Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data aktualizacji: 8 maja 2024

Autor: Anna Pawłowska

Freelancer: jak wycenić swoją pracę?

Wpływ domeny na SEO

Freelance kojarzy się z wolnością finansową i osobistą. Może być to prawdą, jeśli właściwie wycenisz swoją pracę.

Gdzie jednak leży granica między tym, co opłacalne, a tym, co za drogie dla klienta?

Pozwól, że trochę Ci o tym opowiem...

Kluczowe wnioski:

  • Porównaj stawki na rynku i spróbuj obiektywnie ocenić własne umiejętności. 

  • Wybierz także sposób rozliczenia, oceń możliwości finansowe klienta i stopień zaawansowania projektu. 

  • Unikaj błędów początkującego, takich jak podawanie zaniżonych stawek, ustalanie ceny na pierwszym spotkaniu, czy pozostawianie wyceny klientowi. 

  • Aby obliczyć wartość projektu, weź pod uwagę stawkę godzinową na etacie na podobnym stanowisku. Następnie dodaj podatek, koszty prowadzenia firmy i dodatkowe zabezpieczenia. 

 

Przeczytaj również:

Czy warto być freelancerem?

Jak wystartować z biznesem internetowym?

Jak zwiększyć zarobki freelancera?

 

Jak wycenić swoją pracę jako freelancer: najważniejsze czynniki

 

Co wpływa na ostateczną wycenę Twojej pracy? Musisz wziąć pod uwagę kilka czynników.

 

Analiza konkurencji

 

Przyjrzyj się średnim cenom rynkowym w swojej niszy oraz przeanalizuj twórców o podobnych profilach i doświadczeniu. Mogą Ci pomóc takie narzędzia do wyceny pracy jak PayScale, czy portal Wynagrodzenia.pl. Znajdziesz tu informacje o średnich cenach dla różnych branż.

Chcąc poznać więcej szczegółów, zapytaj o nie na grupach tematycznych i forach. Postaraj się dowiedzieć, jakie stawki pobierają freelancerzy w zależności od:

  • doświadczenia,
  • zestawu umiejętności,
  • rodzaju pracy,
  • specyfiki projektu (m.in. jego złożoności). 

 

 

Poznanie własnej wartości

 

Trema początkującego freelancera jest czymś zupełnie normalnym. Nie dziwi więc, że wielu na starcie podaje zaniżone stawki. Ale Ty nie idź tą drogą!

Pierwszy krok już udało Ci się wykonać – badanie rynku. Teraz porównaj swoje umiejętności z tym, co potrafią inni. Zwyczajnie dowiedz się, na jakim etapie rozwoju się znajdujesz. Następnie ustal ceny, które będą warte Twojego czasu. Muszą one pasować nie tylko klientom, ale też Tobie. Czasem nawet warto odpuścić jakieś zlecenie i w tym czasie poszukać czegoś bardziej sensownego.

A co jeśli projekt wydaje Ci się wyjątkowo atrakcyjny i nie chcesz łatwo odpuszczać? I na to są metody. Jedną z nich jest przesłanie referencji zadowolonych klientów i podbicie stawki. Tak, zawsze warto mieć jakieś argumenty (i zbierać je już od pierwszego zlecenia), by zwiększyć swoje szanse w negocjacjach. 

 

 

Rozliczenie

 

Możesz rozliczać się ze swojej pracy na dwa sposoby: za godzinę pracy lub za wykonane zadanie. Który z nich będzie lepszy dla Ciebie?

Stawki godzinowe freelancera gwarantują rekompensatę za czas zainwestowany w projekt. Nawet jeśli przekroczysz zakładaną ilość godzin, możesz się za nie rozliczyć. Ma to jednak pewne minusy: już na wstępie musisz dosyć dokładnie oszacować, ile zajmie Ci dane zadanie i je odpowiednio wycenić. Jeśli będzie ono wymagało specjalistycznych umiejętności, klientów może odstraszyć wysoka stawka godzinowa. Cena za godzinę Twojej pracy będzie też sukcesywnie rosła wraz ze wzrostem Twojego doświadczenia. Musisz więc stale aktualizować ofertę. 

A co ze stawkami opartymi na całym projekcie? Rozliczając się w ten sposób, łatwiej jest ustalić różne stawki dla różnych zleceń w zależności od ich złożoności i przewidywanej inwestycji czasowej. Pozwala to na rozwój marki osobistej i zwiększenie rentowności (stawki są proporcjonalne do Twojego rozwoju). Wybierając ten rodzaj rozliczenia, zamiast czasu sprzedajesz swoje doświadczenie, wiedzę i jakość. 

Co wybrać? Zalecam trzymać się zasady: zacznij od stawki godzinowej jako początkujący i przejdź do stawki za projekt w miarę rozwoju swojej kariery

 

 

 

Jakość i poziom zaawansowania projektu 

 

Stawka, jaką zaproponujesz swojemu klientowi, będzie też zależna od jakości i poziomu zaawansowania projektu. To dość oczywiste. Copywriter zaproponuje inną cenę za opis produktu, a inną za wysokiej jakości tekst specjalistyczny. A jeśli projekt jest wyjątkowo rozbudowany, być może będzie musiał zatrudnić podwykonawców. To wszystko wpływa na ostateczną stawkę dla klienta. 

 

 

Czas w pracy freelancera

 

Na pewno nie chcesz zarabiać mniej jako freelancer niż jako pracownik na etacie. Na początku swojej kariery musisz poświęcić też sporo czasu na przeglądanie ofert i zdobywanie zleceń. Dlatego Twoja godzina pracy nie może być równa godzinie spędzonej w biurze.

 

 

Możliwości finansowe klienta

 

Na koniec zwróć uwagę na możliwości finansowe klienta. Jeśli projekt wydaje Ci się skomplikowany, a stawka nieadekwatna, zrezygnuj. 

 

 

Jak wyceniać swoją pracę jako freelancer: najczęstsze błędy

 

Mimo znajomości powyższych zasad nadal możesz popełniać błędy. Poznaj je. I omijaj szerokim łukiem! 

 

 

Za niska stawka 

 

Syndrom oszusta jest powszechny wśród kreatywnych profesjonalistów, ale nie ma na niego miejsca w procesie ustalania stawek. Uwierz w to, że Twoje usługi przynoszą klientowi konkretną wartość i powinien za nie uczciwie zapłacić. Zaniżanie stawek prowadzi nie tylko do ruiny finansowej i frustracji, ale też do niszczenia rynku pracy freelancerów (klienci przyczają się do nieadekwatnych cen i nie będą chcieli płacić wyższych kwot).

 

 

Ustalanie stawek na pierwszym spotkaniu

 

Na pierwszym spotkaniu nie podaje się konkretnej ceny, ale ustala szczegóły wykonania projektu. Jeśli jednak klient mocno nalega, możesz go poinformować o przedziale cenowym, który bierzesz pod uwagę. Podczas wstępnej rozmowy skup się na zebraniu wszystkich informacji o wymaganiach klienta. Możesz też poprosić o przykłady prac, które uważa on za dobre. Swoją ofertę przedstaw na kolejnym spotkaniu lub w rozmowie telefonicznej. 

 

 

Pozostawienie wyceny klientowi

 

Jeśli jesteś niepewny swoich umiejętności, możesz popełnić kolejny błąd – przerzucić ustalenie stawki na klienta. Taka wycena z pewnością będzie dla Ciebie niekorzystna. Rzadko się bowiem zdarza, że klient zna rynek i tryb pracy freelancera. Najprawdopodobniej zaproponuje więc minimalną stawkę. 

 

 

Brak rozpisania projektu na mniejsze zadania

 

Może się to wydawać zbędną papierkową robotą. Ale w rzeczywistości jest to jedno z najpraktyczniejszych zachowań, które mogą Cię uchronić przed dodatkowymi stratami.  

Załóżmy, że masz do wykonania stronę i w umowie jako finalny produkt zapisano „w pełni funkcjonalna witryna”. Przy wycenie zostały wzięte pod uwagę wszystkie potrzebne kroki. Jednak w trakcie realizacji klient prosi o dodatkowe części składowe strony (np. grafiki czy teksty podporządkowane pod SEO). Wciąż końcowym produktem jest „w pełni funkcjonalna witryna”,  ale poświęcony na to czas wzrośnie. 

Unikniesz takiej sytuacji, jeśli skrupulatnie wypiszesz swoje zadania i dasz je do wglądu klientowi. Poprawki, które będzie on chciał wprowadzić w trakcie realizacji, potraktuj jako dodatkowo płatne. 

 

 

Pominięcie kosztów sprzętu i podatków

 

Jako freelancer bierzesz odpowiedzialność za swoje narzędzia i podatki. To wpływa na ogólny koszt Twojej pracy. Nie zapominaj o opłatach za subskrypcje i oprogramowanie, ubezpieczenie zdrowotne i prowadzenie księgowości. Oblicz roczne koszty prowadzenia działalności, podziel je na poszczególne miesiące i dodaj odpowiednią kwotę do każdego zlecenia. 

 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak przedstawić ofertę?

 

 

Precyzja

 

Twój zleceniodawca powinien wiedzieć, jakie wartości otrzyma od Ciebie podczas współpracy. Przedstaw mu jak najwięcej szczegółów w pisemnej formie. Powinien mieć on świadomość, jak wiele aspektów ona obejmuje. Dzięki temu kwota za zlecenie nie wyda mu się przesadzona. 

 

 

Dopasowanie formy komunikacji do klienta

 

Jeśli klientem jest duża korporacja, używaj liczb i fachowych zwrotów (przede wszystkim obcojęzycznych). Jeśli zaś mała firma – opis powinien być nie tylko dokładny, ale też zrozumiały.

 

 

Sposób na wyliczenie stawki freelancera
 

Jednym ze sprawdzonych metod wyliczania stawki za wykonaną pracę jest zsumowanie kilku stałych czynników. Oczywiście są one dość bazowe i w przypadku niektórych „wolnych strzelców” należy wziąć pod uwagę również inne koszty. 

 

Przybliżona stawka godzinowa

 

Na początku sprawdź, ile za takie zlecenie można dostać, pracując na etacie. Następnie oblicz stawkę godzinową i szacowany czas potrzebny na wykonanie projektu. 

 

 

Kwota wszystkich podatków – ok. 40%.

 

Pracując na własną rękę, odpowiadasz za wszystkie dodatkowe opłaty, w tym właśnie podatki, które wcześniej były opłacane z ramienia pracodawcy. Dolicz więc do poprzedniej kwoty około 40%. 

 

 

Dodanie wszystkich kosztów stałych 

 

Do wynagrodzenia pracy freelancera należy doliczyć koszty eksploatacji, takie jak wynajem biura, abonamenty czy składki ZUS.

 

 

Dodatkowe 30% na wszelkiego rodzaju zabezpieczenia 

 

Weź pod uwagę mniej oczekiwana zdarzenia oraz fakt, że nie masz gwarantowanego stanowiska. Może się okazać, że przez jakiś czas nie będziesz mieć wpływu nowych środków. Wtedy uratują Cię pieniądze właśnie z tej dodatkowej puli (najlepiej odkładaj je na osobnym koncie lub w kopercie). 

 

 

Zapasowe 20%

 

Wiele osób decyduje się jeszcze na zaokrąglenie swojej stawki. Powody mogą być różne, np. :

  • Dodatkowe zabezpieczenie

Taki zapas może okazać się przydatny przy nieoczekiwanych wydatkach – np. projekt kosztuje Cię więcej wysiłku, niż pierwotnie zakładałeś.

  • Na tzw. lepsze wakacje 

Skoro nie dostajesz bonusów na „wczasy pod gruszą”, sam zapewnij sobie dodatkowy budżet!

 

Przykład: Według portalu Wynagrodzenia.pl, średnia pensja web designera w 2024 roku wynosi ok. 4 000 zł netto, co daje 23,08 zł za godzinę. To twoja baza. Teraz zsumuj wszystkie dodatkowy koszty, tj. podatek (40%), dodatkowe zabezpieczenia (30%) i fundusz wakacyjny (20%). W tym celu pomnóż stawkę godzinową przez 1,9, a wyjdzie Ci wynik 43,85 zł. Pomnóż tę liczbę przez szacowaną liczbę godzin i dodaj ułamek kosztów stałych. Taką kwotę umieść w swojej ofercie. 

 


 

Przy wycenie weź pod uwagę nieoczekiwana zdarzenia oraz to, że pracując jako freelancer, nie masz gwarantowanego stanowiska.

 


Jak zdobywać dodatkowe zlecenia dzięki WebWave?

Jesteś freelancerem na rynku web designu? Wypróbuj kreator stron WebWave! Oczywiście osoby znające się na kodowaniu mogą po prostu wykorzystać swoją umiejętności. Ale projektowanie stron przy pomocy urządzenia z funkcją drag&drop znacznie usprawnia proces i  daje większe możliwości w manipulowaniu stroną wizualną. 

Poza standardowym kontem agencyjnym WebWave uruchomiło dodatkową formę zdobywania zleceń. Mowa tutaj o tzw. giełdzie webmasterów, która umożliwia wpisanie się na listę ekspertów. Osoby chcące posiadać stronę, lecz nie mające umiejętności lub czasu na jej stworzenie będą mogły kierować swoje zamówienia do wybranych kandydatów. 

Jest to idealny sposób na poszerzenie listy klientów. Nie wymaga dodatkowej inwestycji, a może przynieść nowe zlecenia. 

 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

08 maja 2024

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: