Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Tomasz Szwed

Jak poprawić relacje z klientem podczas projektowania strony www?

Wszyscy znamy ten problem, kiedy do naszego pięknego i dopracowanego projektu dopada niczym dziki zwierz klient. Wtedy zazwyczaj przeżywamy serię zawałów po stwierdzeniach typu: "Proszę powiększyć logo", "Zmienić ten czerwony na niebieski", "Dodać jeszcze aktualności" i "Ale u mnie wygląda to jakoś inaczej".

Jest to moment, w którym albo rodzą się w nas mordercze instynkty, albo... zamieniamy się w bezrozumne zombie, które jest tylko myszką w rękach klienta, który nanosi wszelkie zmiany, bez jakiejkolwiek sprzeciwu. 

Czy naprawdę tak musi być za każdym razem? Czy zawsze musimy być doprowadzeni na skraj obłędu? Otóż nie! Paradoksalnie najlepszym sposobem, żebym tego uniknąć, jest... większe zaangażowanie klienta w projektowanie! Może warto wskazać mu przestarzałe trendy webdesignu?

projektowanie stron www klient relacja komunikacja

Najczęściej popełniany błąd

 

90% osób, które mają za sobą współpracę z klientem podczas projektowanie stron internetowych ma takie samo doświadczenie - kiedy wchodzi klient, zaczyna się dramat. Dlatego naturalnym sposobem na uniknięcie tego wydaje się "zminimalizowanie" jego udziału w procesie tworzenia, tak, by miał jak najmniej możliwości do dorzucenia swoich "drobnych poprawek". Skutek tego jest jednak czasem zupełnie odwrotny - kiedy przychodzą już poprawki od klienta, to jest ich tyle, że wywracają one często wszystko do góry nogami, a do tego nie są spójne i ogólnie zamieniają projekt w koszmar.

 

Dlaczego tak się dzieje?

Podstawowym problem jest właśnie ograniczenie możliwości uczestniczenia w całym procesie. Przez to, kiedy dajemy już możliwość wypowiedzenia się klientowi, to chce on to zrobić jak najbardziej wyczerpująco, pokazać swoje zaangażowanie, a także to, że chce on mieć wpływ na końcowy wygląd strony internetowej.

Bardzo często nie rozumie, jakie implikacje niosą wprowadzone przez niego zmiany oraz jaki wpływ mają one na całość projektu.

Dowiedz się jak zacząć pracę z klientem - poznaj brief.

Odpowiedź jest prosta- ponieważ on tej całości po prostu nie widzi. Nie dlatego, że jej nie ma, lecz dlatego, że analizuje każdy element projektu osobno, żeby móc dokładnie się na jego temat wypowiedzieć. Chce pokazać jak wiele pracy i jak wielki wpływ ma on na projekt. Chce podkreślić swoją rolę w tym bardzo ważnym dla niego wydarzeniu, dzięki czemu sam ze sobą poczuje się lepiej. Przede wszystkim jednak nie jest on specjalistą od web designu i pewnych rzeczy po prostu nie rozumie. Nie rozumie również powiązań między elementami i ich wpływu na to, w jaki sposób użytkownicy nawigują po stronie internetowej.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Współpracuje ze swoim klientem podczas projektowania 

Chociaż brzmi to naprawdę przerażająco, to jednak jest to naprawdę skuteczna metoda, aby zaoszczędzić mnóstwo czasu (a tym samym pieniędzy), a także nerwów.

Współpracując z nim podczas projektowania, osiągniesz dwie rzeczy: dasz swojemu klientowi poczucie kontroli, której potrzebuje, a także wprowadzisz go w podstawowe tajniki projektowania. Pokażesz jak wygląda ten proces oraz, że nie są to luźno rzucane pomysły, lecz dobrze przemyślana koncepcja. Dzięki tej edukacji spojrzy on na projekt jako na kompletny twór, a nie zbiór niezwiązanych ze sobą rzeczy. Zrozumie, jak poszczególne elementy są powiązane i dlaczego dany element wygląda tak, a nie inaczej.

Może przedstaw mu, jak wyglądają najgorętsze trendy w projektowaniu w tym roku? Jeśli zaangażujesz klienta w proces projektowania, to nie tylko sprawisz, że o  wiele lepiej zrozumie to, co dla niego robisz, ale rozbudzisz w nim poczucie przywiązania do projektu. Nie będzie to już "jakaś propozycja przesłana przez grafika", lecz "nasz projekt" - co sprawi, że będzie na niego patrzył zupełnie inaczej. Przecież to również jego dzieło.

Bardzo często pojawiają się wtedy naprawdę wartościowe pomysły i uwagi ze strony klienta, który nie skupia się już na popsuciu grafiki strony internetowej, lecz na tym, co jest naprawdę ważne. Co najważniejsze jednak - dzięki temu Twoja praca będzie dużo łatwiejsza i przyjemniejsza ;) Klient za to zrozumie, jakie należy zrobić kroki, aby strona www budziła zaufanie jego odbiorców. 

 


 

Klient bardzo często nie rozumie, jakie implikacje niosą wprowadzone przez niego zmiany oraz jaki wpływ mają one na całość projektu.

 


Jak współpracować z klientem?

W idealnym świecie współpraca z klientem podczas projektowania wyglądałaby tak, że przez cały czas projektu siedzimy z nim przy biurku, dyskutując na temat różnych rozwiązań, pomysłów itp. W rzeczywistości jednak zazwyczaj sprowadza się to do pytania "Jakie strony się Panu/Pani podobają?". Postarajmy się znaleźć jednak złoty środek między  tymi dwoma rozwiązaniami.

Wyjaśnij, jak realnie wygląda proces projektowania w Twojej głowie. Daj się zrozumieć. Najważniejszym krokiem jest zorganizowanie spotkania projektowego, na którym będą wszystkie zaangażowane w niego osoby. Spotkanie to powinno mieć w miarę luźną formę, która pozwoli Ci dowiedzieć się jak najwięcej na temat Twojego klienta. 

Zadawaj pytania na temat jego firmy i wykaż przy tym faktyczne zainteresowanie. Kiedy uda Ci się pokazać, że naprawdę zależy Ci na zdobyciu szerokiej wiedzy na temat działalności firmy, której stronę masz zrobić, to zdobędziesz też swojego klienta. Każdy człowiek uwielbia opowiadać, jeśli ktoś go słucha. Pokaż się w takim razie jako najlepszy słuchacz na świecie. Zadawaj dodatkowe pytania i zgłębiaj wiedzę. Dzięki temu dowiesz się rzeczy, które będą kluczowe podczas projektowania struktury i funkcjonalności strony internetowej, a także pokażesz, że Ci zależy.

Jak współpracować z klientem?

Następnie zaprezentuje ogólny pomysł na stronę www. Może to być naprawdę BARDZO ogólna koncepcja, lecz ważne jest, abyś nie przedstawiał jej jako pewnik, lecz jako wizję. Zaproponuj różne funkcjonalności, które mogą być użyte. Kluczowe jest tu, abyś odnosił się w nich do opowieści klienta, a także tłumaczył, dlaczego można zastosować takie, czy inne rozwiązanie, a także jakie to przyniesie efekty. 

Zapytaj, czy ma jakieś pomysły na stronę i jeśli znajdziesz coś, co ma, choć cień jakiegoś sensu, to rozwiń tę myśl. Przedyskutuj ją z klientem - niech maksymalnie się w to zaangażuje.

Pamiętaj, że to spotkanie nie ma na celu, żebyście ustalili 100% funkcjonalności i wykorzystali wszystkie pomysły. Dzięki temu spotkaniu masz ustalić ogólną koncepcję i co najważniejsze zaangażować swojego klienta i pokazać mu Twój tok rozumowania.

Takie spotkania powinny odbyć się 2-3 razy podczas projektu, z tą różnicą, że przy następnych będziesz skupiał się już na omawianiu konkretów. Pamiętaj jednak, żeby zawsze słuchać i angażować klienta w proces podejmowania decyzji.

Dzięki temu Twój następny projekt może wyglądać zupełnie inaczej niż wszystkie poprzednie - bez stresu i walki z klientem, a za to w atmosferze wspólnego porozumienia.

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

26 stycznia 2015

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: