Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Julia Mądraszewska

7 zasad tworzenia strony internetowej

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Stworzenie pierwszej strony internetowej może wydawać się początkowo bardzo trudnym zadaniem, jednak wcale takie być nie musi.

Każdy z nas kiedyś zaczynał i musiał przejść przez te same etapy, które czekają na wedesignera. Oczywiście można zdobywać doświadczenie poprzez wieloletnie zaangażowanie w to zajęcie, studiowanie poradników i przede wszystkim uczenie się na własnych błędach.

Jednak nie każdy chce zaczynać potykając się o własne nogi i nie rozumiejąc większości wyrażeń, które używają osoby na forach internetowych.

Ten poradnik stworzyliśmy właśnie dla tych osób, które z pewną ręką chcą wejść w świat webdesignu i nie popełniać najczęstszych błędów nowicjuszy. Jednak pierwszym etapem jest określenie, czego dokładnie oczekujesz od swojej witryny

 

Zasady tworzenia stron internetowych

 

1. Ustal cel strony internetowej

 

Jeżeli nie wiesz, co dokładnie chcesz stworzyć - czy jest sens w ogóle się tego podejmować? Musisz określić dokładnie swój cel, aby mieć możliwość tworzenia hipotetycznego scenariusza dla Twojej strony.

To na jego podstawie będziesz tworzyć wygląd, podstrony, przyciski i nawigację. Bez konkretnego zamiaru o czym ma być strona internetowa i do czego dążyć, nie będziesz w stanie stworzyć jej projektu.

Gdy prowadzisz stronę internetową firmy, to jej celem może być zdobywanie nowych klientów lub zapoznanie ich z ofertą. Osiągniesz to odpowiednio opisując oferowane usługi, pokazując wcześniej zrealizowane projekty i umieszczając w widocznym miejscu informacje kontaktowe.

Jeśli masz określony cel, możesz planować jak ma wyglądać Twoja strona.

 

2. Stwórz projekt na papierze

 

Jeżeli zastanawiasz się, czy webdesign musi być trudny, odpowiedź brzmi: nie, nie musi (ale może). Wszystko zależy od Twojego podejścia i początkowego zaangażowania w temat. Ważne, aby poznać podstawy i korzystać z nich jak z instrukcji krok-po-kroku.

Jeżeli jednak zastanawiasz się, czy lepiej jest zrobić stronę osobiście, czy też może ją komuś zlecić - koniecznie przeczytaj nasz obszerny artykuł na temat webdesignu. Wskaże Ci on wady i zalety projektowania stron osobiście, ale też odpowie na Twoje pytanie, czy projektowanie może być proste.

Podejmujesz się własnoręcznego stworzenia strony? Super!

Oczywiście nie samym wyglądem użytkownik żyje - ważne jest też to, żeby w intuicyjny sposób mógł się poruszać po stronie.

 

3. Nawiguj użytkownika strony

 

Czy istnieje perfekcyjny poradnik dotyczący poruszania się użytkownika na stronie?

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że to TY tworzysz drogę dla niego. On ma mieć tylko poczucie, że sam wybiera kolejne podstrony. Możesz o tym przeczytać w naszym artykule na temat user experience, czyli doświadczeniu użytkownika podczas korzystania z jakiegoś produktu lub narzędzia.  

Ma on na celu poprawę jakości korzystania z konkretnego narzędzia – poprzez poprawę interfejsu, nawigacji czy projektu (strony, aplikacji, narzędzia). Dlatego zamiast poprawiać menu, które zostało osobiście przez Ciebie wymyślone bez żadnego planu, lepiej przeczytać zasady, którymi warto się kierować, a dopiero potem przeczytać, jak powinna wyglądać dobra nawigacja na stronie www.

Myślisz, że przesadzamy? Czytanie długich poradników uważasz za bezsensownie, bo przecież wiesz, jak to powinno wyglądać i do czego służy - w końcu Ty też korzystasz z menu na innych stronach. Jednak złe praktyki projektowania nawigacji są stale powielane, a naszym zadaniem jest pokazanie, że wcale nie trzeba się uczyć na własnych błędach. Wystarczy przeczytać, dlaczego dobre menu na stronie www jest takie ważne, i od razu sytuacja staje się jasna.

Menu to podstawa dla intuicyjnego korzystania ze strony.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

4. Zadbaj o treści wysokiej jakości

Jeżeli już masz menu, to jest spora szansa, że jedną z podstron będzie blog. Nie będzie? Uważasz, że blog na firmowej stronie www jest niepotrzebny? Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak bardzo się mylisz.

Tworzenie bloga nie tylko podnosi Twoją wiarygodność jako eksperta, ale też pozwala na lepsze pozycjonowanie się w Google. 

Jeżeli zdecydujesz się jednak na umieszczenie własnych treści na stronie, przeczytaj to i owo na temat webwritingu (a najlepiej 5 sprawdzonych sposobów na niego!). Nie jest to typowe pisanie jak w szkole. Musisz określić swojego odbiorcę, pisać poprawnie i nauczyć się używać… języka korzyści.

Nigdy o nim nie słyszałeś? To sposób opisania produktu, czy usługi, który eksponuje realne zalety i korzyści dla odbiorcy. Jest jedną z częściej wykorzystywanych technik sprzedażowych. Naucz się nie tylko opisywać rzeczy, ale też łączyć ich cechy z korzyścią dla potencjalnego użytkownika.

Oczywiście, aby to robić potrzebujesz czuć się pewnie w słowie pisanym. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak pisać teksty na stronę, gdy wydaje Ci się, że nie umiesz pisać, koniecznie przeczytaj te 5 prostych kroków do dobrego tekstu na stronie.  

Jeśli jednak masz już świetny, sprzedażowy tekst, który uczyni z Ciebie eksperta w danej dziedzinie i pozwoli Ci zawojować każdy ranking Google - czas na naukę poprawnego formatowania i publikowania estetycznych, atrakcyjnych artykułów.

Treść, SEO, odpowiednie fonty i nagłówki - choć osobno wydają się być mało znaczące, to wspólnie tworzą ogromnie ważny aspekt, czyli wygląd. Jeśli coś będzie brzydkie, to nie będzie się sprzedawało. 

Masz gotowy wpis? Pewnie brakuje w nim grafik.

 

5. Zadbaj o odpowiednie obrazy na stronie www

 

No dobra, może brakuje Ci zdjęć w tekście, ale skąd możesz wiedzieć, czy ktoś Cię nie pozwie za to, że nielegalnie wykorzystujesz jego własność?

Specjalnie dlatego stworzyliśmy artykuł na temat praw copyright, gdzie dokładnie przeczytasz jakie obrazy możesz wykorzystywać, co Ci grozi za używanie ich nielegalnie i jakie informacje muszą się znajdować przy Twoim autorskim zdjęciu, aby nikt nie mógł go wykorzystać.

Możesz oczywiście też obejść ten problem wykorzystując darmowe banki zdjęć, które oferują kompletnie bezpłatne użycie ich własności. Również w aspekcie komercyjnym. Warto od razu poczytać na temat ich polecanych rozdzielczości i sposobach ich optymalizacji. To istotne kwestie które już od początku należy znać, ponieważ będą wpływały na pozycjonowanie się danej witryny.

 


 

Stworzenie pierwszej strony internetowej może wydawać się początkowo bardzo trudnym zadaniem, jednak wcale takie być nie musi

 


 

6. Poznaj się lepiej z SEO

 

No tak, pozycjonowanie stron internetowych. Zdjęcia to jedna ze składowych SEO on-site, czyli optymalizacji w obrębie danej witryny. Duży wpływ na to, czy dany obraz będzie oddziaływał pozytywnie lub negatywnie ma to, w jakim formacie jest on zapisany. Różne rozszerzenia plików są wykorzystywane do różnych zabiegów i trzeba dokładnie znać ich możliwości, zanim zacznie się ich używać na ślepo.

Oczywiście nie tylko grafiki są ważne. To, że masz gotowy artykuł, który jest atrakcyjny wizualnie, a jego zdjęcia są legalne do użytku komercyjnego nadal nie gwarantuje, że ktokolwiek go przeczyta. Podstawą jest napisanie go w taki sposób, aby był interesujący zarówno dla użytkownika, jak i dla robotów Google. Wpisy tego typu określa się mianem SEO friendly, czyli są one napisane w taki sposób, aby po wpisaniu w Google pokazywały się wysoko w wynikach wyszukiwania. Musisz wiedzieć w jaki sposób pisać treści pod SEO, ponieważ jest to kluczowy element do pozyskiwania nowych użytkowników.

 

7. Bez responsywnej strony nie wchodź na rynek

 

Oczywiście gdy jesteśmy w tematyce SEO, nie możemy nie wspomnieć na temat mobile first indexing. Opisywana przez nas we wrześniu 2018 aktualizacja Google, która potwierdziła nasze przypuszczenia: indeksowaniu podlegają wersje mobilne stron!

Oznacza to, że aby mieć nadal zagwarantowane wysokie miejsce w wyszukiwaniach Google należy posiadać responsywną stronę internetową.

Responsywność, czyli specjalnie dostosowanie się elementów zależnie od wielkości ekranu. Stworzyliśmy dokładną instrukcję i zasady tworzenia responsywnej strony internetowej, gdzie wyjaśnione są wszystkie pojęcia i pokazane kroki, które należy podjąć w celu optymalizacji swojej strony.

Wszystkie zasady tworzenia stron internetowych  w kreatorze stron www 

Teraz już nie będziesz mieć problemu z tworzeniem własnej witryny. 

W WebWave masz możliwość ręcznego tworzenia wersji responsywnych dla swojej strony, jak i korzystania z automatycznego RWD. Dowolnie dobierasz elementy i decydujesz, na ile istotne jest ich ukazanie. 

Nasze najnowsze funkcje takie jak Analizer SEO podpowiedzą Ci, czy poprawnie pozycjonujesz swoją stronę, czy też może potrzebujesz zajrzeć do naszego kompleksowego poradnika SEO. Teraz już nigdy nie będziesz mieć problemu z optymalizacją swojej strony!

Prosta obsługa wzorów artykułów pozwoli Ci na pisanie przejrzystych, estetycznych tekstów, które już nigdy nie będą trudne w obsłudze, a nasz regularnie aktualizowany blog pozwoli Ci na czerpanie wartościowej wiedzy z zakresu budowania i prowadzenia witryn. 

Liczymy, że skupienie w jednym miejscu takiej ilości wartościowych artykułów uporządkuje Twoją dotychczasową wiedzę i spowoduje, że wszystkie realizowane przez Ciebie projekty będą powstawały pewną ręką. Teraz już nic w świecie witryn internetowych nie będzie tajemnicą!

Przekonaj się o tym osobiście, tworząc swoją darmową stronę w WebWave! Przetestuj nasze najnowsze funkcje i sprawdź, czy webdesign jest dla Ciebie!

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

08 sierpnia 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: