Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

hierarchia typograficzna na stronie www - dobry wygląd tekstu na stronie internetowej na wyciągnięcie ręki

Strona internetowa jest najczęściej pierwszym elementem firmy, z którym spotykają się nasi potencjalni klienci.

Czy tego chcemy czy nie, na podstawie jej wyglądu ludzie potrafią wyrobić sobie opinię na temat naszego biznesu.

Czy jest profesjonalna, zaśmiecona, elegancka?

Trendy i oczekiwania użytkowników dotyczące projektowania stron internetowych nieustannie się zmieniają, dlatego to co kilka lat temu było wspaniałym i innowacyjnym rozwiązaniem, dziś może być już nieaktualne.

Dawniej trendy w webdesignie trwały długo, ale obecnie zmieniają się bardzo szybko i ledwie mają czas na pełne rozwinięcie.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak stworzyć nowoczesną stronę www.

trendy w projektowaniu stron internetowych w 2018 roku

Poznanie nowoczesnych trendów i śledzenie zachodzących zmian jest bardzo ważne, gdyż świeżość oraz nowe rozwiązania przyciągną i zainteresują na dłużej potencjalnych klientów. Na jakie trendy w projektowaniu stron internetowych należy zwrócić uwagę w 2018 roku?

 

Niezwykłe kolory

2018 to zdecydowanie rok nadmiaru kolorów w Internecie. Strony o śmiałych, nietypowych kolorach i kombinacjach pojawiły się w 2017 roku, lecz trend ten będzie nadal kontynuowany, a nawet rozwijany.

trendy w tworzeniu stron www 2018Źródło: Dropbox

Przez lata wiele firm korzystało z bezpiecznych, stonowanych barw. Teraz coraz więcej ludzi zyskuje odwagę do kolorów, żywych odcieni czy nawet do przesycenia.

Częściowo ma na to wpływ postęp technologiczny i coraz lepsze ekrany, które umożliwiają ich wyświetlanie. Żywe, a nawet kolidujące kolory pomogą przyciągnąć uwagę nowych gości, co szczególnie może przydać się nowym firmom.

Jeżeli jednak działamy od wielu lat, a chcemy "odciąć" się od bezpiecznych barw i spróbować odważnych kolorów, to jest właśnie moment na zmiany.

Mając zamiar wypróbować niestandardowe kolory, należy pamiętać, że preferencje dotyczące barw są bardzo subiektywne.

Żywa kombinacja dla jednej osoby może wydawać się idealna, a dla drugiej krzykliwa i przytłaczająca. Z tego powodu musimy znać swoich odwiedzających i ich preferencje.

 

Pełnoekranowe tło

trendy w tworzeniu stron internetowych 2018Źródło: Studio Debie

Ilustracje na stronach internetowych były i są bardzo ważne. Wykorzystanie ich jako elementów tła pozwala lepiej opowiedzieć naszą historię nie zwiększając przy tym ilości słów.

Owszem, wiele witryn już wcześniej posiadało pełnoekranowe tło wysokiej jakości, jednak część odbiorców nie miała dostępu do najnowszych technologii i szybkich połączeń internetowych. Teraz, gdy powszechność sprzętu wysokiej jakości wzrosła, owy trend powraca do łask.

 

Niestandardowa czcionka

Typografia zawsze była silnym narzędziem wizualnym, zdolnym do wywoływania emocji i nadawania tonu strony www, przy jednoczesnym przekazywaniu istotnych informacji. Fakt, że rozdzielczości urządzeń stają się coraz większe, co ułatwia przeglądanie stron, otwiera drzwi dla niestandardowych czcionek i tworzenia spersonalizowanych projektów.

trendy w tworzeniu stron internetowych 2018Źródło: Red Collar's Team

Czcionka, wraz z obrazami, animacjami i kolorami, zapewnia użytkownikowi unikalne wrażenia. W 2018 r. większy nacisk zostanie położony na odważną i indywidualną typografię.

W miejsce gotowych czcionek systemowych możemy spodziewać się fantazyjnych, niestandardowych projektów. Wiele przeglądarek, dzięki plikom CSS, może obsługiwać ręcznie wykonane kroje pisma.

Nadchodzące tendencje do dużych liter, kontrastujących nagłówków, mają nadać projektom dynamikę, poprawić user experience i utrzymać zainteresowanie odwiedzających.

Nieważne jednak jak bardzo będziemy eksperymentowali z czcionką, jej rozmiarem i krojem, to zawsze pamiętajcie, by była ona czytelna.

Dołącz do 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą piękne strony www za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę internetową, zgodnie z najnowszymi trendami i wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci! Zacznij od pustego projektu lub wykorzystaj jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Bezpieczeństwo

Ludzie wejdą na naszą witrynę i skorzystają z naszej oferty, jeśli nam ufają, dlatego bezpieczeństwo strony www jest i będzie jednym z najważniejszych wyzwań. Użytkownicy chcą wiedzieć czy ich dane są bezpieczne, czy pobierane pliki z naszej strony nie zainfekują ich komputera albo czy podany przez nich adres mailowy nie trafi w niechciane miejsce. Szacuje się, że nawet 43% użytkowników opuszcza witrynę po wyświetleniu komunikatu z ostrzeżeniem o zagrożeniu.

W skrócie, za bezpieczeństwo naszej strony odpowiadają głównie Secure Socket Layer (SSL) i Hypertext Transfer Protocol Secure (HTTPS). Są to protokoły kryptograficzne, które zapewniają nam, że przesyłane dane:

  • zostaną zaszyfrowane;

  • nie będą modyfikowane ani usuwane przez podmioty trzecie;

  • zostaną uwierzytelnione w celu udowodnienia, że użytkownicy komunikują się z zamierzoną witryną

Korzystanie z protokołu HTTPS w celu ochrony poufnych transakcji online jest obecnie powszechne, jednak biorąc pod uwagę szybką ekspansję ransomware i złośliwych wirusów, użytkownicy oczekują bezpiecznych i zaufanych witryn każdego rodzaju.

Dodatkowo, oprócz bezpieczeństwa i autentyczności, HTTPS daje przewagę nad HTTP w kwestii pozycjonowania, bowiem Google preferuje witryny, które posiadają certyfikat bezpieczeństwa.

Certyfikat SSL z łatwością włączycie także na swojej stronie internetowej stworzonej w WebWave. Więcej na temat SSL i HTTPS przeczytacie w tekście "Czy certyfikat SSL na mojej stronie jest potrzebny?".

 

Pliki SVG

Chociaż pliki SVG nie są niczym nowym, to w 2018 roku możemy spodziewać się, że format ten doścignie, a może i wyprzedzi tradycyjne rozszerzenia tj. PNG, JPG czy GIF. SVG to lekkie obrazy wektorowe, a nie piksele, co daje im wiele zalet.

Ze względu na coraz większe rozdzielczości ekranu i gęstość pikseli, ilustracje takie jak loga czy ikony mogą się "rozpikselować" i wyglądać nieatrakcyjnie.

Format SVG jest łatwy w skalowaniu, przy którym nie tracimy na jakości, co zapewnia ostre i wyraźne grafiki niezależnie od wielkości i rozdzielczości ekranu. Ponadto SVG sprawdza się również w przypadku treści multimedialnych, w tym obrazów 3D, animacji i fotografii 360°.

Pliki SVG z łatwością dodasz do swojej strony w WebWave. Dzięki nim zrobienie w pełni responsywnej strony www jest jeszcze prostsze! 

 

Dolne menu

Urządzenia mobilne prześcignęły już komputery w liczbie platform, z których ludzie korzystają z Internetu. Ich udział globalnym ruchu online będzie stale rósł, dlatego potrzeba zadbania o użytkownika mobilnego jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

trendy webdesign 2018Źródło: Hot Dot

Wszyscy wiemy, że ludzie przyzwyczajeni są do przeglądania treści od lewej do prawej strony, ale też przyzwyczajają się do klikania u dołu telefonu przeglądając i przewijając aplikacje mobilne.

Ponieważ większość osób trzyma telefon z kciukiem położonym blisko dolnej części telefonu, niektóre aplikacje umieszczają już najważniejsze przyciski czy nawigację właśnie w tym miejscu.

Za tę zmianę w znacznym stopniu odpowiedzialne są progresywne aplikacje internetowe (głównie social media), a programiści zaczynają projektować pod kątem nowoczesnej funkcjonalności i porzucają wcześniejsze standardy.

Dzisiaj projektowanie aplikacji mobilnych staje się nieodzowną inspiracją dla innowacyjnego projektowania stron internetowych.

 

Chcesz zbudować stronę internetową zgodną z najnowszymi trendami? W kreatorze stron WebWave zrobisz to z łatwością! Zobacz, jakie możliwości kreatora możesz wykorzystać :).

Podsumowanie

Wszyscy wiemy, że nieaktualna i przestarzała witryna może w znacznym stopniu zmniejszyć wyniki konwersji. Należy przy tym również pamiętać, że niewłaściwie opracowane pomysły i nowe rozwiązania mogą z drugiej strony zniechęcić użytkowników.

Powyższa lista nie jest jednoznaczną receptą na "najlepszą stronę www w 2018 roku", gdyż we wszystkim należy zachować umiar i postarać się znaleźć złoty środek.

To, co nadal pozostaje niezmienne i jest najbardziej cenione, to dbałość o użytkownika, łatwość obsługi na każdym urządzeniu i umieszczanie treści wysokiej jakości. Najważniejsze, by nasza strona www była indywidualnym i atrakcyjnym projektem.

Co zmieniło się względem ostatniego roku? W tym miejscu znajdziecie nasze przewidywania dotyczące webdesignu w 2017 roku.

Co sądzicie? Czy widzicie jakieś trendy, które chcielibyście zaimplementować w swojej witrynie? A może coś już posiadacie z powyższej listy?

 

Interesujesz się projektowaniem stron internetowych i dobrym designem? Przygotowaliśmy te artykuły specjalnie dla Ciebie: 

Autor: Paweł Krzywina. Webdeveloper, dziennikarz, pr-owiec. 5 lat doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, z zawodu także dziennikarz biznesowy. Miłośnik języka polskiego, nowych technologii, literatury i sportu.

28 grudnia 2017

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

Trendy w projektowaniu stron www w 2018 roku

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI