Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Julia Mądraszewska

Czym jest storytelling i jak go wykorzystać na stronie internetowej?

Umiejętność skutecznego komunikowania się z inną osobą jest jedną z najlepszych form hierarchii norm społecznych u ludzi.  

Dlatego bardzo ważne jest to, żeby przekazywać informacje w sposób, który zaciekawi odbiorcę. Jak to zrobić? 

U podstaw tego leży poprawnie skonstruowany storytelling. Ty opowiadasz coś swojemu użytkownikowi, a on realnie angażuje się w historię.  Jego mózg stara się przewidzieć, co nastąpi dalej. Jest to idealna sytuacja dla obu stron ze względu na zsynchronizowanie i zaangażowanie w relację i komunikację.

Kiedy czytana historia wciąga czytelnika, czuje on satysfakcję. Jak w więc tworzyć i pisać treści, aby mogły one tak zainteresować człowieka?

 

Co to storytelling?

 

Jest to proces polegający na wykorzystaniu faktów i narracji w celu przekazania czegoś odbiorcom. Wykorzystuje się w tym celu historie, niektóre z nich są oparte na faktach, a inne upiększone lub nawet zmyślone, aby lepiej wyjaśnić podstawowe przesłanie. 

Chociaż każdy potrafi na swój sposób opowiedzieć jakąś historię, to niektóre osoby rozwijają swoje umiejętności, stając się prawdziwymi mistrzami rozmowy.  Dzięki temu stają się głosem swojej organizacji, marki lub firmy. Takich ludzi zwykle nazywamy marketingowcami, twórcami treści lub specjalistami od PR.

Wykorzystują oni słowa w celu pobudzenia wyobraźni słuchacza. Właśnie do tego służy im storytelling. 

Opiera się on na trzech filarach:

  • Postacie. To właśnie one będą kluczem do powiązania odbiorców z historią. Jeśli twoja publiczność może postawić się na miejscu Twojej postaci, chętniej wykona wezwanie do działania.

  • Konflikt. Wywołuje emocje i łączy odbiorców poprzez doświadczenia. Moc Twojej historii leży w tym, co przekazujesz i czego uczysz za jej pomocą. Jeśli w Twojej twórczości nie ma konfliktu, prawdopodobnie nie jest poprawnie stworzona.

  • Rozwiązanie sytuacji. Choć każda dobra historia ma zakończenie, to nie zawsze musi ono samo być dobre. Zamknięcie opowiadanie powinno pokazać kontekst, w jakim znajdują się bohaterowie i ich konflikty. 

 

Dlaczego używa się strorytellingu?

 

Przypomnij sobie wszystkie trudne sytuacje, gdy byłeś w szkole i trzeba było coś zapamiętać na sprawdzian. Nauczyciele często tworzyli rymowanki, które umożliwiały skojarzenia z trudnymi do zapamiętania informacjami. Jednym z nich jest na przykład:

Mianownik - Mama

Dopełniacz - Dała

Celownik - Celince

Biernik - Bańkę 

Narzędnik - Na 

Miejscownik - Mleko

Wołacz - O! 

Używanie narracji w swoim blogu sprawi, że - jeśli zrobisz to we właściwy sposób - Twój post będzie bardziej wciągający. Stanie się on czymś, co ludzie chcą przeczytać i udostępniać. Zobacz jak założyć bloga i stwórz innym możliwość czytania twoich angażujących treści.

Jeśli użyjesz swoich umiejętności opowiadania historii we właściwy sposób, pomoże Ci to lepiej wyrazić wiadomości, jakie chcesz przekazać swoim użytkownikom. Rozbudowane i interesujące historie nie tylko pomogą Ci udowodnić swoją argumentację, ale mogą też dodać jasności misji Twojej firmy. 

Jednak najważniejsze jest to, że ludzie zapamiętają Twoją historię, a dzięki temu będą kojarzyć nie tylko tę opowieść, ale Twoją markę. Dobrze wykorzystana historia może nawet zainspirować użytkowników do działania i prowadzić do konwersji. 

Najważniejsze zasady tworzenia wspaniałej historii.  

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Storytelling musi być przede wszystkim:

  • Zabawny - dobre i wesołe historie sprawiają, że czytelnik jest zaangażowany i zainteresowany tym, co będzie dalej, jednocześnie;

  • Edukacyjny - budzić ciekawość i wzbogacać bank wiedzy czytelnika;

  • Uniwersalny - dostępny dla wszystkich czytelników oraz wykorzystujący emocje i doświadczenia, które przeżywa większość ludzi;

  • Niezapomniany - poprzez inspirację, skandal czy humor, dobre historie zapadają w pamięć czytelnika.
     


 

Umiejętność skutecznego komunikowania się z inną osobą jest jedną z najlepszych form hierarchii norm społecznych u ludzi

 


Storytelling na stronie www

Biorąc pod uwagę skuteczność storytellingu, zastanawiam się, dlaczego więcej webdesignerów nie korzysta z tego wspaniałego podejścia do pisania treści. 

Opisywaną przeze mnie umiejętności można oczywiście użyć w obrębie własnej witryny. Szczególnie łatwo jest to do zrobienia w kreatorze stron www WebWave, gdzie podmienianie i dodawanie nowych treści jest intuicyjne i wygodne. 

Po prostu przekształcając proces myślowy podczas budowania strony internetowej, masz możliwość stworzenia silniejszego połączenia z Twoimi odbiorcami i zrewolucjonizować sposób komunikowania informacji w Internecie. 

Możesz zrobić to już dzisiaj. Za darmo. W WebWave.

  

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

04 września 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: