Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Asia Nicpoń

Data publikacji: 19.12.2023r. 

Jak zbudować sklep internetowy z myślą o SEO?

Chcesz zacząć sprzedawać w Internecie? Myślisz o własnym sklepie online? Świetnie! Według raportu “E-Commerce w Polsce 2020. Gemius dla e-Commerce Polska” aż 72% polskich internautów kupuje w ojczystych e-sklepach[1]. Warto więc wykorzystać ten potencjał. Gotowy sklep można oczywiście promować na różne sposoby: reklamy płatne, Social Media, influencer marketing, newslettery i wiele innych. Bardzo ważne jest, aby zadbać też o widoczność strony w wynikach wyszukiwania - i tutaj z pomocą przychodzi nam pozycjonowanie. SEO to oczywiście proces, nie działania jednorazowe, które należy prowadzić stale, reagując na zmiany algorytmów Google, mając na uwadze doświadczenie użytkownika (UX) czy ewentualny rozwój Twojego asortymentu. Czy są jednak działania, które pod kątem SEO można wdrożyć już na etapie budowy e-sklepu? Oczywiście! Dziś postaram się przedstawić kilka wskazówek, które pozwolą Wam jak najlepiej przygotować własny sklep internetowy do pełnego procesu pozycjonowania.

 

Czym jest pozycjonowanie sklepu internetowego?

 

Zacznę od definicji podręcznikowej. Pozycjonowanie sklepu internetowego to proces optymalizacji strony oraz jej zawartości. Cel wszelkich działań SEO jest zawsze taki sam: zwiększyć widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania Google. Jeśli bowiem Twoja witryna spadnie na sam dół pierwszej strony lub – co gorsza – w ogóle wypadnie poza TOP 10, stracisz wielu potencjalnych klientów. Dlaczego? Już wyjaśniam. 

 

Dlaczego w ogóle warto zadbać o pozycjonowanie?

 

SEO jest bardzo ważnym narzędziem marketingu internetowego. Według tegorocznych badań Backlinko, aż 65% użytkowników klika w organiczne wyniki wyszukiwania (często nie tylko w jeden z nich)[2]- to ogromny potencjał generowania ruchu na Twojej stronie. Również w raporcie Gemius przytaczanym wcześniej widzimy, że wyszukiwarka to jedno z najczęstszych mediów, przez które użytkownicy szukają produktów kupowanych w Internecie. Odpowiednio prowadzona strategia SEO będzie zwiększać widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania (pozycje fraz), w efekcie rosnąć będzie ruch organiczny, a następnie konwersja (oczywiście nad konwersją należy też pracować z biznesowego punktu widzenia, bo ważne jest tu zbadanie potrzeb użytkowników, dbanie o dobry UX strony, znaczenie mają też ceny Twoich produktów czy usług i wiele innych). Aby proces SEO był naprawdę skuteczny, należy też na bieżąco śledzić trendy wyszukiwania użytkowników oraz aktualizację algorytmów Google i dopasowywać do nich działania. Coś, co działa teraz, nie musi działać za rok, czy nawet miesiąc (BTW: to trochę słodko-gorzka prawda. Słodka, bo to jedna z rzeczy, dzięki którym tak lubię to, co robię - uważam, że praca specjalisty SEO jest bardzo rozwijająca i kreatywna. A jednak gorzka, bo czasem wkłada się dużo dobrej pracy, a strona i tak może nagle spaść, np. po update algorytmu dla branży medycznej).

 

Proces SEO pomaga też budować świadomość Twojej marki i ma wpływ na tworzenie relacji z potencjalnymi klientami. Dodatkowo może służyć pozytywnie budowaniu Twojego wizerunku jako eksperta w swojej dziedzinie, godnego zaufania użytkowników. Ten aspekt jest bardzo ważny dla Google - zwłaszcza po update algorytmu w sierpniu 2018 roku, kiedy to głośno zrobiło się o tzw. E-A-T (Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness) - wskaźnikach jakościowych witryny.

 

Mam nadzieję, że już wiesz, że rozpoczynając przygodę ze sprzedażą online, warto zainteresować się SEO. A więc przejdźmy do konkretów!

 

Złota zasada “lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się także tutaj. Warto więc dobrze zbudować swój sklep, aby jak najlepiej przygotować go pod pozycjonowanie. Dzięki temu bardzo ułatwisz sobie (lub swojemu seowcowi) późniejsze działania. Zaoszczędzisz dużo pracy nad audytem i późniejszą ewentualną przebudową sklepu. Co więc możesz zrobić?

 

 

Na początek: zbadanie potrzeb użytkowników, UX i narzędzia analityczne

 

Rozpoczynając sprzedaż w Internecie, zacznij od zbadania rynku. Sprawdź, czy Twoje produkty lub usługi na pewno będą cieszyć się zainteresowaniem. Zbadaj konkurencję i ich działania online. Stwórz persony swoich potencjalnych Klientów. Zastanów się nad ich demografią - kim są? W jakim są wieku? Jakie są ich potrzeby, zachowania w Internecie? Dzięki temu będziesz mógł stworzyć sklep od razu odpowiadający tym potrzebom oraz zbudujesz najlepszy dla Twojej grupy docelowej sposób komunikacji. Bardzo ważny jest też UX strony, czyli projektowanie z myślą o użytkowniku. Czy na pewno znajdzie on u Ciebie to, czego szuka, czy ma wszystkie najważniejsze informacje o Twoich produktach / usługach? Czy proces zakupowy jest zrozumiały i wygodny? Nowoczesne SEO bardzo mocno idzie w kierunku UX. Google chce, aby faktycznie odpowiadać na intencje użytkowników, jak najlepiej dopasowywać się do ich potrzeb i ułatwiać im korzystanie ze stron. Takie witryny rankuje wyżej.

 

Zadbaj więc tutaj np. o jak najlepsze przedstawienie swoich produktów. Wykorzystaj profesjonalne, zachęcające zdjęcia - ludzie często “kupują oczami”. Jest to ważne zwłaszcza w niektórych branżach, np. produktów dziecięcych. Zwróć uwagę, że sklepy z takimi artykułami są bardzo ładne, mają piękną kolorystykę - tym bardziej że konkurencja jest tu ogromna, więc sklep musi od razu zachęcić do zakupów.

 

Przykład - sklep maylily.pl - utrzymany w minimalistycznym stylu i spójnej kolorystyce (złoto użyte przy logo, części buttonów, w stopce itd), z pięknymi zdjęciami.

 

Uważaj jednak na pułapki idące za “upiększaniem” strony - np. używanie w tle filmów czy grafik przekraczających 1-2 MB może spowolnić jej ładowanie.

 

Na etapie budowania sklepu warto przeprowadzić badania użyteczności - najlepiej zatrudnić do tego profesjonalną firmę zajmującą się UX, ale możesz też zająć się tym sam - pokazać użytkownikom makiety czy wersję deweloperską strony, zbadać ich zachowania, sprawdzić, czy coś podczas przeglądania witryny sprawiało im trudność. Przy badaniach zachowań użytkowników przydadzą się takie narzędzia jak np. Hotjar, czy Yandex.Metrika (z pewnymi ograniczeniami można z nich korzystać za darmo).

 

Tutaj szczególną uwagę zwróć na proces zakupowy - jego dobre zaprojektowanie może zmniejszyć liczbę porzuconych koszyków. Przedstaw jasno proces rejestracji czy logowania w sklepie, ale zadbaj też o to, aby użytkownicy mieli możliwość zakupów jako gość (a jeśli bardzo zależy Ci na ich rejestracji, zastosuj np. 10% rabatu na pierwsze zakupy za zapis). Bardzo ważny dla potencjalnego klienta jest także wybór formy płatności - zadbaj o to, by mógł zapłacić za pomocą tzw. metod Pay-By-Link (PayU, Przelewy24, Dotpay itd.), przelewem tradycyjnym, kartą, BLIK-iem, ale także za pobraniem. Jeśli posiadasz sklep stacjonarny, udostępnij też możliwość zapłaty na miejscu. Według badań Izby Gospodarki Elektronicznej z 2019 roku to najczęstsze metody płatności wykorzystywane w sklepach online:

 

Źródło: Izba Gospodarki Elektronicznej, Raport Płatności Cyfrowe 2019[3]

 

Zadbaj też o różnorodne metody dostawy - kurier, paczkomaty, odbiór osobisty, wysyłka pocztą itd. Pamiętaj, że wysoka cena za dostawę często odstrasza potencjalnych Klientów.

 

Oczywiście koniec końców chodzi Ci o to, żeby sprzedawać - dlatego bardzo ważne na stronie jest też mierzenie efektów i analityka. Do tego niezbędne będą narzędzia analityczne, choćby takie jak darmowe Google Analytics czy Search Console. Zbadaj więc, aby skonfigurować je dla swojej witryny i wdrożyć poprawnie mierzenie konwersji.
 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Kolejne kroki, czyli analiza słów kluczowych, menu strony i poprawne nazewnictwo podstron

Poprawna analiza słów kluczowych to również bardzo ważny element SEO przy tworzeniu strony. Przed przystąpieniem do budowy sklepu, zastanów się nad frazami, które będą istotne dla Twojego biznesu. Jak użytkownicy będą szukać Twoich produktów? Jakich słów mogą używać? To bardzo istotny czynnik, ponieważ te słowa powinny się znaleźć później na Twojej stronie. Jeśli chcemy się wyświetlać na nie w wyszukiwarce, muszą one fizycznie występować na Twojej stronie. Tutaj przyda się pomoc seowca lub agencji - dysponują oni narzędziami, którymi mogą zbadać takie słowa, ponieważ często mamy mylne, subiektywne wyobrażenie o tym, jak użytkownicy będą szukać naszych produktów. Narzędzia te pozwolą zbadać wolumeny wyszukiwania danych fraz, ich trendy, konkurencyjność... Dzięki czemu mamy pewność, że wybieramy właściwie.

 

W oparciu o wybrane słowa kluczowe skonstruuj menu strony. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio nazwać kategorie oraz produkty. Np. jeśli sprzedajesz sprzęty do domu, nazwij kategorie np. “Sprzęty kuchenne” (a podkategorie np. “miksery”, “blendery”, “mikrofalówki” itd.), a nie np. “kuchnia”. “Kuchnia” jest słowem zbyt ogólnym, które nie oddaje dokładnie tego, co sprzedajesz. Najlepiej jest stworzyć sobie arkusz w Excelu, gdzie rozpiszesz słowa, kategorie, produkty, a także elementy wpływające na SEO - Title, Meta Description, adresy URL, nagłówki (można je później prościej zaimplementować na stronie). Jeśli będą w nich padać słowa kluczowe, łatwiej będzie pozycjonować na nie dane podstrony. To samo tyczy się produktów. Często sprzedając np. ubrania, projektanci nazywają je nazwami własnymi, np. “Sara”. Takie nazwy nie mówią nic robotom Google. Lepiej więc nazwać produkt “Sukienka z odkrytymi plecami Sara” (ponieważ “Sukienka z odkrytymi plecami” to fraza, którą mogą w Google szukać użytkownicy, to dobry wyznacznik Twojego produktu).

 

Sama budowa menu również oddziałuje na SEO witryny - odnośniki w nim użyte wpływają na tzw. linkowanie wewnętrzne strony. Poprawnie nazwane kategorie to poprawne anchory linków. Zwróć też uwagę, jakie odnośniki będą znajdować się w menu górnym, co będzie rozwijane i w jaki sposób - to ważne pod kątem SEO. Im więcej linków w menu głównym, tym bardziej rozkłada się ich moc. Ważne, aby kategorie lub podkategorie miały osobne podstrony, tak aby każdą z nich można było pozycjonować pod odpowiednie słowa.

 

Przykład menu na stronie jednego z naszych klientów

 

Powyżej przykład menu skonstruowanego przez nas pod SEO na stronie jednego z klientów. Wcześniej nazwy były bardzo ogólne - zamiast “meble dla dzieci”, mieliśmy “meble”, zamiast “łóżeczka dziecięce i kołyski” - “łóżka”. Tutaj zmiana nazw kategorii wpływała także na nagłówki H1 oraz breadcrumbs - a te elementy też mają znaczenie pod kątem pozycjonowania. Używanie takich szczegółowych nazw poprawnie wpływa na ranking szczegółowych słów kluczowych, co z kolei ma wpływ na konwersję (nawet gdyby udało się wypozycjonować stronę na frazę “łóżka”, mogliby trafiać na nią użytkownicy szukający np. łóżka dla osoby dorosłej - powodowałoby to opuszczenie sklepu i zwiększenie współczynnika odrzuceń). Poniżej wpływ przebudowy menu i zmiany nazewnictwa kategorii (oraz prowadzonego procesu SEO) na stronie na widoczność w wynikach wyszukiwania:

 

Widoczność zoptymalizowanej strony w narzędziu SemStorm

 

Content na stronie

 

Kiedy masz już słowa kluczowe, możesz też zaplanować rozbudowę contentu na stronie. Nie od dziś wiadomo, że treści wpływają na pozycjonowanie. Jest to związane z tym, o czym mówiłam wcześniej - słowa kluczowe muszą fizycznie padać na stronie, aby wyświetlać się na nie w wynikach wyszukiwarki. Dzięki treściom możemy je wplatać naturalnie, dodatkowo rozwijamy unikatowe treści, które lubi Google. Zadbaj więc o opis na stronie głównej (używaj w nim fraz ogólnych, dopasowanych właśnie do strony głównej), opisy kategorii czy produktów. W tych ostatnich pamiętaj, żeby nie kopiować ich od producentów czy konkurentów - Google nie lubi duplikacji. Teksty od razu optymalizuj odpowiednio pod wyniki wyszukiwania.

 


 

Według raportu “E-Commerce w Polsce 2020. Gemius dla e-Commerce Polska” aż 72% polskich internautów kupuje w ojczystych e-sklepach. Warto więc wykorzystać ten potencjał.

 


 

Ważne zasady ogólne wpływające na SEO

O czym jeszcze nie możesz zapomnieć, tworząc sklep internetowy?

 

  • Certyfikat SSL - zadbaj o to, aby Twój sklep miał certyfikat SSL. Jest to nie tylko jeden z czynników rankingowych, ale także sposób na zwiększenie zaufania użytkownika do Twojego sklepu. Przecież dokonuje on u Ciebie płatności - musi być pewien, że jego dane są bezpieczne. W e-sklepach to naprawdę “must have”.

  • Responsywność - w dzisiejszych czasach, sklep internetowy (i każda inna strona internetowa) musi mieć wersję responsywną. W przytaczanym wyżej raporcie E-commerce w Polsce 2020. Gemius dla e-Commerce Polska, aż 69% badanych użytkowników wykorzystywało smartfon do zakupów online i 24% z nich tablet. Strona musi więc być przystosowana do tych urządzeń. Poza tym - typowo pod SEO to również bardzo ważne. W marcu 2018 roku Google oficjalnie potwierdziło implementację wdrożenia zasady Mobile First Index, według której to właśnie wersja mobilna strony jest ważniejsza dla robotów wyszukiwarki. A więc zadbaj też o to, aby strona na mobile wyglądała dokładnie tak jak wersja desktopowa (np. nie ukrywaj na niej treści).

 

 

  • Jeśli podczas budowy najpierw pracujesz na wersji deweloperskiej, powinna być ona zablokowana przed indeksowaniem (czyli roboty Google nie powinny jej jeszcze “widzieć”). Możesz to zrobić w różny sposób, np. za pomocą dodania tagów noindex, nofollow w kodzie strony lub używając pliku robots.txt. A jeśli budujesz nowy sklep online, ale masz już starą stronę - po wdrożeniu nowej wersji, starą zostaw (zablokowaną do indeksowania) w katalogu np. old.adresstrony.pl. Dzięki temu rozwiązaniu w razie jakichś problemów łatwo można znaleźć coś na starej stronie, sprawdzić, jak było to tam wdrożone, wrócić do pewnych rozwiązań itd. Przezorny zawsze ubezpieczony! ;)

  • Rozmiar strony i szybkość jej ładowania - tworząc nowy sklep internetowy, od razu warto mieć na uwadze te dwa elementy (niejako powiązane ze sobą). Strona powinna działać szybko (jest to czynnik rankingowy Google, ale wpływa też na zachowanie użytkownika - jeśli będzie on musiał bardzo długo czekać na pełne załadowanie się strony, może się zniecierpliwić i wyjść - zwiększy to współczynnik odrzuceń). Pamiętaj więc, aby strona ładowała się jak najszybciej oraz aby jej rozmiar nie przekraczał 2MB. Używaj wtyczek lub modułów do optymalizacji prędkości zdjęć w jednym z nowoczesnych formatów, np. WebP, wykorzystuj pamięć podręczną itd. Aby sprawdzić prędkość i rozmiar strony, możesz użyć darmowych narzędzi GTMetrix lub Pagespeed Insight.

 

Przykładowy raport z GTMetrix dla strony zalando.pl - nie jest źle, ale mogliby tu popracować. ;)

Kilka innych elementów technicznych

Budując sklep online, warto też pamiętać o kilku elementach technicznych, które wpływają na SEO. Np:

 

  • Dane strukturalne - dzięki oznaczeniu pewnych elementów na stronie w danych strukturalnych nasza witryna może wyglądać lepiej w wynikach wyszukiwania. Ma to przełożenie na CTR. Warto o tym myśleć przy budowie sklepu, żeby od razu wdrożyć pewne rozwiązania - np. ocenianie produktów (które można oznaczyć i w Google widzimy ładne gwiazdki), opinie, breadcrumbs, stan magazynowy itd.

 

Przykład użycia danych strukturalnych na stronie Ceneo

 

 

  • Hreflangi i wersje językowe - jeśli zamierzasz wyjść ze swoim sklepem także na rynki zagraniczne, zadbaj o poprawne wdrożenie wersji językowych (najlepiej na osobnych domenach, treść musi być poprawnie przetłumaczona, słowa kluczowe dobrane do innych rynków, ponieważ uwarunkowania kulturowe wpływają często również na sposoby wyszukiwania, co warto mieć na uwadze. Zadbaj też o poprawne wdrożenie hreflangów).

  • Plik Sitemap i Robots.txt - dopilnuj, by znalazły się na Twojej stronie. Plik Sitemap pomaga poruszać się robotom wyszukiwarek po witrynie, a dzięki plikowi robots.txt możesz zablokować przed indeksowaniem niektóre podstrony (np. wyniki wewnętrznej wyszukiwarki, filtrowania itd).

  • Grafiki - jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia poprawnie wyświetlały się w Google Grafika, musisz i tu pamiętać o kilku kwestiach. Mi.in: poprawnie nazywaj pliki (nie powinny zawierać polskich znaków, wielkich liter itd., a powinny zawierać słowa kluczowe), dodawaj zawsze opisy alternatywne zdjęć, uważaj na ich rozmiar, zrób dla nich osobny plik sitemap.

  • Linki zewnętrzne oznaczaj atrybutem rel=”nofollow” - jeśli na Twojej stronie znajdują się linki prowadzące do innych stron (np. partnerów, producentów itd.), oznaczaj je zawsze atrybutem rel=”nofollow” - dzięki temu nie będziesz wypuszczać mocy domeny na zewnątrz. Oznaczaj nimi także linki do swoich kanałów Social Media.

  • Stopka strony - budowa stopki też może wpłynąć na SEO. Powinna zawierać informacje o Twojej firmie (adres, kontakt, może mapkę do sklepu stacjonarnego), ewentualne wyróżnienia czy link do stron z opiniami - co ma wpływ na wspomniane wcześniej wskaźniki E-A-T. Warto też umieścić w stopce linki do kilku najważniejszych podstron (z użyciem odpowiednich anchorów - wpłynie to pozytywnie na linkowanie wewnętrzne).

 

Temat budowy sklepu internetowego z myślą o SEO to prawdziwy temat rzeka. :) Zwłaszcza że jednak najlepiej jest spojrzeć na stronę indywidualnie, dopasować wszystkie elementy jak najlepiej dokładnie do potrzeb potencjalnego klienta. Budując swój sklep online, najlepiej jest być w stałym kontakcie ze specjalistą SEO, który doradzi Ci, na co zwrócić uwagę, oraz będzie na bieżąco współpracował z Twoim web-developerem. Pamiętaj, że dobrze zbudowany sklep szybciej będzie przynosił Ci efekty w postaci widoczności w Google -> ruchu organicznego -> i konwersji!

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

 

[1] Gemius Polska, Chamber of Electronic Economy (2020), E-Commerce in Poland 2020. Gemius for e-Commerce Polska-https: //eizba.pl/wp-content/uploads/2020/06/Raport-e-commerce -2020.pdf (access: 10/11/2020).
[2] Brian Dean, (2020), How People Use Google Search (New User Behavior Study) -https: //backlinko.com/google-user-behavior (access: 10/11/2020).
[3] Izba Gospodarki Elektronicznej (2019), Digital Payments Report 2019-https: //eizba.pl/wp-content/uploads/2019/11/PLATNOSCI_CYFROWE_2019.pdf (access: 10/11/2020). 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

19 grudnia 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: