Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
KONTAKT
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
KREATOR
OFERTA
DLA KLIENTÓW
WEBWAVE
MATERIAŁY
Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.
Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.
POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI
Blog
Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.
Jakie będą trendy w projektowaniu stron www w 2019 roku?
Nowy rok przyniesie sporo naprawdę fajnych rozwiązań, które warto dodać do swojej strony.
Lub pomyśleć o nich na etapie projektowania.
Warto to zrobić, bo te trendy pojawią się niedługo na wielu stronach. A na wielu już są!
Pamiętaj, że ludzie lubią to, co znają i warto wyjść użytkownikom Twojej strony naprzeciw.
Jeśli jeszcze Cię nie przekonałem, to tegoroczne trendy w projektowaniu stron to ukłon w stronę użytkownika.
A taki ukłon zawsze warto zrobić.
Zwłaszcza na stronie internetowej.
Geometryczne kształty i flat design
Powrót fontów szeryfowych (zwłaszcza w nagłówkach)
Filmy w tle jako forma aktywizacji użytkowników
Mikroanimacje i mikrointerakcje
O tym, że mamy kolejny „rok urządzeń mobilnych” nikogo nie trzeba przekonywać.
Za to warto coś z tym zrobić, a nie tylko powtarzać. Ale tak NAPRAWDĘ coś z tym zrobić. Bo responsywna strona internetowa to nie tylko taka, która jest „dostosowana” szerokością do telefonów czy tabletów.
To strona, na której palcem (najczęściej – kciukiem) łatwo trafisz w każdy przycisk, suwak czy link.
Ten trend to świetny przykład „ukłonu” w stronę użytkownika, czyli dobrego user experience. A przy okazji pokrywa się z niedawnym wprowadzeniem Mobile-First Indexing.
Jeśli nie wierzysz, to nawet Google sygnalizuje w Search Console, że na niektórych stronach obiekty są za blisko siebie i warto się tym zainteresować.
O czymś takim jak menu mobilne w formie hamburgera i odpowiednio dużych literach nawet nie wspominam ;).
Ładne kształty na stronie zawsze przykuwają oko.
Zwłaszcza że użyte ze smakiem i pomysłem. Dzięki nim coś tak prozaicznego jak strona internetowa staje się dziełem sztuki.
Rok 2019 będzie zdecydowanie (kolejnym) rokiem flat designu i eleganckich, geometrycznych kształtów.
Łączę te dwie rzeczy w jeden trend ponieważ mają wspólny mianownik: poprawę czytelności strony.
Czyli wyraźne kolory i różnice między obiektami oraz czytelność – te rzeczy są ważne nie tylko na stronach o wysokim dostępie, ale też na urządzeniach mobilnych.
Do tego dobra kompozycja obiektów na stronie potrafi zrobić prawdziwy efekt wow i przybliżyć użytkowników do realizacji celu. A przecież o to chodzi!
No i warto pamiętać, że najlepszym formatem dla takich kształtów i najlepszym przyjacielem flat design jest oczywiście SVG, czyli wektorowe grafiki, które możesz dodać do strony internetowej.
https://www.brandaiddesignco.com/
Fonty bezszeryfowe to bezpieczne rozwiązanie na stronie internetowej. Są czytelne, przyjazne i najczęściej: bardzo zgrabne. Czy to Arial, Lato czy google’owska Futura na sterydach – te kroje liter łatwiej czyta się na monitorze.
Ale w tym roku warto trochę zaszaleć i wykorzystać fonty szeryfowe. Czyli takie z „kreseczkami” na końcach.
Najładniejsze projekty pokazują, że oszczędne użycie fontów szeryfowych, zwłaszcza w dużych nagłówkach, świetnie się sprawdza.
Najlepiej widać to na przykładzie Medium.com – projekt tego serwis świetnie łączy klasyczne, „drukowane” kroje tekstu z prostszymi, „internetowymi”.
Konsekwentnie realizowana hierarchia typograficzna pomaga osiągnąć naprawdę świetny efekt!
Idealne kompozycje fontów stworzysz chociażby w Google Fonts.
Do tego duże nagłówki, uzupełnione angażującą treścią lub hasłami, zawsze są świetnym uzupełnieniem każdego tekstu na stronie.
Ten trend jest obecny zwłaszcza na stronach skupionych na konkretnych produktach.
Hero image to duże, wyraźne zdjęcie produktu lub kompozycja z tym produktem w tle. Właśnie ten produkt jest bohaterem (czyli – hero).
To znane rozwiązanie, które poprawia user experience i od początku komunikuje użytkownikom, o co chodzi na stronie.
Jeśli to rozwiązanie pasuje do Twojej strony, to koniecznie przyjrzyj się temu trendowi bliżej.
Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.
STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO
Filmy w tle strony są powiązane z hero images, jednak są osobnym trendem.
Angażujący i ciekawy film w tle strony przykuwa uwagę. Co jeszcze ważniejsze – wzbudza zainteresowanie i zachęca użytkowników do pozostania na stronie.
W takim filmie warto pokazać o co chodzi na stronie, co jej treść lub temat mogą zmienić w życiu użytkowników. To może być też intrygująca historia.
Innymi słowy: to kolejny sposób na efekt wow.
Do tego dobrze zoptymalizowany film (czyli nie za duży i ładujący się szybko) nie sprawi kłopotu nowoczesnym przeglądarkom stron.
Nie warto się bać filmów w tle, zwłaszcza że dzisiejsze łącza radzą sobie z pobraniem odpowiedniej ilości danych bez kłopotu.
Szybkość stron, podobnie jak REALNE dostosowanie ich do potrzeb urządzeń mobilnych to kolejny mocny trend w projektowaniu stron w 2019 roku.
Nie chodzi tu tylko o AMP, czyli Accelerated Mobile Pages.
Chodzi tu o coś więcej.
Użytkownicy nie lubią czekać, aż strona się załaduje. I jest naprawdę wiele sposobów na to, żeby im to ułatwić.
Wspomniałem przed chwilą, że dzisiejsze łącza radzą sobie z ładowaniem chociażby automatycznie uruchamiających się filmów w tle strony.
Jest jednak wiele istotniejszych rozwiązań, które przyśpieszają ładowanie strony.
Począwszy od optymalizacji grafik (zmniejszenie ich rozmiaru, stosowanie dobrych formatów), poprzez dobry dobór plug-inów i innych rozszerzeń, a na rozwiązaniach takich jak lazy loading kończąc.
Ten trend mi osobiście bardzo się podoba, bo wykorzystuje to, co nasze oko „lubi”. A potem stawia to na głowie ;).
Chociaż układ strony www powinien być symetryczny, a najważniejsze treści wyśrodkowane, to pojawienie się elementów, które zaburzają tę symetrię przykuwa uwagę.
I właśnie dlatego wstawienie „krzywego” elementu – menu, grafiki czy call-to-action – przykuwa uwagę użytkownika. To może być nawet grafika z kluczowym obiektem poza osią pionową strony.
Jednak nie ma co przesadzać z tym rozwiązaniem. Raz użyte zrobi robotę. Częściej – może być po prostu irytujące.
Strona, która zachęca użytkowników do wchodzenia w interakcję lub zaskakuje drobnymi animacjami jest naprawdę świetna!
Ale – żebyśmy się dobrze zrozumieli – mikroanimacje i mikrointerakcje powinny być „mikro”.
Małe urozmaicenia czy coś, co wchodzi w interakcję z użytkownikiem, ale nie przeszkodzi mu w korzystaniu ze strony – dokładnie o to chodzi.
Coś się dzieje po najechaniu kursorem, po przesunięciu ekranu i tak dalej. Innymi słowy: użytkownik ma poczucie, że nie jest tylko odbiorcą, ale może też kształtować swoje własne user experience.
Można je wykorzystać do opowiedzenia historii, pokazania czegoś naprawdę ciekawego lub – po prostu – do zaktywizowania użytkownika. To z pewnością forma grywalizacji strony, a przecież każdy lubi dać się w ten sposób zaangażować ;).
Do tej grupy można nawet zaliczyć dobrze dobrane okna modalne czy automatycznie uruchamiające się animacje, które potrafią miło zaskoczyć.
Jeśli nie masz pewności, czym są (lub mogą być) mikroanimacje i mikrointeracje, to wejdź na pocztę (na przykład nowego Gmaila), Facebooka lub Instagram i… polub coś lub utwórz nowego maila ;).
Można powiedzieć, że to już nie trend, ale pewna norma w robieniu stron internetowych.
Jednak wspominam o nim, bo dla wielu osób dalej jest to coś nowego.
Minimalizm przy projektowaniu stron jest znanym trendem. Dzięki niemu strony pokazują tylko najważniejsze rzeczy, ale przy okazji są przyjazne użytkownikom. I potrafią zachwycić.
W takim „minimalistycznym” otoczeniu najważniejsze treści faktycznie przyciągają uwagę, a użytkownik wie dokładnie, co ma zrobić.
Na pewno – ciekawe.
Jak wspomniałem – w tym roku trendy wprowadzą na strony sporo urozmaiceń i naprawdę fajnych rozwiązań. Zwłaszcza z perspektywy użytkowników.
Dlatego warto dać szansę każdemu z nich i zastanowić się, który z tych trendów zrobi najlepszą robotę dla Twojej strony?
A może zrobisz ją w WebWave? Zobacz, jak mało zajmie Ci to czasu :).
Autor: Bartek Raducha. Prowadził i konsultował projekty stron internetowych w sektorze kultury. Pracując w agencji reklamowej prowadził i współprowadził projekty stron dla klientów (m.in. Beko, Bonduelle Food Service czy Froneri Polska). W WebWave – człowiek od marketingu i nie tylko.
Blog
Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych
Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!