Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 10 min.

Data: 01.06.2023

Ahrefs - Jak działa popularne narzędzie do pozycjonowania?

jak wybrać nazwę bloga

Odpowiednie monitorowanie i wypozycjonowanie strony internetowej może przyczynić się nie tylko do zwiększenia odwiedzin ale także konwersji. Z pomocą mogą przyjść nam specjalistyczne programy i narzędzia. Właśnie do nich zaliczamy Ahrefsa. Czym jest dokładnie? Jak działa? Z jakich funkcji warto korzystać? Jakie inne alternatywy znajdziemy na rynku? Sprawdźmy to!
 

Ahrefs – co to w ogóle jest 


Ahrefs to kompleksowe narzędzie SEO, które oferuje szereg funkcji i analiz, mających na celu poprawę widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwarek. Działa jako wszechstronny asystent marketingowy, dostarczając informacji i wskazówek, które pomagają w budowaniu silnej obecności online. 

Już z poziomu strony głównej dysponujemy zestawem użytecznych informacji. Podstawowy pasek zawiera pola: Ahrefs Rank, UR (URL Rating), DR (Domain Raiting), linki zwrotne, odsyłające domeny, organiczne słowa kluczowe, ruch organiczny i wartość ruchu z wyszukiwarek.

Zrobienie dobrego użytku z tych informacji i raportów z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze pozycjonowanie stron. 

 

 

Powstanie Ahrefs’a

Ahrefs został założony w 2010 roku przez Dmitry'ego Gerasimova i Sergieja Pryhodko. Początkowo był to prosty skrypt do badania linków zwrotnych. Jednak z biegiem czasu Ahrefs ewoluował, stając się kompleksowym narzędziem SEO. Założyciele skupiali się na rozwijaniu największej na świecie bazy danych linków zwrotnych, co przyczyniło się do ogromnej popularności platformy.

 

Do czego służy i jak korzystać z narzędzia SEO, jakim jest Ahrefs?

Tak naprawdę Ahrefs może być wykorzystany do wielu celów związanych z optymalizacją strony internetowej. Korzystać z niego możemy m.in. do: 

 • przeprowadzania badań słów kluczowych (keywords explorer)
 • analizy konkurencji
 • monitorowania pozycji w wynikach wyszukiwania
 • badania linków zwrotnych
 • analizy ruchu organicznego
 • sprawdzania zdrowia technicznego strony (site audit)
 • tworzenia zawartości opartych na trendach

Dodatkowe informacje znajdziemy korzystając z wykresów, na których możemy wyświetlić to, jak poszczególne wskaźniki zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat – zarówno na naszej stronie internetowej, jak i stronach konkurentów. 

Poprzez korzystanie z różnych funkcjonalności narzędzia, można ulepszyć strategię SEO i zwiększyć widoczność w wyszukiwarkach. Ponadto Ahrefs pozwala zaplanować swoją strategię content marketingową. 

 

Dla kogo analizowanie widoczności i optymalizacja strony?

Ahrefs jest przydatnym narzędziem zarówno dla właścicieli stron internetowych, marketerów, specjalistów SEO, agencji marketingowych jak i osób zajmujących się e-commerce. Bez względu na branżę. Oczywiście nie należy ukrywać, że w związku z kosztami będzie to jednak rowiązanie dla osób, które faktycznie potrzebują dokładnego zbioru informacji, zestawień i statystyk. Mniejsze działalności powinny usatysfakcjonować możliwości jakie oferują darmowe programy do SEO. 

Wskazówka: Twoja własna strona internetowa również potrzebuje badania SEO, by móc lepiej się wypozycjonować i...więcej zarabiać. 

Ile kosztuje Ahrefs?

Niestety Ahrefs jako narzędzie do pozycjonowania nie należy do najtańszych rozwiązń.
Oferuje różne plany subskrypcji dostosowane do różnych potrzeb. Ceny zależą od wybranego planu i zakresu funkcji, które chcemy wykorzystać. Istnieją plany dla małych firm oraz dla większych przedsiębiorstw. Przed dokonaniem wyboru warto zrobić przegląd dostępnych opcji i zastanowić się, które z nich najlepiej pasują do naszych potrzeb i budżetu.
 

 

Yep - wyszukiwarka od Ahrefsa


Ahrefs oferuje również własną wyszukiwarkę, której poświęciliśmy osobny artykuł -> Yep, czyli nowa wyszukiwarka od Ahrefs'a
Jej głónym celem jest wyszukiwanie najbardziej wartościowych treści i wsparcie niezależnych twórców.Założyciele zapowiadają też, że w ich planie rozwoju istotną rolę ma odgrywaćrónież bezpieczeństwo użytkowników i ich danych.
Innym ciekawem aspektem dotyczącym Yep jest to, że zyski mają być dzielone w stosunku 90/10 - 90 dla twórców i 10 dla wyszukiwarki.
Jak mówi Dmytro Gerasymenko "Twórcy, którzy umożliwiają wyświetlanie wyników wyszukiwania, zasługują na wynagrodzenie za swoją pracę".

Możemy już co prawda korzystać z Yep, ale prace nad nią wiąż trwają. 
 

 

Keyword explorer od Ahrefsa


Ahrefs oferuje zaawansowany generator keywordów, który pomaga znaleźć odpowiednie słowa kluczowe do Twojej strony internetowej. Możesz wprowadzić główne tematy lub frazy związane z Twoją branżą, a narzędzie dostarczy szeroką gamę sugerowanych słów kluczowych wraz z informacjami na temat ich popularności, konkurencyjności i innych czynników. Dzięki temu narzędziu można zoptymalizować treści na stronie i skierować ruch organiczny na konkretne słowa kluczowe.

Wskazówka: Zakładanie bloga, portfolio online czy tworzenie sklepu online powinno się zacząć od wyszukiwania najważniejszych słów kluczowych. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Co to jest ranking Ahrefs

Ranking Ahrefs to wskaźnik, który pokazuje, jak dobrze dana strona internetowa jest widoczna w wynikach wyszukiwania. Wysoki ranking oznacza, że strona jest dobrze zoptymalizowana i ma silną obecność w sieci. Ahrefs oferuje narzędzia do śledzenia rankingu, które umożliwiają monitorowanie postępów i zmian w widoczności strony w czasie.

 

Ahrefs - o jakich funkcjach warto wiedzieć

Ahrefs oferuje wiele wartościowych funkcji, które mogą znacznie poprawić nasze wysiłki w zakresie SEO. Oto kilka kluczowych funkcji, na które warto zwrócić uwagę:
 

Audyt witryny

Ahrefs umożliwia przeprowadzenie kompleksowego audytu witryny w celu zidentyfikowania kwestii technicznych, które mogą wpływać na jej wydajność w wyszukiwarkach. Sprawdza niedziałające linki, brakujące meta-tagi, zduplikowane treści i inne typowe problemy SEO.
 

Badanie słów kluczowych

Ahrefs zapewnia zaawansowane narzędzia do badania słów kluczowych, które pomagają znaleźć odpowiednie słowa kluczowe dla treści. Możemy więc zbadać pomysły na słowa kluczowe, przeanalizować ich liczbę wyszukiwań, ocenić trudność słów kluczowych i zobaczyć szacowany potencjał ruchu organicznego dla każdego z wariantów.
 

Narzędzie do sprawdzania linków zwrotnych Ahrefs

Ahrefs posiada obszerną bazę danych linków zwrotnych, umożliwiającą analizę profili linków zwrotnych witryny i konkurencji. Dzięki temu jesteśmy w stanie zidentyfikować cenne możliwości linków zwrotnych, śledzić ich wzrost oraz monitorować ich jakość.
 

Content Explorer

Ta funkcja pomaga znaleźć najpopularniejsze i najczęściej udostępniane treści w danej niszy. Pozwala nam to wyszukiwać określone tematy lub słowa kluczowe, a następnie Ahrefs pokaże najczęściej udostępniane treści, wraz ze wskaźnikami zaangażowania w mediach społecznościowych i danymi dotyczącymi linków zwrotnych. Informacje te mogą być przydatne przy tworzeniu treści, które prawdopodobnie osiągną dobre wyniki.
 

Site Explorer

To narzędzie pozwala uzyskać kompleksowy przegląd dowolnej witryny lub adresu URL. Jesteśmy w stanie zobaczyć jej organiczny ruch związany z wyszukiwaniem, profil linków zwrotnych, najskuteczniejsze strony i inne cenne wskaźniki SEO. 

Analiza konkurencji

Ahrefs umożliwia dogłębne badanie działań konkurencji. - m.in. poprzez śledzenie rankingów słów kluczowych konkurencyjnych witryn, analizowanie ich profili linków zwrotnych, odkrywanie najbardziej wartościowych stron i treści, które przynoszą im ruch organiczny. To wszystko daje nam cenne informacje na temat strategii, które później możemy dostosować i wprowadzić na swojej stronie. 

Analiza ruchu organicznego

Ahrefs umożliwia śledzenie ilości organicznego ruchu na stronie oraz analizę najpopularniejszych wyszukiwanych fraz, które prowadzą do naszej witryny. Mamy więc sposobność zobaczyć, które strony generują najwięcej ruchu organicznego, a także analizować trendy w wyszukiwaniach i odkrywać nowe możliwości dla swojej strategii treści.
 


 

Monitorowanie rankingu

Dzięki narzędziom rank tracking w Ahrefs, możemy śledzić pozycje witryny w wynikach wyszukiwania dla określonych słów kluczowych. Pozwala to na monitorowanie postępów w czasie i zrozumienie, jakie działania wpływają na zmiany w rankingu naszej strony.

 

Błędy na stronie - jak Ahrefs może pomóc w ich wykrywaniu? 


Wykrywanie błędów na stronie jest istotnym elementem optymalizacji strony internetowej i zapewnienia jej sprawnego działania. Ahrefs oferuje funkcje, które mogą pomóc w identyfikowaniu różnych rodzajów błędów i problemów technicznych na stronie. Oto kilka sposobów, w jaki Ahrefs może pomóc w wykrywaniu błędów na stronie:

 

Sprawdzanie zdrowia technicznego strony

Ahrefs posiada narzędzia, które analizują zdrowie techniczne strony. Mamy więc możliwość sprawdzenia, czy istnieją błędy, takie jak 404 (strony nie znaleziono), 500 (błąd serwera) czy błędy związane z przekierowaniami.  Pozwala to na szybkie zidentyfikowanie i naprawę problemów technicznych, które mogą wpływać na indeksowanie i widoczność witryny www.
 

Analiza prędkości ładowania strony

Ahrefs oferuje funkcję sprawdzania prędkości ładowania strony. Możemy dowiedzieć się, jak długo trwa jej ładowanie na różnych urządzeniach i w różnych lokalizacjach. Zbyt powolne ładowanie może prowadzić do frustracji użytkowników i negatywnie wpływać na pozycję w wynikach wyszukiwania. Dzięki analizie prędkości ładowania w Ahrefs, będziemy mogli zidentyfikować obszary do poprawy i optymalizacji .
 

Badanie linków wychodzących

Ahrefs może pomóc w badaniu linków wychodzących ze strony. Jesteśmy w stanie sprawdzić, czy na witrynie  występują linki prowadzące do usuniętych lub nieistniejących stron (tzw. linki martwe). Identyfikowanie i naprawianie takich linków pozwala na utrzymanie dobrej struktury linkowania oraz wiarygodności i zdrowia samej strony.
 

Monitorowanie błędów crawlera

Ahrefs posiada narzędzia do monitorowania błędów crawlowania przez roboty wyszukiwarek. Możemy więc śledzić, czy roboty napotykają jakieś problemy podczas indeksowania strony. Jeśli często występują tego typu nieprawidłowości, może to wskazywać na problemy techniczne, które należy rozwiązać.

 

Ważne jest regularne monitorowanie zdrowia technicznego swojej strony i naprawa błędów, aby zapewnić optymalne funkcjonowanie i skuteczność SEO. Dzięki narzędziom dostępnym w Ahrefs'ie, powinno szybko udać nam się  wykrywać i rozwiązywać różne problemy techniczne na witrynie www, czego rezultatem będzie poprawa jej widoczności i użytkowalności.

 

Wskazówka: Zastanawiasz się, jak stworzyć własną stronę internetową, która będzie działać bez zarzutu? Wykorzystaj możliwości Ahrefsa!

 

Ahrefs backlink checker 


Zanim powiemy sobie o Backlink Checker’ze od Ahrefsa powinniśmy wyjaśnić sobie samo pojęcie “backlinka”. 
 

Czym w ogóle jest backlink? 

Oznacza on link przychodzący, czyli taki, który z danej treści na stronie kieruje na inną (zewnętrzną) stronę lub też jej podstronę. 
Backlinki są ważnym elementem SEO, ponieważ wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, przywiązują dużą wagę do linków zwrotnych podczas oceny jakości i popularności strony internetowej. Odpowiednio skonstruowany profil linków zwrotnych może przyczynić się do lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania i zwiększenia widoczności witryny.

 

Funkcja Ahrefs Backlink Checker umożliwia analizę profilu linków zwrotnych dla naszej lub konkurencyjnych stron. Można sprawdzić, jakie strony odnoszą się do Twojej witryny i jakie linki mają największe znaczenie. Analiza linków zwrotnych jest kluczowa dla budowania silnego profilu linków i poprawy widoczności w wynikach wyszukiwania.


 

Alternatywy dla Ahrefsa


Chociaż Ahrefs jest popularnym narzędziem SEO, istnieją również inne opcje, które warto rozważyć.
Alternatywy, takie jak:

 • Semrush
 • Moz
 • Majestic SEO
 • SpyFu

One rónież oferują funkcje do badań słów kluczowych, analizy konkurencji, badania linków zwrotnych i innych. Wybór narzędzia zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu i preferencji.
 

Ahrefs vs Semrush

Zarówno Ahrefs i Semrush to należą do jednych z najpopularniejszych platform SEO, które oferują podobne funkcje, ale z pewnymi różnicami. Na któe znich warto zwrócić uwagę podczas reserchu?

Zakres bazy danych: Ahrefs ma jedną z największych baz danych linków zwrotnych, podczas gdy Semrush jest bardziej kompleksowy pod względem analizy ruchu organicznego i reklamowego. Jeśli skupiamy się przede wszystkim na analizie linków zwrotnych, Ahrefs może być bardziej odpowiedni. Natomiast jeśli potrzebujemy wszechstronności, warto przetestować drugie narzędzie. 

Badanie słów kluczowych: Obie platformy oferują narzędzia do badania słów kluczowych, ale mogą się różnić w zakresie dostępnych danych i analiz.

Interface i łatwość obsługi: Ahrefs i Semrush mają różne interface’y i układy, które mogą wpływać na łatwość obsługi. 

Cena: Zarówno Ahrefs, jak i Semrush oferują różne plany subskrypcji w zależności od zakresu funkcji i potrzeb użytkownika. Przed wyborem narzędzia warto przeanalizować swoje budżetowe możliwości, ale też same potrzeby/oczekiwania względem programu.
 


 

Co sądzi Ahrefs na temat nowych rozwiązań AI?


W  jednym z podcastów Indie Bites gościem był Tim Soulo, czyli CMO Ahrefsa. Zapytany o popularyzacje nowych rozwiązań na tworzenie contentu przy użyciu sztucznej inteligencji, powiedział, że nie wróży to dobrze o przyszłości materiałów, jakie znajdziemy w sieci. Co prawda możemy też usłyszeć, że mimo wszystko jest to lepsze i tańsze rozwiązanie niż zatrudnienie osób, które kompletnie nie umieją pisać artykułów, a to co powstaje z ich rąk bazuje tylko na rozpisce z wytycznymi. Z drugiej jednak strony treści wygenerowane przez AI pozbawione są nowego spojrzenia - w końcu zbudowane są z tego co już w sieci jest dostępne. 

Ahrefs, czyli sprawdzone narzędzie do SEO - podsumowanie 

Jak mogliśmy się przekonać Ahrefs posiada w zanadrzu rozwinięte możliwości, które pozwalają na kontrolowanie i poprawianie wyników naszej strony. 

Umiejętne wykorzystanie jego możliwości może przynieść nam pozytywne rezultaty. Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie na rynku. Do wyboru mamy conajmniej kilka alternatyw - i tych płatnych i bezpłatnych. 
Już nawet z pozycji samego kreatora WebWave możemy kontrolować nasze wyniki. W przypadku standardowej strony www to powinno nam wystarczyć. Szczególnie, że możemy też skorzystać z integracji z Google Analytics, natomiast jeśli jednak potrzebujemy więcej szczegółowych informacji to narzędzie takie jak Ahrefs może nam w tym pomóc 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

31 maja 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: