Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Bartek Raducha

Kreator stron www vs pozostałe narzędzia - jak działają edytory? Poznajcie darmowy kreator stron internetowych

Określeń na programy do robienia stron jest wiele. Można powiedzieć, że z nazwą wiąże się konkretna funkcja programu. Kreator stron www – kreuje (tworzy), edytor – edytuje, a program do tworzenia… tworzy, CMS – pomaga zarządzać treścią. Idea każdego z tych rodzajów programów jest nieco inna, ale możliwości jakie oferują często się pokrywają (chociaż nie zawsze). W tekście wytłumaczę podstawowe różnice między programem do tworzenia, edytorem stron www, CMS-em i kreatorem.

 

Chociaż te różnie są subtelne, to jednak pomagają zrozumieć co jest czym.

Oraz to, jak bardzo my – użytkownicy – podchodzimy do tego nazewnictwa ;).

I jak często okazuje się, że jeden program może być nazwany wielorako.

 

Edytor stron www a kreator stron internetowych - tworzenie stron www

 

Kreator stron www to narzędzie, które pomaga łatwo zrobić stronę, najczęściej bez kodowania. Praca w kreatorach wygląda tak, że ustawia się elementy w odpowiednim miejscu na stronie i gotowe. Nie trzeba edytować kodu HTML, wystarczy ułożyć obiekty.

Pierwsze kreatory stron pojawiły się w połowie lat 90. XX wieku i dosyć szybko dostały mało przyjemną łatkę „robiących chaos w kodzie” i „tworzących wolne strony”. Niestety – wtedy to była prawda.

Kreatory w tamtym okresie generowały gotowe pliki stron, które należało potem wgrać na hosting i tak strona pojawiała się w internecie. Warto wspomnieć, że pierwsze kreatory działały często „na dwie ręce”, czyli można było w nich edytować kod strony i pracować w trybie graficznym (czyli WYSIWYG – what you see is what you get, co można przetłumaczyć jako „dostajesz to, co widzisz”).

Jednak od momentu, w którym na tej części rynku dominował FrontPage (pozwalający na pracę w trybie graficznym) minęło trochę czasu. Twórcy kreatorów stron robili coraz lepsze narzędzia – o jeszcze większych możliwościach. Dzisiaj – to, że kreatory generują więcej kodu nie przeszkadza im w niczym.

Warto wspomnieć, że niektóre z kreatorów skupiają się bardzo mocno na samym stworzeniu strony, a jej późniejsza edycja niestety często sprawiała kłopoty. Trzeba było w praktyce wgrać stronę na hosting na nowo.

Największym przełomem był koniec lat dwutysięcznych i pojawienie się kreatorów SaaS-owych, czyli działających w przeglądarce. Nie trzeba było nic wgrywać, a dla uproszczenia pracy i obsługi – rzadko była możliwa edycja kodu źródłowego (poza niezbędnymi obszarami do wklejania kodów śledzących itp., chociaż to nie jest też regułą).

Kreatory pozwalają na łatwą edycję stron, jednak często wyłącznie w obrębie szablonów i/lub dodawania/usuwania bloków. To ma swoje zalety (da się zrobić stronę kilkoma kliknięciami), ale też miało swoje wady (możliwość wyjścia poza szablon w praktyce nie istnieje).

Dużą zaletą kreatorów stron – oczywiście tych SaaS-owych – jest to, że nie musisz martwić się o hosting, a często też o domenę. Wszystko jest dodawane do kreatora i samą stronę zobaczysz w przeglądarce bez kłopotu. Oczywiście nie zawsze, ale taki jest dominujący trend.

Takim SaaS-owym kreatorem stron z darmowym hostingiem i domeną jest na przykład WebWave, jednak u nas zmienisz każdy element tak, jak chcesz. A jak trzeba – dodasz skrypty i elementy HTML kilkoma kliknięciami :).

Wniosek: Obecnie gotowe szablony stron internetowych nie są już tak ograniczające dla użytkowników, jak kiedyś. Ponadto dzięki nim nie musimy wiedzieć, jak stworzyć stronę internetową z pomocą kodu – wystarczy pomysł i poczucie estetyki. 

 

Czym jest generator stron www? 

 

To ciekawy temat, na który zwrócił moją uwagę jeden z komentarzy pod tekstem, który niedawno wrzuciłem na grupę.

Bo kreator stron to nie to samo co generator. Jednak… są pewne wspólne elementy.

Generator stron internetowych to narzędzie, które BARDZO przyśpiesza robienie własnej strony. Korzystanie z takiego narzędzia wygląda mniej więcej tak: uzupełnij formularz (nazwa firmy, adres, branża), a za kilka chwil masz swoją stronę.

Generowanie stron internetowych w ten sposób ma w praktyce jedną dużą zaletę: strona-wizytówka powstanie w dwie minuty (a może i szybciej). Minus jest taki, że generator stron rzadko pozwala na jej realne edytowanie (dodawanie/usuwanie/rozbudowywanie).

Jasne, dużo zależy od szablonów, na podstawie których są generowane strony, ale nie oszukujmy się – ich liczba jest skończona, a niewielkie możliwości edycji raczej nie zachęcają do dalszej pracy nad stroną.

Wiele firm oferujących usługi SaaS-owe pozwala na wygenerowanie prostej strony, jednak rzadko kiedy jest ona czymś więcej niż wizytówką. Oczywiście – często spełnia swoją rolę w stu procentach, czyli zaznaczają obecność w sieci. Jednak małe możliwości edycji czy niemal zerowy potencjał pozycjonowania takiej strony mówią same za siebie.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Program do tworzenia stron internetowych

To bardzo szerokie pojęcie i warto mu się przyjrzeć.

Program do tworzenia stron internetowych służy to tworzenia stron internetowych (tak, wiem, zaskoczyłem Cię). Efektem jego działania jest właśnie strona.

Takim mianem może być określone w praktyce każde narzędzie, o którym wspominam w tym tekście. Nie każde oferuje te same możliwości, jednak każde „wypluwa” stronę.

Takie programy mogą być na dysku (edytory kodu HTML, kreatory stron, CMS-y i tak dalej) i działać w przeglądarce (kreatory stron, CMS-y, generatory stron itp.).

 

Edytor kodu HTML

 

Edytor kodu HTML (lub: kreator html) to narzędzie, które pozwala stworzyć własną stronę dzięki wpisywaniu kolejnych linii kodu z odpowiednimi znacznikami i wartościami. Innymi słowy – taki edytor pozwala na zmianę tego, co jest „pod spodem” strony w taki sposób, żeby zmieniło się to, co na jej „wierzchu”.

Jeśli umiesz kodować, to jest to oczywisty wybór dla Ciebie. Piszesz stronę od zera, dodajesz kolejne linie kodu, ustalasz wszystko i tak dalej. Potem możesz ją też edytować, bo wiesz dokładnie jak.

Jednak jeśli nie znasz się na kodzie HTML, to obsługa takiego programu będzie w praktyce niemożliwa, lub będzie wymagała nauczenia się tego języka znaczników.

Edytory kodu HTML pozwalają najczęściej na pracę w wielu innych językach programowania – od JavaScript, przez JSON-a, aż do XML.

Te narzędzia najczęściej działają stacjonarnie, na dyskach komputerów (powstają pliki strony, które trzeba wrzucić na hosting). Dają ogromne możliwości, ale wymagają często również dużych umiejętności. Więc nie będzie błędem stwierdzenie, że nie są dla każdego.

 


 

Jeśli znasz się bardzo dobrze na kodowaniu, edytor HTML zrobi robotę. Jeśli nie... może być przeszkodą nie do pokonania

 


 

 

CMS, czyli system zarządzania treścią

 

CMS, czyli content management system (system zarządzania treścią), pozwala na tworzenie, edytowanie i aktualizowanie stron internetowych. Narzędzia tego typu mogą działać lokalnie (rzadko) i w przeglądarce (najczęściej). Oferują użytkownikom możliwość łatwej edycji strony i – jak nazwa wskazuje – zarządzania treścią.

Najpopularniejszy CMS to oczywiście Wordpress, jednak są też takie jak Drupal czy Joomla (i kilka innych, mniej popularnych).

Większość z nich powstała z myślą o blogach (Wordpress) lub ułatwieniu zarządzania stronami dla późniejszych administratorów i redaktorów. Dzięki temu wystarczy wprowadzić odpowiednie treści w odpowiednie pola i po opublikowaniu pojawią się z odpowiednim stylem na stronie.

CMS-y najczęściej działają w oparciu o skórki i szablony stron, a większość ich użytkowników rzadko wychodzi poza ramy w nich ustalone.

Dużą wadą i zaletą CMS-ów jest ich powszechność. Z jednej strony prawie każdy je zna; z drugiej – luka w zabezpieczeniach danej wersji może powodować spore kłopoty dla właściciela każdej strony opartej o CMS.

Opisałem to szerzej w tekście o różnicach między WebWave a Wordpressem.

W CMS-ie szybko zrobisz stronę, ale jeśli chcesz zmienić coś w jej wyglądzie, to albo musisz się bardzo mocno wgryźć w style, albo edytować kod HTML. Oczywiście CMS-y na to pozwalają, jednak nie każdy użytkownik to potrafi. Do tego dodawanie treści jest bardzo proste, co też jest sporą zaletą.

Warto wspomnieć, że CMS musi gdzieś działać, więc żeby wszystko było OK, to strona powinna być postawiona na hostingu i mieć własną domenę. Oczywiście można to zrobić lokalnie, ale też warto wiedzieć, jak to zrobić. Tak na marginesie.

Edytor stron www

Edytor stron www to, jak nazwa wskazuje, narzędzie, w którym możesz edytować już stworzoną stronę. Co wcale nie oznacza, że to jedyna funkcjonalność takiego programu.

Bo skoro można zmienić coś na stronie, to pewnie można też ją zrobić. I tak najczęściej jest.

Możesz w nich na swojej stronie internetowej dodawać, usuwać i przesuwać, a do tego ją rozbudować.

Większość rodzajów narzędzi, o których wspomniałem powyżej, może być określonych jako edytor stron www. Jednak jeśli założę, że taki edytor ma być w miarę łatwy w obsłudze (dla użytkownika) i pozwalać zrobić dużo, to okaże się, że wiele CMS-ów daje umiarkowanie duże możliwości edycji.

Generatory to, jak wspomniałem, generatory i dużo się w nich nie zrobi, a największe możliwości dla użytkownika dają edytory kodu HTML (jeśli ktoś dobrze zna się na kodowaniu to też CMS-y) oraz kreatory stron. Przy czym te ostatnie oferują najwięcej użytkownikom, którzy chcą coś zmienić na stronie, a nie znają się na kodowaniu (o samym tworzeniu strony nie wspominając).

Są też programy do makietowania, które przydają się przy projektowaniu stron internetowych, ale potem jakoś trzeba to przenieść do internetu, więc nie traktuję ich jako poważnych kandydatów do tego tekst. Ale wspominam o nich przez przyzwoitość :).

 

Jakie jest najlepsze narzędzie do tworzenia stron internetowych za darmo? (Darmowy kreator stron internetowych inny niż WIX czy Wordpress)

 

Odpowiedź na pytanie z nagłówka może być tylko jedna: najlepszy kreator stron www to WebWave. Narzędzie to pozwala zrobić własną stronę internetową za darmo, sklep online czy portfolio. Następnie strony te można edytować. I to w bardzo łatwy sposób, działając na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Więc… to kreator, który jest zarazem edytorem stron www. Nie będziesz potrzebować instalowania płatnych wtyczek. WebWave ułatwia korzystanie z narzędzi SEO (np. Google Analytics) i optymalizację treści pod wyszukiwarki, posiada intuicyjny interfejs i daje możliwość tworzenia responsywnych witryn a dodatkowo umożliwia hosting stron.  To zaawansowane narzędzie do tworzenia stron internetowych może się sprawdzić w przypadku początkujących i zaawansowanych użytkowników.  Strona stworzona w kreatorze WebWave może wyglądać niczym od profesjonalnego projektanta stron.

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

11 października 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: