Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Tomasz Szwed i Anna Pawłowska

Data aktualizacji: 19 kwietnia 2024

Złote zasady współpracy z klientem podczas projektowania strony

jak wybrać nazwę bloga

Przekonałeś się nie raz, że dobre relacje z klientem usprawniają proces projektowania, tworząc atmosferę współpracy oraz zaufania. „Ale przecież każdy ma inny styl pracy czy osobowość!” – pomyślisz. Owszem. Jednak bez względu na różnice kulturowe czy charakteru, możesz poprawić swoje kontakty biznesowe. Przekonaj się o tym, stosując się do moich wskazówek. 

Najważniejsze wnioski:
 • Silne relacje z klientem pozwalają na pozyskanie jego zaufania, ponowne zaangażowanie, oszczędzają Twój czas i pieniądze.
 • Kluczem jest klarowna i jasna komunikacja, wspólne wartości i dobrze zdefiniowane cele.
 • Potrzebna jest także otwartość na inny punkt widzenia i zaangażowanie swojego zleceniodawcy w proces twórczy.
 • Profesjonalny projektant stron internetowych nie zapomni o prośbie o opinię i podtrzymaniu kontaktu już po wykonaniu zlecenia. 

 

Przeczytaj także:

projektowanie stron www klient relacja komunikacja

Zasady skutecznego zarządzania relacją z klientem

 

1. Dokładność i precyzja w komunikacji z klientem

Projektowanie stron to nie tylko kwestie techniczne. Kiedy jesteś zajęty wykonywaniem pracy, raportowanie postępów może zejść na dalszy plan. To błąd, który zdarza się bardzo często i niesie przykre konsekwencje.  Dlatego tak ważne są regularne spotkania czy rozmowy telefoniczne. Ustalcie sobie konsultacje (np. raz na tydzień) lub po wprowadzeniu większych zmian w projekcie. Dzięki temu klient będzie czuł, że ma kontrolę nad zleceniem, a Ty unikniesz dodatkowej pracy (czytaj: mnóstwa poprawek). 

Weź także pod uwagę, że Twój klient może nie rozumieć wszystkich procesów tworzenia strony. Pomóż mu w tym. Podziel się informacjami, które pozwolą mu zrozumieć, co robisz i dlaczego. W ten sposób poczuje się bardziej kompetentny i zaangażowany, a w konsekwencji też bardziej zadowolony z efektu. 

O Twoim profesjonalizmie będzie również świadczyć szybka reakcja na zapytania. Błyskawiczne rozwiązywanie problemów i wysyłanie odpowiedzi na czas bardzo pozytywnie wpłynie na Twój wizerunek!

A co z samym sposobem komunikacji? Pewien specjalista zauważył: „Każdą interakcję należy zmodyfikować, aby dostosować ją do konkretnej osoby — każdy komunikuje się inaczej! Niektórzy chcą po prostu faktów, inni wolą rozmawiać. Kluczem jest elastyczność: nie rozpoczynaj rozmowy w oparciu o z góry ustalony dialog, ale miej ustaloną strategię dotyczącą tego, czego masz nadzieję dowiedzieć się podczas interakcji. Wykorzystaj swoją  inteligencję emocjonalną, wyczuwając, dlaczego klient czuje się i/lub podchodzi do sytuacji w określony sposób i spróbuj odpowiednio dostosować swoją komunikację i zaangażowanie."

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

2. Rozumienie potrzeby klienta

Zachowanie profesjonalizmu nie oznacza, że w rozmowie z klientem skupiasz się wyłącznie na tematach biznesowych, czy marketingu. Jeśli Twoja usługa ma spełnić oczekiwania, potrzebujesz się dowiedzieć czegoś więcej o jego zainteresowaniach czy sytuacji życiowej. Wykorzystaj te informacje do zbudowania cieplejszej relacji. Na przykład, jeśli Twój klient jest rodzicem, zapytaj go o dzieci, a jeżeli pasjonuje się muzyką rockową, wyślij mu artykuł o jego ulubionym muzyku. Taka inicjatywa z pewnością będzie przez niego doceniona!

Oczywiście, kluczowe jest także zrozumienie potrzeb biznesowych klienta. Dowiedz się:

 • Jakie są cele jego firmy?
 • Jak projekt strony ma wspierać całą działalność?
 • Czy istotne będzie tu zrozumienie różnic kulturowych?

 

To fakt, że zakładanie strony internetowej pod klienta wymaga dokładniejszej analizy jego potrzeb, ale powyższe pytania pomogą nadać jej kierunek. Nie zapomnij o umiejętności słuchania. Jeśli czegoś nie rozumiesz, dopytaj. I zawsze spróbuj podsumować oczekiwania klienta własnymi słowami. To pozwoli Ci się upewnić, że jesteście jednomyślni.

 

 


 

Klient bardzo często nie rozumie, jakie implikacje niosą wprowadzone przez niego zmiany oraz jaki wpływ mają one na całość projektu. Dlatego tak ważna jest częsta i klarowna komunikacja między wami. 

 


3. Zaangażowanie obu stron w projekt

Uwzględniaj opinie i sugestie klienta na każdym etapie swojej pracy. Owszem, jesteś specjalistą w projektowaniu stron, ale to Twój klient jest ekspertem w swojej branży. Może on znać lepsze sposoby na dotarcie do własnej grupy docelowej. W tym aspekcie musisz zachować pokorę.

Na początek zaprezentuj ogólny pomysł na stronę www. Może to być naprawdę BARDZO ogólna koncepcja. Ważne, żebyś nie przedstawiał jej jako pewnik, lecz jako wizję. Zaproponuj różne funkcjonalności, które mogą być użyte. Odnieś się w nich do opowieści klienta i wytłumacz, dlaczego wybierasz to rozwiązanie oraz jakie przyniesie efekty. 

Zapytaj, czy ma jakieś pomysły na stronę i jeśli znajdziesz coś, co ma sens, rozwiń tę myśl i ją przedyskutuj. 

Pamiętaj, że pierwsze spotkania nie mają na celu ustalenia 100% funkcjonalności i wykorzystania wszystkich pomysły. Masz jedynie ustalić ogólną koncepcję, zaangażować swojego klienta i przedstawić mu swój tok rozumowania.

Takie spotkania powinny odbyć się 2-3 razy podczas projektu, z tą różnicą, że przy następnych będziesz skupiał się już na omawianiu konkretów. Pamiętaj jednak, żeby zawsze słuchać i angażować klienta w proces podejmowania decyzji.

Na koniec przedstaw rozsądne cele swojej pracy. Dasz sobie tym możliwość zaimponowania ostatecznym rezultatem. Wywołanie efektu WOW to najlepsza reklama Twoich umiejętności!

Jak współpracować z klientem?

Prośba o opinię i pozostawanie w kontakcie

Pamiętaj, że oddanie gotowej strony to nie koniec Waszej relacji. Jeśli chcesz uchodzić za profesjonalistę, poproś klienta o wyrażenie swojej opinii na temat jakości usług. Bądź otwarty na jego sugestie i uwagi. Najlepiej, jeśli wyślesz mu ankietę lub kwestionariusz na maila, w którym będzie mógł zawrzeć konkrety, a nie tylko ogólne wrażenia. Zawsze podziękuj za takie informacje i weź je sobie do serca. A jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, poproś o rekomendacje wśród znajomych zleceniodawcy. 

Innym, świetnym sposobem na rozszerzenie relacji poza projekt jest podtrzymywanie kontaktu. Możesz co jakiś czas wysłać do swoich klientów maila z powiadomieniem o Twoich nowych umiejętnościach czy kwalifikacjach. Możesz też pochwalić się większymi sukcesami we współpracy z innymi klientami. Niewykluczone, że któryś z dawnych partnerów odezwie się do Ciebie w celu dalszej współpracy. 

 

Budowanie relacji z klientem – podsumowanie

Budowanie dobrych relacji z klientem wpływa na obopólne poczucie satysfakcji z projektu. Rozwijaj więc umiejętności miękkie, takie jak:

 • umiejętność słuchania i zrozumienia potrzeb innych,
 • uczciwość i transparentność swoich działań,
 • dzielenie się własną wiedzą oraz przyjmowanie sugestii klienta,
 • podtrzymywanie przyjaznych relacji po zakończeniu projektu.

 

Szybko przekonasz się, że Twoja praca jest bardziej celowa i lepiej trafia w potrzeby odbiorców. A stąd już tylko krok do pozyskania kolejnych potencjalnych klientów!

 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

19 kwietnia 2024

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: