Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Julia Mądraszewska

Publikacja: 8 stycznia 2024

Czym jest storytelling - definicja i przykłady. Jak opowiedzieć historię, żeby zaprezentować odbiorcy produkt?

wizytówka-google

Przekazywanie informacje w sposób, który zaciekawi odbiorcę (potencjalnego klienta) ma nieocenioną wartość. Jak to zrobić? 

Pomyśl o storytellingu. Ty opowiadasz coś swojemu użytkownikowi, a on realnie angażuje się w historię. Jego mózg stara się przewidzieć, co nastąpi dalej. Jest to idealna sytuacja dla obu stron ze względu na zsynchronizowanie i zaangażowanie w relację i komunikację.

Dowiedz się, jak tworzyć i pisać treści, by mogły one zainteresować czytelnika i stać się chwytem marketingowym!

 

Co to storytelling? Naucz się opowiadać!

 

Storytelling to proces polegający na wykorzystaniu faktów i narracji w celu przekazania czegoś odbiorcom. Wykorzystuje się w tym celu historie i opowieści (niektóre z nich są oparte na faktach, a inne upiększone lub nawet zmyślone, aby lepiej wyjaśnić podstawowe przesłanie). 

Chociaż każdy potrafi na swój sposób opowiedzieć jakąś historię, to niektóre osoby stają się prawdziwymi mistrzami rozmowy.  Są głosem swojej organizacji, marki lub firmy. Zwykle widzimy ich w roli marketingowców, twórców treści lub specjalistów od PR. Wykorzystują oni słowa w celu pobudzenia wyobraźni słuchacza. Właśnie do tego służy im storytelling. 

Opiera się on na trzech filarach:

  • Postacie. To właśnie one będą kluczem do powiązania odbiorców z historią. Jeśli twoja publiczność może postawić się na miejscu Twojej postaci, chętniej wykona wezwanie do działania.

  • Konflikt. Wywołuje emocje i łączy odbiorców poprzez doświadczenia. Moc historii leży w tym, co przekazujesz i czego uczysz za jej pomocą. Jeśli w Twojej twórczości nie ma konfliktu, prawdopodobnie nie jest poprawnie stworzona.

  • Rozwiązanie sytuacji. Choć każda dobra historia ma zakończenie, to nie zawsze musi ono samo być dobre. Zamknięcie opowiadanie powinno pokazać kontekst, w jakim znajdują się bohaterowie i ich konflikty. 

 

Dlaczego warto wykorzystać storytelling w marketingu?

 

Przypomnij sobie wszystkie trudne sytuacje, gdy byłeś w szkole i musiałeś słuchać oraz zapamiętać coś na sprawdzian. Nauczyciele często tworzyli rymowanki, które umożliwiały skojarzenia z trudnymi do zapamiętania informacjami. Jednym z nich jest na przykład:

Mianownik - Mama

Dopełniacz - Dała

Celownik - Celince

Biernik - Bańkę 

Narzędnik - Na 

Miejscownik - Mleko

Wołacz - O! 

Używanie narracji w swoim blogu sprawi, że – jeśli zrobisz to we właściwy sposób – Twój post będzie bardziej wciągający. Stanie się on czymś, co ludzie chcą przeczytać i udostępniać. To pewnego rodzaju reklama idealna. 

Jeśli użyjesz swoich umiejętności opowiadania historii we właściwy sposób, pomoże Ci to lepiej przekazać wiedzę. Rozbudowane i interesujące historie nie tylko pozwolą Ci udowodnić swoją argumentację, ale też rozjaśnią misję Twojej firmy. 

Jednak najważniejsze jest to, że ludzie zapamiętają Twoją historię – a dzięki temu będą kojarzyć nie tylko tę opowieść, ale też Twoją markę. Dobry storytelling może nawet zainspirować użytkowników do działania i prowadzić do konwersji. 

Jakie są więc najważniejsze zasady tworzenia wspaniałej historii?  

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Storytelling musi być przede wszystkim:

  • Zabawny – dobre i wesołe historie sprawiają, że czytelnik jest zaangażowany i zainteresowany tym, co będzie dalej;

  • Edukacyjny – budzić ciekawość i wzbogacać wiedzę czytelnika;

  • Uniwersalny – dostępny dla wszystkich czytelników oraz wykorzystujący emocje i doświadczenia, które przeżywa większość ludzi;

  • Niezapomniany – poprzez inspirację, skandal czy humor dobre historie zapadają w pamięć czytelnika.
     


Wykorzystaj swoje umiejętności storytellingu, zakładając własny blog.

 


Storytelling na stronie www

Opisywanej przeze mnie umiejętności można oczywiście użyć w obrębie własnej witryny. Szczególnie łatwo to zrobić w kreatorze stron www, gdzie podmienianie i dodawanie nowych treści jest intuicyjne i wygodne. 

Wykorzystaj możliwość stworzenia silniejszego połączenia z Twoimi odbiorcami i ulepsz sposób przekazywania informacji w Internecie. Możesz zrobić to już dzisiaj. Za darmo. W WebWave.

  

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

04 września 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: