Czas czytania: ok. 9 min.
Data publikacji: 09.02.2022
Odpowiednie reklama i inne działania marketingowe potrafią, zarówno podnieć zainteresowanie naszą ofertą, jak i optymistyczne nastawienie, następnie pozytywną opinię i finalnie zaufanie odbiorców oraz SEO. W większości przypadków powinno zależeć na wszystkich tych kwestiach. Marketing szeptany to jedno z podstawowych rozwiązań na promowanie i budowanie świadomości marki. Czym jest dokładnie? Jakie są jego rodzaje? W jaki sposób się przejawia? Co warto wykorzystywać, a czego unikać? Sprawdźmy to!
Marketing szeptany, czyli Word of Mouth marketing (ewentualnie buzz marketing), znane także pod skrótem WOMM, to nic innego jak działania mające na celu zapoznanie odbiorcy z ofertą i przedstawienie jej zalet i/lub unikatowych wyróżników, dzięki którym różni się ona od reszty.
Jak już sobie powiedzieliśmy angielska nazwa marketingu szeptanego, czyli Word of Mouth Marketing tworzy nam skrót WOMM. Możemy też spotkać się ze sformułowaniem WOM marketing, wtedy to faktycznie mówimy o tym samym. W momencie jednak gdy zabraknie uzupełnienia ,,marketing”, czyli pozostaje sam WOM, będziemy mówić o bardziej organicznym, dobrowolnym budowaniu pozytywnej opinii z inicjatywy klienta/użytkownika. Oczywiście te dwie formy mogą się przenikać i wzajemnie uzupełniać, ale pod względem sztywnej definicji będą się od siebie różniły.
Pewnego rodzaju przejawy klasyfikujące się jako WOM możemy zauważyć już tak naprawdę od starożytności. W końcu pierwotną formą tego typu działań (jeszcze wtedy oficjalnie nienazwanych “marketingiem”) było słowo mówione. Jeśli jednak mielibyśmy mówić o bliższej przeszłości, to z pewnością warto tutaj wspomnieć o pewnego rodzaju “eksperymencie” przeprowadzonym w latach 70’ przez psychologa George’a Silverman’a. - Telekonferencyjne grupy wpływu rówieśniczego , bo o nich mowa, . miały na celu zaangażować lekarzy do dyskusji na temat nowych produktów farmaceutycznych. Przy okazji zauważono, że opinie osób, które były nastawione sceptycznie względem danego leku, zmieniały się dzięki aprobacie, jaką otrzymał od jednego (lub większej ilości) rówieśników.
Marketing szeptany nie przyjmuje tylko i wyłącznie poleceń od znajomych. W internecie również możemy mówić o formach klasyfikujących się do buzz marketingu (WOMM'u). Mogą przejawiać się one w różnych odsłownach - wpisów blogowych (gościnnych lub na własnej platformie), postach i video contencie na social mediach.
Możemy jednak wytypować kilka popularniejszych rodzajów marketingu szeptanego. Zaliczamy do nich:
Według definicji content marketing, to nic innego jak działania skupiające się na tworzeniu i rozpowszechnianiu wartościowych i istotnych treści, w celu przyciągnięcia (i zatrzymania) użytkownika. Ostatecznym efektem tego może być zdobycie nowego klienta.
Referral marketing, czyli marketing rekomendacyjny (oparty na poleceniach) to metoda promowania mająca na celu zachęcenie klientów i zwolenników naszej marki do bezpośredniego jej polecania innym. Już po samej definicji widać jak bardzo związane jest to z WOMM'em. To, co pozwala nam obydwie te rzeczy odróżnić od siebie, to to, że marketing oparty na polecaniu jest bardziej "celowe" i świadome, a z kolei marketing szeptany może być też "spontaniczny" (bez większej ingerencji firmy).
W WebWave przykładem referral marketingu jest np. program ,,Polecaj i zarabiaj" - W momencie, gdy nowy użytkownik zakłada konto (przechodząc z linka polecającego) i opłaca swój Plan Premium, 30% od jego wpłaty zostaje naliczone na konto polecającego.
Współpraca z influencerem może co prawda zahaczać dość często o referral marketing, ale nie zawsze. Wiele zależy od sposobu prowadzenia współpracy.
Więcej na temat samego pojęcia influencera i jego znaczenia w obecnych mediach mówiliśmy w tym artykule. To z niego między innymi możemy dowiedzieć się, że sam "influencer marketing" jest rodzajem działań sprzedażowych w mediach społecznościowych, które wykorzystują zasięgi i wpływy influencerów (czyli np. osób, które są postrzegane jako eksperci w swoim otoczeniu) do promowania danej oferty - może to być produkt, usługa lub cała marka.
W zależności od typu marketingu szeptanego będzie on namierzalny i nienamierzalny. - po komentarzach pod postem, czy też innymi materiałami na platformach internetowych (przede wszystkim social mediach) możemy rozpoznać czy ktoś jest zadowolony z tego, co od nas otrzymał i poleca to innym, natomiast w większości przypadków nie dowiemy się, czy np. osoba A, nie poleciła osobie B naszej usługi (np. sąsiad sąsiadowi, koleżanka koleżance)
Więcej na temat jak prowadzić działania marketingowe w social mediach znajdziesz w tym artykule. Które social media wybrać? Na to pytanie też próbowaliśmy odpowiedzieć tutaj.
WOM marketing niesie za sobą przynajmniej kilka zalet.
Pomaga w budowaniu naszego brandu - rozpoznawalności, opinii na jego temat, wiarygodności, wizerunku i ogólnej reputacji
Czasem, aby uruchomić marketing szeptany własnej marki (/biznesu) konieczna jest nasza ingerencja. Kluczowe jest jednak to, aby postarać się, żeby na tym zaprzestać. Oczywiście w przypadku WOMM niezbędny jest ciągły kontakt z odbiorcami, budowanie dobrej relacji z klientami, we współpracach (i zadbanie o swój produkt, usługę, czy też innego rodzaju ofertę) etc. To m.in. to pozwala nam go napędzać. Ważne jest, żeby za tym stali ludzie, a nie tylko i wyłącznie pracownicy i znajomi “podszywający się” pod klientów.
W skrócie. Unikamy następujących zachowań:
Nienaturalnego linkowania
Wstawiania opinii/recenzji z fałszywych kont
Tworzenia formułek do wielokrotnego użytku
Pisania mało naturalnych treści oraz tych wyidealizowanych
Nie zwracania uwagi na tematykę platform, na których udostępniamy treści
Takie taktyki zazwyczaj nie przynoszą żadnych korzyści. Nie przekonamy nimi odbiorców. Bardzo prawdopodobne jest też to, że część z tego typu materiałów nie zostanie dopuszczona do publikacji lub przyczyni się do zbanowania konta (m.in. jeśli mówimy o niektórych social mediach lub forach internetowych takich jak, chociażby Quora). Tracimy więc na tym czas, który moglibyśmy przeznaczyć na inne działania marketingowe, udoskonalanie produktu/usługi lub rozwój umiejętności.
Czasem możemy spotkać się z negatywnym odzewem w kierunku naszej oferty lub obsługi. Mogą być tego dwa główne powody - jeden to oczywiście faktyczna potrzeba dopracowania oferty i obsługi, a z kolei drugi, to działania podjęte np. przez konkurencję.
Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste
Własna strona internetowa również może być wykorzystywana do marketingu szeptanego. Zaliczamy do tego, chociażby tworzenie bloga, na którym omawiamy tematy branżowe (i okołobranżowe). Oczywiście możemy w nich wypowiadać subiektywne opinie, ale warto to wtedy podkreślać, a kluczowe kwestie pozostawiać obiektywne. We wpisach, które chcemy traktować jako (pośredni) marketing szeptany, nie możemy jakkolwiek naginać rzeczywistości na swoją korzyść. Jak zwykłe artykuły mogą w ogóle brać udział w WOMM’ie? Jeśli materiał treściwie odpowiada na temat, użytkownicy szukający odpowiedzi w wyszukiwarkach mogą trafić na nasz wpis i dzięki niemu dowiedzieć się o nas. Dodatkowo wraz z jakością przychodzi renoma. W takim przypadku możemy bezpośrednio trafić na odbiorcę idealnego dla nas lub “zasiać” w czytelniku świadomość o naszym istnieniu, który ostatecznie doprowadzi do nas kogoś, kto szukał rozwiązania, jakie oferujemy.
Nie ma tak naprawdę jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak przejść przez kilka podstawowych punktów, które pomogą nam go jak najlepiej dopasować
Zadbanie o ogólną “jakość” marki (osobistej lub firmy) - formalności techniczne i papierkowe, dopracowany produkt (lub innego rodzaju oferta), odpowiednia polityka konsumencka i obsługa
Zdefiniowanie swoich odbiorców, czyli wybór grupy docelowej, na której chcemy się skupić - co ją interesuje, jakie zachowania przejawia, czego szuka i potrzebuje, gdzie najczęściej spędza czas etc.
Wykonanie research’u - co jest popularne, co robi konkurencja i jakie niesie to za sobą reakcje
Postawienie na odpowiedni komunikat - dobór języka (stylu) do potencjalnych odbiorców. Tutaj niezwykle przydatne może być też USP
Tutaj warto też spróbować czegoś unikatowego - np. oryginalna kampania, RTM (real time marketing) z odpowiednio podkreślonym, indywidualnym charakterem
Kiedy mamy już mamy ustalone nasze fundamenty, możemy przejść do działania. Podczas prowadzenia przez nas WOMM’u warto też pamiętać i zauważać tych, którzy jakkolwiek przyczynili się do poszerzania świadomości naszej marki (czyli między innymi tych, którzy klasyfikują się do wcześniej wspomnianego WOM).
Marketing szeptany to jedno z podstawowych rozwiązań w budowaniu świadomości, rozpoznawalności i renomy produktu, czy też innego rodzaju oferty. Istotne jest jednak umiejętne stosowanie tego typu działań. Jego rodzaj, na którym się skupimy, również powinien być dopasowany do naszego sposobu komunikacji. Marketing szeptany przyjął co prawda inną odsłonę w porównaniu do swojej pierwotnej wersji, a raczej poszerzył się o dodatkowe format, natomiast należy uważać, aby nie stała się on zbyt skrajny i natrętny, ponieważ możemy przez to osiągnąć zupełnie odwrotny skutek. Mimo wszystko jest to tym marketingu, który zdecydowanie warto wykorzystywać. Najlepiej, gdyby większość z niego “rodziła się” naturalnie (organicznie), wtedy jego efekty będą faktycznie zauważalne.
Może Cię zainteresować:
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Oferta.