3 min. 50 sek.
Autorka
Stopka strony internetowej wydaje Ci się nieistotnym detalem? Wyłącz wątpliwości, włącz zapał marketingowca :)
Pozwól, że pokażę Ci, jak stopka może narobić hałasu na Twojej stronie i co warto w niej umieścić!
Co to jest stopka?
Footer, bo tak inaczej nazywa się stopkę strony internetowej, to jedna z sekcji witryny. Umieszczona jest na samym dole i zawiera najważniejsze dane (numer telefonu, adres e-mail, dane siedziby firmy itp. ) oraz przekierowania do kluczowych podstron.
Często stopka jest oddzielona od reszty strony charakterystycznym elementem graficznym lub kolorem.
Niech zgadnę: do tej pory skupiałeś/aś się na pierwszym, górnym obszarze strony, a stopka pozostawała na dalszym planie. Niesłusznie! Stopka może bardzo ułatwić użytkownikom poruszanie się na Twojej stronie i odciążyć menu główne.
Dlaczego?
Menu powinno być intuicyjne i umożliwiać prostą nawigację po stronie. Najlepiej, gdy w zakładce umieścisz od 3 do 5 kategorii. Więc... prawdopodobnie nie zmieścisz tu wszystkiego. I to wcale nie jest złe!
Od tego właśnie jest stopka.
Warto ją wykorzystać do wzmocnienia swojej marki, przekazania ważnych informacji i wsparcia użytkowników.
Chcesz projektować ją zgodnie z UX i SEO? Zadbaj o te najważniejsze aspekty!
Odwiedzający powinien bez wysiłku znaleźć wszystko, co potrzebuje, bez konieczności przewijania do góry. Skup się więc na najważniejszych informacjach i linkach. Jeśli odnośników jest wiele, przydatne będzie wyrównanie pionowe, które pozwoli zachować wizualny porządek.
Masz ochotę dołączyć grafikę? Wybierz taką, którą łatwo odczytać i zrozumieć w małym rozmiarze. Unikaj natomiast skomplikowanych wykresów i statystyk.
Kolejna zasada, której musisz przestrzegać, to sprawdzenie, czy wszystko w Twojej stopce działa poprawnie.
Upewnij się, czy:
Linki nie są puste lub uszkodzone i czy prowadzą do rzetelnych artykułów/podstron;
Stopka jest spójna z ogólnym motywem witryny;
Użyte słowa są proste i jednoznaczne.
Stwórz stronę na własnych zasadach
Zwykle odwiedzający stronę przewijają ją, aby znaleźć dane kontaktowe. Nie zmienia to jednak faktu, że możesz umieścić tam też inne rzeczy, istotne dla Twojego marketingu.
Oto kilka kierunków, w których możesz pójść (w zależności od Twojego celu i strategii).
Jeśli strona internetowa stanowi wizytówkę Twojej firmy, umieść w stopce elementy, które będą świadczyły o Twoim profesjonalizmie i dobrych stosunkach z klientem. Mam tu na myśli pozytywne opinie, certyfikaty, wyróżnienia i nagrody.
Mapy strony to kolejny niedoceniany element witryny. Stanowi ona bardziej rozbudowany podział kategorii i kluczowych treści. Chociaż odnośniki te nie są nadzwyczajnie często klikane przez użytkowników, to mają dużą wartość dla wyszukiwarek. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu o mapach stron i SEO.
Źródło: BalticaBicycles*
Jednym z elementów, które najłatwiej znaleźć w stopce, jest link do strony z polityką prywatności. Są tu informacje o tym, jakie dane zbiera strona internetowa, w jaki sposób je przechowuje i wykorzystuje. W przypadku większości witryn dotyczy to śledzenia (ciasteczek), przesyłania formularzy i rejestracji e-mail.
Na niektórych stronach spotkasz również podstronę „warunki korzystania” lub "regulamin". Użytkownik znajdzie tu wyjaśnienie, jakie warunki musi spełnić oraz na co się zgadza, kiedy je akceptuje. Na przykład wchodząc na stronę sprzedającą alkohol, musi zapewnić, że ma ukończone 18 lat.
Daj odwiedzającemu możliwość wysłania maila, nawiązania kontaktu telefonicznego czy wypełnienia formularza. Nawet jeśli znajduje się on już w innym miejscu strony.
Ten element na stopce jest wręcz konieczny. Umożliwia nawiązanie kontaktu – np. w celu współpracy lub sprzedaży. Warto o tym pamiętać przy zakładaniu bloga czy tworzeniu sklepu online.
Źródło: Tomek Slupski
Oferujesz usługi lub sprzedaż produktów stacjonarnie? Umieść w stopce lokalizację na dołączonej mapie Google’a. Podniesiesz tym samym wiarygodność firmy i ułatwisz dojazd.
Poza tym dane adresowe dobrze wpływają na lokalne SEO.
Umieszczenie linków nawigacyjnych w stopce to zagranie godne mistrzów. Zaoferuj np. powrót do interesujących tematów lub przejście do najważniejszych sekcji i podstron.
Ale uwaga! Postaraj się nie przedobrzyć z treścią. Skup się na dwóch, trzech celach. Inaczej wprowadzisz niepotrzebny chaos, a stopka przestanie spełniać swoje zadanie.
Źródło: WebWave*
Ikony oraz widgety portali społecznościowych w stopce stały się już normą. Dlaczego akurat tam?
Ci, którzy przejrzeli całą stronę i znaleźli to, co ich interesowało, mogą stać się wartościowymi członkami Twojej społeczności.
Zobacz, jak zrobili to inni:
Źródło: Restauracja Toskania*
Zwróć uwagę na bardzo dobry pomysł dodania godzin otwarcia restauracji.
Chcesz trafić do potencjalnego klienta? Pomoże Ci zapis do newslettera (np. w formie formularzu) umieszczony w stopce! Dobrze jest tu użyć jakiegoś magnesu, np. rabatu na pierwszy zakup lub darmowego e-booka.
Najlepiej sprawdzi się uproszczona wersja formularza, która nie zajmie dużo miejsca.
W ten sposób jesteś w stanie zbudować/ powiększyć społeczność lojalnych i zainteresowanych klientów.
Źródło: BalticaBicycles*
Logo powinno pojawiać się w kluczowych sekcjach. A taką niewątpliwie jest stopka. Możesz dołączyć również krótki opis działalności. Odpowiednio sformułowany wpłynie pozytywnie na odbiorców i przekona ich do powrotu. Oczywiście nie powinna to być bardzo obszerna treść -- wystarczą dwa zdania.
Dodanie małej sekcji o firmie na dole strony jest też alternatywą dla posiadania strony "O nas", w menu głównym, zwłaszcza jeśli nie chcesz odciągać użytkowników np. od oferty.
*Wszystkie strony zostały utworzone w kreatorze stron www WebWave.
Wybierz jeden z darmowych szablonów i szybko stwórz swoją stronę
Zacznę od słowa-klucz: Objętość. To prawda, że stopka może (a nawet powinna) zawierać więcej informacji niż menu nawigacyjne. Ale nie dopuść do tego, że dolna sekcja będzie wręcz przytłaczająca.
Przykład: Chcesz założyć witrynę www w formie wizytówki, czyli prostej i niezbyt długiej strony. W takim przypadku pilnuj, żeby stopka stanowiła maksymalnie 1/5 projektu.
Być może już wiesz, że w kreatorze WebWave można stworzyć profesjonalną stronę internetową:
A co ze stopką? Możesz ją zbudować od początku do końca samodzielnie. Lub wykorzystać gotowe propozycje (zawierające mapę, ikony do social mediów i formularz kontaktowy). Masz do wyboru także projekt minimalistyczny, składający się wyłącznie z ikonek (do podlinkowania do social mediów) oraz listą głównych podstron lub artykułów.
I najlepsze na koniec: wszystkie kompozycje są edytowalne, dzięki czemu Twoja strona będzie dostosowana do Twoich potrzeb i unikalna.
A jeśli podoba Ci się konkretny szablon strony, ale chcesz zmienić wgląd stopki, przejdź do edycji "ręcznej" lub wybierz jedną z wcześniej omówionych kompozycji. Decyzja należy do Ciebie!
Niezależnie od charakteru Twojej witryny, stopka jest istotną częścią designu i treści. Jeśli zaprojektujesz ją mądrze, poprawi się doświadczenie użytkownika oraz SEO.
Zobacz, jak łatwo jest to zrobić w kreatorze WebWave i pochwal się efektami!
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Oferta.