Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Maciej Klowan

Jak poprawić efektywność Twojej strony internetowej?

Jeśli zajmujesz się prowadzeniem strony internetowej profesjonalnie, na pewno chcesz, żeby przynosiła Ci wymierne korzyści. Niezależnie od tego, czy prowadzisz sprzedaż online, starasz się przyciągnąć nowych kontrahentów czy promujesz swój facebookowy fanpage, powinieneś stale pracować nad efektywnością strony internetowej. Dowiedz się, jak to zrobić.

 

Po pierwsze, określ cele

 

Każdy posiadacz profesjonalnej strony internetowej powinien ustalić, do czego potrzebuje witryny - by wiedzieć, co mierzyć i jaki punkt odniesienia używać podczas weryfikacji skuteczności strony internetowej. Dla jednych będzie to sprzedaż lub po prostu wypełnienie wysłanie w pełni wypełnionego formularza kontaktowego, dla innych pozyskanie jak największej liczby osób, które zapisały się na newsletter lub zapisały się na szkolenie. Czasem najważniejsze jest to, czy dana strona internetowa zdobywa wiernych czytelników.

 

Cele powinny być oparte o dane ilościowe i łatwo mierzalne. Przyjrzyjmy się kilku przykładom:

  • Masz sklep internetowy? Twoim celem może być 1000 transakcji miesięcznie lub przychody na poziomie 100 000 zł/m-c.

  • Rozwijasz bloga eksperckiego, na którym czytelnicy mogą zapisać się na newsletter? Ustal, jaka ilość subskrybentów będzie Cię satysfakcjonować. 100, 10 000, a może więcej?

  • Budujesz społeczność na fanpage'u? Określ liczbę fanów, których chcesz zdobywał co miesiąc. 

 Takie pożądane działania użytkowników odwiedzających stronę nazywamy konwersją. Ilość konwersji zależy od wielu różnych czynników. Są to między innymi treści, które umieszczasz, projekt graficzny czy łatwość nawigacji. Aby zwiększyć ilość konwersji, musisz dokładnie poznać zachowania użytkowników.
 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jakie wskaźniki warto monitorować?

Wiedza o liczbie użytkowników miesięcznie dokonujących oczekiwaną akcję to nie wszystko. Należy również śledzić inne bardzo ważne wskaźniki takie jak: współczynnik odrzuceń, śr. czas spędzony na stronie, poziom nowych i powracających użytkowników, śr. ilość stron na sesję. Ich kompleksowa analiza pozwoli ci ustalić czy zmierzasz w dobrym kierunku.

 


 

Konkretne cele mobilizują do działania i poszukiwania najlepszych sposobów dotarcia do użytkowników

 


 

Przykładowo, wysoki poziom współczynnika odrzuceń wraz z niskim średnim czasem spędzenia użytkownika nie świadczy dobrze o skuteczności strony. Ciągły wysoki poziom nowych użytkowników także powinien  zwrócić Twoją uwagę. Tym bardziej, jeżeli średnia ilość stron na sesję jest bardzo niska. W obu przypadkach dane sygnalizują, że treści nie trafiają do odpowiedniej grupy docelowej. Użytkownicy, którzy wchodzą na stronę, nie znajdują tego, czego szukali i nie wracają na nią. Należy wtedy zmienić treść na stronie lub inaczej zaplanować swoją strategię marketingową.

 

 

Jeżeli prowadzisz działania na Facebooku, monitoruj poziom zasięgu Twoich postów, liczbę polubień, komentarzy i udostępnień wpisów z tablicy. Będziesz mógł ocenić, jaki jest poziom zaangażowania fanów i czy siła Twojego Fanpage’a rośnie.


 

Jesteś producent muzycznym? Analizuj przyrost pobrań plików muzycznych i komentarzy oraz liczbę obserwujących Twój profil na Soundcloud. Natomiast na kanale YouTube ilość subskrybentów i “lajków” pod Twoim teledyskiem. W ten sposób dowiesz się, czy Twój materiał podoba się innym.


 

Kilka pomysłów na promowanie własnej strony

Konkretne cele mobilizują do działania i poszukiwania najlepszych sposobów dotarcia do użytkowników. Może warto wykupić linki sponsorowane w Google, zastanowić się nad promocją treści na forach internetowych, czy wykupieniem banerów reklamowych? Każdy sposób jest dobry, o ile jest skuteczny.

 

Do najważniejszych działań marketingowych, które generują ruch na stronie, można zaliczyć:

  • SEO, czyli zoptymalizowanie strony pod kątem wyszukiwarek, a w zasadzie jednej. Google posiada bowiem prawie 90% udział w światowym rynku.  Dlatego właściwie wszyscy skupiają się tylko na niej. Pozycjonowanie strony ma na celu zdobywanie ruchu na stronę, dzięki widoczności w naturalnych wynikach wyszukiwania i osiąganiu wysokich pozycji na kluczowe frazy. Wymaga to nierzadko wiele pracy i czasu. Konieczne jest ciągłe generowanie treści i zdobywanie linków kierujących do promowanej strony.

  • PPC – czyli model, w którym płacimy za każde kliknięcie użytkownika w naszą reklamę (pay per click). Na takiej zasadzie działają między innymi sponsorowane wyniki wyszukiwania Google. Dzięki wykupieniu linków w systemie Google Adwords, efekty widoczne są natychmiast po uruchomieniu kampanii. To odróżnia tę metodę od SEO, którego efekty widać często dopiero po 3 lub 6 miesiącach. Innym popularnym narzędziem wykorzystującym model PPC jest Facebook Ads.

  • Social Media – jeszcze kilka lat temu to zagadnienie kojarzył się głównie z Facebookiem i prowadzeniem Fanpage’a dla strony, marek. Mamy jednak do wyboru wiele innych tego typu portali, które gromadzą społeczności internetowe: Twitter, Linkedin, Youtube, Soundcloud, Instagram, czy ostatnio popularny TikTok. Nie wspominając już o ogromnej ilości forów internetowych. Warto skupić swoje działania w miejscach, gdzie znajduje się grupa docelowa, do której możesz się zwrócić.

  • Content Marketing – to nic innego jak zabawa treścią. Infografiki, prezentacje, artykuły w branżowych stronach, wpisy na blogu firmowym i wszystko inne co powoduje, że użytkownicy sami trafiają na Twoją stronę.

 

Narzędzia przydatne do monitorowania mierników skuteczności strony - Google Analytics i Ticksters.


Masz określone cele i wiesz co monitorować i jak promować w sieci swoją stronę. W tym momencie potrzebujesz narzędzi, które będą wspomagać Twoje działania. Na początek załóż konto w Google Analytics i podepnij swoją stronę, następnie ustaw cele (konwersje) w panelu administracyjnym teraz będziesz mógł analizować ruch na stronie.Inne przydatne narzędzie to Ticksters.  Pomoże Ci łatwy sposób połączyć stronę z Google Analytics, Facebookiem, Twitterem, Instagramem, Youtubem, a nawet z profilem Soundcloud i monitorować wszystkie ważne wskaźniki w jednym miejscu.


 

Na koniec, przypomnijmy najważniejsze: pamiętaj o celach, bo one będą Cię mobilizować. Teraz wystarczy ich konsekwentna realizacja. Twój sukces zależy przede wszystkim od ciężkiej i systematycznej pracy.

 

Przeczytaj także:

 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

19 listopada 2015

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: