Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Jak stać się ekspertem web designu? 

 

Data aktualizacji: 27.08.2022

Jak stać się ekspertem z dziedziny web designu? Skoro zastanawiasz się nad odpowiedzią na to pytanie, to najprawdopodobniej rozważasz rozpoczęcie kariery związanej z projektowaniem stron internetowych. W tym materiale poznasz zarówno podstawy związane z tematem web designu, ale też dowiesz się, jakie umiejętności będą Ci potrzebne, jak je zdobyć oraz w jaki sposób i gdzie zacząć. 

Masz już pewność, że chcesz zająć się tworzeniem stron? Nie czekaj. Zarejestruj się i projektuj korzystając z kreatora WebWave.

Jeśli jednak potrzebujesz jeszcze kilku informacji związanych z pracą web designera, wystarczy, że będziesz czytać dalej.

Zaprojektuj stronę 

Czym jest web design?

 

Web design to nic innego jak tworzenie wyglądu stron internetowych. Proces polega na rozplanowaniu, zaprojektowaniu, a następnie uruchomieniu witryny. Jest to interdyscyplinarna dziedzina, która wymaga łączenia zmysłu estetycznego, kreatywnego myślenia, które pomoże w stworzeniu oryginalnego projektu oraz umiejętności stricte technicznych, które pozwolą na przeobrażenie koncepcji w faktyczną, w pełni funkcjonalną stronę.

Web design pojawił się dosyć niedawno. Pierwsze strony www, które powstawały na początku lat 90., były bardzo proste. Składały się praktycznie wyłącznie z tekstu, jednak rozwój technologii sprawił, że dość szybko pojawiła się możliwość zamieszczania na nich zdjęć i animacji. 

Wtedy też zaistniała potrzeba profesjonalnego projektowania witryn. Tworzenie stron posiadających rozwiniętą oprawę wizualną było przełomowe, ale należało też wiedzieć, jak stworzyć projekt, który nie tylko będzie estetyczny, ale też funkcjonalny. Taki który będzie ładował się szybko, a użytkownicy strony będą usatysfakcjonowani z jej działania.  

Prawdziwy przełom przyszedł wraz z upowszechnieniem się smartfonów. Już od jakiegoś czasu większość wejść na strony pochodzi z urządzeń mobilnych, szczególnie jeśli kierujemy na nie ze swoich social mediów. Dlatego obecnie tak ważne jest (i będzie) temat RWD (responsive web design).

Czy web design to grafika komputerowa?

 

Dość często możemy spotkać się z wymiennym stosowaniem pojęć web design i grafika komputerowa. Nie jest to jednak zbyt precyzyjne podejście. Tak jak powiedzieliśmy sobie przed chwilą, pierwszy termin odnosi się do projektowania stron internetowych, znaczenie tego drugiego jest znacznie szersze. 

Jak podają definicje, grafika komputerowa to, dziedzina informatyki zajmująca się wykorzystaniem technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej oraz wizualizacji rzeczywistości. Grafika komputerowa jest obecnie narzędziem powszechnie stosowanym w wielu dziedzinach, do których wliczamy m.in.: 

  • sztukę

  • naukę

  • architekturę

  • technikę 

  • rozrywkę

W związku z tym, że grafika komputerowa to tworzenie jakichkolwiek materiałów wizualnych za pomocą komputera lub innego urządzenia, które również na to pozwala (np. tabletu), możemy wywnioskować, że sam web design jest gałęzią grafiki komputerowej. Obok niego mamy też przecież grafikę artystyczną i marketingową (np. projektowanie ulotek, banerów etc.), ilustracje, efekty specjalne do filmów, czy chociażby kartografię.

Czy projektant stron internetowych powinien studiować grafikę komputerową?

 

Wiemy już, że web design jest zaledwie dziedziną grafiki komputerowej. Czy w takim razie warto poświęcać czas na studiowanie tak obszernego tematu, aby zajmować się dość wąską specjalizacją? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. 

Z jednej strony, może wydawać się, że nauka niektórych przedmiotów nie przełoży się bezpośrednio na sukces w branży. Uczelnie często stawiają na wszechstronny, ogólny rozwój swoich studentów. Wiedza tam przekazywana nie zawsze bezpośrednio przekłada się na umiejętności przydatne w pracy. 

Zdarza się, że osoby zainteresowane web designem czują się sfrustrowane po pierwszych miesiącach zajęć, ponieważ odnoszą wrażenie, że tracą czas na przedmioty, które nie przydadzą im się w życiu zawodowym. 

Z drugiej strony, ogólna wiedza nabyta na studiach po czasie okazuje się bardziej przydatna, niż na samym początku nauki. Można pokusić się o stwierdzenie, że web design jest dziedziną sztuki i dogłębne poznanie jej historii i reguł, które nią rządzą, ma tu niemałe znaczenie. 

Znajomość tych prawidłowości w pewien sposób pozwoli poczuć się pewniej podczas tworzenia stron. Nie będziemy musieli polegać tylko i wyłączne na intuicji. Dodatkowo zyskamy prawdziwy feedback. Opinie specjalistów oraz dostęp do narzędzi, pozwoli oceniać jakość projektów nie tylko na podstawie naszych własnych preferencji, ale też bardziej obiektywnych przesłanek. 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 500 tysięcy użytkowników WebWave i stwórz swój Landing Page za darmo i bez kodowania

Czy projektowania stron można nauczyć się samemu?

 

Podstawą pracy web designera jest umiejętność projektowania graficznego. Oczywiście istnieje wiele szkół, które oferują studia w wyżej wspomnianej grafice komputerowej. W większości przynajmniej część zajęć bezpośrednio porusza temat tworzenia stron internetowych. Bardzo prawdopodobne, że po ukończeniu tego kierunku, będziemy mieli możliwość wybrania specjalizacji, do której wejdą m.in. te związane z projektowaniem stron np. UX/UI design.

Są jednak alternatywy. Tak jak w przypadku większości zajęć kreatywnych, formalne wykształcenie nie jest tu konieczne. Web designu możemy nauczyć się również, a nawet przede wszystkim w praktyce. 

Nawet w momencie gdy decydujemy się na studia i tak będziemy musieli odbyć praktyki. Dlatego też pierwsze zlecenia najlepiej zacząć jak najwcześniej. Warto rozważyć znalezienie oferty stażu dla początkujących lub przejrzenie ogłoszeń w celu wyselekcjonowania tych, które mówią o potrzebie stworzenia prostej strony - firmowej lub osobistej. Takie doświadczenia pozwolą na m na faktyczne poznanie rynku, rozwinięcie swoich umiejętności i co bardzo ważne, kontakt z prawdziwym klientem.

Jak zostać projektantem stron internetowych? 

 

Pomimo tego, że web design to dziedzina grafiki komputerowej, to on sam również łączy w sobie wiele elementów. Umiejętności, jakie należy posiadać, będą bardziej złożone niż np. te dotyczące tworzenia ilustracji książkowych. Oczywiście wiele zależy od tego, jakie strony internetowe tworzymy oraz z czego korzystamy. Te czynniki wpływają zarówno na poziom umiejętności, jaki musimy posiadać oraz rezultaty, jakie otrzymamy. 

 

Podstawy rysunku

Rysunek, chociażby ten w formie szkicu, to baza dla jakichkolwiek działań związanych ze sztukami wizualnymi. Chociaż mogłoby się wydawać, że w przypadku grafiki komputerowej umiejętność posługiwania się ołówkiem nie jest konieczna, w rzeczywistości w niektórych przypadkach będzie zupełnie inaczej. 

Podstawowe umiejętności rysowania w przypadku web designu przydadzą się już na początku. Bardzo często pierwsze, wstępne szkice strony powstają na papierze. Nie muszą być one idealne, ale mimo wszystko ważne jest to, aby były przejrzyste. 

Co może jeszcze przemawiać za rysunkiem, to to że jest on pierwszym krokiem do poznania podstawowych zasad, jakimi rządzą się sztuki plastyczne - m.in.: kompozycji i proporcji. To pierwsze przekłada się na odpowiednie rozplanowanie poszczególnych składowych rysunku na kartce papieru, co  pozwoli lepiej zaplanować umieszczenie elementów na stronie. Z kolei dzięki stosowaniu odpowiednich proporcji projekty zyskują zarówno na estetyce, jak i użyteczności. Poszczególne składowe witryny będą miały odpowiednią wielkość względem siebie, co przełoży się na ich postrzeganie przez użytkownika. 

Jest jeszcze jedna ważna umiejętność, którą możemy wyćwiczyć. Chodzi tutaj o patrzenie. Osoba zajmująca się projektowaniem musi wyrobić w sobie specyficzny sposób postrzegania świata, często nazywany “zmysłem artystycznym”. Wbrew pozorom nie jest to w 100% wrodzona umiejętność. Nabywa się ją w dużej mierze podczas nauki. Rysunek może w tym zdecydowanie pomóc . 

Oczywiście rysunek to dopiero pierwszy krok ćwiczeń mających rozwinąć nasze umiejętności w web designie. Z czasem może też okazać się, że ten etap nie będzie nam już potrzebny, a proces tworzenia strony www będziemy rozpoczynać od razu od programu graficznego (np. Photoshop lub Illustrator). Nie świadczy to o tym, że metoda z rysunkiem jest rozwiązaniem tylko dla początkujących. Chodzi tutaj o odkrycie swoich preferencji w projektowania - co jest dla nas wygodniejsze i bardziej efektywne. 

Graficzne narzędzia do tworzenia stron, z których może korzystać web desinger 

 

Programy do tworzenia interfejsu

To prawdopodobnie najczęściej wykorzystywane narzędzia. Dzięki nim możliwe jest stworzenie graficznego projektu strony. Już od jakiegoś czasu na popularności zyskują rozwiązania dedykowane tworzeniu witryn, ale oczywiście część web designerów wciąż używa też tych bardziej wszechstronnych programów. 

Wybór konkretnego rozwiązania w dużej mierze zależy od osobistych preferencji. Warto poświęcić trochę czasu, żeby zapoznać się z przynajmniej kilkoma programami i sprawdzić, w którym z nich pracuje się nam najlepiej. Poniżej umieściliśmy kilka najpopularniejszych propozycji wraz z krótkim opisem. 

 

Illustrator/ Photoshop

Podstawowe programy od Adobe, które nie należą do dedykowanych narzędzi służących tworzeniu stron. Co prawda nie stworzymy na nich prototypu, ale pozwalają one jednak na zbudowanie koncepcji strony. Wymieniliśmy obydwa jednocześnie, ponieważ to który z nich wybralibyśmy do projektowania naszego szkicu witryny www zależy od preferencji. Photoshop jest bardziej precyzyjny i daje możliwość tworzenia zaawansowanych efektów, ale nie zawsze takie rozwiązania są konieczne. Illustrator według wielu uznawany jest za prostszy i sprawniejszy w przypadku kreowana “szablonów”.  

 

Sketch

To rozwiązanie stworzone specjalnie z myślą o projektowaniu interfejsów stron oraz aplikacji mobilnych. Nie posiada opcji tworzenia projektów dedykowanych do druku.  Został opracowany przez holenderską firmę Sketch B.V. Jego pierwsza wersja pojawiła się w 2010 roku. Szybko zdobył popularność ze względu na prostotę obsługi i fakt, że jest dostępny z poziomu przeglądarki. Niestety, z tej aplikacji korzystać mogą jedynie posiadacze komputerów z systemem MacOS. Narzędzie umożliwia tworzenie prototypów oraz pracy grupowej. Format, na jakim zapisywane są projekty to .sketch, ale istnieje też możliwość zmiany na PNG, JPG, SVG, PDF, TIFF, WebP  etc.

Ciekawym zabiegiem jest działanie licencji tego narzędzia. Obowiązuje ona przez rok, ale po tym czasie wciąż możemy korzystać z nieupgrade’owanej wersji - po prostu nie jesteśmy na bieżąco z funkcjami. 

 

Adobe XD

Jak sama nazwa wskazuje, jest to również program od Adobe, ale w przeciwieństwie do Illustratora i Photoshopa jest on faktycznie przeznaczony do tworzenia projektów stron internetowych. XD możemy nazwać bezpośrednim konkurentem Sketcha. Jest to jednak dosyć prosta aplikacja, która sprawdzi się przede wszystkim przy nieskomplikowanych stronach. Wiele jej funkcji jest dostępnych za darmo. Zaletą, o jakiej można wspomnieć w przypadku Adobe XD jest to, że nie ma on zbyt wysokich wymagań jeśli chodzi o sprzęt, na którym będziemy z niego korzystać. Jeśli jednak mówimy o samych możliwościach, jakie nam daje, to w porównaniu do tych jakie oferują inne tego typu programy, są one mniejsze.

 

Figma

Figma jest narzędziem, które wykorzystywane jest do projektowania i prototypownia zarówno stron internetowych, jak i aplikacji. Jest to na ten moment najprawdopodobniej jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jakie możemy znaleźć na rynku. Pozwala na prace zarówno w trybie online jak i offline, a wprowadzane przez nas zmiany w projekcie zapisywane są automatycznie, dzięki czemu nie musimy non stop pamiętać o wciskaniu CTRL +S. Tak samo jak np. Sketch możemy pracować tutaj grupowo. Dużym udogodnieniem, jakie daje m.in. to narzędzie, jest możliwość dowolnego manipulowania poziomem oddalenia projektów (możemy przybliżyć obraz do pojedynczego elementu oraz oddalić, że w zasięgu wzroku będziemy mieli zarówno obecną wersje, jak i wcześniejsze alternatywy).

Poza samym projektowaniem interface’u strony lub aplikacji, figmę możemy również wykorzystywać do:

  • kreowania koncepcji wizualnych prototypów 

  • opracowywania projektu logo 

  • tworzenia contentu graficznego na social media 

Inne narzędzia, z jakich możemy korzystać to:

nDesign, darmowy Gimp czy Photopea (internetowa, darmowa alternatywa dla Photoshopa) wciąż są używane do projektowania stron, jednak ich popularność ciągle spada. Wiąże się to z tym, że zostały stworzone z myślą o innych zadaniach. Dlatego są wypierane przez opisane powyżej rozwiązania. Tak naprawdę web designerzy mogą wybierać spośród naprawdę szerokiego wachlarza rozwiązań ułatwiających pracę. Wliczymy do nich, chociażby banki zdjęć, edytory grafiki rastrowej, programy do tworzenia ikon i wiele innych. 

 

 

Kreatory stron www

Kreatory stron internetowych to narzędzia, które umożliwiają tworzenie witryn www bez potrzeby kodowania. Dzięki nim osoba z podstawowymi umiejętnościami graficznymi stworzy nie tylko projekt, ale działającą witrynę.

W niektórych przypadkach interface użytkownika korzystającego z kreatora niewiele różni się od z jakim spotkamy się w programach graficznych. W przypadku WebWave możemy mówić o znaczącym podobieństwie do Photoshopa. 

Samych wachlarz możliwości, jakie posiadają tego typu narzędzia wykorzystywane przez web designerów, jest w tej chwili naprawdę szeroki. Przy ich pomocy jesteśmy w stanie stworzyć zarówno prosty projekt, jak i ten znacznie bardziej skomplikowany - rozbudowany graficznie i uwzględniający różne funkcjonalności/efekty.  

 

Grafika 

Kreatory oferują darmowe banki zdjęć i ikon, a także umożliwiają między innymi dodawanie własnych plików w dowolnym formacie, tworzenie galerii i sliderów, tworzenie animacji i efektów (np. Parallax lub Ken Burns). Można w nich tworzyć elementy o zmiennej wielkości i położeniu. Krótko mówiąc - oferują to co programy graficzne, ale dodatkowo umożliwiają też stworzenie działającej strony, gotowej do publikacji w internecie jednym kliknięciem. 

 

RWD

Oczywiście strony stworzone w kreatorze są przystosowane do ekranów telefonów komórkowych i tabletów - a przynajmniej powinny. W przypadku WebWave podczas projektowania otrzymujemy cztery warianty podglądu strony - desktop, tablet oraz mobile w pionie i poziomie. Dzięki responsywności platforma dostosuje się jednak do każdego typu ekranu. W procesie tworzenia możemy wykorzystać automat RWD (który ustawi elementy automatycznie) lub postawić na własną koncepcję

 

SEO

Kreatory umożliwiają też optymalizację strony pod kątem SEO. Oferują narzędzie, dzięki któremu wypozycjonowanie strony jest łatwe i skuteczne. Jednym z takich rozwiązań jest analizer SEO WebWave, który podpowiada, w jaki sposób zoptymalizować poszczególne podstrony witryny. Dodatkowo przy uruchamianiu strony na jednym z Planów Premium wpisanie do Google leży po stronie kreatora.

 

Rozwiązania, jakie oferują tego typu narzędzia, doskonałe sprawdzą się w przypadku pracy web designera i tworzenia przez niego stron na zlecenie. Wspomagają to funkcje stworzone z myślą o współpracy z klientami.  

Również bieżące utrzymanie i modyfikacja witryny są możliwe z użyciem kreatorów. Nie musimy szukać hostingu, załatwiać formalności związanych z domeną i certyfikatem SSL oraz wpisaniem strony do Google. Są to więc narzędzia, dzięki którym możesz zaprojektować, uruchomić i utrzymać stronę, a nawet przekazać uprawnienia administratora osobie, która zleciła stworzenie witryny. 

Skąd czerpać inspiracje w pracy web designera?

 

Nawet najbardziej kreatywne umysły potrzebują inspiracji. W internecie napotkamy wiele stron poświęconych zagadnieniu tworzenia stron www.

Znajdziemy tam informacje o najnowszych trendach, nowinkach technicznych i narzędziach przydatnych w pracy web designera. To naprawdę bogate źródło wiedzy i inspiracji.

Możemy zacząć od magazynów internetowych typu Smashing Magazine, Web Designer Depot, Designrfix czy Awwwards. To właśnie z nich korzysta większość web developerów, którym zależy na tym, aby nie pozostawać w tyle za konkurencją. Ostatnia z propozycji jest szczególnie warta uwagi, ponieważ platforma ta wyłania najlepsze projekty stworzone w danym roku. Możemy zapoznać się z ogólnymi wynikami, ale też sprawdzić poszczególne kategorie takie jak strony marketingowe, sklepy internetowe czy np. te sroll-telling’owe. 

Dobrym źródłem pomysłów są też strony agencji i freelancerów zajmujących się web designem. W końcu ich własna witryna jest w pewnym sensie ich wizytówką i to na niej  twórcy mogą zaprezentować swoje umiejętności i zmysł estetyczny. Dodatkowo w ten sposób też sprawdzamy naszą potencjalną konkurencję. 

 

Kursy 

Źródłem inspiracji i nauki mogą też być różnego rodzaju kursy. W internecie znajdziemy ich wiele - część poświęcona projektowaniu stron, a inna konkretnym programom i rozwiązaniom. Dobrym źródłem wiedzy na początek mogą okazać się kursy online, a także materiały dostępne za darmo na YouTube.

Nauka projektowania graficznego: bądź na bieżąco!

 

Jak długo trwa nauka w dziedzinie web designu? Jeśli wykluczamy czas studiów, można śmiało powiedzieć, że taka edukacja jest ciągła. Jedną z podstawowych cech, a dla wielu też zalet, tej profesji jest fakt, że wiąże się ona z ciągłym rozwojem i poszerzaniem kompetencji. 

Sprostanie zmieniającym się wymaganiom klientów wymaga elastyczności i ciągłej nauki. Znane rozwiązania nie sprawdzą się w każdym przypadku, dlatego ciągle trzeba szukać nowych, takich, które będą odpowiednie dla konkretnego projektu.

Kolejną zmienną, o której nie można zapominać, jest technologia. Pierwsze witryny były bardzo proste - ich wygląd był ograniczony możliwościami technicznymi komputerów i niewielką prędkością przesyłu danych. 

Z czasem strony www stawały się coraz bardziej rozbudowane i pełne graficznych rozwiązań. Wiązało się to z poprawą przepustowości łączy internetowych i zwiększeniem mocy obliczeniowej komputerów. 

Upowszechnienie się smartfonów odwróciło ten trend. Teraz witryny znów stawiają na lekkość - zarówno pod kątem wizualnym, jak i ilości danych koniecznych do pobrania (co wiąże się z szybkością ładowania strony). Dzięki temu są lepiej dostosowane do potrzeb użytkowników urządzeń mobilnych. 

Niezwykle istotną rolę w projektowaniu stron odgrywa też User Experience, czyli doświadczenie (wrażenia) użytkowników. To właśnie od tego, jak funkcjonuje strona, patrząc na nią z ich punktu widzenia, zależy sama jej użyteczność. 

 

Źle zaprojektowana witryna, która ładuje się wolno, lub posiada nieintuicyjną nawigację, zniechęci użytkowników, którzy zapewne szybko ją opuszczą. Narzędzia do analizy doświadczenia użytkownika są coraz dokładniejsze i pozwalają na modyfikację witryn pod kątem ich funkcjonalności. Dzięki temu możliwe jest zaprojektowanie przyjaznego interface’u użytkownika, który zachęca do pozostania na stronie. Możemy np. korzystać z heatmapy, która pozwala analizować jakie miejsca na stronie cieszą się największą aktywnością. Innym sposobem jest również uruchamianie testów A/B, dzięki którym jesteśmy w stanie badać kilka rozwiązań i wybrać te, które okażą się najefektywniejsze.

Moda również odgrywa istotną rolę. Trendy w web designie zmieniają się praktycznie z miesiąca na miesiąc. Strony są na bieżąco analizowane i aktualizowane, aby nigdy nie wydawały się przestarzałe. Dobry web developer powinien zawsze starać się być jak najbardziej na bieżąco ze zmianami. Można też pokusić się o stosowanie nowych, własnych rozwiązań i wyznaczanie tym samym trendów.

 

Jak szybko można “nauczyć się” web designu? 

Osobną kwestią jest to, jak szybko można nauczyć się projektowania stron www w stopniu wystarczającym do zarabiania w tej branży. To sprawa bardzo indywidualna i zależy przynajmniej od kilku czynników. 

Po pierwsze, ogólnych umiejętności plastycznych i doświadczenia. Stworzenie pierwszej strony zajmie dużo mniej czasu osobie, która już od dawna interesuje, rysunkiem, grafiką lub po prostu jest obeznana ze standardowym wyglądem platform www. Osoby, dla których projektowanie stron to pierwszy krok w sztukach wizualnych będą do tego potrzebowały więcej czasu. 

Po drugie, wyboru narzędzia i stopnia jego skomplikowania. Opanowanie programów graficznych i innych narzędzi do tworzenia stron również wymaga czasu. Wydaje się, że w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem są kreatory stron www, które umożliwiają stworzenie pierwszej działającej witryny już w kilkadziesiąt minut...no, chyba że tworzymy na podstawie jednego z darmowych szablonów - wtedy jeszcze krócej. 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 500 tysięcy użytkowników WebWave i stwórz swój Landing Page za darmo i bez kodowania

Sprawdź aktualne trendy w web designie!

 

Niektóre z trendów są obecne kilka lat lub nawet non stop , a z kolei inne przemijają wraz z upływem sezonu lub danej mody. Dlatego właśnie wspominaliśmy o tym, że warto trzymać rękę na pulsie. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze projekty były bardziej uniwersalne i ponadczasowe, to należy dokładnie przemyśleć wykorzystanie poszczególnych rozwiązań. 

Oto kilka trendów, z którymi możemy się teraz spotkać:

  • Nowoczesny minimalizm - wykluczamy przerost formy nad treścią. 

  • Gra fontem - typografia jako element artystyczny/oprawa wizualna.

  • Neo-brutalizm - charakterny i wyrazisty, ale nie koniecznie przesycony styl; nietypowe zestawienia fontów, kolorów i grafik.

  • Scroll-telling -  tworzenie animacji, historii scrollowanej, która zaangażuje odbiorcę. 

  • Virtual- reality - wirtualna rzeczywistość na stronie internetowej; szczególnie wartościowa dla witryn sprzedażowych np. z meblami i nieruchomościami.

  • Micro-animacje - drobne interakcje wizualne, które sprawią wrażenie ‘namacalności’.

  • Dark mode - alternatywa dla standardowej kolorystyk, mniej ‘rażący’, praktyczny dla osób spędzających dużo czasu przed ekranem.

  • Gradienty - stosowane jako wypełnienie, dla wyróżnionego tekstu lub dla ilustracji - nadając jej głębi i dynamizmu.

  • Frosted Glass - wrażenie oszronienia; sprawdzi się w projektach mających wiele warstw. 

  • Neomorphism - przede wszystkim opiera się on na cieniach i niewielkich zmianach barw (nadal w podobnym tonie); tworzymy wrażenie niezwykłej czystości.

  • Animacja 3D - pozwala uchwycić przekaz i dodać mu głębi oraz realizmu; lepsza wizualizacja.

  • Retro - inspiracja starym stylem/designem np. tym z lat 70’, 80’, 90; kreuje unikatową atmosferę i nostalgię.  

  • Scrollowanie boczne - oryginalne rozwiązanie; naturalne (i wygodne) dla użytkowników urządzeń mobilnych.

  • White space - pozostawienie odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni pomiędzy elementami rozmieszczonymi na stronie; gra wizualna

  • Szybkie ładowanie - m.in. zadbanie o odpowiednią wagę i format plików 

  • Projekt “na palec” - web design, sposób rozmieszczenia elementów biorący pod uwagę wygodę i przyzwyczajenia użytkownika urządzeń mobilnych (w zasięgu palca)

 

Ile zarabia web designer?

 

Zarobki, na jakie może liczyć osoba działająca w web designie, potrafią być bardzo rozbieżne. Wszystko zależy od przynajmniej kilku czynników - m.in.:

  • stanowiska i wykonywanych zadań

  • poziomu projektów, których się podejmujemy 

  • trybu pracy - freelancing, stanowisko w agencji etc. 

  • renomy - naszej lub firmy 

  • klienta 

Można jednak śmiało powiedzieć, że ogólna stawka miesięczna (nieuwzględniająca przestoju w zleceniach) osoby pracującej na stanowisku związanym z web designem nie powinna być niższa niż 5000 zł - to zdecydowane minimum.

Oto kilka zawodów, które wiążą się z web designem - niektóre z nich są stricte związane z tworzeniem oprawy wizualnej, a inne wymagają zdecydowanej wiedzy technicznej:

  • Cloud Inżynier 

  • Inżynier DevOps

  • Strateg ds. contentu

  • Programista Full Stack

  • Programista Front End 

  • UX Designer

  • UI Designer

  • Backend Developer

  • Programista

  • Technik IT

  • Web Designer

  • Interaction Designer

  • UX Researcher 

Czy wiedza o web designie tylko dla zawodowców?

 

Do tej pory zajmowaliśmy się web designem z pozycji osób, które chcą zająć się projektowaniem stron www profesjonalnie. Czy oznacza to, że tylko one powinny zainteresować się tym tematem? 

Projektowanie stron www to przede wszystkim zajęcie dla profesjonalistów. Jednak w związku z tym, że stworzenie własnej strony internetowej jest dzisiaj łatwiejsze niż kiedykolwiek. - m.in. właśnie dzięki takim narzędziom jak kreatory stron www. 

Znajomość podstaw web designu może przydać się każdemu, kto chce zbudować atrakcyjną i odpowiednio działającą witrynę - czy to dla małej firmy, w postaci portfolio, landing page’a, bloga, sklepu, czy nawet strony osobistej np. poświęconej swojemu hobby. Nie chodzi tutaj tylko o bycie na bieżąco z najnowszymi trendami, ale też (a wręcz przede wszystkim) z ogólnymi zasadami, zaleceniami, które sprawią, że strona będzie użyteczna - odpowiednie whitespace’y, proporcje, kompozycja etc. 

Temat web designu warto poznać nawet w momencie, gdy planujemy zlecić stworzenie strony freelancerowi lub agencji. Dzięki temu łatwiej będzie nam określić swoje oczekiwania, a współpraca z kontrahentem będzie przebiegała szybciej i bez zbędnych nieporozumień.

Jak zostać web designerem - podsumowanie 

 

Web design to prężnie rozwijająca się dziedzina, w której warto się rozwijać. Liczba podmiotów zlecających tworzenie witryn nie maleje, a projektowanie stron może okazać się doskonałym źródłem dochodu. 

Dobrym początkiem kariery web designera są studia, które dają podstawową wiedzę przydatną w projektowaniu, ale osoby bez formalnego wykształcenia zupełnie dobrze radzą sobie w tym zawodzie i zdobywają nawet dużych klientów. 

Do zaprojektowania dobrej strony przydaje się podstawowa znajomość zasad związanych z plastyką i dobór odpowiedniego oprogramowania oraz świadomość jego możliwości, i umiejętne zastosowanie ich w praktyce. 

Nawet osoby początkujące i takie, które nie planują rozwoju kariery web designera - nie chcą zajmować się tworzeniem witryn profesjonalnie, mogą z powodzeniem stworzyć atrakcyjną wizualnie i jednocześnie funkcjonalną stronę. Jest to możliwe dzięki kreatorom stron www, w których tworzenie witryn nie tylko nie wiąże się z koniecznością programowania, ale jest intuicyjne i dostępne dla każdego. Jednym z takich narzędzi jest właśnie WebWave, który oferuje wszystkie funkcje związane z projektowaniem stron zupełnie za darmo i bez ograniczeń czasowych. 

Niezależnie od tego, czy szukasz narzędzia do profesjonalnej pracy, czy chcesz stworzyć stronę dla siebie - zarejestruj się już dziś i poznaj możliwości naszego kreatora!

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 500 tysięcy użytkowników WebWave i stwórz swój Landing Page za darmo i bez kodowania

Interesuje Cię temat jak zrobić stronę internetową?Koniecznie przeczytaj też te teksty:

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: