Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Bartek Raducha

Czy pliki PDF są jeszcze potrzebne? 

Jaki jest plik PDF – każdy widzi.

Łatwo się drukuje, zachowuje konkretną formę (layout), przydaje się przy wysyłaniu faktur elektronicznych i biletów.

W praktyce wszystkie ważne dokumenty na stronach urzędów są w tym formacie, nie mówiąc o fakturach.

Ale czy format PDF sprawdza się w świecie, w którym z internetu korzysta się głównie na urządzeniach mobilnych?

 

PDF: co to jest?

 

Co to jest PDF?

To format stworzony przez Adobe i ogłoszony 15 czerwca 1993 roku. PDF to skrót od Portable Document Format – czyli z angielskiego „format dokumentu przenośnego”. PDF pozwala tworzyć pliki, które zachowują treść i układ na każdym ekranie.

Jest to powszechnie wspierany format, zgodny z normą ISO32000 dla wymiany dokumentów cyfrowych. Wszystkie pliki graficzne i fonty są zapisywane w dokumencie, dzięki czemu plik jest samodzielny.

Dzięki takiej formie PDF stał się niemal natychmiast industry standard w drukarniach i miejscach, w których cały projekt musi być spójny.

Przez długi czas sam format był zamknięty i PDF-y mogli tworzyć tylko posiadacze pakietu Adobe. Dopiero w 2007 roku pełna specyfikacja została upubliczniona.

Tylko to wszystko było kilkanaście lat temu. Czy coś się zmieniło?

 

Gdzie sprawdza się PDF?

 

Zmieniło się w praktyce wszystko. Format PDF doskonale sprawdza się w miejscach, w których konieczne jest zachowanie kształtu dokumentu. Tam PDF spełnia swoje zadanie.

Jednak większość sytuacji praktycznych pokazuje, że PDF się nie sprawdza. Zwłaszcza że pojawiło się wielu następców tego formatu.

Dla książek – pliki epub czy mobi. Dla artykułów – zwykłe strony z tekstem. Nawet dla wzory matematyczne nie potrzebują prawie formatu PDF; przeglądarki wspierające MathML wyświetlą całe równania bez zająknięcia.

Więc rodzi się pytanie: czy koniec plików PDF w internecie jest już bliski? Zwłaszcza – w internecie mobilnym?

jak pliki pdf otwierają się na telefonie i tablecie

Czy pliki PDF są responsywne?

 

Nie. I to jest realny kłopot, bo z internetu w 2018 roku korzysta się głównie z urządzeń mobilnych. Ale zaraz do tego przejdę.

Jakiś czas temu trafiłem na świetną dyskusję na Quorze o przyszłości plików PDF. Główna teza była prosta: format się starzeje i przestaje być aktualny.

Dyskusja była bardzo ciekawa, jednak trzeba pamiętać, że to wypowiedzi z 2012 roku. Tylko w jednym z komentarzy trafiłem na ciekawy sygnał – największą wadą plików PDF jest to, że nie są responsywne. I to jest realny problem, który odbija się czkawką dzisiaj.

Bo czy zalety, które zbudowały popularność formatu 20 lat temu dalej są zaletami? No… niekoniecznie. A przynajmniej – nie w internecie, z którego korzystamy z urządzeń mobilnych. Zwłaszcza, że to internet nauczył nas, że informacja powinna być łatwo dostępna. Z każdego miejsca na świecie. I każdego urządzenia.

 

Pomyśl: Wybrałbyś kreator stron internetowych, który nie daje Ci możliwości stworzenia responsywnej witryny? Jest to mało prawdopodobne.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Nikt nie czyta raportów w formacie PDF. Prawie

Największa zaleta PDF-ów, czyli powtarzalny wygląd treści, nie ma dzisiaj aż tak dużego znaczenia. Dzisiaj bardziej liczy się goła treść, bez layoutu.

Wyszukiwarki wyżej wyświetlają strony internetowe z taką samą treścią, którą można znaleźć w plikach PDF. Oczywiście pojawiają się tam pliki indeksowane w Google Scholar, ale w większości branży to nie wnosi nic nowego.

 


 

Bank Światowy przyznał otwarcie, że 1/3 przygotowanych raportów (w formacie PDF) nie była ściągnięta ani razu

 


 

W 2012 roku Bank Światowy przyznał otwarcie, że 1/3 przygotowanych raportów (w formacie PDF) nie była ściągnięta ani razu. Innymi słowy: informacje, które zostały przygotowane i zamknięte w pliku PDF nie zostały przeczytane.

Co ciekawe, te informacje szczątkowe z raportów można znaleźć w poszczególnych stronach, które wyświetlają się wysoko w wynikach wyszukiwania. 

 

Jak wyświetla się plik PDF na telefonie?

 

Nie masz pewności? Chociaż to nie będzie kłopot z cyklu „nie mogę otworzyć pliku PDF na telefonie”, to efekt będzie podobny ;).

Weź telefon i ściągnij jakiś plik PDF. Może to być nawet faktura z maila. Otwórz plik i sprawdź, czy coś widzisz.

Format dokumentu to pewnie A4 – gotowy do druku. Ale na ekranie widzisz tylko malutkie, trudne do przeczytania literki. Gdy powiększasz – nic się nie skaluje i widzisz tylko mały fragment treści.

Format PDF sprawia kłopoty na urządzeniach mobilnych

Tak wygląda PDF i wersja mobilna tekstu Tadeusza Boy-Żeleńskiego na Wolnych Lekturach

Innymi słowy – przeglądanie plików PDF na telefonie przypomina dzisiaj korzystanie ze stron nieprzystosowanych do urządzeń mobilnych.

Czyli jest zupełnie niepraktyczne.

Coraz częściej widzę, że dokumenty naukowe, które wiele razy przydawały mi się na studiach, mogę znaleźć w formie wpisów na blogach autorów lub portalach.

Takie teksty czyta się o niebo lepiej. Nawet jadąc dzisiaj do pracy przeglądałem artykuł na blogu znajomego naukowca. To samo opublikował jakiś czas temu w szanowanym piśmie akademickim.

Autorzy często podają linki do stron, z których można pobrać PDF-y oryginalnych publikacji, ale nie sądzę, żeby ktoś je ściągał. W końcu cały tekst – w przystępnej formie – można przeczytać chociażby na telefonie. I poprosić autora o rozwinięcie jakiegoś wątku.

Wskazówka: Zastanawiasz się, jak stworzyć własną stronę internetową? Wybierz taki kreator stron, który umożliwi zrobienie czytelnej i przyjaznej użytkownikom witryny!

Największe kłopoty z plikami PDF na urządzeniach mobilnych

 

Właśnie na urządzeniach mobilnych pojawia się cała plejada kłopotów z plikami PDF. Nie można ich skalować, czyli są w praktyce nieresponsywne.

Da się czytać albo bardzo małe literki, albo przesuwać ekran razem z tekstem. To w praktyce żadne rozwiązanie. Zwłaszcza że większość plików PDF jest przemyślana pod kątem druku.

Podobnie jest z kwestią szybkości. Nawet najlżejszy dokument PDF będzie wczytywał się na telefonie wolniej niż strona internetowa. Po prostu.

Do tego nie ma możliwości wchodzenia w interakcję dokumentem – pod artykułem na stronie możesz najczęściej zostawić komentarz lub rozpocząć dyskusję z autorem. W przypadku pliku PDF nie ma mowy o czymś takim, jak publiczna dyskusja.

Linki w plikach PDF działają po prostu źle. Większość narzędzi do otwierania tych plików na urządzeniach mobilnych po kliknięciu myśli, a dopiero po kilku sekundach pyta co dalej zrobić.

Na stronie internetowej z identyczną treścią jesteś najczęściej jedno kliknięcie od przejścia do linkowanej streści.

Problemem jest też wyszukiwanie w plikach PDF. Teoretycznie jest ono możliwe i faktycznie – często zdaje egzamin. Jednak to dalej tylko namiastka możliwości wyszukiwania, jakie mają strony internetowe.

Pierwszym kłopotem z brzegu jest „nieczytanie” polskich znaków diakrytycznych. Do tego duża część dokumentów PDF to w skany, w których nie da się przeszykiwać, bo są w praktyce zdjęciami zapisanymi w jednym pliku.

Dlatego teraz, w połowie 2018 roku, można powiedzieć, że internet coraz mniej potrzebuje plików PDF. A dokładniej – użytkownicy, w większości korzystający z internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych, potrzebują innych rozwiązań.

czy format pdf odchodzi do lamusa

Aktualność treści plików PDF

 

Dodatkowym problemem plików PDF jest ich szybka dezaktualizacja. Nie da się łatwo dodać nowych informacji do raz opublikowanego pliku. Trzeba stworzyć jego nową wersję i zaznaczyć co się zmieniło.

Na stronie internetowej wystarczy dodać aktualizację, może zaznaczyć nieaktualną treść i gotowe. Użytkownik od początku wie, co się zmieniło.

Bezpieczeństwo treści, tak często podnoszone przez twórców formatu, okazuje się być kulą u nogi. Istnieją w końcu podpisy elektroniczne, które spełniają identyczną funkcję.

Publikacja informacji na stronie wiarygodnego twórcy treści ma tak samo duże znaczenie, co podpisany dokument (w końcu wpis na Twitterze czy nawet wypowiedź może być początkiem małego trzęsienia ziemi w każdej branży).

Google nie wypuszcza oficjalnych, podpisanych dokumentów. Na oficjalnym blogu pojawia się wpis osoby odpowiedzialnej. I wszystko wiadomo.

Ostatnim problemem, który zauważam, a który przewija się zawsze, gdy szukam informacji, które „w jakimś pliku PDF w internecie widziałem”, jest dostępność.

PDF-y dalej są obwarowane wieloma zabezpieczeniami. Wiele z nich czeka za paywallem, wiele z nich po prostu nie pokazuje się w wynikach wyszukiwania, bo nie są indeksowane.

Z wielu z nich nie mogę zacytować fragmentu kopiując go, bo plik jest zabezpieczony przed kopiowaniem. Taka sama treść, opublikowana na stronie, da się znaleźć w krótszym czasie niż plik PDF.

 

PDF w Acrobat Pro DC i Adobe Reader

 

Adobe Acrobat Pro DC obsługuje wiele formatów plików, w tym pliki PDF, dokumenty Microsoft Office, obrazy i pliki tekstowe. To oprogramowanie można używać także do konwertowania plików z jednego formatu na inny, w tym z plików PDF na pliki Microsoft Office. Jest ono również wykorzystywane do elektronicznego podpisywania dokumentów PDF. 

A co możemy powiedzieć o Adobe Acrobat Reader? Jest on darmowym oprogramowaniem, które stało się zaufanym standardem do przeglądania, drukowania, podpisywania, udostępniania i i opisywania dokumentów w formacie PDF. Co ważne, nie ma potrzeby wykupywania subskrypcji. Acrobat Reader działa z systemami Windows i Mac. 

 

Jak zrobić plik PDF?

 

Nie moglibyśmy pominąć w tym artykule kwestii samego tworzenia PDF. 

Nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy otworzyć dokument w jakimkolwiek programie, w którym można edytować i generować pliki PDF i wybrać opcję „Zapisz jako PDF”. Inną możliwością jest użycie konwentera online lub aplikacji mobilnej przeznaczonej do takiej konwersji. 

Użytkownicy wybiorą alternatywę formatu PDF

Jakby nie patrzeć, użytkownicy internetu – swoimi wyborami – sygnalizują koniec pewnej technologii. Bo skoro jakieś rozwiązanie nie działa, to po co z niego korzystać? Zwłaszcza gdy dostępnych jest wiele alternatyw.

Responsywne strony internetowe są wybierane w pierwszej kolejności – głownie dlatego, że da się z nich skorzystać. Pliki, z których trudno się korzysta na urządzeniach mobilnych zawsze będą na końcu.

Nie ukrywam, że chętnie przeczytałbym badania na ten temat – może jakieś znasz? Byłyby świetnym uzupełnieniem tego tekstu.

Jednak pliki PDF, głównie dzięki wysokiej kompatybilności z urządzeniami, dalej będą potrzebne. Chociażby po to, żeby przesłać plik do drukarni lub zduplikować treść strony (na przykład – z opisem przetargu, ale za to z podpisem dyrektora).

Wiele organizacji nie odejdzie od tego formatu chociażby dlatego, że to najprostsza i najskuteczniejsza forma przesyłania faktur i publikacji oficjalnych obwieszczeń.

Co nie zmienia faktu, że dla użytkowników urządzeń mobilnych pliki PDF są po prostu kamieniem w bucie. Zwłaszcza gdy szukają czegoś w internecie.

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

21 czerwca 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: