Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka i Jan Chmielowski

Black Friday 2023 - święto zakupów i wyprzedaży. Na czym polega Czarny Piątek?

Black Friday już na dobre zadomowił się w naszej kulturze. Promocje w ostatni piątek listopada stały się nieodłączną częścią marketingu. Wiele osób poluje w tym czasie na niepowtarzalne okazje. Jest to nie tylko idealny czas na zakupy, ale też zwiększenie przychodów ze sprzedaży. W związku z tym nietrudno stwierdzić, że to przede wszystkim sklepy, w tym też właśnie te internetowe powinny solidnie przygotowywać się do nadejścia Black Friday. 

Jak więc najlepiej wykorzystać ten czas? Podpowiedź znajdziemy w tym artykule.

 

Czym jest i skąd wziął się Black Friday?

 

Black Friday w języku polskim jest znany również pod nazwą Czarny Piątek. Można powiedzieć, że jest to wielkie święto zakupów. Jeśli jednak mielibyśmy podejść do wyjaśnienia tego fenomenu dokładniej, to należałoby wspomnieć, skąd w ogóle wzięło się to określenie. 

“Święto wyprzedaży” to miało swój początek w Stanach Zjednoczonych. Powstanie jego nazwy ma wiele historii, a samo wykorzystanie słowa “czarny” wyjaśnia się na kilka sposobów. Z jednej strony inspiracją mogło być używanie tego koloru do zaznaczania w księgowości zysku. Z kolei z drugiej, mogła to być też sytuacja, jaka miała miejsce w Filadelfii, w latach 60’. Dzień po Święcie Dziękczynienia tłumy ludzi ruszyły do sklepów, powodując tym samym korki na ulicach miasta, a policja i kierowcy komunikacji miejskiej nazwali określili to “Czarnym Piątkiem”. 

 

Kiedy wypada Black Friday?

 

Powiedzieliśmy już sobie, że czarny piątek pochodzi zza oceanu. Czy ma on jakąś określoną datę?...i tak i nie. Black Friday wypada dzień po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, a więc konkretna data będzie ruchoma. 

 

Kiedy jest Black Friday 2023?

 

Tym razem wypada on na 24 listopada 2023

 

Black Friday, a Cyber Monday - największe promocje i wyprzedaże

 

Cyber Monday to pierwszy poniedziałek po Czarnym Piątku. Zazwyczaj jest on wykorzystywany do rozpowszechniania promocyjnych ofert w wersji online. O co chodzi? Jaka jest różnica? 

Podczas Black Friday bardzo dużą rolę odgrywają promocje bezpośrednio w sklepach (stacjonarnie). Poniedziałek jest ostatnią szansą na skorzystanie z niepowtarzalnych okazji, tyle że zazwyczaj tylko i wyłącznie przy użyciu platform internetowych. Sklepy oferują naprawdę duże promocje, które doprowadzają do zakupowego szaleństwa.

Obecnie jednak na rynku polskim nie ma wyraźnej różnicy między Black Friday, a Cyfrowym Poniedziałkiem. Promocje, które oferują sklepy trwają zazwyczaj kilka dni i zamienia się bardziej w Black Week(end). 

Często wartość procentowa udzielanych rabatów nie jest aż tak imponująca jak w przypadku tych w USA. Zdarzają się nawet wzrosty cen tuż przed całym blackfriday-owym przedsięwzięciem. Warto więc zwracać uwagę na opłacalność konkretnych promocji. 

Oczywiście nie definiuje to wszystkich ofert. 

 

 

Dlaczego Czarny Piątek przynosi aż takie zyski

 

Końcówka listopada to czas, w którym już intensywnie zaczynamy myśleć o świętach Bożego Narodzenia, komu chcemy sprawić prezent, co to będzie? Oferta promocyjna, jaką daje nam wiele firm w Black Friday motywuje do szybkiej reakcji - praktycznie wszystko możemy kupić taniej. Wyprzedaże w sklepach są kosmiczne i można upolować cenne produkty w promocyjnej cenie. Dlaczego więc nie skorzystać skoro to się opłaca? Możemy dokonać zakupu lepszej jakości produktu za tą samą cenę co ten mający mniejszą wartość…lub po prostu zaoszczędzić.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Black Week z perspektywy klienta

 

Sprzedawcy wybierają różne formy Black Friday. Często decydują się na to, aby siedem dni w ciągu całego tygodnia oferować rabaty i promocje. Jak powinien wyglądać dzień największych obniżek cen z perspektywy klienta?

Jak już sobie powiedzieliśmy, w przypadku gdy “obchodzimy”  Black Week jako konsumenci warto zwrócić uwagę na opłacalność ofert. Jeśli jesteśmy zainteresowani konkretnym produktem, możemy obserwować go już wcześniej, porównać obecne propozycje i zapisać te najkorzystniejsze. Dzięki temu w momencie, gdy zbliża się Czarny Tydzień, wiemy gdzie szukać i ostatecznie zrealizować swój zakup

 

 

Co najczęściej kupujemy na Black Friday - smartfony, laptopy, telewizory

 

Największą popularnością cieszą się sprzęty elektroniczne, RTV i AGD, odzież (w tym buty) oraz produkty beauty (kosmetyki i perfumy). Dlaczego? 

Telewizory, laptopy, smartfony, elementy składowe komputera, konsola, kuchenka, lodówka, zmywarka, roboty kuchenne - nie są to rzeczy tanie. Warto więc skorzystać z przecen podczas święta promocji, aby trochę zaoszczędzić. To samo tyczy się ciuchów i dodatków. 

Dodatkowo zauważmy, że drobny sprzęt elektroniczny, wszelkiego rodzaju kosmetyki i perfumy są popularnymi prezentami świątecznymi

 

Przykład baneru promocyjnego

 

Black Weekend z perspektywy przedsiębiorstwa - warto rozdawać kody rabatowe?

 

W związku z tym, że w Czarny Piątek popyt na zakup produktów/usług wzrasta- oczywiście przede wszystkim ze względu na korzystne ceny, warto przygotować swoją działalność, jaką jest np. własny sklep internetowy, zanim zacznie się ostateczny “szał”. 

Najlepiej rozplanować wszystko, co najmniej miesiąc wcześniej i przygotować kampanię promującą, która informuje obecnych użytkowników o naszych planach na ten czas i zachęci nowych do skorzystania z oferty. 

 

Jak przygotować kampanię na Black Friday i nie wydać przy tym fortuny

Niewielkie sklepy internetowe rzadko mogą sobie pozwolić na drogie kampanie marketingowe. Dysponują ograniczonymi budżetami, przez co trudno im konkurować z gigantami. 

Czy aby na pewno mali gracze nie mają szans w walce o klienta? Absolutnie nie! Istnieje kilka technik, dzięki którym można skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów i nie zbankrutować

 

Harmonogram działań na Black Friday

Przede wszystkim należy zaplanować działania odpowiednio wcześnie. Koniec października to dobry moment dla małych biznesów, które chcą przeprowadzić niewielką kampanię marketingową. 

Nawet prosty harmonogram powinien zawierać kilka elementów:

  • cele

  • metody ich osiągnięcia

  • budżet

  • ramy czasowe

Dokładne zaplanowanie zadań to klucz do sukcesu. Może i brzmi to banalnie, ale przynosi efekty. 

 

Inny wygląd strony 

Na stronie sklepu internetowego dobrze jest umieścić elementy związane z Black Friday. Dzięki temu użytkownicy już na pierwszy rzut oka zobaczą, że mogą liczyć na ofertę specjalną. 

 

Baner 

Na górze strony można umieścić baner reklamowy informujący o promocji. W tym miejscu skupia się wzrok osoby, która odwiedza sklep. Tym sposobem użytkownik już na pierwszy rzut oka zauważy, że może liczyć na ofertę specjalną. 

 

Kolorystyka

Czarny to barwa neutralna. W związku z tym łatwo ją wkomponować w projekt strony i wykorzystać w kilku elementach. Można go użyć na przykład w przyciskach czy zdjęciu w tle. Umiar jest jednak również bardzo ważny. Tymczasowa wersja witryny sklepu nie  powinna różnić się za bardzo od tej standardowej - powinna wciąż pozostać łatwo rozpoznawalna. 

 

Lista produktów objętych promocją

Jeśli oferujemy obniżkę cen dla części produktów, powinniśmy wyeksponować je na stronie głównej- wtedy potencjalnym klientom dużo łatwiej będzie je odnaleźć

 

Zegar odliczający czas do końca promocji

Na stronie sklepu dobrze jest zarezerwować miejsce na zegar odliczający czas do końca promocji. W ten sposób zaznaczamy, że oferta jest ograniczona czasowo i skłaniamy tym samym użytkowników do szybszego podjęcia decyzji o zakupie. 

 

Podstrony produktów

Poza informacją na stronie głównej, musimy też pamiętać o edycji kart produktowych. Umieszczamy na nich informację o nowych cenach- najlepiej podkreślić zmianę poprzez skreślenie starej i dodanie nowej.  

 

Przykład zegara odliczającego czas do końca promocji

 

 

Uproszczenie procesu składania zamówienia

W kampanii na Black Friday liczy się czas. Klienci nie chcą tracić go na opłacanie zamówienia. Dlatego dobrze jest udostępnić im znane, proste w obsłudze, bezpieczne i przede wszystkim szybkie metody płatności. 

Jeśli tworzymy sklep w kreatorze WebWave, możemy np. zintegrować go z systemem Przelewy24. Dzięki temu Twoi klienci zyskają dostęp do najpopularniejszych sposobów płatności, takich jak szybki przelew, BLIK, Google Pay i wiele innych. 

 

 

Mailing 

Email marketing jest do dziś skuteczną metodą pozyskania klientów. Jeśli prowadzimy sklep internetowy, z pewnością posiadamy bazę adresów. Wykorzystajmy ją do przeprowadzenia kampanii. 

Musimy jednak pamiętać, że o uwagę odbiorców będą walczyć chyba wszyscy gracze na rynku. W związku z tym maile trzeba przygotować z odpowiednią starannością

Jakie elementy powinna mieć wiadomość wysyłana na Black Friday?

  • chwytliwy temat, w którym oferujemy konkretną korzyść

  • jasne i dobrze wyeksponowane CTA, czyli wezwanie do działania (na przykład przycisk “kupuję teraz”)

  • wykorzystanie poczucia pilności (np. poprzez umieszczenie w wiadomości informacji o dacie i godzinie zakończenia promocji).

 

Popularną praktyką jest wysyłanie kilku wiadomości do jednego odbiorcy. Pamiętajmy jednak o tym, że takie zachowanie może czasem wydać się zbyt nachalne i wywołać odwrotne skutki do wcześniej zamierzonych. 

 

Promocja w mediach społecznościowych

Profile w social media to świetna platforma do komunikowania się z odbiorcami w czasie Black Friday. W związku z tym warto przygotować posty, w których poinformujemy o swojej ofercie. Jeśli będzie ona wystarczająco korzystna i oryginalna, to dzięki jej share-owaniu będziemy mieli szansę trafić do szerszego grona odbiorców. 

W momencie gdy możemy sobie na to pozwolić, to oczywiście powinniśmy zdecydować się również na posty promowane. 

 

Grupy i strony ze zniżkami

W internecie działa wiele stron i grup poświęconych zniżkom i promocjom. Umieszczenie tam informacji o ofercie najczęściej jest bezpłatne. Zaletą tego typu miejsc jest to, że przyciągają użytkowników, którzy wstępnie są już zainteresowani zakupem. Teraz musimy skłonić ich do skorzystania właśnie z naszych usług. 

Poza stronami zniżkowymi możemy też umieścić informacje o ofercie na Black Friday na grupach tematycznych- takich, które nawiązują do naszej działalności. 

 

Zadbanie o uwzględnienie narzędzi mobilnych 

Wiemy już, że Black Friday to nie tylko zakupy stacjonarne w centrach handlowych, wręcz przeciwnie. Większą popularnością cieszą się te w formie online. 

Prowadząc stronę internetową, należy pamiętać o tym, aby była ona responsywna. W ten sposób użytkownicy mogą wygodnie przeglądać ofertę, ze swojego smartfona lub np. tabletu. Może wydawać się to podrzędną potrzebą, ale coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych i realizuje swoje zakupy “w drodze”.  Przykładem tego jak bardzo istotne jest uwzględnienie RWD są wyniki sprzedaży Empiku podczas Black Friday w 2019r.  Zanotował on w tym czasie bardzo duży wzrost, a większość zamówień była składana właśnie  za pomocą telefonów. 

 

Zapas asortymentu 

Nie jest to może powiązane z kampanią na Black Friday, ale ma bezpośredni wpływ na zyski. W związku z tym, że w tym czasie ilość składanych zamówień jest znacznie wyższa, należy zadbać o zapas produktów- szczególnie tych, na które prognozowany jest największy popyt. Tyczy się to oczywiście oferty materialnej. Z kolei w przypadku usług musimy przekalkulować możliwość ich zrealizowania w określonym czasie. Co ciekawe samo Black Friday miało wstępnie służyć do tego by wyczyścić magazyny przed ich ponownym zapełnieniem na święta. Jednak teraz jest wręcz odwrotnie. 

 

Na co zwrócić uwagę tworząc komunikację na Czarny Piątek 2023

Podczas tworzenia kampanii marketingowej łatwo popełnić błędy. Na co należy uważać?

 

Spójność komunikatu

Niezależnie od kanału komunikacji powinien on być identyczny. Ważne jest więc zachowanie spójności obietnic, sloganów czy też grafik. Dzięki temu klienci łatwiej nas zapamiętają. 

 

Odpowiednie ramy czasowe

Kampanie internetowe na Black Friday rzadko trwają tylko jeden dzień. Niektóre firmy decydują się na rozpoczęcie promocji nawet na 7 dni wcześniej. Najczęściej promocja trwa przez cały weekend. W branży elektroniki standardem stał się też omawiany wcześniej Cyber Monday. 

 

Atrakcyjność oferty 

Propozycje firm na Black Friday są bardzo atrakcyjne z punktu widzenia klienta. Najczęściej obniżki wynoszą kilkadziesiąt procent. 

Przygotowując ofertę, należy zadbać o to, by nie odstawała ona od konkurencji. Wręcz przeciwnie- warto znaleźć coś, czym można się wyróżnić. Znikoma zniżka nie zrobi raczej na nikim wrażenia. Powinna być szczególnie atrakcyjna i korzystna dla klienta (ale wciąż opłacalna też dla nas). Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na duży rabat to warto rozważyć dodanie do oferty dodatkowych korzyści, jak na przykład darmowa dostawa czy gratisy przy zakupie większej ilości produktów. 

 

Stwórzenie poczucia pilności/potrzeby

Chociaż promocje na Black Friday trwają nawet cały tydzień, ich skuteczność opiera się na wywołaniu uczucia pilności. Informujmy więc naszych obecnych i potencjalnych użytkowników o tym, kiedy kończy się promocja. Zegar odliczający godziny może tutaj odegrać istotną rolę- nie tylko na stronie, ale też np. w mailach.

 

Przykładowe zdjęcie w tle na Facebooku

 

Remarketining, a Black Friday

Jak pokazują niektóre statystyki, bardzo duży odsetek zakupów w sklepach online kończy się brakiem realizacji. Możemy jednak wykorzystać to do promocji. Do osób, które odwiedziły naszą stronę i zaczęły składać zamówienie, warto skierować komunikat, w którym poinformujemy ich, że czekamy na nich w Czarny Piątek ze specjalną ofertą. Może to być bardzo skuteczna metoda na zdobycie/ odzyskanie klientów. Pamiętajmy, że cena potrafi być znaczącą blokadą przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeżeli więc w tym wyjątkowym czasie, jakim jest Black Friday zdecydujemy się na jej obniżenie, wzrasta szansa na realizacje zakupu. 

Oczywiście nie powinniśmy też nadmiernie obniżać swoich cen ‘na co dzień’. W ten sposób oferta promocyjna nie będzie już tak korzystna i przekonująca.

 

 


 

Black Friday już na dobre zadomowił się w naszej kulturze. Promocje w ostatni piątek listopada stały się nieodłączną częścią marketingu. 

 


 

Strona internetowa jako kreatywny pomysł na prezent? 

 

Strona internetowa, czy to standardowa, czy też ta w formie sklepu to dość niekonwencjonalny pomysł na prezent świąteczny, ale czy jest on zły? Nie...a przynajmniej nie w przypadku osób, które faktycznie myślały o posiadaniu własnej witryny www, założeniu sklepu internetowego (np. z własnymi wyrobami) lub po prostu lubią pisać - może założenie bloga będzie dla nich dobrą odskocznią od codzienności lub miejscem, w którym będą mogli dzielić się swoją pasją. 

W ten sposób zrobimy za tę osobę pierwszy krok w jej drodze do rozwoju i realizacji. 

Obniżki i wyprzedaże - podsumowanie Black Friday

Black Friday to doskonały czas na zakupy, które nie uszczuplą naszego portfela aż tak drastycznie. Warto więc wiedzieć, na co zwracać w tym czasie uwagę. 

Poza tym okres ten daje duże szanse na zwiększenie zysków ze swojej działalności. Stworzenie skutecznej kampanii z okazji Czarnego Piątku nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Jeśli prowadzimy sklep internetowy, możemy wykorzystać wiele bezpłatnych kanałów komunikacji. Zadbajmy też o wygląd strony, szybkie płatności, mailingi i promocje w mediach społecznościowych oraz na stronach informujących o zniżkach. W ten sposób dotrzemy do nowych klientów, a niezdecydowanych skłonimy do podjęcia ostatecznej decyzji, nie wydając przy tym fortuny.

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

28 października 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: