Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Milena Antoniak

Data publikacji: 11 stycznia 2024

Dlaczego ludzie opuszczają Twoją stronę www – 6 przyczyn

Z jednych stron www użytkownicy korzystają z chęcią, a z innych pragną uciec już po kilku sekundach. Pytanie brzmi: jak założyć przyjazną dla odwiedzających stronę internetową?

Dowiedz się, co może wpływać na takie negatywne reakcje, a tym samym gorsze SEO strony i słabsze pozycje w wyszukiwarce. Poznaj 6 najczęstszych błędów!

 

Dlaczego użytkownicy opuszczają strony www?

 

1. Strona internetowa, która długo się ładuje

 

Nie licz na to, że Twoi potencjalni Klienci poświęcą tyle czasu na zapoznanie się z ofertą, ile będzie potrzeba. Niestety… Oni wiecznie się spieszą. Tak samo jak męczy ich wypatrywanie autobusu, tak samo odstręcza ciężka, długo ładująca się strona www.

Jeśli witryna wgrywa się więcej niż 3 sekundy, musisz liczyć się z tym, że 40% użytkowników zdąży z niej uciec. Na szczęście istnieją proste sposoby, by ją przyspieszyć. 

 

2. Fatalny design, który podwyższa współczynnik odrzuceń

 

Mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce. Z drugiej strony wiadomo, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze – to właśnie kilka pierwszych sekund zadecyduje o tym, czy użytkownicy dalej będą chcieli zagłębiać się w Twoją witrynę, czy szybko z niej uciekną.

Nieestetyczna, chaotyczna lub krzykliwa szata graficzna utrudnia odbiór strony www. Dlatego projektując stronę zasięgnij opinii kogoś z wyrobionym zmysłem estetycznym. Przyda Ci się również odrobina wiedzy na temat UX.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

3. Za mała lub za duża czcionka

Przeczytanie fragmentu tekstu na stronie internetowej trwa ok. 20% dłużej niż przeczytanie takiego samego fragmentu na tradycyjnym papierze. Co więcej, czytelnicy tekstu online są o wiele bardziej rozpraszani przez różnego rodzaju odnośniki i ozdobniki i znacznie trudniej im czytać ze zrozumieniem.

A przecież użytkownicy ciągle się spieszą. Nie warto więc dodatkowo ich spowalniać mikro czcionką. I nie licz na to, że userzy sami ją sobie powiększą – tego typu zabiegi praktykuje jedynie niewielki odsetek. Zalecana minimalna wielkość to 20-21 pixele.

Pamiętaj też, aby podczas tworzenia stron internetowych nie wprowadzać na nich zbyt wielu rodzajów fontów (maxymalnie 3). Ogranicz się raczej do tych najbardziej znanych, nieszeryfowych, a tym samym łatwych w odbiorze. 

 

4. Zbity tekst lub bałagan potrafią irytować

 

Słowo o strukturze tekstu. Zbity tekst sprawia, że trudno wyłuskać poszukiwane informacje, co skazuje userów na konieczność przeczytania całej treści od deski do deski. Zastosuj się więc do następujących wskazówek:

  • Podziel tekst na przyjemniejsze w odbiorze akapity;
  • Wprowadź śródtytuły;
  • Wybolduj najważniejsze informacje;
  • Przekaż wiedzę w formie listy punktowej;
  • Unikaj zbyt długich wierszy (maksymalnie linia powinna mieć do 75 znaków).

 

5. Czy zadbałeś by treści na stronie były responsywne? Projekt dla urządzeń mobilnych

 

Użytkownicy korzystają z sieci głównie za pośrednictwem urządzeń mobilnych, dlatego responsywność to już „must have”. Jeśli tworząc strony internetowe zadbasz o to, by ładnie wyświetlały się na smartfonach, bardzo ułatwisz życie swoim użytkownikom. A oni Ci się za to odwdzięczą. W kreatorze stron www WebWave zrobisz responsywną stronę internetową kilkoma kliknięciami. 

 

6. Nachalne reklamy odstraszają odwiedzających

 

To częsty problem blogerów, ale nie tylko. Zarobek zarobkiem, jednak należy pamiętać, że użytkownicy nie są głupi i nie wchodzą tylko po to na strony, by wydawać pieniądze. Są raczej coraz bardziej świadomi i do reklam podchodzą z dużym dystansem. Reklamy ich rozpraszają i utrudniają odbiór treści. Najbardziej odpychające są wyskakujące okienka ze sprzedażowymi komunikatami.

Dlaczego ludzie opuszczają Twoją stronę: podsumowanie

Podsumowując, internauci nie czytają stron internetowych od deski do deski. Oni je skanują i bardzo szybko podejmują decyzję, czy warto zapoznać się z treścią dokładniej, czy nie. Jeśli więc zadbasz o to, aby pierwsze chwile na Twojej stronie www było dla czytelnika przyjemne, znacznie chętniej zapozna się on z prezentowaną ofertą. 

 


 

Skoro już wiesz, co powinna, a czego nie powinna mieć strona internetowa, to może zrobisz swoją własną stronę internetową za darmo

 


Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

11 lutego 2016

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: