Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Milena Antoniak

Opuszczanie stron www przez userów - 6 przyczyn

Nie jest żadnym odkryciem fakt, że z jednych stron www użytkownicy korzystają z chęcią, a z innych pragną uciec już po kilku sekundach. Pytanie brzmi, jak założyć stronę internetową z którą użytkownicy z chęcią się zapoznają? Poniżej lista kilku popularnych odstraszaczy, których podczas tworzenia stron internetowych wystrzegaj się jak ognia!

 

Dlaczego użytkownicy opuszczają strony www?

 

1. Zbyt ciężka strona internetowa, która długo się ładuje

 

Nie licz na to, że Twoi potencjalni Klienci poświęcą tyle czasu na zapoznanie się z ofertą, ile będzie potrzeba. Niestety… Oni wiecznie się spieszą. Tak samo jak mierzi ich wypatrywanie autobusu, tak samo odstręcza ciężka, długo ładująca się strona www.

Po więcej niż 3 sekundach wgrywania się Twojej witryny, musisz liczyć się z tym, że 40% użytkowników zdąży z niej uciec. Na szczęście istnieją proste sposoby, by ją przyspieszyć. 

 

2. Nieestetyczna szata graficzna

 

Powiada się, że nie należy oceniać książki po okładce, ale z drugiej strony wiadomo, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze – to właśnie kilka pierwszych sekund zadecyduje o tym, czy użytkownicy dalej będą chcieli zagłębiać się w Twoją witrynę, czy szybko z niej uciekną.

Nieestetyczna – chaotyczna lub krzykliwa szata graficzna doprowadzająca do ślepoty bardzo obrzydza odbiór strony www. Dlatego przy projektowaniu witryny nie obejdzie się bez zmysłu estetycznego – przyda się również odrobina wiedzy na temat UX ;)

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

3. Za mała lub za duża czcionka

Przeczytanie fragmentu tekstu na stronie internetowej trwa ok. 20% dłużej niż przeczytanie takiego samego fragmentu na tradycyjnym papierze. Co więcej, czytelnicy tekstu online są o wiele bardziej rozpraszani przez różnego rodzaju odnośniki i ozdobniki i znacznie trudniej im czytać ze zrozumieniem.

A tak jak wspomnieliśmy użytkownicy ciągle się spieszą – nie warto więc dodatkowo ich spowalniać mikro czcionką. I nie licz na to, że userzy sami ją sobie powiększą – tego typu zabiegi praktykuje jedynie niewielki odsetek. Zalecana minimalna wielkość to 20-21 pixele, zapomnij o popularnej dwunastce. Ale nie można też przesadzać w drugą stronę – mało kto lubi czytać ogromne literki.

Pamiętaj też, aby podczas tworzenia stron internetowych nie wprowadzać na nich zbyt wielu rodzajów fontów (max 3) i ogranicz się raczej do tych najbardziej znanych, nieszeryfowych – tym samym łatwych w odbiorze. 

 

4. Zbity tekst lub bałagan

 

Była mowa o wielkości czcionek, ale to nie wszystko – równie ważna jest struktura tekstu. Zbity tekst sprawia, że trudno wyłuskać poszukiwane informacje – skazuje userów na konieczność przeczytania całej treści od deski do deski. Dlatego warto podzielić tekst na przyjemniejsze w odbiorze akapity i w miarę możliwości nadać im śródtytuły. Można również pokusić się o wyboldowanie najważniejszych informacji. Użytkownicy lubią ponadto tekst w formie wypunktowanej listy.

I jeszcze jedna kwestia – unikaj zbyt długich wierszy. Maksymalnie linia powinna mieć do 75 znaków.

 

5. Strony internetowe bez wersji mobilnej

 

Użytkownicy korzystają z sieci głównie za pośrednictwem urządzeń mobilnych – responsywność to już „must have”. Jeśli tworząc strony internetowe zadbasz o to, by ładnie wyświetlała się ona na smartfonach bardzo ułatwisz życie swoim użytkownikom, a oni Ci się za to odwdzięczą. W kreatorze stron www WebWave zrobisz responsywną stronę internetową kilkoma kliknięciami. 

 

6. Nachalne reklamy

 

To częsty problem blogerów, ale nie tylko. Zarobek zarobkiem, ale należy pamiętać, że użytkownicy nie są głupi i nie wchodzą tylko po to na strony, by wydawać pieniądze. Mało tego są coraz bardziej świadomi i do reklam podchodzą z coraz większym dystansem. Ponadto reklamy rozpraszają i utrudniają odbiór treści – największa mordęgą userów są wyskakujące okienka ze sprzedażowymi komunikatami.

Na zakończenie

Podsumowując, internauci nie czytają od razu stron internetowych od deski do deski. Oni je skanują i bardzo szybko podejmują decyzję, czy warto zapoznać się z treścią dokładniej, czy nie. Jeśli więc zadbasz o to, aby pierwsze chwile na Twojej stronie www było dla czytelnika przyjemne, znacznie chętniej zapozna się on z prezentowaną ofertą. Skoro więc już użytkownik do Ciebie przyszedł, postaraj się, aby pozostał u Ciebie przez trochę dłużej, niż 5 sekund.

 


 

Skoro już wiesz, co powinna, a czego nie powinna mieć strona internetowa, to może zrobisz swoją własną stronę internetową za darmo

 


Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

11 lutego 2016

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: