Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data aktualizacji: 9 września 2021

Autor: Kaja Rowicka i Tomasz Szwed

Jak wycenić pracę freelancera i zarabiać więcej

Praca freelancera nie jest aż tak prosta jak mogłoby się wszystkim wydawać. To samo tyczy się samych zarobków. Zmieniając tryb pracy z etatowego na freelance należy być świadomym swojej wartości oraz kosztów, jakie będzie trzeba ponieść przy nadchodzących projektach. Warto więc poznać szczegóły, które pomogą nam w wycenie pracy.

 

Jak wycenić swoją pracę jako freelancer: najważniejsze czynniki

 

Do kilku najważniejszych punktów, które są pomocne w wyznaczeniu kryteriów wyceny pracy w “wolnym zawodzie” należą m.in.

 

Jakość i poziom zaawansowania projektu 

To jakiej jakości efektu finalnego oczekuje klient, ma niezwykle istotny wpływ na to, jaką cenę możemy wyznaczyć. Dlaczego? Między innymi od tego zależne wykorzystane do projektu materiały- niezależnie czy zajmujemy się fotografią, czy chociażby tworzeniem oryginalnych mebli. W obydwóch przypadkach będziemy musieli zainwestować więcej w produkty potrzebne nam do zrealizowania zlecenia. To samo będzie tyczyć się poziomu zaawansowania. Projektując jako freelancer stronę, dla klienta liczy się również to jakiej funkcjonalności oczekuje. Nie poświęcimy tyle samo pracy nad zwykłą wizytówką, co nad kompletną platformą, uwzględniającą działania SEO. W takim wypadku najprawdopodobniej będziemy musieli zatrudnić kogoś do współpracy, co automatycznie podniesie koszta całej usługi. 

 

Czas w pracy freelancera

Kolejny bardzo istotny czynnik przy wycenie pracy freelancera. Musimy oszacować poświęcony przez nas czas na dane zlecenie oraz zwrócić uwagę na to “jaki czas” na to poświęcamy. Wniosek końcowy będzie jednak podobny. Jeśli praca jako freelancer jest Twoim sposobem na dorobienie do stałej pensji, to czy warto poświęcać wolne chwile na zlecenia, za które po odliczeniu kosztów otrzymamy mniej niż za godzinę w biurze? Raczej nie. Tym bardziej jest to niemalże niedopuszczalne w przypadku gdy realizacja projektów na zlecenia jest naszym jedynym źródłem utrzymania. Wbrew pozorom taka godzina pracy nie jest równa tej spędzonej na etacie u pracodawcy. Znalezienie wystarczającej ilości ofert na początku swojej kariery może być uciążliwe. Nie tylko więc warto wiedzieć gdzie szukać, ale też należy stworzyć sobie pewne zabezpieczenie. 

 

Renoma i doświadczenie, czyli mistrz kontra początkujący

Osoby mające za sobą owocne współprace i cieszące się dobrymi opiniami klientów nie tylko mogą liczyć na więcej ofert do zrealizowania, ale też wyższe stawki. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ponieważ klient nie płaci jedynie za ostateczny produkt, ale też za cały wkład, zaangażowanie i umiejętności osoby, którą wybrał
 

Możliwości finansowe klienta

Konsultując projekt z klientem, musimy zwrócić uwagę na jego możliwości finansowe. Nie zrealizujemy niektórych, bardziej skomplikowanych, a zarazem kosztownych  rozwiązań w przypadku gdy nasz potencjalny zleceniodawca nie ma na nie przygotowanych środków. Z kolei jeśli naszym klientem będzie przykładowo duża firma, której zależy na niezwykle efektownym projekcie, to możemy wziąć pod uwagę bardziej zaawansowane przedsięwzięcia, które jednocześnie podniosą wartość naszej wyceny pracy.

 

Jak wyceniać swoją pracę jako freelancer: najczęstsze błędy

 

W momencie gdy rozpoczynamy swoją pracę jako freelancer, wszystkie zasady prawidłowej wyceny nie są nam jeszcze znane i najprawdopodobniej popełnimy kilka kluczowych błędów, przez które zmniejszymy swoje przychody. Do tych, które najczęściej możemy spotkać należą m.in.

 

Stawianie zbyt niskiej poprzeczki

Wiele osób pracujących w branży realizuje bardzo dobre projekty, jednak nie docenia swojej pracy i wycenia ją bardzo pobieżnie. Z czasem więc okazuje się, ze po prostu nie jest ona opłacalna i tracimy  w ten sposób motywacje do dalszego działania. Nie dość, że pozbawiamy się w ten sposób zasłużonego przychodu, to przyczyniamy się też w ten sposób  do niszczenia rynku pracy  freelancerów. Dlaczego? Przedstawiamy potencjalnym klientom zaniżoną stawkę, która wyda im się standardem i nie będą już zwracali uwagi na wyższe kwoty, które w rzeczywistości są bardziej adekwatne do wykonywanej pracy. 

 

Ustalanie stawek na pierwszym spotkaniu

Podczas pierwszego spotkania z klientem nie powinno się doprowadzać do rozmowy o dokładnych kwotach. Oczywiście można poinformować go o przedziale cenowym lub po prostu zaznaczyć zależność zaawansowania projektu do jego ostatecznej wartości. Nigdy jednak nie należy podawać ostatecznej stawki. Na początku trzeba zebrać wszystkie informacje i wymagania klienta. Warto też poprosić go o przykłady prac, które uważa on za dobre i jego zdaniem satysfakcjonujące. Na przedstawienie dokładnej oferty najlepiej umówić się w innym terminie.

 

Pozostawienie wyceny klientowi

Ten problem często łączy się z tym, że mamy wobec siebie zbyt niskie mniemanie. Zdaerza się więc, że podczas spotkań mających na celu ustalenie ostatecznych kosztów zlecenia mówimy “ A ile Pan/-i by za to zapłacili?”. Prawda jest taka, że jeśli nie trafimy na osobę świadomą, znającą rynek i tryb pracy freelancera, to nie możemy liczyć na to, że taka wycena będzie dla nas korzystna. Klientowi również zależy na cenie i najczęściej chce, aby była ona jak najniższa.

 

Nie wyceniaj swojej pracy w biegu

Czasem zleceniodawcy potrafią być niecierpliwi i nawet jeśli nie poproszą o wycenę bezpośrednio na pierwszym spotkaniu, to mogą pokusić się o wiadomości i telefony mające na celu jej przyspieszenie. Oczywiście zazwyczaj jest to spowodowane chęcią jak błyskawicznego wdrożenia projektu w życie- co jest zrozumiałe. Jeśli jednak będziemy określać stawkę freelancera w pośpiechu- np. w drodze do sklepu, czy chociażby na zebranie w szkole lub stałej pracy, to najprawdopodobniej nie raz zapomnimy uwzględnić czegoś w naszych kosztach. Skutek będzie taki, że klient wciąż otrzyma taki sam produkt, natomiast my jako freelancerzy będziemy musieli zadowolić się mniej korzystną, a czasem wręcz nieopłacalną kwotą. 

 

Nie wyszczególnienie zadań i wycenienie kolejnych kroków

Może się to wydawać zbędną papierkową robotą, ale w rzeczywistości jest to jedno z najpraktyczniejszych zachowań, które mogą nas uchronić przed dodatkowymi stratami.  Załóżmy, że mamy do wykonania stronę i w umowie jako finalny produkt zapisaliśmy “w pełni funkcjonalna witryna”. Przy wycenie wzięliśmy pod uwagę wszystkie potrzebne nam do wykonania projektu aspekty, ale nie przewidzieliśmy, że nasz zleceniodawca w trakcie realizacji poprosi o dodatkowe części składowe strony takie jak grafiki teksty podporządkowane pod SEO. Wciąż końcowym produktem naszej pracy będzie “w pełni funkcjonalna witryna”,  ale nasz poświęcony czas wzrośnie. 
Jeśli nie będziemy w stanie wykonać całości samodzielnie, będziemy zmuszeni poświęcić część naszych środków na grafika i specjalistę od pozycjonowania.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

O czym warto pamiętać przy przedstawianiu oferty?

Precyzja

Należy pokazać naszemu potencjalnemu zleceniodawcy, jakie zalety płyną ze zdecydowania się na współpracę z freelancerem. 
Często klienci nie uświadamiają sobie, za co tak naprawdę mają zapłacić. Składając ofertę, najlepiej jest wymienić  dokładnie wszystko, co na nią się składa. Nawet jeśli coś teoretycznie wydaje się oczywiste - i tak należy o tym napisać. Dlaczego?  Dla osoby, która nie jest zaznajomiona z określoną specjalnością, to co nam wydaje się logiczne i niekonieczne wzmianki, dla niej może być zupełną nowością. 

 

Dopasowanie formy komunikacji do klienta

Jeśli klientem jest duża korporacja, najlepiej będzie używać liczb i fachowych zwrotów (przede wszystkim obcojęzycznych), jeśli zaś mała firma - opis powinien być nie tylko dokładny, ale też zrozumiały.

 

Podkreślenie korzyści

Opisując ofertę, należy pamiętać o języku korzyści. Klient musi wiedzieć, dlaczego praca wykonana przez wybranego przez niego freelancera jest warta ceny, jaką za chwilę usłyszy. 
Takie nastawienie będzie również potrzebne w przypadku gdy zleceniodawca będzie chciał negocjować cenę.
 

Sposób na wyliczenie stawki freelancera
 

Jednym ze sprawdzonych metod wyliczania stawki za wykonaną pracę jest zsumowanie kilku stałych czynników. Oczywiście są one dość bazowe i w przypadku niektórych “wolnych strzelców” należy wziąć pod uwagę również inne koszta. 

 

Sprawdzenie, jakie jest średnie wynagrodzenie za daną pracę "na etacie"

Na początku warto orientacyjnie sprawdzić, ile za takie zlecenie otrzymalibyśmy, mając pełnowymiarową pracę. Musimy więc wyliczyć stawkę godzinową i czas, w jakim wykonalibyśmy to zadanie. 


Dodanie kwoty wszystkich podatków - ok. 40%.

Pracując na własną rękę, odpowiadamy za wszystkie dodatkowe opłaty- w tym właśnie podatki, które wcześniej były opłacane z ramienia pracodawcy. 


Dodanie wszystkich kosztów stałych 

Tak samo jak w przypadku podatków od naszego ostatecznego wynagrodzenia pracy freelancera należy odliczyć również koszta eksploatacji, takie jak wynajem biura czy składki ZUS.


Dodanie 30% na wszelkiego rodzaju zabezpieczenia 

Przy wycenie warto też wziąć pod uwagę mniej oczekiwana zdarzenia oraz to, że pracując jako freelancer, nie mamy gwarantowanego stanowiska i może się okazać, że przez jakiś czas nie będziemy mieli wpływu nowych środków. 


Dodanie zapasowych 20%

Wiele osób decyduje się jeszcze na zaokrąglenie swojej stawki. Powody mogą być różne.

 

  • Dodatkowe zabezpieczenie

W pracy freelancera nie mamy gwarantowanej stawki- niezależnej od ilości zleceń. Przy wycenie należy więc myśleć do przodu. Taki zapas może też okazać się przydatny przy nieoczekiwanych wydatkach, które wcześniej nie miały prawa bytu- chociażby w przypadku gdy omyłkowo informując klienta o naszej stawce, nie wzięliśmy pod uwagę jakiegoś kryterium, które wpłynie na koszt wykonania projektu.  

 

  • Na tzw. lepsze wakacje 

Pracując jako freelancer, nie mamy płatnego urlopu, co przy etatowym trybie pracy jest standardem. Warto więc uwzględnić to w swoich wyliczeniach. 

 

 

  •  Poziom i zaangażowanie w projekt

Niektóre zlecenia potrafią być niezwykle wymagające i oczywiście ich poziom zaawansowania jest już teoretycznie uwzględniony w kwocie podstawowej, ale czasem nie będzie to wystarczające. 
 


 

Przy wycenie warto też wziąć pod uwagę mniej oczekiwana zdarzenia oraz to, że pracując jako freelancer, nie mamy gwarantowanego stanowiska.

 


Jak zdobywać dodatkowe zlecenia dzięki WebWave?

W przypadku gdy działamy jako freelancer na rynku web designu, posiadanie dostępu do kreatora stron jest dużym udogodnieniem przy pracy. Oczywiście osoby znające się na kodowaniu mogą po prostu wykorzystać swoją umiejętność, ale projektowanie stron przy pomocy urządzenia opierającego się na funkcji drag&drop znacznie usprawnia cały proces i  daje większe możliwości w manipulowaniu stroną wizualną. 
Poza standardowym kontem agencyjnym, WebWave uruchomiło dodatkową formę zdobywania zleceń. Mowa tutaj o tzw. giełdzie webmasterów, która umożliwia wpisanie się na listę ekspertów. Osoby chcące posiadać stronę, lecz nie mające umiejętności lub czasu na jej stworzenie będą mogły kierować swoje zamówienia do wybranych kandydatów. 
Jest to idealny sposób na poszerzenie listy klientów. Nie wymaga dodatkowej inwestycji, a może przynieść nowe zlecenia. 

 

Czynników, które warto uwzględnić przy wycenie pracy freelancera, jest naprawdę wiele. Zanim przedstawimy ofertę, musimy poznać wszystkie szczegóły zlecenia, a następnie należy dokonać dokładnej analizy. Pozwoli to uniknąć zaniżania stawki i sprawi, że taka forma pracy będzie przynosiła zarówno satysfakcje, jak i korzyści. 
 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

01 lipca 2015

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: