Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

5 min. 30 sek.

12 grudnia 2024

Jak sprzedawać rękodzieło w Internecie?

Konsumenci coraz bardziej cenią rzemiosło i towary przyjazne dla środowiska od przedmiotów produkowanych masowo. Nie dziwią więc szacunki, że segment sklepów internetowych z rękodziełem będzie rósł w szalonym tempie [źródło]. 

Czy Ty też marzysz o własnej marce handmade? Przeczytaj mój poradnik i stań się prawdziwym mistrzem sprzedaży rękodzieła!

Wypróbuj WebWave

1. Wybierz niszę dla swoich produktów handmade

 

Wiem, że rozsadza Cię kreatywność. Masz w głowie wiele pomysłów, a w rękach zdolność do tworzenia niezwykłych rzeczy. Ale na ten moment musisz zdecydować się na jedną kategorię. Nikt nie potraktuje poważnie biznesu, który oferuje za dużo. 

Zacznij od wybrania własnej niszy.  Zastanów się też, co będzie wyróżniać Twoją markę na tle konkurencji. Przyda Ci się poszukanie odpowiedzi na te kluczowe pytania:

  • Jakich potrzebuję materiałów i sprzętu?

  • Ile czasu muszę zarezerwować na wykonanie produktu?

  • Ile kosztuje stworzenie pojedynczego przedmiotu?

  • Jakie inne koszty prowadzenia działalności muszę uwzględnić?

  • Jak wygląda moja konkurencja w Internecie?

  • Czego szukają konsumenci, o czym świadczą ich opinie?

  • Jaką cenę mogę zaproponować?

  • Czy istnieją jakieś specjalne licencje, prawo i inne regulacje wpływające na moje rzemiosło?

 

Jako rękodzielnik musisz dobrze przemyśleć każdą kwestię. Nawet drobne niedopatrzenie może Cię bowiem kosztować spore straty finansowe. Nie daj się w ten sposób zaskoczyć!

 

 

Co warto zacząć sprzedawać w 2025?

 

Zatrzymajmy się na chwilę jeszcze przy wyborze rodzaju asortymentu. Jeśli chcesz, by Twój biznes okazał się dochodowy, postaraj się wpasować (lub wyprzedzić o krok) aktualne trendy.

Rozważ sprzedaż produktów takich jak:

  • biżuteria,

  • meble,

  • dekoracje,

  • planery do druku lub cyfrowe,

  • naturalne świece,

  • akcesoria ślubne,

  • pudełka subskrypcyjne,

  • ceramika i wyroby garncarskie,

  • obrazy,

  • ręcznie robione kartki okolicznościowe,

  • przysmaki lub ubranka dla zwierząt,

  • spersonalizowane prezenty,

  • artykuły imprezowe,

  • zabawki.

 

jak sprzedawać rękodzieło w internecie?

 

2. Określ grupę docelową

 

Tak, pisaliśmy już o grupie docelowej i zachęcam Cię, by zapoznać się z tym artykułem. Ale po co to w ogóle robić?

Uwierz mi, warto. Jeśli wiesz, do kogo się zwracasz (możesz stworzyć nawet swoją personę), łatwiej dobierzesz język komunikacji, paletę kolorów, kanały reklamy, a nawet opakowania. Dlaczego? Bo Silversom spodoba się coś zupełnie innego niż przedstawicielom pokolenia Z. 

Im lepiej poznasz swoją grupę docelową, tym łatwiej będzie Ci rozwijać swój biznes rękodzielniczy, ustalić atrakcyjne ceny i skuteczną strategię marketingową. To wiedza, która może zaważyć o powodzeniu całego przedsięwzięcia!

Pssssst. Jeśli masz problemy z określenie swojej persony, poproś o pomoc ChatGPT ;)

Zacznij teraz

Stwórz stronę na własnych zasadach

3. Stwórz własny sklep internetowy z rękodziełem

 

Na tym etapie działalności masz do wyboru 3 kanały sprzedaży: platformy sprzedażowe (Allegro, Olx itp.), własną witrynę internetową i profil w mediach społecznościowych. Każde z nich ma swoje zalety i wady. 

Ja zachęcam Cię do stworzenia własnej strony, dzięki czemu zyskasz:

  • pełną kontrolę nad wyglądem w sieci, sposobem komunikacji, cenami i doświadczeniem użytkownika (UX);

  • wyższą prowizję od sprzedaży (opłaty abonamentowe są niskie, nie płacisz też za wystawienie produktu);

  • pełny dostęp do całej ścieżki klienta i możliwość utrzymania go w tzw. lejku sprzedażowym;

  • łatwiejszą skalowalność biznesu.

 

 

Zobacz, jak prosto stworzysz własny sklep w kreatorze WebWave:

 

 

Przeczytaj też nasz kompleksowy poradnik – Jak założyć sklep internetowy?

 

 

Jeśli jednak wolisz zacząć od konta na platformie handlu elektronicznego, to też jest w porządku. Kryje się tu jednak trochę pułapek. Nie wpadniesz w nie, gdy wybierzesz serwis, który:

  • udostępnia szablony dostosowane do urządzeń mobilnych;

  • ma łatwe w użyciu narzędzia do edycji;

  • zapewnia bezpieczeństwo treści i danych klientów;

  • oferuje narzędzia, automatyzacji i integrację aplikacji niezbędnych do prowadzenia działalności;

  • jest bezpośrednio zintegrowany z kanałami w social mediach;

  • udostępnia profesjonalne wsparcie – czat, bazę wiedzy i inne wygodne kanały.

 

 

Zadbaj o asortyment

 

Niby to takie oczywiste, a jednak warto, żeby wybrzmiało. Zanim weźmiesz się za budowanie strony i jej marketing, musisz zgromadzić odpowiednią ilość produktów. Zacznij od ustalenia, ile i jakich materiałów potrzebujesz oraz ich zakupu. Potem przejdź do tworzenia. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość rękodzieła, by klienci nie musieli długo na nie czekać.

Niech zgadnę. Właśnie coś w Tobie krzyczy: "Ile to właściwie jest wystarczająco?!". Jeśli chcesz do tego podejść rozsądnie, to wstrzymaj się z tworzeniem rękodzieła "na zapas" przez pierwszy kwartał. Dopiero wtedy wywnioskujesz, co sprzedaje się najlepiej, w jakich ilościach itd. Pomoże Ci to zaplanować pracę w kolejnych miesiącach. 

 

 

Ustal ceny produktów

 

Zrozumienie, jak ustalać ceny swoich produktów, jest absolutnie kluczowe do osiągania stałych przychodów. Tajemnica tkwi w tym, by ceny były na tyle niskie, żeby przyciągać klientów i na tyle wysokie, by interes się opłacał.

Będę szczera: trudno jest taką ustalić za pierwszym strzałem. Najprawdopodobniej, dopiero gdy nabierzesz doświadczenia w sprzedaży produktów handmade i lepiej rozeznasz się w branży, uda Ci się trafić w dziesiątkę. 

Jednocześnie rynek rękodzieła jest specyficzny. Klienci są w stanie zapłacić więcej w zamian za gwarancję unikalności, zrównoważonej, lokalnej produkcji i ekologii. Nie chodzi więc o to, by zaproponować możliwie najniższą cenę, a raczej o przedstawienie wartości, jaką wnosi Twój asortyment. 

 

Zrób dobre zdjęcia

 

Każdy przedmiot, który dodasz do swojego sklepu, powinien mieć zdjęcie, tytuł i opis. W przypadku fotografii najważniejsza jest ich jakość oraz utrzymanie jednolitego stylu galerii. 

Zdjęcia możesz wykonać w warunkach domowych – zadbaj wtedy o jednolite tło, dobre oświetlenie i dekoracje spójne z Twoją marką. Warto dodać też fotografię z przykładem użycia danego przedmiotu. 

 

jak skutecznie sprzedać rękodzieło

 

Napisz chwytliwe tytuły i opisy

 

Tytuły i opisy produktów są przede wszystkim dla użytkownika. Mają go chwycić za serce i przywieźć do zakupu :) Ale przy okazji mogą też dobrze wpłynąć na Twoje SEO – jeśli użyjesz odpowiednich fraz, Twoje produkty mogą pojawić się wysoko w wynikach wyszukiwania. To właśnie tak rozkręcisz lub zwiększysz sprzedaż. 

Skoro już to wiesz, to teraz słowo o samej treści. Tytuły powinny być krótkie. Spróbuj zmieścić się między 20 a 70 znakami. Niech zawiera nazwę i najważniejsze słowo kluczowe, np. "wełniana czapka Flora" czy "notes studenta niebieski".

W opisie możesz poszaleć trochę bardziej, ich długość nie jest już w żaden sposób ograniczona (choć przyda się odrobina rozsądku ;)). Zawrzyj w nim jak najwięcej szczegółów, które mogą interesować klienta. Możesz też opowiedzieć krótką historię Twojego rękodzieła. 

Wybierz jeden z darmowych szablonów i szybko stwórz swoją stronę

Zacznij teraz

4. Wzmocnij sprzedaż rękodzieła skutecznym marketingiem

 

Pora opowiedzieć światu o swoim biznesie handmade! Prawda jest taka, że im głośniej o nim krzykniesz, tym lepiej. Na początek możesz skupić się na jednym lub dwóch kanałach, by z czasem włączyć więcej narzędzi i metod. 

Wybierz tę, która będzie najlepsza dla Ciebie:

  • Platformy społecznościowe: Na Facebooku, Instagramie i Pintereście znajdziesz wielu entuzjastów rękodzieła. Wystarczy, że będziesz regularnie publikować nowe, oryginalne treści i utrzymywać dobry kontakt ze społecznością, by zbudować wokół siebie grono oddanych i zaangażowanych odbiorców.  

  • Twórz bloga:  regularna publikacja treści pomaga w budowaniu wiarygodności marki i poprawia widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Postaraj się dodawać przynajmniej jeden artykuł tygodniowo. Pisz na tematy, które rzeczywiście mogą zaciekawić odbiorców i w których masz nieco doświadczenia. 

 

 

Czy wiesz, że… w WebWave to AI napisze dla Ciebie całkiem dobre artykuły na wskazane przez Ciebie tematy?

 

 

  • Płatne reklamy: będą świetnym uzupełnieniem Twojego marketingu. Możesz zdecydować się na reklamę w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach lub marketplace'ach. 

  • Marketing e-mailowy: wysyłka e-maili i newsletterów to nadal bardzo skuteczna strategia. Możesz przyciągnąć informacjami o nowych produktach, prezentach, promocjach i świeżych treściach na swojej stronie. To pozwoli utrzymać zaangażowanie potencjalnych klientów i wzbudzić je u tych, którzy trochę o Tobie zapomnieli. 

  • Udział w lokalnych wydarzeniach: nie możesz zapomnieć o tradycyjnych formach reklamy. Sprzedawaj rękodzieło i autorskie wyroby na lokalnych targach, jarmarkach, czy tworząc tymczasowe stanowisko w jednym z dużych sklepów stacjonarnych. Ciekawą opcją jest też zorganizowanie wirtualnych warsztatów i wydarzeń na żywo. 

 

Postaraj się przy tym dobrze bawić i trzymać ważnych dla siebie wartości!

 

Jak legalnie sprzedawać rękodzieło?

 

Chcesz rozpocząć sprzedaż rękodzieła w Internecie, ale boisz się podatków i Urzędu Skarbowego? Unikniesz niepotrzebnego stresu, jeśli weźmiesz pod uwagę kilka kwestii:

  • Jeżeli Twoje miesięczne przychody ze sprzedaży rękodzieła nie przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia (4666 złotych w 2025 roku, a połowa – 2333 złote), możesz prowadzić działalność nierejestrowaną. Nie musisz więc zakładać firmy,  ale masz obowiązek rozliczyć się z fiskusem z uzyskanego dochodu.

  • Niezależnie od tego, na jaką formę sprzedaży się zdecydujesz, koniecznie prowadź ewidencję przychodów. Dzięki temu łatwiej rozliczysz podatek oraz udowodnisz wysokość wynagrodzenia. 

  • Najbezpieczniejszym sposobem przyjmowania płatności jest wystawianie rachunków lub faktur

  • Z każdego uzyskanego dochodu musisz zapłacić podatek dochodowy. Jeśli masz działalność nierejestrowaną, rozliczasz się z tego raz w roku, składając odpowiednią deklarację podatkową. 

  • Jako twórca masz prawa autorskie do swoich prac. Aby je chronić, wprowadź odpowiednie oznaczenia i poinformuj o ustaleniach klientów. 

 

sprzedaż rękodzieła

 

Jak rozliczać się ze sprzedaży rękodzieła?

 

Wszystko zależy od tego, jak zamierzasz zarabiać na rękodziele. 

W ramach działalności nierejestrowanej:

  • obowiązuje Cię limit przychodów (50% minimalnego wynagrodzenia);

  • podczas składania zeznania PIT musisz zadeklarować dochody uzyskane ze sprzedaży (przyda się dokładnie prowadzona ewidencja);

  • nie musisz rejestrować działalności w CEIDG i płacić składek ZUS.

 

Natomiast w ramach działalności gospodarczej musisz:

  • zarejestrować działalność w CEIDG i wybrać formę opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy lub ryczałt);

  • prowadzić pełną księgowość lub uproszczoną ewidencję (w zależności od wybranej formy opodatkowania);

  • regularnie odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy i składki ZUS;

  • składać roczne zeznanie podatkowe PIT (uwzględniając koszty związane z produkcją i promocją rękodzieła, przysługujące ulgi itd.).

 

 

Jak sprzedawać swoje rękodzieło przez Internet? Podsumowanie

 

Sprzedaż własnych, ręcznie robionych przedmiotów może być źródłem satysfakcji i całkiem konkretnych dochodów. 

Masz umiejętność tworzenia niezwykłych rzeczy? Zrób z tego dobry użytek i załóż własny sklep internetowy! 

Możliwość dzielenia się pasją z innymi brzmi jak świetny sposób na życie.

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: