Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

czym są lsi keywords i jak z nich skorzystać

Czym są LSI keywords, czyli dopieść swoje SEO

16 sierpnia 2018

Frazy LSI, czyli Latent semantic indexing (ang. utajone indeksowanie semantyczne) to wyrażenia, które pomagają algorytmom wyszukiwarek lepiej zrozumieć, o co chodzi w tekście.

Gdy tworzysz treść, to na pewno używasz tych fraz. Nawet jeśli nie znasz tego tematu.

Warto jednak wiedzieć czym te frazy są, bo ich użycie wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Zwłaszcza że to jeden z przydatniejszych patentów jeśli chodzi o on site SEO (podobnie jest z cornerstone content)

Zobacz jak możesz użyć LSI keywords w praktyce.

 

Czym są LSI keywords?

To wyrażenia, które są powiązane tematycznie z tym, o czym piszesz i z główną frazą tekstu. Wiem, brzmi to równie odkrywczo jak stwierdzenie, że lód jest zimny. Ale poczekaj, zaraz to rozwinę.

LSI keywords pomagają pokryć konkretny obszar tematyczny powiązanymi semantycznie (znaczeniowo) wyrażeniami. Czyli gdy piszesz o rowerze, to na pewno wspominasz w tekście o kołach, wycieczkach, sporcie i tak dalej.

Właśnie to „i tak dalej” jest obszarem, w którym zaczynają się pojawiać te frazy. Innymi słowy: LSI keywords to takie wyrażenia i słowa, których sens jest powiązany z główną frazą konkretnej strony www.

Takie powiązanie świetnie uzupełnia tekst o sformułowania, które po prostu pasują. Do tego mają bardzo dużą zaletę: pomagają napisać tekst tak, żeby nie pływał wyłącznie w sosie dwóch-trzech fraz pod SEO.

Będę pisał na zmianę LSI keywords, frazy semantyczne i frazy LSI. Tak dla poprawności :).

czym są LSI keywords

Jaki ma to wszystko wpływ na pozycję strony?

Przede wszystkim – algorytmy wyszukiwarek, skanując tekst, szukają między innymi wyrażeń powiązanych z wyszukiwaną frazą. A jeśli tekst ma ich pod dostatkiem, to wygląda na taki, który pokrywa szerzej konkretny temat. Czyli  warto go podnieść w wynikach wyszukiwania.

Tak to wygląda w kilku słowach.

Dodatkowo znajomość fraz LSI pomaga tworzyć lepsze treści – wartościowe, rozbudowane i ciekawsze.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że stworzenie listy takich wyrażeń pomaga w pisaniu. Łatwiej podzielić tekst na segmenty, tematy oraz – co bardzo ważne – uzupełnić go o treści, o których nie pomyślałem wcześniej.

No i tak, oczywista zaleta, która przekona każdego twardego seowca: więcej słów kluczowych na długi ogon ;). A to już nie przelewki, zwłaszcza że chodzi o pozycjonowanie stron.

Dołącz do 150 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony internetowe za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave pozwala na proste tworzenie stron www. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując darmowe szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Skąd wziąć LSI keywords

Jest na to kilka sposobów. Są oczywiście dedykowane narzędzia, jednak jeśli nie chcesz ograniczać się tylko do tego, co podpowie algorytm, znajdziesz je też samodzielnie.

Możesz zacząć od wypisania słów, które dotyczą konkretnego tematu. Jeśli robisz risercz do tekstu, to znajdziesz sporo takich wyrażeń. Spisz je i postaraj się użyć w tekście, ale tylko wtedy, gdy pasują. Pamiętaj, żeby każde z tych wyrażeń dotyczyło głównego tematu i go nieznacznie poszerzało.

Generator LSI keywords to na przykład Twinword, który podpowiada „pomysły” na takie wyrażenia. Znalazłem tę aplikację kilka tygodni temu i bardzo sobie chwalę. Dużym plusem jest to, że algorytm podpowiada też frazy w języku polskim.

Ale to nie koniec.

Dobrym miejscem na szukanie fajnych fraz semantycznych jest właśnie Wikipedia. Na przykład – piszesz o kebabie. Ten przysmak kuchni tureckiej to naprawdę wdzięczny temat, a Wikipedia podsuwa sporo dobrych LSI keywords.

jak znaleźć lsi keywords na wikipedii

W praktyce każde wyrażenie linkujące się nadaje. Zwróć uwagę na to, że osobne hasła na Wikipedii mają wyrażenia towarzyszące rzeczownikowi „kebab”: lawasz, aryan, kuchnia turecka, baranina itp. Dodatkowo wiele wyrażeń bez linków też pokaże, że tekst, który piszesz, naprawdę dotyczy kebaba (zaznaczyłem je ramką).

Przyda się również Planer Słów Kluczowych lub Ubersuggest.io – to znane narzędzia do poszukiwania fraz kluczowych, ale na pewno wyłuskasz z sugestii takie wyrażenia, które pasują do miana LSI keyword. Musisz je samodzielnie wyciągnąć z listy.

skąd wziąć lsi keywords - google

Również Google podsuwa pomysły na LSI keywords ;). Zjedź na dół wyników wyszukiwania na konkretną frazę i zobacz, co tam się pojawia. Najczęściej będą to sugestie bezpośrednio powiązane z wyszukaniem, ale są też wśród nich perełki. Co ważne – te frazy przydają się na długi ogon!

 

Jak wykorzystać LSI keywords?

Wbrew pozorom, to nie wymaga szczególnej finezji.

Napisałem na początku, że tworząc tekst, pewnie nawet nie zauważasz (albo nie wiesz), że używasz fraz semantycznych. I to całkowicie naturalne!

Grunt to wiedzieć, że są i – co jeszcze ważniejsze – korzystać z tej wiedzy.

Gdy piszesz tekst warto zrobić sobie taką listę fraz i wyrażeń powiązanych. Napisać do końca i potem sprawdzić, czy wszystkie frazy znalazły się w tekście. Jeśli coś trzeba poprawić, to popraw to i uzupełnij.

Oczywiście – LSI keywords najbardziej się przydają gdy tworzysz dłuższe treści na stronę: teksty, poradniki i inne wpisy. Możesz też je umieścić w opisach, na przykład na stronie głównej. Nie zaszkodzą, będą wyglądać naturalniej niż seria fraz kluczowych, a do tego użytkownicy (i algorytmy) zrozumieją, o co chodzi.

To ostatnie stało się ostatnio bardzo ważne – po aktualizacji algorytmu Google to właśnie jasno określony cel strony gra pierwsze skrzypce. Zobacz jak wyglądają nowe wytyczne Google dotyczące jakości stron (Quality Guidelines).

 

Skoro wiesz już, czym są LSI keywords, to może spróbujesz je wykorzystać? Sam dowiedziałem się o tym patencie od Briana Deana z Backlinko.com. I mogę powiedzieć tylko jedno: warto :).  

Albo zrób własną stronę w WebWave i zajmij się pozycjonowaniem i LSI keywords już teraz.

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Bartek Raducha. Prowadził i konsultował projekty stron internetowych w sektorze kultury. Pracując w agencji reklamowej prowadził i współprowadził projekty stron dla klientów (m.in. Beko, Bonduelle Food Service czy Froneri Polska). W WebWave - człowiek od marketingu i nie tylko. 

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog