Czas czytania: ok. 9 min
Data: 12.05.2022
Portale społecznościowe towarzyszą nam na niemalże każdym kroku - czy to prywatnym, czy też zawodowym.
Social media social mediom nierówne. Mimo że teoretycznie niektóre z nich wyglądają podobnie i działają na niemalże tych samych zasadach, to może też je wiele różnić. Wykorzystując je na polu zawodowym, warto zastanowić się, które z nich będą mogły przynieść najlepsze rezultaty.
Czym w ogóle są social media?
Co może je od siebie odróżniać?
Jakie wyróżniamy najpopularniejsze platformy społecznościowe?
Jak stosować je w biznesie?
Jak wybrać odpowiednie social media?
Co możemy dzięki nim zyskać?
Sprawdźmy to!
Oczywiście zapewne wszyscy (a przynajmniej większość) wiedzą czym są social media, ale dla formalności przedstawmy sobie ich definicje. Media społecznościowe, to typ platformy internetowej lub aplikacji służącej do komunikacji elektronicznej. Przy ich pomocy użytkownicy tworzą pewnego rodzaju społeczności. Mogą mieć one różne przeznaczenie i cele. Niektóre będą opierały się tylko i wyłącznie na dzieleniu się swoimi przemyśleniami, inne będą bardziej informacyjne, a jeszcze kolejne typowo rozrywkowe.
format
wideo - długie, krótkie
tekst
grafika
przedział wiekowy użytkowników
przeważająca branża np. w przypadku Behance będą to graficy/designerzy
Każdego roku platforma Hootsuite przygotowuje analizę i zestawienia związane z wykorzystywaniem sieci i social mediów.
Informacje odnośnie głównych powodów/celów korzystania z social mediów
Jakie rodzaje kont cieszą się największym zainteresowaniem
Na których mediach społecznościowych ludzie spędzają najchętniej czas - które z nich są ich ulubione
Na którym z typów mediów społecznościowych szukamy najczęściej informacji o danej marce
Ile czasu, jako użytkownicy spędzamy na konkretnej platformie społecznościowej
Jak jest zależność między różnymi social mediami? Które z nich idą ze sobą w parze jeśli chodzi o spójność użytkowników
Top social mediów
które platformy mogą pochwalić się największą liczbą użytkowników
Jako że Facebook jest największą platformą społecznościową, a jego miesięczna liczba użytkowników wynosi prawie trzy miliardy, to z pewnością spotkamy tam potencjalnych klientów. W związku z tym coraz częściej oprócz roli czysto społeczno-integracyjnej (znajomi, grupy tematyczne) spełnia on też tą e-commerce i to w przypadku wielu branż. To ulubiona platforma internautów.
W przypadku wykorzystywania tej platformy w działaniach biznesowych najlepiej sprawdzi się nam ona do:
udostępniania informacji na temat firmy i jej obecnych działań
update’ów dotyczących oferty lub promocji
wiadomości branżowych - pokażemy swój profesjonalizm, ale też przyciągniemy osoby, które były zainteresowane samym tematem, ale jeszcze nie nami
Jeśli nasza działalność na to pozwala, warto też pojawiać się na grupach społecznościowych na Facebooku, na których (w zależności od ich przeznaczenia i tematu) możemy szukać zleceń, oferować pracę, sprzedawać lub dzielić się zdobytą wiedzą.
W momencie gdy uda się nam już zdobyć pewną grupę odbiorców, będziemy w stanie dowiedzieć się, jakie treści są przez nich najchętniej oglądane, lik’owane i share’owane. Dzięki temu będziemy wiedzieli, na czym warto się skupić, a gdy już to zrobimy, zaangażowanie zapewne wzrośnie.
Kiedyś był częścią Facebooka, ale od 2011 roku jest samodzielną aplikacją z rozbudowanymi funkcjami. Oprócz udostępniania samych reklam przy pomocy Facebook Messenger możemy też np. tworzyć chatboty - usprawnia to komunikację z użytkownikami.
YouTube stoi w czołówce mediów społecznościowych, ale i wyszukiwarek. Jak zapewne wszyscy wiedzą służy do udostępniania materiałów wideo, które mogą być bardzo krótkie (shorty), ale też naprawdę długie (kilka godzin). Ta forma przekazu może łączyć ze sobą zarówno aspekt edukacyjny, jak i rozrywkowy - warto więc zbudować taki content (i pojedyncze materiały), aby utrzymać wzrok widza.
YuoTube możemy wykorzystać do:
publikowania samouczków lub filmów instruktażowych
unboxingów i recenzowania produktów
przeprowadzania wywiadów
przedstawiania produktów materialnych/jak to działa
Tak samo jak np. w przypadku Instagrama YouTube należy do social mediów, na których znajdziemy dużo influencerów (youtuberów), z którymi możemy nawiązać współpracę.
Ta platforma kojarzy się z kontaktami stricte zawodowymi, więc jeśli prowadzimy np. działalność B2B, to LinkedIn jest miejscem, na którym powinniśmy się pojawić. W związku z tym, że jest to profesjonalna sieć społecznościowa, to o wiele łatwiej jest też budować właśnie takie relacje i tym samym też zdobywać nowych klientów. Jeśli chodzi o konwersję leadów, to ta platforma potrafi przynieść dużo lepsze efekty niż np. Facebook i Twitter.
Treści, jakie będziemy umieszczać na tych social mediach, powinny być raczej związane z biznesem (ogólnie) lub firmą - akcje, oferty, pracownicy etc.
Jeśli chcemy zwiększyć zaangażowanie, warto też, aby właściciele/szefowie i pracownicy udostępniali aktualizacje na swoich profilach osobistych.
Instagram to kolejna platforma, w której aspekt wizualny jest niezwykle istotny.
Zdjęcia i grafiki, jakie na nim udostępniamy, powinny mieć wysoką rozdzielczość i dobrą jakość, ponieważ w Instagramie ważne jest, aby konto (a więc też sama marka) wydało się estetyczne i atrakcyjne dla odbiorcy - zarówno pod względem wyglądu jak i contentu. Tak samo jak w przypadku Twittera hashtagi są tutaj bardzo ważne. W prowadzeniu Instagrama ważne jest też nawiązywanie interakcji z innymi markami oraz influencerami. To tutaj możemy znaleźć też wiele okazji na współpracę, które mogą nam pomóc w promowaniu swojej działalności lub konkretnej akcji. Niestety pojedyncze posty nie pozwalają na umieszczanie linków, więc rozwiązaniem na to jest zawarcie ich w bio (trzeba zawsze informować odbiorców, że właśnie tam znajdą link)
Jeśli chodzi o korzystanie z funkcji zakupów na Instagramie, musimy najpierw mieć aktywny sklep na Facebooku, a samo nasze konto musi być skonfigurowane jako konto biznesowe.
Twitter należy do platform bardzo dynamicznych, ale też daje sporą szansę na zdobycie publiczności. Sam jego sposób działania nie jest trudny do opanowania. Jedyne, do czego należy się przyzwyczaić to bardzo okrojona liczba znaków w jednym poście (mniej niż 300) Może posłużyć nam do:
prowadzenia micro-bloga lub zwykłego dzielenia się przemyśleniami
szybkich ubdate’ów np. związanych z firmą lub całą branżą
tworzenia większych kompilacji tzw. thread na określony temat
udostępniania inspiracji i cytatów
przeprowadzania ankiet
W przypadku Twittera zdecydowanie warto pamiętać o hashtagach i regularnie sprawdzać, które z nich są obecnie na czasie - jeśli pasują do naszej działalności, zdecydowanie warto wykorzystać tę szansę.
Po tym jak właściciel aplikacji wykupił Music.ly, to właśnie ona (TikTok) stała się numerem jeden w swojej kategorii mediów społecznościowych (krótkie materiały wideo). Popularność TikToka wciąż wzrasta, chociaż nadal przeważająca część jego użytkowników to osoby poniżej 30. roku życia. Jeżeli taka jest nasza grupa docelowa, to zdecydowanie warto to przemyśleć. Obecnie wśród młodych ludzi jest to jedno z najbogatszych mediów społecznościowych, względem liczby użytkowników.
Na TikToku najlepiej sprawdzą się treści:
zabawne/ komediowe (ale też edukacyjne)
taneczne
sketch’owe/ “aktorskie”
z kreatywnymi przejściami/montażami
w formie “szybkiej prezetacji” - produktu, przepisu etc.
“pogadankowe” - przemyślenia lub tzw. storytime
...ale tak naprawdę obecnie znajdziemy tu filmy w różnej formie i dotyczące różnych dziedzin. Trzeba się jednak "wbić" w algorytm.
Pinterest nie jest aż tak popularny w działaniach marketingowych jak np. Facebook, ale w niektórych przypadkach jest to zdecydowany błąd. Ta platforma stawia na przekaz wizualny i takich też ma odbiorców - zwracających uwagę na estetykę (aspekty wizualne). Aby Pinterest działał prawidłowo, powinniśmy publikować posty bardzo regularnie. Treści tekstowe nie muszą, a wręcz nie powinny być długie. Ważna jest dołączona do nich grafika lub też cały moodboard - powinny przyciągać wzrok. Jeśli działamy w branży beauty, life-style’owej, modowej, kulinarnej, projektowej, fotograficznej czy np. graficznej zdecydowanie warto prowadzić konto na tej platformie. Takie posty mogą nam też posłużyć jako przekierowania do wpisów blogowych lub konkretnych ofert.
Jest też np. Behance - ta platforma jest zdecydowanie przeznaczona dla społeczności stricte graficznej.
Nie znajduje się może wśród 10 najpopularniejszych platform social media na świecie, ale może sprawdzić się w promowaniu własnej działalności. Quora jest forum internetowym, na którym ludzie zadają pytania (Q&A). Odpowiadając na nie fachowo możemy liczyć na pozytywny odzew w postaci odsłon, share’owań i like’ów, ale przede wszystkim kreujemy swój wizerunek eksperta. Z czasem możemy nawet liczyć na bezpośrednie zapytania i oznaczenia.
Jako marka możemy możemy np. stworzyć konto firmowe i za jego pomocą odpowiadać na pytania bezpośrednio dotyczące własnych produktów/usług lub po prostu tematów okołobranżowych.
Oczywiście nie zawsze te najpopularniejsze platformy społecznościowe będą naszym pierwszym wyborem. Wiele zależy od naszej działalności i ich odbiorców (wieku, płci, stylu życia, potrzeb).
W momencie gdy w social mediach uda się nam już zdobyć pewną grupę odbiorców, będziemy w stanie dowiedzieć się, jakie treści są przez nich najchętniej oglądane, lik’owane i share’owane. Dzięki temu będziemy wiedzieli, na czym warto się skupić, a gdy już to zrobimy, zaangażowanie zapewne wzrośnie.
Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste
Wybór będzie zależał od co najmniej kilku czynników, które należy przerobić, zanim wybierzemy platformę, którą będziemy chcieli potraktować jako swoją główną (bazową) oraz opracujemy odpowiednią formę komunikatu.
Kim jest nasza grupa docelowa?/ Do kogo chcemy trafić?
wiek
miejsce zamieszkania
płeć
edukacja/praca
styl życia
+
Na jakich social mediach najczęściej i najchętniej przebywają?
Jakie działania wykazuje konkurencja?
Co się sprawdza, a przy czym nie widać efektów/zainteresowania?
Jak się wyróżnić?
Jakie są nasze cele związane z prowadzeniem social mediów?
świadomość i rozpoznawalność marki
nowe leady (np. w marketingu B2B pomóc nam może LinkedIn)
zwiększenie zaangażowania
ruch na stronie
bezpośrednia sprzedaż (zależy od produktu, ale można rozważyć Instagram i Facebook)
Jakie zasoby mamy do dyspozycji?
jak bardzo możemy się zaangażować czasowo i finansowo (posty promowane i materiały stricte reklamowe)
Oczywiście nie wszystko może udać, się zweryfikować od razu, dlatego też warto przetestować kilka rozwiązań i sprawdzać statystyki oraz zapisywać wnioski z całego procesu.
Wejście do świata social mediów może przynieść wiele dobrego zarówno w prywatnym życiu i kameralnych działalnościach, jak i w pełnoprawnym biznesie. Korzystanie z nich pozwala na m.in.:
Zbudowanie zasięgów - udostępniając swoje materiały w social mediach mamy szansę dotarcia do większej ilości odbiorców. Like’i oraz udostępnienia jeszcze lepiej podbijają post, ponieważ wtedy najprawdopodobniej zobaczą go Ci, którzy pierwotnie by go nie widzieli (np. nas nie obserwują) Oczywiście dodatkowe zasięgi możemy zbudować wpisami promowanymi.
Rozpoznawalność marki - budując zasięgi, pojawiając się na wielu platformach, zawsze przewija się gdzieś nasze logo lub konkretne posty, a odbiorca buduje skojarzenie.
Budowanie reputacji - Pokazanie ludzkiej twarzy lub zachowanie stcirce profesjonalnego profilu. To nasz wybór, chociaż najlepiej będzie gdy połączymy je ze sobą.
Wzrost ruchu na stronie - jeśli udostępniamy materiały z przekierowaniem na naszą stronę, to w momencie gdy treść posta jest ciekawa, intrygująca, wzbudza w nas jakąś potrzebę, to najprawdopodobniej odbiorca będzie chciał dowiedzieć się więcej. Jeśli mamy zbudowaną już pewną społeczność lub po prostu reklamujemy swoje wpisy, wyniki mogą być naprawdę satysfakcjonujące.
Generowanie lead'ów - mamy tutaj wiele sposobów. Możemy promować brandowe/sprzedażowe wpisy blogowe, e-booki, czy np. newsletter, do którego dołączenia wymagany jest adres e-mail
Nawiązywanie współprac - social media to kopalnia kontaktów. To przede wszystkim tutaj spotkamy influencerów (i ich “micro” wersje). Mając szeroką bazę odbiorców, a czasem nawet fanów nawiązując z nimi współpracę jesteśmy w stanie zwiększyć swoje zasięgi, rozpoznawalność i sprzedaż. Najlepiej jednak pamiętać o tym y współpraca nawiązywała do naszej działalności i była szczera/wiarygodna
Sprawna komunikacja i feedback - w mediach społecznościowych wszystko działa błyskawicznie. W momencie gdy podzielić się ze swoimi odbiorcami ważnym komunikatem, to z pewnością jedną z form ich przekazu będą właśnie posty.
Viral - udostępniając coś “chwytliwego”, kreatywnego, zabawnego, coś z czym można się utożsamić możemy stworzyć treści, które będą często share’owane i odtwarzane. Możemy też sami dołączyć do już powstałego virala i pokazać go w swój sposób
Nowe materiały do analizy - jak już sobie powiedzieliśmy, social media są bardzo obszernym zagadnieniem i cieszą się długą listą użytkowników. Analiza efektywności naszych postów, tego do kogo trafiły i u kogo wywołały reakcje potrafi np. zbudować nam nowe spojrzenie na swoje działania m.in. marketingowe
Promowanie treści i ofert - oczywiście w social mediach możemy pokazać zaplecze swojej działalności, ale może też wykorzystać je stricte do promowania konkretnych produktów, usług etc.
Wzrosty w wynikach sprzedaży - w tym przypadku będzie to wynik dotarcia do większej ilości potencjalnych klientów i oczywiście dobrania wcześniej odpowiedniej formy komunikatu, która jak najlepiej przedstawi naszą ofertę odbiorcy
Social media możemy podzielić na kilka różnych sposobów
Na ich typ, tj:
Na format treści:
Wideo
długie/krótkie np. YT
trwałe np. YT i TikTok
nietrwałe np. Inststories, Reels
Zdjęcia np. Instagram
Treści tekstowe
o ograniczonej długości np. Twitter
o nieograniczonej (lub obszernej długości) np. Quora
Teoretycznie podziały te mają ze sobą wiele wspólnego, ale nie są w zupełności identyczne. Tak naprawdę jesteśmy w stanie wykonać naprawdę wiele różnych podziałów mediów społecznościowych i zawsze będzie tam jakiś wyróżnik, ale i coś, co je ze sobą spaja. W końcu wszystkie z tych platform to właśnie media społecznościowe - musi je coś ze sobą łączyć, a to, że niektóre wykorzystują podobne lub wręcz te same formy przekazu jest spowodowane tym, że niektóre z nich po prostu bardzo dobrze się przyjęły w społeczności i
O tym, jakie wymiary powinny mieć poszczególne posty w social mediach, mówiliśmy w dedykowanym temu artykule.
Odpowiedź na to pytanie jest zależna od okoliczności. Oczywiście posiadanie własnej strony internetowej będzie dużo lepszym rozwiązaniem jeśli prowadzimy firmę, chcemy zbudować własny brand lub prowadzić regularny content np. w postaci wpisów blogowych. Witryna www jest znacznie bardziej profesjonalnym medium niż konto na social mediach i daje nam większą kontrolę nad tym co się na niej znajdzie. Z kolei jeśli np. chcemy jedynie dzielić się pojedynczymi przemyśleniami, zdjęciami z podróży etc. ze swoimi znajomymi, to tutaj media społecznościowe będą wystarczające.
Najlepszym rozwiązaniem jest jednak posiadanie zarówno social mediów, jak i strony internetowej - te pierwsze bardzo dobrze sprawdzą się jako forma wsparcia dla tych drugich, chociaż zdarzają się też odwrotne sytuacje, kiedy to osoby, które zyskały rozgłos w sieci dzięki platformom społecznościowym, postanawiają nadać swojej działalności bardziej poważnej, profesjonalnej i poukładanej formy zakładając własną witrynę www.
Odpowiednio dobrane platformy społecznościowe mogą przynieść naszej działalności wiele profitów. Oczywiście nie musimy ograniczać się do jednego czy też dwóch lub trzech. Zawsze warto być dostępnym na wielu kanałach - dzięki temu poszerzamy szansę dotarcia do kolejnych odbiorców. Należy jednak podejść do tego świadomie i wiedzieć do kogo chcemy dotrzeć, czego oczekujemy oraz co jest dla nas kluczowe w ich prowadzeniu - wizerunek eksperta, nadanie “ludzkiej twarzy”, update’owanie, czy może coś zupełnie innego. Pozwoli nam to zarówno lepiej dobrać priorytetowe social media i ograniczyć te mniej korzystne działania, jak i skonstruować sam content, który chcemy udostępniać.
Same media społecznościowe, to jednak nie wszystko. Nie zastąpią one nam posiadania własnej strony internetowej - bardziej ją uzupełnią. Szczególnie w działaniach biznesowych (lecz nie tylko) nie powinniśmy tego bagatelizować.
Założenie konta na Facebooku, czy też innej platformie jest banalnie proste, ale stworzenie własnej witryny też może takie być, a kreator WebWave zdecydowanie może w tym pomóc.
Autor: Kaja Rowicka
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Oferta.