Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Anna Pawłowska

Data aktualizacji: 7 czerwca 2024

Rozwój w web designie – jak skuteczniej projektować strony?

jak wybrać nazwę bloga

Nieustanny rozwój czy stagnacja? Ciągłe wyzwania czy spokojna rutyna?

Jesteś web designerem, więc wszelkie bezpieczne opcje odpadają. 

Samodoskonalenie to Twoje drugie imię. A ja trochę Ci podpowiem, jak może ono wyglądać.

 

Kluczowe wnioski:

  • Stwórz sobie miejsce, w którym nie będziesz się bać o ewentualne błędy i krytykę.

  • Stań się krytykiem, a nie fanem swoich mistrzów.

  • Opiniuj projekty innych, dziel się tym w komentarzach lub na własnym blogu.

  • Poznaj wszystkie zasady web designu, bądź na bieżąco z trendami.

  • Bierz udział w konkursach.

  • Stawiaj sobie realistyczne cele i konsekwentnie je realizuj. 

 

 

Może Cię zainteresować:

Jak założyć własną firmę w web designie?

Podstawy UI designu

Web design: gdzie szukać inspiracji?

 
 

Czym jest web design?

 

Przypomnienie dla tych, którzy tego potrzebują. Web design to projektowanie stron internetowych. Nie od strony zaplecza (nie musisz kodować – tym zajmują się programiści), a od frontu. 

Uściślając, Web designer pracuje nad:

  • wyglądem witryny (doborem kolorów, typografią, grafikami itp.),

  • układem (struktura i kategoryzacja informacji),

  • jasną komunikacją z użytkownikiem (eliminuje wszystko, co może wywołać jego frustrację). 

 

 

Dlaczego web designer nie może stać w miejscu?

 

Każda zmiana w interfejsie jest widoczna właściwie od razu. Dlatego też praca web designera jest satysfakcjonująca i... popularna. Parę lat temu można było obserwować wręcz wysyp kursów z tej dziedziny, a potem falę młodych specjalistów. 

Powstał jeden problem: nie wystarczy już być jakimś web designerem. Teraz musisz być dobry lub przynajmniej coraz lepszy, jeśli w ogóle chcesz mieć szansę w wyścigu po projekt lub zlecenie. 

Spokojnie, na pewno Ci się powiedzie. Stworzyłam ten poradnik, aby uporządkować Twoją wiedzę, pomóc Ci znaleźć słabe punkty i wznieść się na wyższy poziom. 

Przygotuj sobie coś do picia i chrupania. Startujemy!

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak zostać web designerem, o którego będą walczyć?

 

Kieruję się zasadą, że nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Jeśli Ty też chcesz się rozwijać i zdobywać lepsze (lepiej płatne zlecenia), te wskazówki są dla Ciebie. 

Sprawdź, która metoda podniesie Twoje umiejętności w projektowaniu graficznym!

 

 

Stwórz sobie bezpieczną przestrzeń

 

Niektórzy mówią na to projekt roboczy, inni własna piaskownica. Zawsze jednak chodzi o to samo – miejsce, w którym możesz ćwiczyć do woli i bez obaw

Jeżeli próbujesz nowych rzeczy wyłącznie na projektach dla klienta, zawsze będzie Ci towarzyszył stres o wynik. A to demotywuje. Wręcz odbiera Ci moc twórczą i chęć do podejmowania nowych, ryzykownych, a czasem tak potrzebnych kroków.

A przecież najlepsi web designerzy nie tylko doskonale znają zasady tworzenia stron, ale też potrafią je umiejętnie złamać. Zaskakiwać. To ich wyróżnia i daje możliwość wyższych zarobków. 

Podążaj ich przykładem. Zbuduj swoją piaskownicę, w której będziesz ćwiczyć i próbować nowych koncepcji projektowych. Bez obaw, że coś zepsujesz lub ktoś Cię skrytykuje. Wiem z doświadczenia, że taka przestrzeń potrzebna jest w każdym kreatywnym zawodzie. 

 

 

Czerp inspiracje od najlepszych

 

Hasło w nagłówku pewnie wydaje Ci się bardzo banalne. Przecież wiesz już, że warto wzorować się na mistrzach. Ale.. 

…siedząc kilka godzin przed ekranem komputera można o tym w końcu zapomnieć. 

Założę się, że jest kilku web designerów, których podziwiasz i obserwujesz. Może nawet chcesz być tacy jak oni. Istnieje prosta droga, by zbliżyć się do tego ideału. 

Sposób polega na tym, że zamiast być ich fanem, musisz stać się krytykiem. Tak, nie pomyliło mi się. Fan myśli sobie: „wow, podoba mi się ta strona!". A krytyk: „podoba mi się ten projekt, ponieważ połączenia kolorów tworzą niesamowity nastrój". Zauważasz różnicę?

Oglądanie stron www z perspektywy krytyka pomaga dowiedzieć się, które konkretnie elementy Cię zachwycają. Może chodzić o specjalne efekty lub techniki. A to już łatwo wdrożyć podczas swojej pracy. 

 

 

Proś o opinie, oceniaj projekty innych

 

Pierwsza część, czyli uzyskanie informacji zwrotnej na temat swojej pracy, jest dość oczywista. Dzięki uwagom innych znajdujesz obszary, które możesz zaprojektować lepiej. 

Ale co powiesz na drugą część nagłówka? Przekazywanie informacji zwrotnych innym projektantom pomaga Tobie w doskonaleniu umiejętności. 

Czasem nazywa się to efektem protegowanego – uczenie innych to w rzeczywistości uczenie samego siebie. To takie proste! Wypróbuj, jak sprawdzi się w Twoim przypadku: dołącz do jednego z forum lub do grupy projektowej na Facebooku.

A jeśli nie chcesz krytykować swoich kolegów po fachu, załóż bloga! Możesz na nim oceniać niektóre rozwiązania lub po prostu uczyć innych. W końcu wydobędziesz na światło dzienne eksperta, który drzemał gdzieś w głębi Twojej duszy.

 

Pamiętaj o fundamentalnych zasadach projektowania stron

Warto szukać nowych ścieżek, łamać schematy i wyróżniać się własną estetyką. Będzie to wyglądać świetnie, jeśli... nie zapomnisz o fundamentalnych zasad z dziedziny web designu. 

Dowiedz się wszystkiego o teorii siatki, białej przestrzeni, łączeniu kolorów i typografii. Pisaliśmy o tym na naszym blogu, ale w internecie znajdziesz też mnóstwo darmowych e-booków oraz listę ostatnio opublikowanych książek. Możesz też zacząć od absolutnej podstawy web designu – Książki projektowej dla nieprojektantów.

Polecam Ci też typowo branżowe blogi, jak np.:

Opowiadają one nie tylko o projektowaniu graficznym, ale też o technologii, UI (User Interfejs) oraz UX (User Experience). Ta wiedza bardzo Ci się przyda, jeśli chcesz być dobry w tym, co robisz. 

 

 

Śledź aktualne trendy w web designie

 

Web design w dużej mierze zależy od trendów. Twój pracodawca może nie mieć o nich zielonego pojęcia.Ty musisz być z nimi na bieżąco. Zresztą, naprawdę łatwo je śledzić. Większość blogów i portali poświęconych projektowaniu publikuje coroczną prognozę trendów. 

Mam jednak świadomość, że wcale tego nie potrzebujesz. Jeśli masz już swoją piaskownicę, nie boisz się opiniować innych i śledzisz branżowe blogi – jesteś w stanie wyczuć kierunek zmian niemal podświadomie. 

Jedna uwaga: nie przyjmuj ślepo jakiejś techniki tylko dlatego, że jest modna. Po prostu zarejestruj ją, zastanów się, jakie może przynieść efekty, wypróbuj i wyrób sobie własne zdanie na jej temat. 

 

 

Bierz udział w konkursach z branży IT

 

Co mają konkursy do rozwoju? Ano bardzo wiele. 

Po pierwsze, motywują do ćwiczenia i doskonalenia swoich umiejętności.

Po drugie, zmuszają do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Zwykle nie możesz wybierać stylu ani tematu, a to dobry wstęp do rozwoju w nowym kierunku. I wszechstronności.

Po trzecie, masz szansę na wygraną. Nic tak nie motywuje, jak dodatkowy zastrzyk gotówki. No i dyplomem zawsze możesz pochwalić się w swoim portfolio. 

 

 

Bądź konsekwentny i rozwijaj dobre nawyki

 

Powinnam zacząć od tego punktu, ale najważniejsze zawsze zostawiam na koniec. Chcąc odnieść sukces w jakiejkolwiek dziedzinie, potrzebujesz rozwijać konsekwencje. Pójdzie Ci dużo łatwiej, jeśli zadbasz o codzienne dobre nawyki i wyznaczanie sobie realistycznych celów.

Przykład? Nie obiecuj sobie, że codziennie spędzisz 4 godziny na nauce projektowania. Zamiast tego postanów, że każdego dnia wypróbujesz nową koncepcję projektową. To dużo bardziej konkretne i jednocześnie skuteczniejsze podejście, które może wywołać reakcję łańcuchową.

A co z nawykami? Ciekawe spostrzeżenia zawarł na temat Charles Duhigg w swojej „Sile nawyku". Zauważył, że jeśli zobowiążesz się do ćwiczeń raz dziennie, bezwiednie zaczniesz też zwracać większą uwagę na swoją dietę. 

Zasada ta pomaga również rozwijać swoje umiejętności w web designie. Wypróbowując codziennie jedną nową technikę, automatycznie spędzisz więcej czasu na projektowaniu i opiniowaniu innych. Słowem, wdrożenie jednego kluczowego nawyku, pozwoli Ci się rozwinąć na wielu innych polach.

To brzmi bardzo dobrze!

 

Bądź profesjonalistą – unikaj najczęstszych błędów UX

 

Napisałam Ci, jak rozwijać się jako człowiek – specjalista – web designer. Rozumiesz więc, w jakim kierunku podążać. 

Ale może potrzebujesz wskazówek na tu i teraz. Chcesz po przeczytaniu tego artykułu wiedzieć, co zmienić w swoich projektach od razu. 

Służę pomocą! Powiem Ci, jak poprawić swój aktualny projekt, żeby stał się bardziej funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie. Spokojnie, nie musisz uczyć się programować ani w javascript, ani css, ani nawet html. 

 

 

Drażniące schematy kolorów

 

Jasne i odważne schematy kolorów bywają pożądane i stanowią podstawę estetyki wielu uznanych projektantów. Ale... umieszczając na stronie zbyt wiele kolorów, wprowadzasz wizualny szum. A ten może łatwo przyćmić resztę projektu. 

Dlatego podstawowa zasada brzmi: trzymaj się prostej palety kolorów i neutralnych kolorów tła. Dzięki temu przyciski CTA, elementy menu bądź inne robią to, co powinny. Czyli wyróżniają się i przyciągają uwagę. 

Zapoznaj się z naszym starszym wpisem o minimalizmie, a zrobisz to po mistrzowsku!

 

Mało zachwycające obrazy

 

Ogromny wpływ na ogólny wygląd i styl witryny mają zdjęcia zintegrowane z układem projektu. Nie będę pisać o nieodpowiedniej ostrości, czy wątpliwej kompozycji, bo zakładam, że już to wiesz. Chcę zwrócić Twoją uwagę na coś innego – wybór nieodpowiednich zdjęć stockowych. Takich, które sprawią, że witryna jest mdła i mało angażująca dla użytkownika. 

Co musisz zrobić? Nie umieszczaj zdjęć takich, jakie są. Pobaw się nimi: poprzycinaj, użyj filtrów, dostosuj nasycenie, temperaturę lub kontrast. Zrób wszystko, by lepiej harmonizowały z projektem

Następnie upewnij się, że zdjęcia pasują do kontekstu, dodaje jakąś wartość do tekstu. I oczywiście zwróć uwagę na typ plików, których używasz. Będzie to miało ogromny wpływ na szybkość ładowania strony

 

 

Brak pojęcia o SEO

 

Wiem, wiem. Nie po to uczysz się web designu, żeby zaprzątać sobie głowę jakimś SEO. A jednak podstawowa wiedza o pozycjonowaniu pozwoli Ci na stworzenie zachwycających projektów. 

Poszukaj informacji na temat:

 

Uwierz mi. Dzięki podstawowej wiedzy o SEO interfejs, nad którym pracujesz, będzie bardziej intuicyjny dla użytkownika i lepiej oceniony przez Google.  

 

 

Niespójna typografia

 

Typografia powinna olśniewać spójnością i uporządkowaniem. Utrzymuj jeden styl w nagłówkach, tekście głównym, linkach itd. Podobna zasada musi być zachowana w odstępach między wierszami, rozmiarze fontów i jego kolorze. 

Poczytaj o tym. Będzie miało to wpływ na układ strony, a w konsekwencji na jej odbiór. 

 

 

Szybkie FAQ

 

A teraz coś dla tych, którzy trochę zabłądzili: najczęściej zadawane pytania o web design

 

Jak zostać projektantem stron internetowych?

 

Na początek możesz dołączyć do grup na Facebooku, np. Product & UX Design PL. Znajdziesz tu mnóstwo materiałów, zaproszenia na meet-upy, webinary oraz konferencję. W ten sposób trochę obwąchasz się z zawodem i łatwiej zdecydujesz, czy ten rodzaj pracy jest dla Ciebie.

Na własną rękę możesz też pobawić się popularnymi programami, tj. Canva, Adobe Illustrator czy Photoshop. 

O tym, co zrobić dalej, dowiesz się z tego artykułu

 

Ile zarabia web designer?

 

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków web designerów wynosi 5 230 złotych brutto (3 807 zł netto).

 

Gdzie znaleźć pracę jako web designer?

 

Na początek wykonaj projekt dla znajomych. Potem rozejrzyj się za zleceniami na portalach dla freelancerów. A gdy poczujesz się pewniej, stwórz profesjonalne portfolio online i nie bój się go wysłać do większych agencji i firm!

 

 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

07 czerwca 2024

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: