Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Julia Mądraszewska

Jaki format zdjęć na stronę internetową? JPEG PNG SVG GIF - czym są?

Czy wiesz, czym różnią się poszczególne formaty plików graficznych?

PNG, JPEG, GIF albo SVG — stosujesz je na swojej stronie losowo, czy może doskonale się orientujesz, do czego służą?

Można powiedzieć, że to tylko drobne, kosmetyczne odrębności niemające znaczącego wpływu na efekt. Jednak biegła znajomość wszystkich z nich może mieć pozytywny wpływ na działanie Twojej strony internetowej. Dlatego warto zastanowić się nad tym i stosować te formaty w odpowiednich miejscach w witrynie. Niektóre z nich działają lepiej i zajmują mniej miejsca, co przekłada się na szybsze ładowanie strony. Niekiedy dobra jakość kosztem rozmiaru przynosi pozytywne skutki dla wygody użytkownika i czytelności witryny. Przeczytaj o różnych dostępnych formatach i stosuj je świadomie.

 

Czy format grafiki ma znaczenie?

 

Oczywiście, że tak. Chociaż większość z nich będzie wyglądać poprawnie w sieci, to jednak zrozumienie ich mocnych i słabych stron zapewni Ci lepsze prowadzenie strony. Obraz to nie tylko element, który przykuwa uwagę.

Wpływa on też na:

  • Wydajność. Zależnie od wybranego formatu, plik może mieć różną wagę i przez to zajmować więcej lub mniej miejsca na stronie. To bezpośrednio wpłynie na jej czas wczytywania. Na pewno wiesz, że prędkość ładowania się witryny to bardzo ważny składnik poprawnego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania.

  • Wygląd. To najbardziej oczywisty punkt, bo widoczny gołym okiem. Zależnie od wybranego formatu obraz będzie wyglądał trochę inaczej. Typ pliku, z którym pracujesz (grafika, zdjęcie), powinien być dostosowany pod odpowiedni format, aby osiągnąć najlepszy wizualnie efekt.

  • Skalowalność. Gdy zbyt mocno rozciągniesz lub zmniejszysz obraz, ucierpi na tym jego jakość. To, ile masz swobody, jest głównie zależne od używanego formatu obrazu. Wpływa to na zdolność Twojej witryny do atrakcyjnego wyglądu zarówno na dużych, jak i małych ekranach.

 

Podpowiedź: 1920x1080 px (pikseli) to najczęstszy maksymalny wymiar zdjęć wyświetlany przez strony www. Jeśli więc chcesz optymalizować serwis lub stronę pod przeglądarkę Google, pamiętaj o właściwym rozmiarze plików, które zawiera. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Czym się różnią formaty obrazów?

Część na pewno znasz, ponieważ korzystasz z nich na co dzień, jednak nie wszystkie są tak popularne. Cztery opcje, które przedstawimy poniżej, to jedne z najpopularniejszych i najbardziej użytecznych formatów, co czyni je idealnymi wyborami dla niemal każdej strony.

JPEG: najpopularniejszy program obsługujący grafiki na stronie internetowej

JPEG (lub jpg, ang. Joint Photographic Experts Group) – stworzony w 1986 format stratnej kompresji grafiki rastrowej. Pliki tego typu mogą obsługiwać miliony kolorów, więc jest on idealny do rzeczywistych obrazów, takich jak fotografie. Przede wszystkim polecany na stronach internetowych z dużą ilością zdjęć i jest najlepszym wyborem podczas publikowania na kanałach społecznościowych. Większość aparatów cyfrowych i smartfonów zapisuje każde zdjęcie w formacie JPEG. Nie obsługuje ono jednak przezroczystego tła, przez co nie można go w łatwy sposób nakładać na inne elementy.

Jest też formatem „stratnym”. Oznacza to, że po skompresowaniu danych niepotrzebne informacje są usuwane z pliku na stałe. Dlatego też niestety jakość zostanie utracona lub naruszona, gdy dowolny plik zostanie przekonwertowany na JPEG.

Jest to spowodowane tworzeniem bitmapy dla tych obrazów, czyli sytuacji, gdzie każdy piksel ma konkretne położenie, które nie jest zdefiniowane matematycznie, a jedynie zapisany jako punkt. Dlatego podczas powiększania obrazu będą widoczne poszczególne piksele, przez co jego jakość będzie się wizualnie pogarszać.

 


 

W WebWave wspieramy wszystkie typy formatów, więc nie musisz wykluczać żadnego z nich podczas tworzenia swojej strony

 


 

GIF: ruchome zdjęcia na stronę internetową

Jest coraz większą siłą w sieci. Ten format jest doskonałym wyborem dla obrazów o ograniczonej liczbie kolorów, które muszą być małe. Zdjęcia i kolorowe grafiki zapisane w formacie GIF zmuszają jednak do wysokiego poziomu kompresji z zauważalną utratą jakości. W szczególności dlatego, że mogą pomieścić jedynie do 256 indeksowanych kolorów.

Unikalną cechą formatu GIF jest jego zdolność do animacji. Podczas gdy ta funkcja straciła na popularności w ostatnich latach, subtelna i celowa animacja z obrazem GIF może przyciągnąć odpowiednią uwagę na CTA lub inny element w obrębie witryny. Możesz się o tym przekonać na naszej podstronie Zespół, gdzie każdy z nas wybrał dla siebie reprezentującego go GIFa.

 

PNG: lepsza rozdzielczość w każdym rozmiarze zdjęć i obrazów

Format PNG niemal tak samo popularny, jak JPEG, jednak często jego najlepsze cechy są niezrozumiałe lub niewykorzystywane. Nie tylko obsługuje miliony kolorów, ale też ma możliwość zapisu obrazu jako częściowo lub całkowicie przezroczysty. Dzięki temu w łatwy sposób można go nakładać jako warstwy na inne elementy.

Jednak nie jest on polecany w przypadku zdjęć, ponieważ ilość kolorów, które obsługuje ten format spowoduje, że plik będzie znacznie więcej ważył niż zapisany w pozostałych typach.

W przeciwieństwie do JPEG nie traci on na jakości podczas powiększania. Dzieje się tak, ponieważ zapisywany obraz opisywany jest za pomocą figur geometrycznych umieszczonych w układzie współrzędnych, przez co podczas jego powiększania nie ma widocznych zmian w jego jakości.

 

SVG: idealny format do szczegółowych grafik na stronę www

Najmłodszy z wszystkich formatów został stworzony w 2001 roku. Jest najbardziej wydajnym ze wszystkich wymienionych. W przeciwieństwie do JPEG, GIF i PNG, obraz SVG pozostaje wyraźny w dowolnej rozdzielczości lub rozmiarze. Dzieje się tak, ponieważ pochodzi on z opisanych matematycznie kształtów i krzywych, a nie pikseli. Pliki SVG można animować, tworzyć transparentne obiekty i dowolnie łączyć kombinacje kolorów lub gradientów. Jest niestety jednym z największych i najcięższych formatów z tego zestawienia. Choć są sytuacje, w których warto go stosować. W szczególności są to obrazy z dużą ilością ważnych szczegółów - mapy czy wykresy.  

Oczywiście w kreatorze stron www WebWave bez problemu możecie korzystać z wektorowych grafik SVG. Sprawę ułatwia darmowy bank ikon, z którego mogą korzystać wszyscy webmasterzy.

Który format pliku wybrać?

Najprościej można to przedstawić przy pomocy obrazu, ponieważ oferuje on najbardziej przejrzysty wzgląd to poszczególnych charakterystyk.

 

 

Warto używać tego, co jest optymalne dla danego pliku. To podstawowa zasada i jeżeli będziesz się jej stosować, Twoja strona zawsze będzie działała dobrze. Powodzenia w optymalizacji!

W WebWave wspieramy wszystkie typy formatów, więc nie musisz wykluczać żadnego z nich podczas tworzenia swojej strony.

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

13 czerwca 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: