Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka

Personal branding - definicja. Co to i jak zbudować markę osobistą?

Czasem, aby rozpocząć własną działalność, móc składać podania na lepsze stanowiska lub podnieść poziom otrzymanych ofert, należy wcześniej postawić na stworzenie własnego brandu. Z pewnością niektóre osoby mogły spotkać się z określeniem “marka” (brand), ale tym razem pod lupę weźmiemy jej osobisty wymiar. Co właściwie oznacza personal branding? Faktycznie może on pomóc nam w osiągnięciu celów czy może jest to raczej przekłamany zabieg marketingowy?

 

Personal branding - co to 

 

Aby móc przejść do szczegółów związanych z kreowaniem marki osobistej, musimy wyjaśnić sobie, co to w rzeczywistości oznacza. 

Jest to strategia marketingowa, która opiera się na budowaniu reputacji i m.in. tym samym zwiększaniu swojej wartości na rynku pracy.

Strategia personal branding powierzana jest w ręce specjalistów ds. wizerunku lub może też być tylko i wyłącznie naszą pracą. 

Zazwyczaj mówiąc o brandzie, myślimy o firmie lub produkcie, ale tak naprawdę możemy tutaj już od razu ustalić, że każdy człowiek to też marka. Oczywiście nie ma to na celu jego uprzedmiotowienia. Nasze zachowania, relacje, to co sobą reprezentujemy etc. - każdy z tych elementów wpływa na sposób, w jaki jesteśmy postrzegani. 

 

Skąd wziął się pomysł na markę osobistą

 

Mamy takie określenia jak renoma, wizerunek, reputacja, a więc skąd wzięła się potrzeba stworzenia czegoś takiego jak personal branding?

Temat życia jako gry na scenie znamy już od starożytności, ale to słowa znanego chyba wszystkim renesansowego pisarza Williama Schakespier’a pasują tutaj idealnie “Świat jest teatrem, aktorami ludzie…”

W latach 50’ temat ten badał socjolog Erving Goffman i w 1959 roku wydał on książkę pt. Człowiek w teatrze życia codziennego. Przedstawił w niej temat autoprezentacji jako sposobu wywoływania odpowiedniego (pożądanego) wrażenia na innych w celu uniknięcia niezręczności lub osiągnięcia danego celu.

W mniejszym lub większym stopniu każdy z nas buduje swój wizerunek- czy to przed rodziną, znajomymi z pracy, przyjaciółmi, a nawet samym sobą.

Bardzo często, spędzając czas, rozmawiając z innymi ludźmi, zachowujemy się trochę inaczej. Możemy tutaj użyć określenia “zakładania odpowiedniej maski” lub po prostu kreowanie danego wizerunku. Wielu osobom nie kojarzy się to pozytywnie - świadczy o fałszywości, ale to nie do końca prawda.

Personal branding nie może być przekłamany, wręcz przeciwnie powinien być autentyczny. 

 

Zastosowanie terminu personal branding

Najprawdopodobniej sam termin “personal brand” po raz pierwszy został użyty w książce “Think and Grow Rich”  Napoleon’a Hill’a w 1937 r. 

W międzyczasie pojawiła się jeszcze publikacja Ala Ries’a i Jacka Trout’a Positioning: The Battle for Your Mind, w której znajdziemy (w wolnym tłumaczeniu) następujący fragment "Możesz odnieść korzyści, stosując strategię (samo)pozycjonowania..."

Jednak to artykuł Toma Petersa “The Brand Called You” z 1997 roku uznaje się za ten, który zwrócił uwagę na kreowanie własnej marki.  

W książce Davida McNally’ego i Karla Speak’a Be Your Own Brand: A Breakthrough Formula for Standing Out from the Crowd analizie poddane zostało samo znaczenie brandu, a następnie jego przełożenie na personal brand -"Twoja marka to postrzeganie lub emocje, utrzymywane przez kogoś innego niż Ty, które opisują całkowite doświadczenie relacji z Tobą."  

Jeśli chodzi o samą historię, to może na tym zaprzestaniemy. 

 

Potrzeba kreowania własnej marki

 

Tworzenie własnego brandu nabrało szczególnego znaczenia wraz z rozwojem mediów, a tym samym ich wpływu na opinię publiczną. 

W końcu z określeniem marka osobista najczęściej spotykamy się mówiąc o:

 • influencerach

 • aktorach

 • piosenkarzach

 • politykach

 • dziennikarzach

 • sportowcach

 • ludziach nauki i technologi 

Potrzeba stworzenia swojego jak najlepszego image’u, przy jednoczesnym zachowaniu autentyczności, sprawiła, że doradztwo wizerunkowe oraz coaching są teraz bardzo pożądane na rynku pracy. 

 

Fazy tworzenia marki osobistej

 

Sprecyzowanie siebie

Ustanowienie unikalnego głosu - swoich przekonań na ważne (według nas samych) tematy, określenie cech, które posiadamy, a czego z kolei nie mają inni. Wiedza o tym, co potrafimy robić lepiej lub skuteczniej i podkreślanie tych umiejętności jest podstawą budowania udanej marki osobistej.

 

Grupa docelowa

Określamy swoją niszę, dzięki czemu łatwiej będzie nam stworzyć strategię budowania marki.

 

Budowa reputacji

Przedstawienie siebie innym.

 

Sieć kontaktów i współprac

Dotarcie do publiczności innych brandów (firm, osób etc.) oraz głębsze ugruntowanie swojej reputacji i wiarygodności.

 

Analiza konkurencji

Zbadanie swojej konkurencji pomaga w zidentyfikowaniu możliwości dalszego rozwoju.

 

Feedback

Zapytanie innych co o nas sądzą i jakie mamy według nich podejście do niektórych kwestii, pozwoli nam zdecydować czy musimy zmienić strategie marketingowe i dopracować głos naszej marki.

 

Co pomoże nam w budowaniu brandu

 

Skupienie i cel

Określając swój cel, jesteśmy w stanie lepiej sprecyzować działania, które powinniśmy podjąć, aby osiągnąć go jak najszybciej. 

 

Koncepcja SMART

Zacznijmy od tego, że nazwa SMART jest naprawdę ‘smart’, ponieważ jest to akronim od:

S- Specific (specyficzny/konkretny) 

M- Measurable (mierzalny)

A- Attractive (atrakcyjny)

R- Realistic  (realny)

T- Time-based (określony w czasie)

 

Jest to nic innego jak zbiór zasad, którymi powinniśmy się sugerować podczas definiowania naszego celu np. w projekcie, ale w przypadku budowania własnej marki również może nam się przydać.- Jaki ma być nasz personal brand i po co chcemy go stworzyć? (co i dlaczego chcemy nim osiągnąć).

 

Autentyczny personal branding

Chodzi tu zarówno o szczerość z otaczającymi nas ludźmi, naszymi obserwatorami, ale też, a nawet przede wszystkim z nami samymi.

Bardzo często, łatwo można zauważyć czy coś, co ktoś robi lub mówi, jest zgodne z jego przekonaniami, czy to tylko "dobry PR" (to drugie podejście może przynieść nam odwrotne skutki). 

Dodatkowo warto też pamiętać o tym, że jeśli robimy coś, ponieważ uważamy to za słuszne, to najprawdopodobniej zrobimy to lepiej i z większym poświęceniem. 

 

Determinacja

Dążenie do celu, motywacja i regularność. Tworzenie personal brandu będzie wymagające, jest niczym praca 24/7 i nie chodzi tutaj o upublicznianie naszego prywatnego życia przed wszystkimi. To gdzie postawimy barierę, to w pełni nasza decyzja. Chodzi tutaj o ciągłość. Skoro marka to my, to też musimy w nią wierzyć i non stop ją udoskonalać. 

 

Przygotowanie się na ewentualne porażki 

Może nam się wydawać, że tworząc własny brand wszystko, co powiemy, zrobimy, powinno być idealne, ale tak nie będzie. Musimy być gotowi na porażki. To nieuniknione. Nie powinniśmy jednak czuć się przez to zdemotywowani, wręcz przeciwnie. Chyba każdy z nas chociaż raz słyszał powiedzenie, że trzeba uczyć się na błędach. 

 

Otwarty umysł

Nasze poglądy, doświadczenia są ważne. Nie możemy z nich zrezygnować, tylko i wyłącznie na potrzeby nowego image’u, ale to nie sprawia też, że powinniśmy kurczowo trzymać się tylko i wyłącznie tego co nam dobrze znane. Warto słuchać innych i non stop kształcić się w rozmaitych kategoriach. 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Internet, czyli medium do kreowania personal brandu.

 

Jak zapewne dobrze wiemy rozwój internetu i jego wpływu na codzienne życie sprawił, że jesteśmy w stanie dzięki niemu coraz więcej zdziałać. Wspomnieliśmy już o influencerach, ale zauważmy, że zazwyczaj Ci najpopularniejsi albo pochodzą z sieci, albo ten kanał dotarcia stanowi bardzo istotny element w ich działalności. 

Przeglądając social media, przyzwyczailiśmy się do faktu, że wiele osób dzieli się każdym aspektem swojego życia i co po niektórych może ten fakt przerażać, ale pamiętajmy, że tworząc swoją markę osobistą, to my wyznaczamy granicę. Istnieje wiele znanych osób, które nie zdradzają szczegółów na tematy prywatne - czasem nawet nie wiemy, czy ktoś jest np. w związku, ma rodzinę etc.

 

Social media

Forma szybkiego przekazu informacji, dzielenia się ze światem swoimi, spostrzeżeniami, pracami lub codziennością. Posiadanie kont na różnego rodzaju platformach społecznościowych znacząco ułatwia nawiązywanie relacji. Jeśli posiadamy firmę, to właśnie w ten sposób mamy szansę pokazać naszą ludzką stronę. 

Od tego, które z mediów wybierzemy jako nasz główny kanał, zależy m.in. to, co chcemy przekazać.

LinkedIn, Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest i TikTok.- Każde z nich kwalifikuje się jako social media, ale każde z nich będzie miało też trochę innych odbiorców, priorytety i formę przekazu.

 

Strona internetowa

Nie raz już wspominaliśmy, że w wielu przypadkach strona internetowa to nasza wizytówka, a skoro mamy zamiar stworzyć własny brand, to warto go też przypieczętować i jeszcze bardziej podnieść poziom profesjonalizmu. W związku z tym, że istnieje wiele rodzajów witryn www, taki też mamy wybór- duży. Możemy postawić na prostą stronę a’la CV lub stworzyć coś na wzór portfolio online

Jeśli zajmujemy się projektowaniem graficznym, tworzeniem stron, fotografią etc. warto przedstawić je interaktywnie i postawić większy nacisk na odbiór wizualny, przez co podbijemy charakter naszych prac. Oczywiście nikt nie zabrania nam stworzyć bardziej rozbudowanej platformy, na której rozpiszemy nasze usługi lub będziemy prowadzić bloga, za pomocą którego przelejemy nasze przekonania, spostrzeżenia oraz szeroko pojętą wiedzę, na wirtualny papier. 

Z WebWave samą stronę stworzymy za darmo, a jeśli chcemy postawić na własną domenę, to wystarczy, że postawimy na jeden z planów premium (domena. pl na rok za darmo).

 

 

Marka osobista jako forma budowania autorytetów

 

Budując własną markę, podając za ustalonymi przez nas samych założeniami, nasza postawa i zachowania są bardziej konsekwentne i ukierunkowane, przez co dużo prościej nam jest zyskać zaufanie naszych odbiorców, najbliższego otoczenia itd. Wiedzą czego można się po nas spodziewać. 

Jeśli wypracujemy sobie pewną renomę, ludzie dużo przychylniej spojrzą na nowe rzeczy, które będziemy mieli do zaoferowania

- dadzą nam szansę niemalże od ręki. 

Marka osobista jest dużo bardziej elastyczna niż brand firmy czy organizacji. Dużo łatwiej będzie zmienić lub poszerzać jej profil działalności. 

Może to być spowodowane przeświadczeniem, że człowiek się non stop zmienia, ewoluuje jego charakter, zainteresowania zmienia się jego stanowisko pracy, a z kolei firma, rzecz jasna powinna się rozwijać, ale przy okazji pozostać stabilną. Nie może nagle z dnia na dzień się “przebranżowić”- w końcu kompetencje w jednej dziedzinie nie muszą się przełożyć na kolejną (np. firma produkująca dobre kaloryfery zacznie produkować dobre samochody)

Inaczej jest w przypadku jednostki- inna działalność, ale wciąż ta sama, sprawdzona osoba. Jeśli zbudowaliśmy już sobie dobre imię, to nietrudno będzie ludziom uwierzyć, że np. dobry fotograf ślubny, sprawdzi się również jako organizator eventów lub recenzent kinowy. Mimo że to wcale nie musi być prawda...i często nie jest.  

Przykładów działalności w wielu branżach może być wiele- chociażby Leonardo DiCaprio. Większości znany jest jako aktor, działa też na rzecz społeczno- środowiskową. Dzięki kontaktom i zdobytej sympatii przekaz, jaki głosi, cieszy się lepszym odbiorem oraz efektywnością.

Jeśli po przykład mielibyśmy sięgać bliżej, to z pewnością moglibyśmy wymienić tutaj co najmniej kilku influencerów i youtuberów, którzy zmieniali swój content, ale utrzymali swoich odbiorców, a nawet zdobyli większe zasięgi - np. Jakub Dembski z polskiego YouTube’a – z dnia na dzień stał się poczytnym krytykiem filmowym, a to tylko dzięki temu, że już wcześniej zgromadził rzeszę odbiorców. Mimo że te dwa profile jego marki osobistej nie mają ze sobą nic wspólnego w warstwie merytorycznej.

 

Silna marka osobista, to taka, która jest:

 • wyjątkowa- jedyna w swoim rodzaju 

 • istotna- reprezentuje sobą ”coś, co ma znaczenie”

 • konsekwentna- ciągle się rozwija, ale nie zmienia się o 180

 

 

Jakie korzyści może nam przynieść personal branding

 

Zdecydowanie się na stworzenie własnego brandu potrafi być nie lada wyzwanie, ale korzyści, jakie możemy dzięki temu osiągnąć, przysłużą się zarówno naszemu życiu zawodowemu, jak i osobistemu.

Do tych, które zasługują na szczególne wyróżnienie, zaliczamy: 

 • Zbudowanie zaufania u innych (i samego siebie)

 • Podniesiony poziom postrzegania nas jako jednostki 

 • Zyskanie przewagi nad konkurencją 

 • Szczerość ze samym sobą 

 • Stanie się "go-to person”

 • Miano eksperta w swojej dziedzinie

 • Poszerzenie ofert na rynku pracy 

 

Niestety budowanie swojego brandu nie jest w zupełności usłane tylko i wyłącznie różami. Może mieć też kilka minusów: 

 • Marka osobista jest gorzej skalowalna- budując swój biznes, z późniejszym planem jego sprzedaży spora część jego siły zniknie po naszym odejściu 

 • Negatywna prasa, będzie ona przypięta bezpośrednio do naszego nazwiska 

 • Posiadając popularne nazwisko, może nam być trudno wykreować unikalną przestrzeń w wyszukiwarce 

 • Chcąc utrzymać swoją sferę prywatną musimy tego pilnować już od samego początku

Podsumowanie 

Personal brand to bardzo ważny temat, który niestety często nie jest tak traktowany. Nie każdy musi od razu zakładać własną działalność czy też być influencerem. To nasza decyzja. Kreując własny wizerunek i określając swoje cele, nakreślamy też ścieżkę, którą chcemy i planujemy podążać. Znając siebie, rozwijamy się lepiej, panujemy nad swoimi decyzjami oraz pozostajemy autentyczni, a to wpłynie pozytywnie zarówno na obiór ogólny, jak i nasz. 

To jeden z pierwszych kroków, które pozwolą nam ubiegać się o lepsze propozycje pracy, a także stworzyć coś, co będziemy mogli podpisać swoim imieniem. 

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

20 stycznia 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: