Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Anna Pawłowska

Data aktualizacji: 31 maja 2024

Dlaczego warto zostać copywriterem freelancerem?

Umiesz pisać. Potrafisz zaangażować. Zachęcić. Sprzedać. I chcesz na tym zarobić.

Sprawdź, czy freelance copywriting to droga dla Ciebie.

 

Kluczowe wnioski:

  • Copywriter freelancer może zarobić tyle samo co ten, który pracuje na etacie, ciesząc się jednocześnie większą wolnością i elastycznością.

  • Warto zostać freelancerem copywriterem z uwagi na: brak inwestycji na początek, stabilną przyszłość zawodu, ciągły rozwój i solidne zarobki.

  • Do wad tego zawodu trzeba zaliczyć nieustanny wysiłek umysłowy oraz brak możliwości przejścia na dochód pasywny.

 

Może Cię również zainteresować:

Jak zarabiać w internecie?

Prowadzenie działalności: formalności i koszt

Jak znaleźć motywację do pracy?

 

O co w tym w ogóle chodzi, czyli kim jest copywriter?

 

Kiedyś tego nie było, a teraz to jest – powiedzieliby boomerzy. Specjalnie dla nich śpieszę z wyjaśnieniem: zawsze był ktoś, kto zarabiał na pisaniu historii, opisów, reklam itp. Jedyne co się zmieniło, to została im nadana odpowiednia nazwa.

No więc czym dokładnie zajmują się copywriterzy? Sztuką tworzenia treści, które mają wywołać konkretną reakcję u odbiorcy. Są wręcz niezbędni w firmach, które dbają o swój content marketing i SEO. 

Jednak nie wszystko jest takie proste. Na przestrzeni lat zawód ten ulegał różnym transformacjom i w pewnym momencie mocno się wyspecjalizował. Stąd też obecnie wyróżniamy np. copywriterów kreatywnych czy SEO copywriterów. 

Ale to temat na zupełnie inny artykuł.. 

 

Jak zostać copywriterem? Freelance i agencje

 

Jeśli jesteś na tej stronie, to zakładam, że szukasz w pisaniu tekstów miejsca dla siebie, ale określiłbyś swój poziom zaawansowania jako początkujący. 

Z mojego doświadczenia wynika, że w takim wypadku warto zacząć od znajdowania zleceń w social mediach (np. grupy tematyczne na Facebooku) oraz portalach typu useme.com

Całkiem możliwe, że po kilku dobrych tekstach któraś agencja lub firma zatrudni Cię w dłuższym projekcie. Będzie to dla Ciebie idealna okazja do szlifowania umiejętności oraz ważny wpis w portfolio.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Kiedy poczujesz się nieco pewniej i zauważysz, że taki tryb pracy nie do końca Ci odpowiada, możesz zacząć szukać własnej ścieżki. Twoja droga powinna oprzeć się na tych 4 krokach:

  • Znajdź swoją specjalizację. Odkrycie własnej niszy pozwoli Ci na zbudowanie marki i rozpoczęcie celowej kariery.

  • Zdobądź doświadczenie zawodowe.

  • Zbuduj profesjonalne portfolio. Powinno ono zawierać próbki Twojej pracy i może obejmować linki do publikacji lub treści w formie pdf lub docs. 

  • Wypromuj się jako niezależny copywriter. Mam tu na myśli budowanie marki osobistej poprzez zaprojektowanie własnego logo i sloganu, które będą Cię reprezentować. Stwórz też własną stronę internetową, na której umieścisz szczegółowe informacje o sobie i swoich usługach.

 


 

Copywriter freelancer może zarobić tyle samo co ten, który pracuje na etacie, ciesząc się jednocześnie większą wolnością i elastycznością.

 


 

Ile zarabia copywriter freelancer?

 

Pozwól, że posłużę się danymi z ogólnopolskiego badania wynagrodzeń, które możesz znaleźć na stronie Wynagrodzenia.pl. Mediana zarobków „na rękę" wyniosły w 2024 nieco ponad 4 tysiące (5 440 brutto)

Czy to dużo, czy mało musisz ocenić sam. Pamiętaj jednak, że w pracując na cały etat np. w agencji marketingowej zarobisz tyle samo, co podejmując się wybranych przez Ciebie tematów.

Jeśli więc zależy Ci na większym poczuciu sprawczości i niezależności, zastanów się nad freelancem. 

Największe zalety niezależnego copywritingu

A teraz do rzeczy. Przez jakiś czas sama byłam na Twoim miejscu i szukałam współprac samodzielnie. 

Oto, jakie widzę w tym zalety:

  • Copywriting wymaga niewielkiej lub prawie żadnej inwestycji. Nie musisz zdobywać żadnego certyfikatu ani nawet posiadać wyższego wykształcenia. Jedyne, co jest Ci potrzebne na start, to umiejętność pisania lekkich i angażujących tekstów;

  • Branża copywriterska nie zginie wraz z rozwojem sztucznej inteligencji (nie tak dawno pisano o tym w Time); 

  • Codziennie uczysz się nowych rzeczy. Podczas pracy nad tekstem natkniesz się na nowe koncepcje i idee. Mogą okazać się one nie tylko fascynujące, ale też potrzebne w dalszym rozwoju;

  • Jeśli jesteś dobry, stawki za tekst będą satysfakcjonujące. Wiele firm jest w stanie zapłacić sporą sumę za tekst, który może przynieść im konwersję; 

  • Cieszysz się wolnością. Ty decydujesz, kiedy, gdzie i ile pracujesz. Prowadząc własną działalność, skupisz się na pracy wtedy, gdy jest to dla Ciebie najbardziej naturalne. Resztę wolnego czasu możesz przeznaczyć na rozwijanie swoich pasji, znajomości, czy zwykły odpoczynek. 

 

 

 

Zawód copywritera: wady

 

A teraz zejdźmy na ziemię i porozmawiajmy sobie nieco o wadach pisania. Znajdzie się ich kilka:

Freelance copywriting wymaga dużej elastyczności, cierpliwości i energii psychicznej. Trudno jest się przebić, jeśli nie masz dużego doświadczenia. Potrzebna Ci jest wytrwałość i stałe rozwijanie swoich umiejętności. 

A ponieważ to praca umysłowa, pamiętaj że trzeba będzie podjąć sporo wysiłku nawet w dni, kiedy Twój umysł jest już na wakacjach.

Poza tym nie masz szans na dochód pasywny. Innymi słowy, żeby zarabiać, trzeba pracować. W tym modelu biznesowym nie licz na "zarabianie podczas snu". 

 

Czy warto zostać copywriterem freelancerem? Podsumowanie

 

Branża copywriterska czeka na kreatywnych pisarzy, takich jak Ty. Wystarczy, że zdobędziesz trochę doświadczenia i nie boisz się podejmować wyzwań. Freelancing może okazać się drogą dla Ciebie!

Wyobrażasz sobie te leniwe poranki w piżamie z kubkiem ciepłej kawy w dłoni? Siadasz do pisania, a po kilku godzinach zamykasz laptopa i wychodzisz na orzeźwiający spacer. Żadnych dziwnych spojrzeń od szefa. Żadnych korków, niewygodnych ubrań, spotkań z nielubianymi współpracownikami. Jesteś sobie sterem, żeglarzem i okrętem...

...a teraz zadaj sobie pytanie: dlaczego nie spróbować?

 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

31 maja 2024

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: