Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Tomasz Szwed

Czy warto być freelancerem? Masz pewność, że to jest Twój zawodowy cel?

Zaczynasz swoją przygodę z webdesignem i po pierwszych sukcesach postanawiasz, że jest to coś, o czym zawsze marzyłeś?

Pracujesz w korpo bądź Twoja praca wydaje Ci się kompletnie bezsensowna? Skrycie marzysz o tym, by zostać Panem swojego losu, przesiadywać w hipsterskich kawiarenkach i popijając kawkę tworzyć niesamowite projekty?

Widzę, że już postanowiłeś, że chcesz zostać freenlacerem i żyć z webdesign'u. Pozwól więc, że opowiem Ci pewną historię... 

Fancy kawiarnie, kawa i ciastko

 

Wizja: Marzysz, by już wkrótce zostawić swoją celę w biurze i zamienić ją na przytulną kawiarenkę, gdzie razem z resztą braci "wolnych ludzi" oddasz się kreatywnej nirwanie. Obok Twojego świeżo kupionego MacBook'a postawisz kubek pysznej kawy i zaczniesz na spokojnie.

Rzeczywistość: Wstajesz po 4-5 godzinach snu, przemywasz twarz i siadasz przy własnym biurku. Czekasz, aż otworzy się Windows, bo przecież Ci przeklęci klienci go używają i wszystko trzeba na nim testować. Niby jest coraz lepiej z tą kompatybilnością, lecz wciąż trafiają się jakieś mamuty, które dopiero wczoraj wyszły z ery IE6...

Masz teraz chwilę na refleksję i zastanawiasz się, w sumie czemu nie chodzisz do swojej wymarzonej kawiarni i nie popijasz kawy za 15 zł za kubek... Odpowiedź jest prosta - ciężko przesiedzieć cały dzień nad jednym kubkiem kawy, a wypicie 3-4 + jakieś jedzenie to już koło 100 zł. Cały ten bufet pomnożyć razy 30 i wychodzą nie lada koszty. Do tego ciągle ktoś się kręci, pyta czy coś podać, a do tego zamykają na noc, więc i tak musisz wrócić, pracować w nocy do domu, więc w sumie po co z niego wychodzić...

System się załadował, więc wracasz do projektu, nad którym siedziałeś całą noc.

 

Mnóstwo wolnego czasu i nienormowana praca

 

Wizja: Pracujesz efektywnie przez 4-5 godzin dziennie, czasem możesz zrobić sobie dzień wolny, a do tego masz mnóstwo czasu na spotkania ze znajomymi. To wszystko dzięki nienormowanym godzinom pracy i dobrej jej organizacji.

Rzeczywistość: Wolny czas... tak, wydaje Ci się, że kiedyś słyszałeś to pojęcie, lecz teraz nie do końca je rozumiesz... Kiedy już zdecydujesz się na karkołomny krok oderwania się od komputera... to zaraz ktoś zadzwoni, że chce coś bardzo drobnego, co jest na pewno bardzo proste, ale potrzebuje tego na wczoraj.

Do tego dochodzi mnóstwo obowiązków, o których wcześniej nie zdawałeś sobie sprawy - księgowość, wstępny kontakt z klientem, kontakt z klientem marudą, oraz załatwianie nowych klientów.

Nie masz zbyt dużo czasu, ale to lepiej, bo jakbyś miał go za dużo, to nie miałbyś za co żyć ;)

Kiedy jednak znajdziesz sobie czas w trakcie dnia, to okazuje się, że wszyscy Twoi znajomi i tak siedzą w pracy...

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Szerokie perspektywy

Wizja: Teraz możesz wszytko. Nikt Cię nie ogranicza i nie nakłada bezsensownych norm. Sam możesz decydować o swoim życiu zawodowym, bo przecież najlepiej wiesz co i kiedy...

Rzeczywistość: Miałeś taki szeroki horyzont możliwości i chciałeś spróbować wszystkiego. Niestety okazało się, że nie jesteś nieomylny (nawet Bóg, co widać po tym, że stworzył takie rzeczy jak flamingi, czy pokrzywy) i chciałeś zbyt wiele.  Nie wyznaczyłeś też sobie żadnych wskaźników, które pokazują efektywność Twojej pracy, i że coś jest nie tak zorientowałeś się dopiero, jak z hukiem spadłeś za ten horyzont.

Straciłeś przez to mnóstwo czasu i nerwów i teraz po roku musisz zaczynać praktycznie wszystko od nowa - tym razem świadomie i z jakimś planem, który ogranicza Twoje zapędy do jednej-dwóch aktywności.

 


 

Ciężko wycofać się z tej drogi, ponieważ poczujecie pewną wolność, którą ciężko wytłumaczyć oraz która wciąga jak narkotyk...

 


 

Czas rozwinąć swoją firmę

 

Wizja: Mam już sporo klientów, więc czas zatrudnić ludzi i stworzyć prawdziwą firmę!

Rzeczywistość: Po próbach zatrudnienia 6 osób stwierdzasz, że problem bezrobocia polega na tym, że ludziom po prostu nie chce się pracować, albo są kompletnie odjechani, a nie na tym, że na rynku nie ma pracy - przecież właśnie chciałeś komuś dać pracę, ale nikt się nawet o nią nie postarał!

Z drugiej strony przeliczyłeś wszystko i wychodzi, że jeśli popracujesz 3-4 godziny więcej na dobę, to chyba uda Ci się obrobić... poza tym sen jest przereklamowany...

Czy warto zostać freelancerem?

Oczywiście wszystko, co opisałem powyżej, jest trochę przekoloryzowane po to, by uświadomić Wam, że bycie freelancerem, czy prowadzenie własnej firmy to nie jest tylko odcinanie kuponów i świetna zabawa, a strasznie ciężka praca, która wymaga ogromnej siły woli i zaangażowania - ponieważ sami musicie się motywować, kontrolować i karać.

To wszystko jest szczególnie ciężkie na samym początku, lecz jeśli uda Wam się przez to przebrnąć, wyrobicie sobie zdrowe nawyki i "utrzymacie się na wodzie", to mogę Wam zagwarantować, że będziecie zadowoleni. Ja przynajmniej jestem.

Pamiętajcie jednak, że nie jest to droga dla każdego. Ciężko wycofać się z tej drogi, ponieważ poczujecie pewną wolność, którą ciężko wytłumaczyć oraz która wciąga jak narkotyk...

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

22 października 2015

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: