Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paweł Krzywina

Publikacja: 22 grudnia 2023

Jak napisać artykuł pod SEO?

Wybór właściwych słów kluczowych i ich poprawne zastosowanie mogą być świetną inwestycją, która utrzyma stały ruch na Waszej witrynie.

W dzisiejszych czasach SEO nie powinno być tylko „rzeczą do zrobienia”, co absolutną koniecznością. Kiedy promujecie nowy artykuł w mediach społecznościowych, za każdym razem zaczynacie od zera.

Zaletą SEO jest to, że jeśli artykuł raz jest dobrze napisany, promuje się sam. Będąc w czołowych rankingach wyszukiwania, może przez lata generować nowych odwiedzających.

Poniżej prezentujemy miejsca, na które powinniście zwrócić szczególną uwagę przy dodawaniu kolejnych artykułów na stronie.

 

Jak pisać teksty pod SEO?

 

Teksty na stronę internetową można porównać do robienia tortu – muszą zawierać odpowiednią mieszankę składników, czyli słów i zostać przygotowane z pomocą jakiegoś przepisu. Nie może też zabraknąć własnej inwencji twórczej i dobrych składników. Jakich?

 

Tytuł – H1

 

Wasze najważniejsze słowo czy fraza kluczowa powinna zawsze znajdować się w tytule artykułu. Nawet niewielka odmiana gramatyczna może spowodować pominięcie Twojego tekstu przy wyszukiwaniu. Google, jeżeli chodzi o treść, jako pierwszy czyta znacznik H1, dlatego tak ważne jest by Wasz tytuł był sformatowany jako ten znacznik. H1 uważany jest za najważniejszy opisowy fragment strony, który Google umieszcza w wynikach wyszukiwania. Większość systemów CMS, w tym także kreator stron www Webwave, automatycznie oznacza tytuł tagiem H1. Istotne także, by najważniejsza fraza kluczowa znajdowała się w na jego początku, a nie końcu.

 

Podtytuł/lead – H2

 

Podtytuł powinien być miejscem, w którym ponownie wykorzystacie docelowe wyrażenie kluczowe. Ważne jest, by sformatować go jako znacznik H2. Ten ruch informuje wyszukiwarki, że jest to drugi najważniejszy element Waszego artykułu – po odczytaniu tagu H1, odczyta H2. Jeśli zawiera on około 150 znaków, podtytuł możecie skopiować do meta opisu.

 

Nagłówki – H3

 

W artykule jest miejsce na nagłówki, które dzielą całą zawartość i ułatwiają jego czytanie. Umieszczając słowo kluczowe w nagłówkach, a także formatując je jako znacznik H3, Google uzyska informacje, by po H1 i H2 przeczytać także H3. Zwykle do SEO nie wykorzystuje już się znaczników H4 i H5, choć w nie przeszkadza to w optymalizacji.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Pierwsze 100 słów w SEO copywritingu

Podstawowe słowo kluczowe powinno znaleźć się także w pierwszych 100 słowach artykułu (paragrafu). Zdanie powinno być napisane poprawnie jednakowo z zachowaniem oryginalnej frazy kluczowej. Dlatego czasami trzeba się nagimnastykować.

 

Treść a słowa kluczowe

 

Dawniej SEO przestawiło określone wytyczne co do gęstości słów kluczowych. Jest to liczba słów kluczowych podzielona przez liczbę słów w artykule i nie powinna ona przekroczyć 2% do 8%. Dlatego przesadzić też nie wolno.

Z drugiej strony, nie wystarczy pisać jedynie dobre treści, żeby zdobyć ruch. Oba składniki są potrzebne dla dobrego SEO. W Google szybciej przebije się jednak świetny content niezoptymalizowany pod SEO, niż byle jaki, w którym upchamy mnóstwo słów kluczowych. 

Potrzebny jest też odpowiedni research: musimy napisać dłuższy i lepszy artykuł niż konkurencja

 

Linki a artykuł SEO

 

Czasami, podczas zapisywania artykułu, system generując link gubi niektóre litery np. „a” czy „i”. Jeżeli tak się stało w Waszym przypadku, a są one częścią wyrażenia kluczowego, dodajcie je.

Ponadto artykuł powinien linkować do najważniejszej podstrony z perspektywy biznesowej. Czyli tej, która generuje sprzedaż. To wspomoże proces ich pozycjonowania i umożliwi zmianę użytkownika z czytelnika na klienta. 

 

Meta opis, czyli jak napisać artykuł, by użytkownik go przeczytał

 

Jeśli podtytuł/lead jest dobrze zoptymalizowany i ma około 150 znaków, może też pełnić rolę meta opisu. Zazwyczaj pole do wprowadzenia meta opisu można znaleźć w każdym systemie do zarządzania treścią. To, co tutaj wpiszemy będzie pierwszym, co przeczyta potencjalny klient. Warto się więc postarać o ciekawy opis, zawierający słowa kluczowe.

Wskazówka: Jeśli prowadzisz sklep internetowy to „czapka” będzie zbyt ogólnym hasłem. Lepiej sprawdzi się tzw. fraza z długim ogonem, czyli „wełniana czapka dla kobiet”. Będzie to też sygnał dla algorytmu Google, że artykuł jest wartościowy i merytoryczny, co zwiększy jego widoczność w wynikach wyszukiwania. 

 

Opis obrazka: optymalizacja treści pod SEO

 

Dodając główny obrazek w systemach CMS, bardzo często mamy pole do jego opisania. Najczęściej jest to tytuł. Doświadczony SEO copywriter wie, że również tutaj warto wpisać odpowiednie frazy. To jeden z kluczowych elementów content marketingu. 

Plik obrazka

Jeżeli umieszczacie obrazki w tekście, idealnie jest, kiedy mają one nazwę Waszych słów kluczowych. To, wraz z dodaniem tekstu alternatywnego, może pomóc pojawić się im w grafikach Google, co ostatecznie przełoży się na wejścia na stronę. Artykuł na bloga czy stronę firmową stanie się konkurencyjny!

 

Koniecznie przeczytaj też te teksty:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

22 grudnia 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: