Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka

Jak napisać artykuł na bloga 
i dobrze go wypozycjonować?

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Blog należy do jednych z popularniejszych form prowadzenia contentu na stronie internetowej. Nie tylko pozwala nam na utrzymywanie ciągłego kontaktu z odbiorcami, ale również umożliwia przekazywanie treści w dokładniejszy sposób niż np. poprzez post na Facebooku.

Jak jednak sprawić, żeby nasz wpis był dobry, nie tylko pod względem merytorycznym? Co pomoże nam zatrzymać uwagę czytelnika, a przy okazji wypozycjonuje nasz materiał? Krótko mówiąc- jak napisać dobry artykuł? 

 

O czym warto pamiętać, zanim zabierzemy się za pisanie artykułu?

 

Sam proces pisania tekstu na blog jest oczywiście niezwykle istotny. Zanim jednak do tego przejdziemy, musimy ustalić kilka szczegółów, które pomogą nam nie tylko w tworzeniu bieżącego materiału, ale też wszystkich kolejnych. 

 

Grupa docelowa

Chcąc prowadzić na stronie content blogowy należy wziąć pod uwagę m.in. naszą grupę docelową.

Będzie ona różna- wiele zależy od tematyki, wokół której obracają się nasze treści. Jeśli pracujemy w branży beauty i chcemy opowiadać o jej kulisach, a przy okazji przedstawić wyjątkowość swojej oferty, to nietrudno odgadnąć, że będziemy wzbudzać zainteresowanie wśród osób, które również są pasjonatami w tej dziedzinie lub chcą się czegoś z niej nauczyć. Jak to jednak sprecyzować? Oczywiście najlepiej regularnie sprawdzać statystyki. Dzięki temu zyskamy wgląd do szczegółowych informacji- jakie lokalizacje, zakres wiekowy, płeć etc. przeważa wśród naszych odbiorców.

Pozwoli nam to na lepsze dostosowanie przekazu. 

 

Sprawdź, o czym się mówi…lub nie

Zanim wymyślimy temat artykułu i zabierzemy się za jego pisanie, powinniśmy sprawdzić jakie zagadnienia cieszą się dużym zainteresowaniem. Warto zwrócić szczególną uwagę na te już powiązane z naszą branżą.  W ten sposób możemy wstępnie okroić zakres naszych materiałów. 

Należy pamiętać, że poza treściami, które są popularne i powstało na ich temat wiele artykułów, istnieją też “świeże” zagadnienia, które jeszcze nie zostały dobrze opisane, a widać na nie popyt. W związku z tym należy zawsze sprawdzać co jest w trendach jeśli chodzi o wyszukiwania i zapytania. Może nam w tym pomóc, chociażby Google Trends lub po prostu platformy społecznościowe, takie jak Twitter czy Quora.

 

Konkurencja 

Jeśli tematyka naszego bloga jest dość powszechna, to z pewnością spotkamy się z dużą konkurencją. Warto sprawdzić najpopularniejsze platformy oraz to jakie artykuły udostępniają u siebie. Oczywiście nie chodzi tu o ściąganie contentu. Jest to po prostu kolejny z aspektów, który pomoże nam w sprecyzowaniu naszych treści.

Dodatkowo możemy też wykorzystać research do ustalenia naszych mocnych stron lub wyznaczenia unikatowego stylu, dzięki któremu wyróżnimy się spośród reszty. 

 

Nie pisz tekstów do czystej kartki 

Kiedy chcemy omówić konkretny problem lub chociażby sporządzić na blogu recenzje restauracji, nie powinniśmy zabierać się za pisanie artykułu "na sztywno".

Najpierw należy zastanowić się, czy przypadkiem nie są to treści, które kierujemy bezpośrednio do naszego czytelnika. Co wtedy?

Pisząc taki tekst na blogu, należy zastanowić się nie tylko nad formą przekazu, ale też i językiem. Jak sprawić by nasz artykuł był nie tylko pouczający, ale też zrozumiały…i przede wszystkim ciekawie napisany?

Na początku naszej kariery pisania tekstów blogowych może to być dość ciężkie. Istnieje jednak sposób, aby sobie to trochę ułatwić-wymyślamy konkretną osobę lub grupę. Nakreślamy jej/ich cechy, problem i potrzeby. Wtedy możemy wyobrazić sobie, że tworzymy nasz wpis specjalnie dla nich. 

 

Ustal, na czym Ci zależy

W momencie, w którym zdecydujemy się na pisanie artykułów blogowych musimy szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie- Po co to robimy?

Dlaczego?- ponieważ odpowiedzi może być kilka. Naszym głównym motywem może być po prostu chęć pisania i szlifowania swoich umiejętności w tym zakresie, czy dzielenie się pasją. Z drugiej strony możemy traktować to jako sposób nawiązywania kontaktu ze swoimi odbiorcami lub po prostu promocję marki. 

Dlaczego o tym mówimy? Pisząc tekst, chcąc jedynie przenieść swoją myśl na wirtualny papier, nie będzie nam zależało na tym, aby nasz artykuł znalazł się na wysokiej pozycji po wpisaniu określonego hasła w wyszukiwarkę.

Z kolei jeśli jest to dla nas istotne, to musimy pamiętać o SEO i słowach kluczowych, które nam to umożliwią. 

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Z jakich elementów składa się artykuł blogowy?

W momencie gdy mamy już zarysowany plan prowadzenia bloga możemy przejść do pojedynczych artykułów? Jak je pisać? 

W tym procesie ważnych jest kilka etapów i aspektów technicznych, które pomogą zbudować treściwy artykuł. Wiemy już, co ludzi interesuje i na jakie tematy chcą czytać. Pora teraz ustalić, na czym się skupić.

 

Słowa kluczowe

Mogą to być zwroty jak i pojedyncze słowa. Nie tylko pozwoli to nam trzymać się jednego zagadnienia i nie odbiegać zbytnio w pisanym przez nas tekście od kontekstu, ale przede wszystkim daje duże możliwości do wypozycjonowania naszego artykułu.

Należy jednak pamiętać, że sztywne używanie słów kluczowych nie tylko brzmi i wygląda źle… Jest również negatywnie odbierane przez czytelników jak i wyszukiwarki. Potrafią one wyłapać gdy pojawia się ich zbyt dużo.

Warto więc nie tylko korzystać z odmian naszego słowa kluczowego, ale też jego popularnych zamienników i stosować tzw. ogony, które uzupełniają podstawowy zwrot. - np. “strona internetowa”. Jak możemy to uzupełnić?- “darmowa strona internetowa w kreatorze”

 

Tytuł artykułu na blog

Mamy nasze słowo kluczowe, a więc wiemy też, o czym będziemy pisać. Przyszła pora na to, by stworzyć tytuł. Nie tylko powinien on sugerować czytelnikowi, to o czym będzie czytał, ale też po prostu przyciągać uwagę. 

Jeśli nie do końca mamy pomysł jak go sformułować można wykorzystać kilka sprawdzonych metod:

 

  • wyliczenia- ,,5 tipów, które pomogą Ci w pisaniu artykułów na bloga”

  • pytanie- ,,Czy wiesz, jak powinno się pisać artykuł na bloga?” 

  • instrukcja-  ,,Jak napisać artykuł na bloga” 

  • clickbait- ,,Sposób na idealny artykuł na blogu” 

 

Teoretycznie przy każdym z tych tytułów możemy pisać o tym samym, jednak sposób sformułowania nadaje im inny wydźwięk. 

Oczywiście powinniśmy pamiętać też o tym, że nasze najważniejsze słowo czy fraza kluczowa powinny zawsze znajdować się w tytule artykułu. W tym konkretnym przypadku na niekorzyść może zadziałać nawet odmiana gramatyczna i spowodować pominięcie tekstu przy wyszukiwaniu.

Jeżeli chodzi o treść, Google jako pierwsze czyta H1, dlatego tak ważne jest, aby tytuł był sformatowany jako ten znacznik. 

H1 uważana jest za najważniejszy opisywany fragment strony, który Google umieszcza w wynikach wyszukiwania. Co ciekawe, większość systemów CMS, w tym także kreator stron www WebWave, automatycznie oznacza tytuł tagiem H1.

 

Podtytuł

Podtytuł, czy też tzw. lead powinien być miejscem, w którym ponownie wykorzystamy docelowe wyrażenie kluczowe. Ważne jest, by był oznaczony jako H2. Ten ruch informuje wyszukiwarki, że jest to drugi najważniejszy element artykułu – po odczytaniu tagu H1, odczyta H2. Nie zawsze jest stosowany, ale warto go wykorzystać w przypadku, gdy nasze zagadnienie jest dość rozległe, a my chcemy dokładnie sprecyzować nasz temat.

 

Wstęp 

Podstawowe słowo kluczowe powinno znaleźć się także w pierwszych 100 słowach artykułu. Tak samo jak w przypadku tytułu najlepiej jeśli zachowamy jego oryginalną formę. 

Poza kwestiami technicznymi należy pamiętać, że wstęp to pewnego rodzaju zachęta do przeczytania reszty artykułu. Powinien być konkretny, ale też i intrygujący. 

 

Nagłówki 

W artykule jest miejsce na nagłówki, które dzielą całą zawartość i ułatwiają jego czytanie. Dzięki nim nasz wpis na blogu nie będzie ścianą tekstu i w każdej sekcji będziemy mogli skupić się na jednym konkretnym aspekcie. 

Umieszczając słowo kluczowe w nagłówkach, a także formatując je jako znacznik H2/ H3, Google uzyska informacje, by je również przeczytać zaraz po H1 (/H2) . Zwykle do SEO nie wykorzystuje się już znaczników H4 i H5, choć nie przeszkadza to w optymalizacji.

 

Treść

Przygotowując nasz materiał, tak samo jak w tytule i nagłówkach powinniśmy umieścić w nim słowa kluczowe. Jak już wcześniej sobie powiedzieliśmy, nie należy z tym przesadzać, ponieważ algorytm również zwróci na to uwagę. 

Same teksty powinny być po prostu istotne dla naszego artykułu, bez zbędnych przeciągnięć- unikamy tzw. lania wody. 

Dodatkowo pamiętajmy też, że treść to tak naprawdę nie tylko teksty. Należą do nich również materiały graficzne i ich uwzględnienie jest równie istotne. 

 

Linkowanie 

Jeśli wspominamy o jakiejś firmie, marce lub innym artykule, warto go też podlinkować. Nie tylko umożliwmy w ten sposób wejścia na inne strony czy podstrony, ale też podniesiemy w ten sposób wskaźnik SEO.

Warto jednak zwracać uwagę na to, czy jest on dobrze skopiowany. 

 

Link 

Kiedy zapisujemy nasz artykuł, powinniśmy dodatkowo sprawdzić jego link. Czasami, w momencie gdy system go generuje, potrafi zgubić niektóre litery. W takim przypadku należy to poprawić ręcznie w ustawieniach. Korzystając z kreatora WebWave możemy zrobić to, wchodząc w zarządzanie artykułami i następnie klikając w informacje o konkretnym wpisie. 

 

Meta opis

Jest to krótki fragment, który pojawia się pod nazwą artykułu  wyświetlonego w wyszukiwarce.

Jeśli podtytuł jest dobrze zoptymalizowany i ma około 150 znaków, może też pełnić rolę meta opisu. Zazwyczaj pole do wprowadzenia meta opisu można znaleźć w każdym systemie do zarządzania treścią.

 

Plik obrazka

Przy umieszczaniu obrazów do tekstu warto nadać im nazwę naszego słowa kluczowego. Wraz z dodaniem tekstu alternatywnego, może to pomóc w pojawieniu się w grafikach Google, co ostatecznie przełoży się na wejścia na stronę.

Jeśli zdecydujemy się na prowadzenie bloga, powinniśmy być konsekwentni.

 

O czym jeszcze należy pamiętać podczas pisania tekstów na bloga?

 

Research

Zanim zaczniemy ostatecznie pisać nasz materiał na stronę internetową należy wykonać porządny research, dzięki któremu będziemy mogli przekazywać rzetelne informacje. Szczególnie jeśli nie jesteśmy specjalistami w danej dziedzinie. 

 

Regularność 

Jeśli zdecydujemy się na prowadzenie bloga, powinniśmy być konsekwentni i udostępniać nowe materiały na bieżąco. Najlepiej w określonym dniu tygodnia. Dzięki czemu nasi odbiorcy będą wiedzieli kiedy mniej więcej zaglądać na naszą stronę. 

 

Aktualizacje 

W momencie kiedy stworzyliśmy już wiele wpisów na naszym blogu, warto zastanowić się nad aktualizacją starszych treści. Dodatkową zaletą tego zabiegu jest fakt, że Google przychylniej patrzy na strony (i znajdujące się na niej treści), które są od czasu do czasu odświeżane. 

 

Nic na siłę 

Pisząc określony artykuł, nie warto starać się na siłę zamieścić w nim jak największej ilości słów kluczowych. To widać. Nie warto też przeciągać wpisu, tylko po to by miał dużo słów. W pewnym momencie zaczniemy się powtarzać, ponieważ wyczerpiemy już temat. 

 

Jak widać pisanie tekstów na bloga, nie jest aż tak trudnym zadaniem. Może nam się tak wydawać, w momencie gdy dopiero zaczynamy, jednak jeśli opracujemy właściwy plan, praca nad tworzeniem artykułów powinna przebiegać z łatwością. Musimy tylko wiedzieć, po co i dla kogo to robimy.

Gdy wszystko to już mamy, jedyne czego potrzebujemy to strona internetowa. Sprawdź jak wykorzystać nasz kreator do tworzenia bloga

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

07 października 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: