Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka i Bartek Raducha

Czym są LSI keywords

Frazy LSI, czyli Latent semantic indexing (ang. utajone indeksowanie semantyczne) to wyrażenia, które pomagają algorytmom wyszukiwarek lepiej zrozumieć, o co chodzi w tekście.

Najprawdopodobniej tworząc jakąś treść, używamy fraz, które kwalifikują się jako tzw. LSI keywords, ale po prostu nie wiedzieliśmy, że mają one swoją nazwę.

W związku z tym, że wpływają one na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, warto jednak wiedzieć, czym są dokładnie i gdzie ich szukać.  Zwłaszcza że to jeden z przydatniejszych patentów jeśli chodzi o on site SEO (podobnie jest z cornerstone content). 

 

LSI keywords - co to 

 

To wyrażenia, które są powiązane tematycznie z tym, o czym piszemy oraz z główną frazą tekstu. LSI keywords pomagają pokryć konkretny obszar tematyczny powiązanymi semantycznie (znaczeniowo) wyrażeniami. Należy tutaj jednak zaznaczyć, że nie są to jednak synonimy naszej frazy kluczowej. 

Najprawdopodobniej to rozwiązanie zostało pierwotnie opatentowana w na sam koniec lat 80’  i określono je jako "metodologię wyszukiwania obiektów danych tekstowych". 

Żeby lepiej zobrazować pojęcie, posłużymy się przykładem - piszemy o rowerze, a więc bardzo prawdopodobne, że w tekście wspomnimy też np. o kołach, wycieczkach, sporcie i tak dalej.

Innymi słowy: Frazy semantyczne (bo tak też nazywamy LSI keywords) to takie wyrażenia i słowa, których sens jest powiązany z główną frazą konkretnej strony www.

Co więcej, pomagają one w uniknięciu stworzenia spamowej ilości tych samych wyrażeń kluczowych. Zamiast tego otrzymujemy tzw. długie ogony, a one są jak najbardziej mile widziane. 

czym są LSI keywords

Wpływ LSI keywords na pozycję strony?

 

Algorytmy wyszukiwarek poza namierzeniem głównej frazy kluczowej, skanując tekst, szukają też innych zwrotów i m.in. będą to takie, które do nawiązują do naszej “bazy” (oczywiście mamy na myśli słowa kluczowe). Jeśli w treści znajdziemy ich wystarczająco dużo, to boty uznają, że materiał precyzyjnie omawia dane zagadnienie

Poza tym znajomość i stosowanie fraz LSI pomaga tworzyć lepsze treści – takie, które będą znacznie bardziej wartościowe, ciekawsze, rozbudowane, ale nie nachalne. Kiedyś bowiem stosowanie sztywnych fraz kluczowych bez dopuszczenia możliwości ich odmiany oraz trzymanie się odpowiedniej częstotliwości ich użycia było na porządku dziennym i pomagało googlebotom rozstrzygnąć temat strony. Teraz indeksowanie strony jest bardziej złożone, a tym samym też precyzyjne. 

Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej i chociaż Google mówi, że nie ma czegoś takiego jak LSI keywords, to jednak ich wykorzystywanie potrafi podnieść wyniki. Dodatkowo pozwalają nam one uniknąć sytuacji, w których to w treści mamy natłok słów kluczowych. Nie chcemy tego ani my jako autorzy, ani nasi odbiorcy, ani nawet wyszukiwarki. W ten sposób możemy sobie prędzej zaszkodzić niż pomóc, ponieważ łatwo wtedy odczytać, że “tutaj liczą się tylko słowa kluczowe”, a nie wartości merytoryczne. Dla formalności dodamy tylko, że obecnie dla Google wartościowy content to podstawa.  

 

Dodatkowe plusy?

Zanim zabierzemy się za samo pisanie, możemy również wykonać listę fraz semantycznych, które możemy wykorzystać. Dzięki temu łatwiej będzie nam podzielić tekst na segmenty, tematy oraz – co bardzo ważne – uzupełnić go o treści, o których wcześniej mogliśmy nie pomyśleć.

Ze względów powiązanych z pozycjonowaniem stron, czyli pod kątem SEO możemy mówić o dużo lepszych jakościowo słowach kluczowych i wspomnianych wcześniej długich ogonach (ang. long-tail keywords), czyli np. mamy frazę kluczową strony internetowe, a w wersji long-tail może być to, chociażby “tworzenie strony internetowej fotografa”. 

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Skąd wziąć LSI keywords

Do pozyskiwania LSI keywords możemy wykorzystać specjalnie przeznaczone do tego narzędzia - generatory fraz semantycznych. Zazwyczaj wyniki, które otrzymamy, będą jeszcze brały pod uwagę popularność słów w wyszukiwarce Google

Jeśli jednak nie chcemy ograniczać się tylko do tego, co podpowie algorytm, możemy poszukać ich samodzielnie.

Najlepiej zacząć od wypisania słów, które po prostu dotyczą konkretnego tematu. Znajdziemy je m.in. podczas wykonywania research’u do naszego tekstu, więc tak naprawdę nie poświęcamy na to dodatkowego czasu. Jeśli mamy jest spisane w pliku lub nawet na górze dokumentu, w którym tworzymy nasz materiał, to dużo prościej będzie nam je wpleść do fragmentów, do których będą pasowały. Nie należy zapominać, że każde z tych wyrażeń powinno dotyczyć głównego tematu i go nieznacznie poszerzało. Nie powinniśmy tak traktować innych fraz, które po prostu też mają dobrą pozycję wyszukiwania. 

 

Generatory 

Generator LSI keywords to na przykład LSIGraph czy Twinword. Takie narzędzia podpowiadają, z jakich sformułowań możemy skorzystać mając już określoną “bazową” frazę kluczową. Dużym plusem jest fakt, że algorytm podpowiada też frazy w języku polskim.

Jeśli zależy nam na bardziej “profesjonalnych” i dokładnych pomiarach, uzupełnionych o dodatkowe informacje, możemy też skorzystać z takich stron jak Ahrefs. Należy jednak być świadomym, że są to już narzędzia płatne. 

Ale to nie koniec.

 

Szukanie na własną rękę 

Dobrym miejscem na szukanie przystępnych fraz semantycznych jest też np. Wikipedia. Gdy mamy temat, możemy sprawdzić, jakie informacje zostały podkreślone we wpisie na tej “wszystkowiedzącej” stronie. 

W praktyce każde wyrażenie, które jest podlinkowane, powinno się tutaj kwalifikować, co nie oznacza też, że użycie słów lub zwrotów nieposiadających swoich  osobnych podstron z definicjami jest błędne i nie będzie świadczyło o tym, że tworzymy rzetelny materiał na dany temat. 

Przyda się również Planer Słów Kluczowych Google Ads lub Ubersuggest.io. Są to darmowe narzędzia do poszukiwania fraz kluczowych. Można je jednak wykorzystać również do LSI keywords - trzeba je tylko wyselekcjonować. 

 

skąd wziąć lsi keywords - google

Kolejnym rozwiązaniem na zasięgniecie inspiracji jest też sama wyszukiwarka Google. Co mamy na myśli? Załóżmy, że wpisujemy określony zwrot np. “kreator stron”. Nie dość, że podczas wpisywania tej frazy wyświetla nam się automatyczne sugestie, to jeszcze na samym dole strony pojawią nam się propozycje odpowiadające tej frazie. Najczęściej będą to sugestie bezpośrednio powiązane (bardziej oczywiste) np. “darmowy kreator stron”, ale są też wśród nich pojawiają się te, co do których nie bylibyśmy pewni (a jednak okazują się właściwym wyborem) np. “darmowe strony internetowe szablony”. Co ważne – te frazy przydają się na długi ogon!

Jak wykorzystać LSI keywords?

Wbrew pozorom, nie wymaga to szczególnej finezji. Tworząc tekst, w wielu przypadkach nawet nie zauważamy (albo nie wiemy), że używamy fraz semantycznych. Przychodzą naturalnie i to też bardzo dobrze świadczy o naszych treściach. 

Mimo wszystko warto jednak wiedzieć o LSI keywors’ach i oczywiście stosować je w praktyce. 

Gdy piszemy tekst faktycznie warto zrobić sobie listę fraz i wyrażeń powiązanych, następnie zająć się stworzeniem kompletnego materiału i potem sprawdzić, czy wszystkie frazy znalazły się w tekście. Jeśli uznamy, że warto coś dodać lup poprawić, to oczywiście możemy to zrobić.  

Oczywiście LSI keywords najbardziej przydają się gdy tworzymy dłuższe treści. Mogą być to np. poradniki, czy chociażby artykuły “eksperckie”. 

Gdzie dokładnie możemy je umieścić? 

Nie ma na to szczególnych wytycznych, co do których trzeba się ściśle stosować, ale z pewnością sprawdzą się m.in.:

  • już w samym tytule 

  • w h1, h2, h2 etc. 

  • po prostu w tekście 

  • w meta-opisach grafik zamieszczonych na stronie 

Dodatkowo można też uwzględnić je na przykład na stronie głównej - nie zaszkodzą, a z pewnością będą wyglądać naturalniej niż seria fraz kluczowych i oczywiście  użytkownicy (i przy okazji algorytmy) zrozumieją, o co chodzi w naszym przekazie. Po jednej z aktualizacji algorytmu Google to właśnie jasno określony cel strony gra pierwsze skrzypce. Te inne zagadnienia i porady powiązane z pozycjonowanie omawiamy w naszym poradniku

 

Skoro już pokrótce omówiliśmy sobie temat fraz semantycznych, to może warto teraz je przetestować i sprawdzić jakie rezultaty przyniosą na stronie. 

Jeśli ktoś nie ma jeszcze własnej witryny www, to też nic straconego, ponieważ w kreatorze WebWave jesteśmy w stanie zrobić ją za darmo. Zacznij już teraz! 

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

16 sierpnia 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: