Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 7 min

Data publikacji: 24.11.2022

Montaż video - z jakich programów do montowania filmów korzystać? Najlepsze edytory wideo!

Materiały wideo są niemalże nierozłącznym elementem naszego życia - filmy, seriale platformy typu YouTube, czy też stricte social media, czyli np. Facebook, Instagram i TikTok. We wszystkich tych miejscach spotkamy się z tego formą przekazu. Rzecz jasna, część contentu jesteśmy w stanie nagrać i udostępnić od ręki (np. stories), ale nie zawsze nam się to uda. Może okazać się, że dany fragment materiału jest nieudany i trzeba go zastąpić innym lub po prostu cały nasz projekt składa się z krótkich, pojedynczych filmów, które trzeba połączyć w całość. Między innymi w takich sytuacjach konieczny będzie montaż. Jakie programy i narzędzia do edycji mamy do wyboru? Czy znajdziemy darmowe programy do montowania filmów na telefon? Sprawdźmy to!

 

Czym jest montaż filmów?

 

Pojęcie raczej jest dla większości zrozumiałe, ale mimo wszystko nie zaszkodzi zahaczyć o definicje.  

Samo słowo pochodzi z języka francuskiego "monter" (składać). Montaż wideo to połączenie serii zdjęć lub też ujęć w sekwencję. Może przybierać mniej lub bardziej skondensowaną formę klipu (niektóre zabiegi/skoki montażowe są wykorzystywane do nakreślenia upływu czasu). 

 

Czy montaż video może przydać się w prowadzeniu marki?

 

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie dostaliśmy już wcześniej. Video to jedna z głównych form przekazu w mediach społecznościowych. Bardzo często spotkamy się z nimi również na stronach internetowych. Jeśli więc masz w planach założenie własnej strony internetowej, dobrze będzie opanować aplikacje do edycji wideo. W końcu nagrania to forma przekazu idealna dla osób, które zdecydowanie preferują przekaz wzrokowo - słuchowy, niż ten pisemny. Sam format wideo i styl montażowy, to na co będziemy zwracać uwagę w materiałach, pozwoli też nakreślić nasz charakter i wizerunek w oczach odbiorcy.Dobry program do montażu filmów może przydać się więc nie tylko specjalistom z branży filmowej, ale też firmom, markom osobistym etc.Oczywiście mówimy tutaj o różnym poziomie trudności narzędzia. Dla użytkowników, dla których montaż nie będzie faktyczną profesją, polecane będą prostsze programy i w wielu przypadkach znacznie bardziej zautomatyzowane.Mimo wszystko również i tutaj jesteśmy w stanie dokonać podziału na mniej i bardziej zaawansowane rozwiązania, które nie każdy potrafi obsługiwać. 

 

Adobe Premiere Pro

Ten profesjonalny program do edycji filmów oferuje liczne efekty, narzędzia kolorystyczne oraz opcje współpracy i wyjścia, jakich mógłby sobie życzyć każdy, kto zajmuje się obróbką wideo na co dzień. Działa zarówno na macOS, jak i Windows, więc nie jesteśmy ograniczeni do jednej platformy. Jest dostępny tylko w formie subskrypcji. Warto wybrać ten program w momencie, gdy korzystamy z innych rozwiązań od Adobe. 

Jest on jednak przeznaczony przede wszystkim dla profesjonalistów, ale osoby mniej doświadczone, które miały wcześniej styczność z innymi tego typu narzędziami również powinny sobie poradzić. Minusem jaki można tutaj wymienić jest np. to że niektóre techniki wymagają dodatkowych aplikacji, takich jak After Effects.

 

DaVinci Resolve

Kolejny program do edycji wideo polecany zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby zaczynające swoją karierę z montażem (ale stawiające również na jakość). Posiada w pełni funkcjonalną wersję darmową. Oferuje kontrolę nad efektami, a oprogramowanie jest pełne narzędzi do keyframingu, color gradingu i audio. Zawiera grafikę ruchu i edycję dźwięku, które są oddzielnymi aplikacjami. Korzystanie z tego narzędzia wymaga jednak dużych zasobów systemowych, więc jeśli chcemy, aby działało tak, jak należy, musimy posiadać komputer o dobrych parametrach. Inaczej obróbka filmów może się nie udać.

 

CyberLink PowerDirector

Dobrej jakości narzędzie do montażu dla początkujących twórców wideo, proste w obsłudze (oczywiście nie wykluczamy, że korzystają z niego również profesjonaliści). Może jednak sprawiać trudności osobom, które jeszcze nie miały styczności z interfejsami tego typu programów do tworzenia filmów.

Posiada wiele intuicyjnych elementów sterujących, które przyspieszają proces, w tym automatyczne wypełnianie luk i kanał nakładki, który znajduje się pod głównym wideo na osi czasu. Oferuje bezpłatny dostęp do materiałów z Shutterstock. Program jest dostępny dla systemów Windows i Mac. Zawiera w sobie 100-ścieżkową oś czasu, silne narzędzia do stabilizacji i korekcji wideo, profesjonalne efekty, edycję wielu kamer oraz śledzenie ruchu.

 


Więcej propozycji 

 • OpenShot
 • Filmora
 • iMove
 • Shotcut
 • VSDC Free Video Editor
 • Lightworks
   

Każde z nich dostaniemy w darmowej wersji.

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Programy do montażu wideo na telefon

Jak można było się spodziewać oprócz profesjonalnych narzędzi do montowania na komputerze, istnieją również uproszone rozwiązania w formie aplikacji na telefon. Oto kilka z tych, które umożliwiają edycję filmów i obróbkę.

 

KineMaster

 • Wersja darmowa i Pro 

 • iPhone, iPad i Android.

 

PowerDirector

 • Darmowy program (z możliwością zakupu w aplikacji)

 • Android i Windows

 

InShot

 • Darmowy program do edycji wideo

 • iPhone, iPad i Android.

 

FilmoraGo

 • Darmowy program do obróbki filmów (z możliwością zakupu w aplikacji)

 • iPhone i Android.

 

Adobe Premiere Rush

 • Darmowy program do edycji filmów

 • iPhone, iPad i Android.


Oczywiście wideo nie jest jedynym formatem, jaki przyda nam się w web designie, czy też prowadzeniu własnej marki. Warto poznać również inne narzędzia lub chociaż wiedzieć o ich istnieniu i możliwościach, jakie oferują. Kilka z nich omawiamy w tym artykule - 15 + narzędzi wykorzystywanych w grafice i web designie

Programy do montażu filmów i edytory - podsumowanie 

Jak mogliśmy się przekonać, istnieje wiele narzędzi umożliwiających nam montaż i edycję materiałów wideo. Część z nich sprawdzi się zarówno w rękach profesjonalistów, jak i osób mniej doświadczonych. Napotkamy też wiele rozwiązań znacznie bardziej zautomatyzowanych, czyli tych, które sprawdzą się w przypadku krótkich i mało wymagających nagrań wideo, a które z kolei mogą okazać się ograniczające, w przypadku posiadania wyraźnie zarysowanej koncepcji. 

Ważne jest, by wybrać rozwiązanie, które najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom i które pozwoli nam na jak najbardziej komfortową pracę - tak jak w przypadku wyboru kreatora. 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

24 listopada 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: