Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

W czasach natłoku informacji i błyskawicznie generowanych treści, bardzo ciężko przyciągnąć czytelnika na dłużej. Jak podają statystyki, co sekundę na samym Twitterze pojawia się średnio 8000 nowych tweetów, a Google przetwarza 66 tysięcy zapytań.

Projektowanie stron www wymaga więc dzisiaj szczególnego skupienia na uzyskaniu uwagi odwiedzających.

Kilka rozwiązań, jakie widzieliśmy w ostatnich latach, było innowacyjnych i kreatywnych, ale zdarzały też się takie, które nie sprostały nowym standardom.

Jednym z nowszych trendów, mających na celu poprawę zainteresowania, są okna modalne, które – najprościej mówiąc – są oknami wyskakującymi i pojawiają się na ekranie zamiast uruchamiania nowych kart czy okien.

Ponieważ mogą one łatwo przyciągnąć uwagę użytkownika, szybko stały się modnym elementem, który może zwiększyć zaangażowanie na stronie.

Niezależnie od tego, czy sami uważamy wyskakujące okna za nieszkodliwe czy irytujące, to ich skuteczność potwierdzają liczby.

Jeżeli chcemy wykorzystać takie rozwiązanie na swojej stronie internetowej, musimy znaleźć właściwą równowagę między wyświetlaniem nowych okien, a utrzymaniem poziomu zadowolenia użytkowników.

 

Kiedy okna modalne zaczynały zyskiwać na popularności, stanowiły na ogół proste rozwiązanie kłopotów z interfejsem użytkownika. Problem polega na tym, że wszystkie wyskakujące okna stały się z biegiem lat zbyt natrętne i ludzie zdążyli je znienawidzić.

Wszyscy możemy sobie przypomnieć stronę, na której zostaliśmy zasypani pop-upami, powiadomieniami czy pełnoekranowymi reklamami bez możliwości ucieczki. Kluczem do prawidłowego korzystania z okien modalnych jest zrozumienie, w jaki sposób ludzie mogą zareagować na niespodziewane czy nieuzasadnione ich użycie.

Uwaga! Ten artykuł jest pierwszą częścią cyklu poświęconego oknom modalnym. Poniżej przedstawimy Wam czym dokładnie one są i jak odróżnić je od pop-upów. Za tydzień, w drugiej części, opiszemy Wam w jaki sposób powinniśmy z nich korzystać i dla jakich zadań sprawdzają się najlepiej.

Dołącz do ponad 110 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 


STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Czym są okna modalne?

Okno modalne to swego rodzaju nakładka, która wymaga interakcji od użytkownika. Jego główną zaletą jest to, że unika konieczności korzystania z konwencjonalnych okienek (np. w przeglądarce) czy przeładowania strony. Krótko mówiąc, okna modalne są środkiem do szybkiego wyświetlania ważnych informacji na aktywnej w danej momencie stronie, bez przerywania interakcji z bieżącym ekranem.

Jeżeli poprawnie zastosujemy te rozwiązanie, ułatwimy naszemu gościowi pracę. Okno modalne tworzy tryb, w którym „wygaszamy” aktywne okno, ale pozostawiamy je widoczne pod oknem modalnym. Zanim użytkownicy będą mogli wrócić do głównego interfejsu, muszą wejść w interakcję z oknem modalnym, które zawiera tekst i inne elementy nawigujące.

Nowy widok informuje ludzi o określonym zadaniu, może zawierać istotne informacje i wymagać podjęcia decyzji. Użytkownik najczęściej zachowuje odpowiednią „ostrość” do momentu opuszczenia okna lub podjęcia wymaganych czynności. Wydaje się, że najpopularniejszym przykładem takie go trybu jest umieszczanie własnego posta na Facebooku.

okna modalne w praktyce - Facebook

Przykład okna modalnego na Facebooku

 

Okno modalne to nie pop-up

Wielu osobom okna modalne automatycznie kojarzą się z niechcianymi pop-upami, ale to nie jest to samo. Zanim pojawiły się okna modalne, użytkownicy musieli najczęściej radzić sobie z wieloma oknami na ekranie, ponieważ pop-upy to były właśnie nowe, zwykle pomniejszone i niezależne okna w przeglądarce, które pojawiały się „na wierzchu”.

Pop-upy przedstawiają powiązane informacje lub zadania, ale są problematyczne pod względem dostępności i użyteczności. Na szczęście większość z nich zniknęła już kilka lat temu, głównie ze względu na blokady pop-upów w przeglądarkach. Dzięki dzisiejszym oknom modalnym użytkownicy nie muszą obsługiwać wielu okien.

okna modalne - agresywne pop-upy

Agresywne pop-upy

Okna modalne w skrócie:

  • otwierają się na danej stronie internetowej;

  • odpowiadają wyglądem witrynie;

  • są zintegrowane ze stroną;

  • przyciągają uwagę widza;

  • sprawiają, że użytkownik skupia się na zadaniu;

  • wyglądem mniej przypominają reklamy.

okna modalne w praktyce - imgur

Przykład okna modalnego (Imgur) 

 

Plusy to też minusy

Wszystkie plusy, które jesteśmy w stanie przypisać oknom modalnym, mogą być również interpretowane jako minusy. Korzystając z takich okien powinniśmy najpierw rozważyć ich cel i intencję, co pozwoli nam przeważyć plusy i minusy na swoją korzyść.

Jeśli Waszym zdaniem interakcja polegająca na stworzeniu wrażenia, że użytkownik nie opuszcza aktualnego widoku czy strony w celu ukończenia swojego zadania to konieczność, jest to dobrym rozwiązaniem. Nie polecamy go jednak w przypadku bardziej złożonych czynności lub serii zadań np. wieloetapowego i szczegółowego wypełniania formularza.

Okna modalne blokują również treść w tle, co ponownie możemy uznać zarówno za plus jak i minus. Zabierając dostęp do treści za oknem powiadamiamy użytkownika o priorytecie, z którym musi się aktualnie zmierzyć. Jeżeli taki efekt chcemy uzyskać, jest do dobry ruch.

 

Podsumowanie

Okna modalne są efektywną częścią interfejsu użytkownika, ponieważ skupiają jego uwagę, a także umożliwiają szybsze i łatwiejsze wykonywanie przez niego zadań.

Z drugiej strony okna te mają wady, ponieważ przerywają interakcję ze stroną nadrzędną i częściowo ukrywają jej zawartość. Okno modalne nie zawsze musi być odpowiedzią na nasze problemy, jednak jeżeli się na nie zdecydujemy, możemy poprawić wyniki konwersji.

Kluczem do sukcesu jest umiejętne zneutralizowanie zaskoczenia odwiedzających nowym oknem, połączone z przekonującą i wartościową treścią lub zadaniem. Niezależnie na jaki wybór się zdecydujemy, powinniśmy zawsze mieć na uwadze komfort i wygodę naszych użytkowników.

W kolejnej części cyklu opowiemy Wam jak i kiedy korzystać z okien modalnych.

A co Wy sądzicie o oknach modalnych? Jak na nie reagujecie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Zobacz jak łatwo dodasz okna modalne i inne funkcje dzięki interakcjom w WebWave!

Koniecznie przeczytaj inne teksty o tworzeniu stron!

 

 

 

czym są okna modalne
22 marca 2018

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

Okna modalne na stronie www. Część #1 – definicja kontra niechciane pop-upy

 

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona internetowa za darmo? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

PL

EN

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Zacznij Teraz

RO

Porozmawiaj z nami na czacie.

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie