Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka

Publikacja: 9 stycznia 2024

Jak napisać artykuł na bloga 
i dobrze go wypozycjonować?

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Blog. To jedna z popularniejszych form prowadzenia contentu na stronie internetowej. Pozwala na utrzymywanie ciągłego kontaktu z odbiorcami. Umożliwia przekazywanie treści w dokładniejszy sposób niż np. Facebook.

Dobrze prowadzony pomoże Ci zatrzymać uwagę czytelnika oraz wypozycjonować stronę. Jak zatem napisać dobry artykuł? Dowiedz się! 

 

Jak napisać artykuł na bloga: od czego zacząć?

 

Sam proces pisania tekstu jest oczywiście niezwykle istotny. Na początek musisz jednak ustalić kilka ważnych szczegółów. 

 

Grupa docelowa, czyli dla kogo tworzysz content

 

Do kogo chcesz pisać? Zanim napiszesz pierwszy tekst, określ swoją grupę docelową.

Będzie ona różna – wiele zależy od tematyki, wokół której obracają się Twoje treści. Jeśli pracujesz w branży beauty, prawdopodobnie zechcesz opowiadać o jej kulisach i wyjątkowości swojej oferty. Nietrudno odgadnąć, że  wzbudzisz zainteresowanie wśród osób, które również są pasjonatami w tej dziedzinie lub chcą się czegoś nauczyć. Jak to jednak sprecyzować? Regularnie sprawdzaj statystyki. Zyskasz w ten sposób wgląd do szczegółowych informacji: jakie lokalizacje, zakres wiekowy, płeć etc. przeważa wśród Twoich odbiorców.

Pozwoli Ci to dopasować przekaz. Pamiętaj, że blog firmowy to świetne wsparcie sprzedaży oraz pomoc w budowaniu pozytywnego wizerunku. 

 

Dowiedz się, o czym się mówi

 

Zanim wymyślisz temat artykułu i zabierzesz się za jego pisanie, powinieneś sprawdzić, jakie zagadnienia cieszą się zainteresowaniem użytkowników. Skup się na tematach związanych ze swoją branżą. 

Poza treściami, które są popularne (i powstało na ich temat wiele artykułów), istnieją też “świeże” zagadnienia, które jeszcze nie zostały dobrze opisane. Sprawdzaj, co jest w trendach jeśli chodzi o wyszukiwania i zapytania. Pomoże Ci w tym Google Trends lub platformy społecznościowe, takie jak Twitter czy Quora.

 

Sprawdź konkurencję 

Jeśli tematyka Twojego bloga jest dość powszechna, to z pewnością spotkasz się z dużą konkurencją. Jak w takim wypadku zaplanować content marketing? Regularnie sprawdzaj najpopularniejsze platformy oraz to, jakie artykuły udostępniają u siebie. Oczywiście nie chodzi tu o kopiowanie treści, a raczej korzystanie z nich jako źródła inspiracji. 

 

Naucz się pisać bloga do konkretnej osoby 

 

Pisząc tekst na blogu, zastanów się nad użyciem właściwego języka. Artykuł powinien być nie tylko pouczający, ale też zrozumiały, czytelny i.. ciekawie napisany. 

Na początku publikowanie dobrych tekstów może być dość ciężkie. Istnieje jednak sposób, aby sobie to trochę ułatwić: wymyśl konkretną osobę (personę), do której będziesz się zwracać.  Określ jej cechy, problemy i potrzeby. Wtedy Twoje teksty będą bardziej spersonalizowane i angażujące.  

 

Ustal, na czym Ci zależy i sprawdź bloga pod kątem SEO

Zadaj sobie podstawowe pytanie: po co piszę bloga?

Motywacją może być po prostu chęć pisania i szlifowania swoich umiejętności, a może być dzielenie się pasją. Możesz też traktować to jako sposób nawiązywania kontaktu ze swoimi odbiorcami albo jako promocję marki. 

W tym drugim wypadku, istotne będzie także pozycjonowanie tekstu pod SEO. Oznacza to m.in. dobranie odpowiednich słów kluczowych, czyli fraz, które często wyszukuje Twoja grupa docelowa. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak napisać dobry artykuł blogowy? Poznaj najważniejsze zasady pisania

 

Jakie musisz znać aspekty techniczne, żeby Twój artykuł został uznany za wartościowy?

 

Słowa kluczowe

Mogą to być zwroty jak i pojedyncze słowa. Wybranie ich pozwoli trzymać się jednego zagadnienia. Ale przede wszystkim daje duże możliwości do wypozycjonowania artykułu.

Pamiętaj jednak, że sztywne używanie słów kluczowych nie tylko brzmi i wygląda źle… Jest również negatywnie odbierane przez czytelników oraz wyszukiwarki. Potrafią one wyłapać gdy pojawia się ich zbyt dużo.

Korzystaj więc z odmian słowa kluczowego, jego popularnych zamienników i stososuj tzw. ogony, które uzupełniają podstawowy zwrot. Na przykład słowo kluczowe “strona internetowa” można rozwinąć do: “darmowa strona internetowa w kreatorze”.

 

Tytuł artykułu na blog

Przyszła pora na to, by stworzyć tytuł. Nie tylko powinien on sugerować czytelnikowi to, o czym będzie czytał, ale też po prostu przyciągać uwagę. 

Jeśli nie do końca masz pomysł, jak go sformułować, wykorzystaj kilka sprawdzonych metod:

 

  • wyliczenia: ,,5 tipów, które pomogą Ci w pisaniu artykułów na bloga”

  • pytanie: ,,Czy wiesz, jak powinno się pisać artykuł na bloga?” 

  • instrukcja:  ,,Jak napisać artykuł na bloga krok po kroku” 

  • clickbait: ,,Sposób na idealny artykuł na blogu” 

 

Pamiętaj też o tym, że Twoja najważniejsza fraza kluczowa powinna zawsze znajdować się w tytule artykułu. W tym konkretnym przypadku na niekorzyść może zadziałać (i spowodować pominięcie tekstu przy wyszukiwaniu) nawet odmiana gramatyczna .

Jeżeli chodzi o treść, Google jako pierwsze czyta H1, dlatego tak ważne jest, aby tytuł był sformatowany jako ten znacznik. H1 uważana jest za najważniejszy opisywany fragment strony, który Google umieszcza w wynikach wyszukiwania. Co ciekawe, większość systemów CMS, w tym także kreator stron www WebWave, automatycznie oznacza tytuł tagiem H1.

 

Podtytuł

Podtytuł, czy też tzw. lead powinien być miejscem, w którym ponownie wykorzystasz docelowe wyrażenie kluczowe. Ważne jest, by był oznaczony jako H2. Ten ruch informuje wyszukiwarki, że jest to drugi najważniejszy element artykułu – po odczytaniu tagu H1, odczyta H2. Nie zawsze jest stosowany, ale warto go wprowadzić, gdy chcesz dokładniej sprecyzować swój temat.

 

Wstęp 

Podstawowe słowo kluczowe powinno znaleźć się także w pierwszych 100 słowach artykułu. Tak samo jak w przypadku tytułu najlepiej jeśli zachowasz jego oryginalną formę. 

Poza kwestiami technicznymi należy pamiętać, że wstęp to pewnego rodzaju zachęta do przeczytania reszty artykułu. Powinien być konkretny, ale też intrygujący. 

 

Nagłówki 

W artykule jest miejsce na nagłówki, które dzielą całą zawartość i ułatwiają czytanie. Dzięki nim Twój wpis nie będzie ścianą tekstu, a każda sekcja poruszy inny aspekt. 

Umieszczając słowo kluczowe w nagłówkach, a także formatując je jako znacznik H2/ H3, Google uzyska informacje, by je również przeczytać zaraz po H1 (/H2) . Zwykle do SEO nie wykorzystuje się już znaczników H4 i H5, choć nie przeszkadza to w optymalizacji.

 

Treść

Przygotowując swój materiał, tak samo jak w tytule i nagłówkach, powinieneś umieścić w nim słowa kluczowe. Nie należy z tym przesadzać, ponieważ algorytm również zwróci na to uwagę. 

Same teksty powinny być po prostu istotne dla naszego artykułu, bez zbędnych przeciągnięć (unikaj tzw. lania wody). 

Dodatkowo pamiętaj też, że treść to tak naprawdę nie tylko teksty. Należą do nich również materiały graficzne lub filmiki. 

 

Linkowanie 

Jeśli wspominasz o jakiejś firmie, marce lub innym artykule, warto je też podlinkować. Umożliwisz w ten sposób wejścia na inne strony czy podstrony oraz podniesiesz własny wskaźnik SEO.

 

Link 

Zanim opublikujesz artykuł, sprawdź dokładnie jego link. Gdy system go generuje, może zgubić niektóre litery. W takim przypadku należy to poprawić ręcznie w ustawieniach. Korzystając z kreatora WebWave możesz zrobić to, wchodząc w zarządzanie artykułami, a następnie klikając w informacje o konkretnym wpisie. 

 

Meta opis

Jest to krótki fragment, który pojawia się pod nazwą artykułu wyświetlanego w wyszukiwarce.

Jeśli podtytuł jest dobrze zoptymalizowany i ma około 150 znaków, może też pełnić rolę meta opisu. Zazwyczaj pole do wprowadzenia meta opisu można znaleźć w systemie do zarządzania treścią.

 

Plik obrazka

Przy umieszczaniu obrazów do tekstu nadaj im nazwę naszego słowa kluczowego. Wraz z dodaniem tekstu alternatywnego, może to pomóc w pojawieniu się w grafikach Google, co ostatecznie przełoży się na wejścia na stronę.

 

O czym jeszcze należy pamiętać podczas pisania tekstów na bloga?

 

Research

Zanim zaczniesz pisać tekst na stronę internetową, przeprowadź porządny research. Dzięki temu będziesz w stanie przekazywać rzetelne informacje. Szczególnie jest to ważne, jeśli nie jesteś specjalistą w danej dziedzinie. 

 

Regularność 

Bądź konsekwentny i udostępniaj nowe materiały na bieżąco. Najlepiej w określonym dniu tygodnia. Twoi odbiorcy będą wiedzieli, kiedy mniej więcej zaglądać na stronę. 

 

Aktualizacje 

Zastanów się nad aktualizacją starszych treści. Dodatkową zaletą tego zabiegu jest fakt, że Google przychylniej patrzy na strony (i znajdujące się na niej treści), które są od czasu do czasu odświeżane. 

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

07 października 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: