mi o dosłowne umieszczenie go nad artykułem. Jednak wyraźne ukształtowanie schematu wpisu sprawia, że czytelnik wie, że autor stworzył dany tekst, idąc według jakiegoś wzoru lub konspektu.

galeria zdjęcia unslash

Nie męcz oka

 

Pamiętaj też, że nie samym tekstem użytkownik żyje. Aby urozmaicić mu czas spędzony na Twojej stronie, umieść kilka grafik lub zdjęć, które pozwolą mu odpocząć i skoncentrować się na czymś prostym. Oczywiście wiadomo, że najlepiej jest używać oryginalnych i pasujących do treści ilustracji, jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego zrobiliśmy zestawienie  najlepszych narzędzi do tworzenia grafik, jak i darmowych banków zdjęć.

 

Spokojne kolory

Pamiętaj o wybieraniu takich barw, które nie powodują bólu głowy. Nie bez powodu standardowym wyglądem jest czarny tekst na białym tle. Jest kontrastujący, przyjemny i najbardziej powszechny. To samo tyczy się kolorów linków - powinny się wyróżniać, żeby sygnalizować dodatkowy content i możliwość przejścia na niego.

 

CTA

Aby to, co napisałeś nie poszło na marne, pamiętaj o dodaniu przycisku Call-To-Action. Są najczęściej używanymi elementami interakcji w procesie projektowania stron internetowych, dlatego nie może ich też zabraknąć w treści Twojego artykułu.

Jeżeli użytkownik przeczyta wpis, jaki jest kolejny krok, który powinien wykonać? Na pewno nie jest to opuszczenie strony. Stwórz dla niego specjalną drogę poprzez umieszczenie CTA.

Twórz dla ludzi

Najlepsza radą, jaką mogę dać, to po prostu: publikuj takie treści, jakie Ty chcesz czytać. Ich treść powinna być merytoryczna i wartościowa, skierowana do użytkowników i ich potrzeb, a dopiero w drugiej kolejności pisana dla robotów indeksujących. Odpowiadaj na zadawane przez nich pytanie i nie obracaj się wokół jednego słowa kluczowego, tylko po to, żeby się wysoko wypozycjonować.

Poza tym, praktyka czyni mistrza. Im więcej piszesz, tym będziesz to robić lepiej. Dlatego nie demotywuj się po pierwszym miesiącu, tylko kontynuuj swoją pracę tak długo, aż przyniesie Ci ona korzyść. Zacznij od pierwszego kroku, jakim jest zbudowanie strony www! Z łatwością wykonasz ją w kreatorze stron www WebWave. Jeśli chcesz zobaczyć jak to wygląda w praktyce, sprawdź nasz kurs tworzenia stron internetowych.

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

05 lipca 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: