Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka i Bartek Raducha

Przydatne narzędzia do tworzenia stron internetowych - niezastąpione dla stron WWW

jak wybrać nazwę bloga

Projektowanie i prowadzenie strony czy własnego sklepu internetowego wbrew pozorom wymaga sporo pracy. Szczególnie jeśli chcemy otrzymać korzystne efekty. Warto znać najlepsze dedykowane w danym temacie narzędzia, które nie tylko usprawnią tworzenie strony, ale też zasugerują zmiany, który poprawią wygląd, treści lub pozycjonowanie. 

Oczywiście pierwszym, kluczowym wręcz programem jest ten, który będziemy wykorzystywać do projektowania witryny www. Poza nim przyda nam się jednak kilka innych, które również pozwolą na usprawnienie i podniesienie efektów pracy. Niektóre z nich przydadzą się nam w tworzeniu i edycji grafik, inne pozwolą na uatrakcyjnienie tekstów, a kolejne z nich będą monitorowały stronę, poprawiały jej pozycjonowanie, optymalizacje lub usprawnią jej ładowanie. Przy ich pomocy można zadbać o interfejs, wygląd strony. Powinien być intuicyjny i przejrzysty, to niezwykle istotne dla potencjalnych klientów czy użytkowników.

Część narzędzi przyda się też copywriterom, a nawet lokalnym przedsiębiorcom…tak więc teoretycznie jest to materiał o narzędziach przydatnych do tworzenia i pozycjonowania stron, ale w rzeczywistości, konkretne programy mogą też posłużyć w innym celu. 

Większość z nich działa w chmurze (czyli są SaaS-ami), niektóre z kolei pobierzemy za darmo i zainstalujemy na komputerze.

Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Przekonajmy się!

 

Narzędzia dla copywriterów (czyli pisanie, pisanie i jeszcze lepsze pisanie)

 

W związku z tym, że profesja copywritera ciągle się rozrasta, warto poznać narzędzia, które pomogą pisać prostsze i lepsze teksty. Oczywiście nie napiszą one za nas treści artykułu lub wpisu na blogu, ale przynajmniej nakreślą nam wytyczne. 

 

Jasnopis – jak bardzo skomplikowany jest tekst?

Jasnopis to narzędzie rozwijane przez Uniwersytet SWPS i Narodowe Centrum Nauki. W jaki sposób działa? To bardzo proste. Wystarczy, że wkleimy nasz tekst lub jego fragment w pole, które pojawia nam się zaraz po uruchomieniu strony. 

Co dokładnie sprawdza to narzędzie? Na jednej z zakładek witryny pojawiają się szczegółowe informacje na temat przeznaczenia narzędzia. 

  • oblicza średnią długość zdań i akapitów,

  • ustala liczbę słów trudnych (na podstawie listy frekwencyjnej i prawdopodobieństwa subiektywnego),

  • oblicza procent rzeczowników i czasowników,

  • oblicza procent rzeczowników abstrakcyjnych,

  • sprawdza długość tzw. łańcuchów dopełniaczy („ocena poprawności wykonania czynności...”),

  • oblicza procent imiesłowów,

  • sprawdza miejsce poszczególnych wyrazów na różnych listach frekwencyjnych.

Dodatkowo Jasnopis zaznacza też potencjalnie trudne wyrazy, zbyt długie zdania, akapity trudniejsze niż średnia dla tekstu i czasem może też zasugerować synonim danego słowa. 

 

Potem przyznaje ocenę w skali od 1 do 7, która oznacza stopień przejrzystości i złożoności treści. Im niższa ocena, tym lepiej, bo tekst jest prostszy, a przez to – bardziej zrozumiały.

Pewnym minusem, o którym możemy wspomnieć, jest to, że w związku ze wzrostem zainteresowania stroną, ograniczona została długość tekstu (max 3600 znaków), który możemy poddać analizie, a więc w przypadku gdy stworzyliśmy dłuższą pracę, musimy analizować ją fragmentami. 

 

Twin Word

Twin Word to jeden z generatorów lsi keywords. Możemy z niego korzystać za darmo, a poza tym otrzymujemy wybór języka, w którym chcemy szukać słowa, bądź też frazy kluczowej. 

Takie narzędzie może przydać m.in do tworzenia tekstów na stronę internetową- do opisów podstron, landing page’y oraz samych artykułów blogowych. 

Jeśli chcemy pisać treści, które spełnią oczekiwania (potrzeby) odbiorców, dobrze się wypozycjonują, a na dodatek będą dobrej jakości, to na pewno warto skorzystać z tego typu narzędzia. 

 

twinword - narzędzia do strony

Grammarly

Jeśli nie piszemy tylko i wyłącznie w języku polskim i potrzebny nam feedback co do materiałów przygotowanych przez nas podczas tworzenia strony lub jej aktualizacji w języku angielskim, to warto skorzystać z narzędzia, jakim jest Grammarly. Dzięki niemu nie uronimy żadnego potrzebnego the. Może działać jako wtyczka do przeglądarki lub edytor tekstu w formie okna modalnego.

Nie tylko podkreśla on błędy, ale też sugeruje właściwe formy i ton wypowiedzi, aby miała ona charakter, który pomoże nam zaznaczyć naszą wypowiedź. 

Chociaż to narzędzie typu freemium (czyli podstawowe funkcje są darmowe), to pomaga uniknąć literówek i większych błędów tekście. 

 

grammarly - narzędzia do strony

Language Tool

Language Tool w wersji darmowej to narzędzie do sprawdzania poprawności gramatycznej tekstu, czyli tzw. korekty, a jak wiemy informacje, które umieszczamy na stronie, powinny być jak najlepiej dopracowane- również pod kontem gramatycznym, ortograficznym, interpunkcyjnym etc. Nie możemy powiedzieć o nim, że działa idealnie, ale mimo wszystko warto skorzystać z tego narzędzia i potraktować je jako dodatkową pomoc- jeśli my albo osoba sprawdzająca nasz tekst czegoś nie zauważy, to najprawdopodobniej Language Tool nam to wyłapie.

Co przemawia za daniem szansy temu programowi to to, że możemy ustawić w nim korektę w różnych językach. 

 

Rapidus

Pisząc teksty do publikacji, nie możemy pozwolić sobie na to, by były one powtarzalne. Po prostu należy dopuszczać się plagiatu. Nie jest ważne czy będzie to artykuł blogowy, opis strony, post na social mediach albo scenariusz wideo. Tworząc treści, powinniśmy szanować również pracę innych autorów. Do sprawdzenia, czy aby nie zainspirowaliśmy się za bardzo, przyda nam się program wykrywający podobieństwo tekstów. Rapidus porównuje nasz dokument do materiałów, jakie są w internecie. Niestety jest on płatny i wybierać możemy między pakietem dla studenta i biznesu. 

Jeśli nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy i wystarczy nam sprawdzenie poszczególnych sentencji/ fragmentów, to na pewno znajdziemy darmową alternatywę- chociażby stronę Search Engine Reports.net.

 

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

 

Skąd wziąć zdjęcia na stronę internetową?

 

Może nie jest to do końca narzędzie do tworzenia stron lub samych treści na stronie, ale z pewnością pomaga w nadaniu jej właściwego wyglądu i lepszym wypozycjonowaniu. O czym mowa? Rzecz jasna chodzi tu o darmowe banki zdjęć i ogólnie rzecz biorąc grafik. 

Jeśli mielibyśmy mówić o WebWave, to nasze narzędzie udostępnia wszystkim jego użytkownikom bank kilkuset darmowych zdjęć już z poziomu kreatora.

W przypadku, gdy szukamy czegoś innego znajomość poniższych platform stockowych zapewni nam dostęp do wysokiej jakości obrazów.

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że grafiki te są na licencji CC0, czyli takiej, która nie posiada praw autorskich, a więc w związku z tym nie musimy dodawać do nich copyrightu.

 

Pexels

Pexels to duży bank darmowych zdjęć i materiałów wideo. Większość materiałów, jakie tam znajdziemy są wysokiej jakości…a na dodatek wydają się naturalne (nie bije od nich sztuczność). Nie powinniśmy więc obawiać się użycia ich na stronie.  

 

pexels - narzędzia do strony

 

Unsplash

Unsplash to jedna z najpopularniejszych platform. To właśnie zdjęcia z tej strony znajdziemy w udostępnianym w WebWave banku zdjęć. 

 

unsplash - narzędzia do strony

 

Kaboompics

Kaboompics to najprawdopodobniej najmniejszy z wymienionych tutaj stocków. Warto jednak go odwiedzić, ponieważ znajdziemy na nim sporo wyjątkowych zdjęć o designerskim charakterze.

kaboompics - narzędzia do strony

Dodatkowo obok obrazu pojawia nam się ich główna paleta kolorystyczna.

Więcej propozycji programów oferujących darmowe grafiki i narzędzia umożliwiające ich edycje omówiliśmy sobie w innym artykule, także tam też warto zajrzeć.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Narzędzia do robienia i edytowania grafik oraz zdjęć

Omówiliśmy już sobie temat źródła grafik, teraz przejdźmy do narzędzi, które pomogą nam w ich edytowaniu i stworzeniu unikatowego charakteru.  

Do podstawowych funkcji możemy zaliczyć przycinanie, kompresowanie lub ogólną obróbkę. Większość z nich da nam jednak znacznie większe pole do popisu, udostępniając opcje tworzenia infografiki, kolażu etc. 

Oczywiście ominiemy tutaj już narzędzia pakietu Adobe, czyli większości znany Photoshop, Lightroom, Illustrator i wiele więcej.

 

Infranview

Jest to jeden z najstarszych programów do przeglądania grafik.

Poza podstawowymi funkcjami (przeglądania) pozwala na prostą edycję zdjęć. Może przydać się w sytuacji, gdy zależy nam jedynie na przycięciu lub skonwertowaniu zdjęcia i nie chcemy w tym celu uruchamiać zaawansowanego narzędzia. 

 

Canva

Jedno z najpopularniejszych na ten moment narzędzi do łatwego tworzenia estetycznych grafik na stronę…i nie tylko- nad krótkimi klipami wideo również możemy popracować. 

Jeśli potrzebujemy szybkiej ilustracji, kompozycji, którą możemy wykorzystać do witryny www lub jednego z postów w mediach społecznościowych, to warto wykorzystać do tego właśnie Canvę.

Znajdziemy w niej sporo darmowych szablonów i projektów, na podstawie których możemy oprzeć nasz projekt.

Już wersja darmowa pozwala na całkiem sporo. Wersja Premium – daje jeszcze większe możliwości.

 

GIMP

GIMP to popularne narzędzie do tworzenia średniozaawansowanych grafik i zdjęć oraz ich edycji. 

Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju odpowiednik Photoshopa, ale w wersji open source’owej i na dodatek darmowej.  (na licencji GNU GPL).

Pozwala on nam na pracę na warstwach, a poza tym otwiera pliki .psd.

Zarówno GIMP jak i Photopea, mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób znających się chociaż trochę na samodzielnym tworzeniu grafiki , ale nie posiadających pakietu Adobe. 

 

Piktochart

Piktochart jest narzędziem, które możemy wykorzystać podczas tworzenia projektu strony lub konkretnego wpisu. Poza standardowymi grafikami jest to też rozwiązanie na łatwe infografiki, raport, baner lub prezentację. Wszystko jest posegregowane i z łatwością powinniśmy znaleźć interesujące nas szablony- możemy ich szukać po kategoriach lub słowach kluczowych.

Jeśli mamy już gotowy projekt to następnym krokiem jest jego zmaterializowanie i wprowadzenie w życie. Możemy to zrobić na trzy sposoby:

  • zapisujemy grafikę w formacie .jpg lub .png 

  • pobieramy jako pdf. 

  • umieszczamy stworzoną stronę bezpośrednio z narzędzia do projektu strony- za pomocą kodu 

Korzystanie z tego narzędzia jest darmowe, ale efekty, jakie otrzymujemy są wysokiej jakości. 

 

piktochat - narzędzia do strony

 

Analityka, indeksowanie i SEO, czyli narzędzia przydatne do pozycjonowania

 

W tej grupie jest sporo narzędzi, dzięki którym dowiemy się dużo o swoich użytkownikach i ich potrzebach.

Większość z nich jest darmowa lub pozwala na darmowy trial, więc warto je, chociażby przetestować i przekonać się, czy warto.

 

Google Analytics

Podstawowe narzędzie do analityki większości stron internetowych.

Google Analytics pozwala śledzić ruch na stronie, jego źródła i zachowanie użytkowników

To dzięki niemu możemy dowiedzieć się jaki jest współczynnik odrzuceń lub jak wygląda ruch ogólny i organiczny na konkretnej witrynie www. 

Przykładowo: Tworząc content blogowy warto wykorzystać to narzędzie do sprawdzenia wyników poszczególnych wpisów- który temat cieszył się większym, a który z kolei mniejszym zainteresowaniem.  

 

Google Search Console

Bardzo ważne narzędzie dla każdego, kto posiada stronę.

Nie dość, że pomaga w jej indeksowaniu w Google, to przy okazji dostarcza informacji o skuteczności platformy.

Dzięki temu narzędziu sprawdzimy jej pozycjonowanie- gdzie plasuje się w wynikach wyszukiwania i na jakie pytanie odpowiada.

Google Search Console w połączeniu z Google Analytics pomaga w optymalizacji strony.

 

Ubersuggest

Poza standardowym sugerowaniem słów kluczowych, podpowiedziami dotyczącymi wyszukiwań etc., narzędzie to ma też więcej zastosowań, które można wykorzystać typowo pod do SEO i pozycjonowania strony.

Dzięki niemu podejrzymy skuteczność konkurencji oraz ich profil linków.

Innymi słowy- Ubersuggest to narzędzie udostępniające nam część niezwykle przydatnych do rozwoju strony funkcji, które zazwyczaj oferują nam potężne (i często przy tym drogie) programy SEO.

 

RavenTools

To narzędzie skupia się raczej na ewaluacji strony niż na badaniu profilu linków.

Z jego pomocą samodzielnie przeprowadzimy audyt witryny www- RavenTools zwróci uwagę na brakujące alty i inne rzeczy związane z działaniem strony.

Nie jest on w zupełności darmowy, ale umożliwia skorzystanie z czternastodniowego okresu próbnego.

 

SEMSTORM

To narzędzie służy do badania SEO i monitorowania pozycji w wynikach wyszukiwania.

Poza tym warto też dodać, że jest pochodzenia polskiego. Możemy wykorzystać go do słów kluczowych, tworzenia jak najkorzystniejszych treści oraz sprawdzenia ich pozycji w wyszukiwaniach…a to nie wszystko. Dzięki niemu wykonamy również analizę konkurencji i audyt strony. 

Jeśli chcemy sprawdzić jego funkcjonalności, to możemy przetestować je za darmo przez kilka dni lub po prostu wykupić pakiet z dodatkowym rabatem.

 

Measure

Measure to w praktyce wtyczka Lighthouse do Chrome w formie aplikacji.

Pomaga przeprowadzić audyt i zwraca uwagę na dostosowanie strony do potrzeb urządzeń mobilnych i dodatkowo podkreśla też błędy oraz rzeczy, które spowalniają stronę.

Działa trochę inaczej od pozostałych narzędzi, ale bardzo szybko daje wyniki i mogą one być podstawą do dalszej pracy nad tworzoną przez nas witryną www.

 

Mailingi i newslettery

 

E-mail marketing to dosyć znana forma komunikacji z odbiorcami. Można by pomyśleć, że jej czas przeminął, ale nic bardziej mylnego. 

Ale żeby się komunikować z nimi, trzeba najpierw pozyskać kontakty- oczywiście wszystko zgodnie z RODO.

W związku z tym warto wykorzystać jedno z narzędzi przeznaczonych do profesjonalnej i sprawnej wysyłki maili. 

Wprawdzie nie są one darmowe, ale obydwa, które sobie teraz omówimy, oferują rozbudowany okres testowy.

 

Freshmail

To prosty, ale oferujący spore możliwości system do tworzenia newsletterów. Poza tym narzędzie to umożliwia wgląd do statystyk, dzięki czemu jesteśmy w stanie jeszcze lepiej zmierzyć efekty wysyłek.

Jego wersja płatna nie przytłacza ceną, ale możemy też skorzystać z darmowego okresu próbnego. 

 

SalesMANAGO

SalesMANAGO to jedna z czołowych propozycji do automatyzacji marketingu internetowego.

Od tworzenia lead nurteringu, przez kampanie e-mail marketingowe, aż do powiadomień push.

Oferuje 30-dniowy okres próbny, a więc wystarczającą ilość czasu, aby sprawdzić jego efektywność. 

 

Oczywiście poza samym narzędziem umożliwiającym tworzenie wiadomości mailingowych, warto też poznać główne zasady, które uskutecznią nasze działania. 

 

Program do robienia stron internetowych

 

Jako wisienka na torcie zostało nam narzędzie, o którym wspominaliśmy na wstępie, czyli to, na którym wykonamy naszą stronę internetową. Z jednej strony moglibyśmy rozpisywać się i przedstawić najpopularniejsze oferty na rynku, takie jak np. WordPress…ale czy warto skoro mamy już ostateczną odpowiedź? 

WebWave - kreator stron internetowych. Narzędzie, na którym możemy zacząć pracować za darmo, nie martwiąc się o umiejętności w kodowaniu - w zupełności ich nie potrzebujemy, ale możemy z nich korzystać (dodatkowo). Dodatkową zaletą jest też to, że możemy zacząć tworzenie strony od zupełnych podstaw, wybierając jeden z wielu szablonów lub składając ją przy pomocy gotowych elementów. 

Gdy na drodze napotkamy jakiś problem, nabierzemy wątpliwości co do jakiegoś elementu naszej pracy, zawsze możemy skorzystać z supportu w języku polskim- czy to w formie telefonicznej lub mailowej. 

Podsumowanie 

Strona stronie nie równa, każda przynajmniej trochę będzie różniła się od drugiej. Na jednej przeważać będą treści tekstowe, a na innej graficzne, z kolei jeszcze kolejna połączy kilka tych wątków i będzie zawierała w sobie wszystkiego po trochu. Jeśli chcemy by nasz projekt spełniał wszystkie oczekiwania, zarówno odbiorców, jak i wyszukiwarek warto zadbać o jakość swoich materiałów i pracy. Właśnie tutaj w grę wchodzą narzędzia do tworzenia i pozycjonowania stron. Niemożliwe jest posiadanie wiedzy na każdy z tematów, ale ważne jest, by wiedzieć, gdzie szukać informacji, które mogą nam się przydać. 

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Data aktualizacji: 28 października 2021

28 lutego 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: