Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok 9 minut

Data publikacji: 21. 07. 2022

Wyszukiwanie głosowe - jak korzystać z wirtualnego asystenta?

Technologia non stop się rozwija i daje nam coraz to nowe możliwości. Wygoda i szybkość zdobywania informacji przy wykorzystaniu internetu to podstawa. Do tego typu udogodnień, zaliczamy m.in. wyszukiwanie głosowe, o którym wspominaliśmy już podczas omawiania trendów na 2022. Coraz częściej, zamiast wpisywać poszukiwane przez nas hasło, korzystamy z narzędzi typu Alexa czy Siri. Jeśli więc jesteśmy posiadaczami strony internetowej, warto zadbać o właściwą jej optymalizację pod voice search’a. Czym dokładnie jest wyszukiwanie głosowe, jak to działa i w jaki sposób możemy je uruchomić lub też wyłączyć? Sprawdźmy to!

 

Wyszukiwanie głosowe na urządzeniach mobilnych

 

W skrócie wyszukiwanie głosowe umożliwia rozpoznawanie mowy, umożliwiając użytkownikowi tym samym przeprowadzenie procesu wyszukiwania za pomocą polecenia głosowego. 

Usługa ta może być również obsługiwana przez smartphony lub inne urządzenia posiadające dostęp do Internetu.

 

Wirtualny asystent do wyszukiwania głosowego - aplikacje

 

Technologia wirtualnej inteligencji mającej służyć jako “asystent” użytkownika została po raz pierwszy przedstawiona, a następnie wprowadzona przez firmę Google już w 2008 roku. W 2011 swoje rozwiązanie zaprezentowało również Apple. 

W związku z tym, że większość urządzeń udostępniających użycie wyszukiwania głosowego korzysta z powstały już technologii, najczęściej spotkamy się z:

 • Asystentem Google - oferuje wyszukiwanie głosowe w produktach powiązanych z Google Play. Wliczamy w to m.in. inteligentne głośniki Google, smartfony z systemem Android i inne produkty z tym systemem.

 • Siri (Apple) - jak nietrudno się domyślić, działa na produktach firmy Apple. Zaliczamy do nich m.in. inteligentne telewizory i głośniki, ale też iPhone'y oraz pozostałe urządzenia Apple.

 • Alexa (Amazon) -  jest to asystent oferowany przez przedsiębiorstwo Amazon. Co ciekawe Alexa jest w dużej mierze oparta na polskim syntezatorze mowy znanym nam pod nazwą Ivona. Został on wykupiony w 2013 roku - pierwszy raz wykorzystano go w inteligentnym głośniku Amazon Echo.

 • Cortana (Microsoft) - Cortana nie ogranicza się ani do Windows’a, ani Android’ów, czy też iOS’a  -  działa na większości urządzeń, które uruchamiają produkty firmy Microsoft. Cortana współpracuje również ze wspomnianą przed chwilą Alexą. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Urządzenia do wyszukiwania głosowego

Z technologii w postaci “asystenta”/sztucznej inteligencji możemy korzystać stosując przy tym dedykowane głośniki - np. wspomniane wcześniej Echo. Dot od Amazon. To jednak niejedyne i nie najpopularniejsze rozwiązanie w wyszukiwania głosowego. Taką formę umożliwiają: 

 • telefony komórkowe (najpopularniejsze) oraz tablety 

 • laptopy oraz desktopy 

 • nawigacje samochodowe 

 • smartwatche 

 • telewizory oraz TV remote’y

 

Wykorzystanie wyszukiwania głosowego

 

Wyszukiwanie po komendach głosowych może mieć wiele zastosowań. Zazwyczaj korzysta się z nich w momencie gdy potrzebujemy szybkiej informacji, sprawdzenia danej rzeczy. Według niektórych statystyk możemy wywnioskować, że ludzie korzystają z tej formy podczas:

 • zamawiania jedzenia 

 • przygotowywania listy zakupów 

 • szukania, kupowania i odtwarzania książek 

 • zarządzania SmartHome 

 • zamawiania transportu 

etc. 

 

Przykładowe komendy Asystenta Google

Siri oraz Asystent Google, to najpopularniejsze technologie wyszukiwania i zarządzania głosowego. Wypowiadając komendę ,,OK Google” lub klikając na mikrofon możemy zadać pytanie lub zlecić innego rodzaju zadanie. 

Przykładowo:

 • Zadzwoń/napisz do…

 • Uruchom…

 • Nawiguj do…

 • Obudź mnie o…

 • Gdzie jest (najbliższy/a)...

 • Jaka jest pogoda…

Jeśli chcemy poznać więcej możliwości tego narzędzia, wystarczy, że zadamy mu pytanie ,,Co potrafisz?” - po takiej komendzie Asystent Google przedstawi swoje funkcje. 

Co ciekawe, jesteśmy w stanie zlecić mu nawet zaśpiewanie danej piosenki, czy opowiedzenie żartu. 

 

Uruchamianie wyszukiwania głosowego

 

Każda technologia ma swoje zasady. Powinny być one do siebie jednak dość zbliżone. To w jaki sposób uruchomić  wyszukiwanie głosowe oraz jak możemy je wyłączyć omówimy sobie na podstawie narzędzia od Google. 

 

Jak włączyć wyszukiwanie głosowe 

 

Przeglądarka 

Standardowe wyszukiwanie głosowe w przeglądarce jesteśmy w stanie uruchomić poprzez kliknięcie w ikonę mikrofonu znajdującą się na tym samym pasku, na którym standardowo wpisujemy interesującą nas frazę. Od jakiegoś czasu możemy też korzystać z dodatkowego udogodnienia, jakie wprowadzono dla użytkowników Chrom’a. Mowa tutaj Google Voice Search Hotword. Po zainstalowaniu rozszerzenia (za darmo) wyszukiwanie głosowe włączymy za pomocą głosu. 

 

Aplikacja 

Jeśli chcemy korzystać z Asystenta Google na swoim urządzeniu, najpierw oczywiście musimy go pobrać. Kolejnym krokiem jest włączenie opcji wyszukiwania głosowego w naszym systemie. Na naszym Androidzie (chociaż na iOS’ie proces ten będzie przebiegał niemalże identycznie) wchodzimy w aplikację Google, a następnie klikamy w ikonke naszego konta. Tam przechodzimy w ‘ustawienia’ i wybieramy ‘wyszukiwanie głosowe’. W sekcji ‘Voice Match’ znajdziemy OK Google. Aby go uaktywnić musimy przesunąć suwak w prawo. Jeśli korzystamy z tej funkcji poraz pierwszy będziemy musieli ją skonfigurować i potwierdzić zgodę na korzystanie z niej. 

Google posiada również aplikację Voice Access, która umożliwia korzystanie z urządzenia przy użyciu poleceń głosowych. Dzięki niej również jesteśmy w stanie ustawić wyszukiwanie głosowe. 

 

Jak wyłączyć wyszukiwanie głosowe 

W przypadku wyłączenia wyszukiwania głosowego powiemy sobie o kilku metodach i zarazem etapach. Można potraktować je też analogicznie w stosunku do uruchamiania tego rodzaju wyszukiwań oraz komend. 

Podstawowym i najbardziej definitywnym rozwiązaniem jest rzecz jasna odinstalowanie narzędzia. Jeśli nie chcemy tego robić, możemy zdecydować się na inną opcję, a mianowicie:

 • Wyłączenie Google’owi dostępu do mikrofonu 

  • ustawienia -> aplikacje i powiadomienia -> aplikacje Google -> uprawnienia -> wyłączenie mikrofonu 

 • Wyłączenie samego wyszukiwania głosowego 

  • aplikacja Google -> więcej -> ustawienia -> dopasowywanie głosowe -> wyłącz 

 • Wyłączenie Asystenta Google

  • Asystent Google -> urządzenia asystenta -> wyłączenie niechcianych urządzeń 

 

Wyszukiwanie głosowe a optymalizacja strony

 

W momencie, gdy wyszukiwanie głosowe zaczęło zyskiwać na znaczeniu, pojawiały się teorie, że całkowicie zmieni to sposób pozycjonowania treści i dotychczasowe działania pod SEO stracą na wartości. Teraz gdy ta forma wyszukiwania informacji jest z nami już jakiś czas możemy faktycznie zauważyć pewne modyfikacje, ale z pewnością nie są one aż tak drastyczne, jak zapowiadano. Nie zmienia to jednak  faktu, że optymalizując własną stronę internetową pod wyszukiwania głosowe, możemy jej dodatkowo pomóc wybić się w wynikach wyszukiwania. 

Na co warto zwrócić uwagę? 

 • wykorzystanie bardziej rozbudowanych słów kluczowych oraz ich tzw. ogonów - wyszukiwana fraza wprowadzona w formie mówionej będzie najprawdopodobniej bardziej rozbudowana i sprecyzowana

 • optymalizacja treści local SEO - częste wyszukiwanie pobliskich punktów przez użytkowników tej technologii

 • responsywność strony - największy procent, to najczęściej użytkownicy smatphone’ów 

 • szybkość ładowania - sama w sobie, ze względów technicznych oraz wytycznych wyszukiwarek wpływa na pozycjonowanie, ale też bardzo liczą się z nią odbiorcy 

 • dane strukturalne (rich snippets), które opisują i kategoryzują rodzaje treści na stronie.

 

Jeśli potrzebujecie więcej informacji na temat optymalizacji strony, przydatnych narzędzi oraz samego procesu jej przeprowadzania, to warto też zapoznać się z naszym kompletnym poradnikiem

 

Bezpieczeństwo danych - prywatność

 

Narzędzia służące do wyszukiwania głosowego przynajmniej w przypadku części użytkowników internetu, budzą mniejszy lub większy niepokój. Podstawą do uspokojenia takich uprzedzeń jest zapoznanie się z polityką prywatności i ogólnymi zasadami zachowania bezpieczeństwa przez takie aplikacje, czy innego rodzaju technologie z tym związane. Od deweloperów określonego narzędzia powinniśmy dostać informacje na temat tego, jakie dane zbiera, przez jak długi czas je przechowuje, w jakim celu, czy udostępnia je osobom trzecim oraz m.in. czy dane, które są przez nas wysyłane, zostają zaszyfrowane, w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa. 

Warto to sprawdzić. Szczególnie w przypadku nowych rozwiązań - na temat tych, które są już z nami rynku przynajmniej jakiś czas, na pewno znajdziemy nie jedną recenzję.

 

 

Podstawowe zalety i wady wyszukiwania głosowego  

 

Nietrudno jest nam raczej znaleźć przynajmniej kilka zalet, które wiążą się z korzystaniem z możliwości wyszukiwania za pomocą głosu oraz ogólnym stosowaniem technologi zarządzania głosowego. Do tych podstawowych zaliczamy: 

 • Szybszy proces wyszukiwania - wystarczy, że podamy komendę np. ,,OK Google Jak…”

 • Wygodę - np. nie musimy sięgać po telefon i odrywać się tym samym od obecnie wykonywanej czynności, aby sprawdzić daną informację.  

 • Pisownię - narzędzie powinno wychwycić niepoprawne sformułowania i przy okazji unikamy błędów ortograficznych 

 • Większy dostęp -  np. dla osób, które niezależnie od siebie nie mogą pisać ręcznie lub chociażby tych, którzy pracują czynnie/aktywnie, mają możliwość tworzenia “mówionych notatek”

 

Jak wszystko wyszukiwanie głosowe może mieć też pewne niedociągnięcia, takie jak:

 • Trudność w zrozumieniu, a następnie zrealizowaniu komendy - nieszablonowe słownictwo, ton głosu, zakłócenia w tle 

 • Przerwy w odbieraniu komend - zanim zdążymy wypowiedzieć całą komendę możemy spotkać się z wyłączeniem odbioru 

 

Wyszukiwanie głosowe - podsumowanie 

Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach i tak samo jak coraz więcej osób coraz częściej korzysta z urządzeń mobilnych, tak samo wyszukiwanie i zarządzanie głosowe zyskuje swoją grupę zwolenników. Nie jest to jedynie trend, który w następnym roku już zniknie. Wręcz przeciwnie - można przewidywać jego rozwój. Teraz rozwiązanie to ma jeszcze kilka mankamentów, ale w związku ze wzrastającym zainteresowaniem prawie pewne jest to, że technologie te będą jeszcze bardziej rozbudowywane i udoskonalane. Warto jest być świadomym możliwości, tego typu narzędzi nie tylko patrząc na nie z perspektywy użytkownika, ale również twórcy. Jeśli posiadamy i prowadzimy własną stronę www najlepiej sprawdzić czy spełnia ona warunki wyszukiwania głosowego. Dzięki temu, że tego dopilnujemy podnosimy szansę na wzrost rucu na platformie oraz lepszę konwersję. 

 

Autor: Kaja Rowicka 

 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

20 lipca 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: