Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Bartek Raducha

Data publikacji: 19.12.2023

Dlaczego ludzie tak często hejtują kreatory stron? 

Kiedy wrzucam jakieś informacje o WebWave na różne grupy, spotykam trzy typy reakcji.

Takie, które dotyczą tematu, czyli jakiegoś tekstu lub pomysłu.

Czasem to złośliwostki charakterystyczne dla konkretnej grupy (co też ma swój urok).

No i pojawia się… hejt dotyczący narzędzia.

Że słabe, kicha, po co to komu, a ogółem zrób sobie stronę na Wordpressie.

Lub napisz w notatniku.

A co jeśli ktoś nie umie zrobić strony w notatniku; lub po prostu… nie chce?

Dla wszystkich nielubiących kreatorów stron mam szybki FAQ dotyczący tego, za co się je hejtuje.

Wiadro gotowe? To jedziemy.

 

1. „Kreatory stron mają ograniczone możliwości”

 

Podobno dlatego, że to proste narzędzia. Takie, w których zrobisz stronę na podstawie szablonu stron, ale jak chcesz zrobić coś więcej, to niestety, ale nie.

Podobno.

Jeśli się przyjrzysz temu, czego potrzebuje większość stron, to ta lista jest (bardzo) krótka. Menu, tekst, nagłówki, jakaś galeria, formularz kontaktowy. To sama podstawa i serio wystarcza. I te wszystkie elementy są widoczne i dostępne od razu w WebWave. 

 


 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak stworzyć stronę w kreatorze WebWave, sprawdź nasz kurs tworzenia stron internetowych z certyfikatem.

 


 

Ale w kreatorach da się zrobić więcej. Czasem trzeba trochę pokombinować lub po prostu sprawdzić, jak coś zrobić. Nie trzeba ściągać wtyczek, a czasem wystarczy prosty skrypt, który znajdziesz w bazie wiedzy.

Na przykład w WebWave mamy interakcje. To funkcja, która sprawia, że po kliknięciu na element pojawiają się wcześniej wybrane elementy (hasztag #najseksowniejszyopismarketingowy). Niby nic, ale jeśli pomyślisz o tym chwilę, to zrobisz dzięki tej funkcji masę rzeczy.

A to tylko jeden przykład. Jest ich dużo więcej.

projektowanie stron www jak zrobić to dobrze

 

2. „Wolne ładowanie stron”

 

Koronny dowód na to, że kod stron zrobionych w kreatorach jest fatalny. Ten zarzut pojawia się najczęściej.

Autorzy takich opinii pewnie się zgodzą, że jeśli powstałby film (fabularny, dokumentalny) o kreatorach stron, to pewnie nazwano by go Dramat w kodzie. Czy jakoś tak (ale jeśli powstanie, to roszczę sobie prawa do tytułu!).

Ta zła opinia ciągnie się za kreatorami od pierwszych programów, w których robiło się strony www w trybie graficznym (WYSIWYG). Tak, pierwsze kreatory generowały bardzo kiepski i zaśmiecony niepotrzebnymi znacznikami kod. I tak zła opinia ciągnie się do dziś.

Ale jedna rzecz umyka w tym wszystkim. Dobrze zoptymalizowany kod wczytuje się szybko i nie sprawia kłopotów przeglądarkom.

To dotyczy też stron zrobionych w WebWave (jesteś teraz na takiej).

Powolne ładowanie stron zależy w dużo większej mierze od tego, ile jest na stronie zdjęć (jakiej wielkości, itp.) oraz czy sama (pod)strona nie jest po prostu wielka.

Więc, jak widzisz, z tym powolnym ładowaniem z powodu źle wygenerowanego kodu to nie do końca prawda. Na pewno w przypadku naszego kreatora.

 


 

Powolne ładowanie stron zależy w dużo większej mierze od tego, ile jest na stronie zdjęć (jakiej wielkości, itp.) oraz czy sama (pod)strona nie jest po prostu wielka.

 


 

3. „Tylko proste strony”

 

W niektórych zestawieniach czy poradnikach o robieniu stron mogę przeczytać, że kreatory stron nadają się tylko do prostych wizytówek, bo nic więcej w nich się nie da zrobić. Albo że są mało prestiżowe (?).

No… to nie do końca prawda.

Strona WebWave jest zrobiona w naszym kreatorze. Ma 357 podstron (6 września 2018 roku) i ładuje się sprawnie. W kreatorze też nie mamy kłopotów z jej edycją ani z porządkowaniem treści czy struktury linków.

Oczywiście – w WebWave zrobisz onepagera. Ale zbudujesz też serwis składający się z kilkuset stron.

I wiem, to może być straszne, ale takie strony działają. I to naprawdę dobrze.

 

4. „Dopóki płacisz, jest OK”

 

To się mocno utarło i często w dyskusjach oraz listach „xx powodów, dla których nie warto używać kreatorów” pojawia się informacja, że dopóki płacisz subskrypcję w kreatorze stron, dopóty masz swoją stronę.

Przestajesz płacić? No to nie masz strony.

I znowu – nie do końca. A w WebWave: zupełnie nie.

Każda strona zrobiona w naszym kreatorze stron www ma własny i darmowy adres www. Jest generowany automatycznie i zawiera też identyfikator konkretnej strony.

Jeśli stwierdzisz, że ta strona nie potrzebuje już Pakietu Premium, to gdy go przepniesz go na inną lub po prostu go nie przedłużysz, to Twoja strona wróci na darmowy adres.

Nic nie zabieramy, nie blokujemy strony. Po prostu wraca ona do wersji darmowej, a Ty masz do niej cały czas dostęp. Bo to Twoja strona.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

5. „W kreatorze zrobisz tylko brzydką  stronę”

Wiem, kwestia estetyki.

Są tacy, którzy doceniają wytrawną bryłę Fiata Multipla (w sumie… całkiem fajne rodzinne auto). Są też tacy, dla których Porsche 911 wygląda archaicznie.

Są też tacy, którzy mówią, że strony zrobione w kreatorach są po prostu brzydkie.

OK, rozumiem.

Ale pozwól, że odpowiem pytaniem: czy tylko strony zrobione w kreatorach są brzydkie?

Bo coś mi się wydaje, że nie ;).

Oczywiście, nie każdy jest mistrzem tworzenia stron, które za design dostają rokrocznie Lwy w Cannes. Ale jeśli ktoś potrzebuje strony, która mu pomoże zrealizować konkretne cele, to może lepiej zasugerować dobre rozwiązania w projektowaniu stron zamiast się śmiać?

W WebWave powstało naprawdę dużo świetnych stron. Więc… w naszym kreatorze da się zrobić ładną i funkcjonalną stronę www.

 


 

Są tacy, którzy doceniają wytrawną bryłę Fiata Multipla. Są też tacy, dla których Porsche 911 wygląda archaicznie.

 


 

6. „Masz tylko szablon i nic poza nim”

 

Ten stereotyp się utarł, jednak nie tylko dzięki kreatorom.

Owszem, wiele z nich nie pozwala na wyjście poza szablon lub bloki, które dodasz do strony. Ale dotyczy to też innych narzędzi do robienia stron.

Wiele razy trafiałem na strony użytkowników WebWave i zastanawiałem się, czy ta strona powstała od pustej karty czy z szablonu. I tak, często się okazywało, że strona zaczęła jako szablon, a potem jej twórca przebudował ją tak, jak chciał. Bo każdy element szablonu w naszym kreatorze możesz zmienić i dostosować do swoich potrzeb.

Do tego w WebWave możesz zacząć od pustej karty i przenieść do niej kompletny projekt strony, zrobiony na przykład w Adobe Xd czy Sketch’u (bo nasz kreator działa też dobrze z obiektami wektorowymi).

Więc to też kolejna rzecz, za którą kreatory (a przynajmniej nasz) są niesprawiedliwie krytykowane.

pomoc w tworzeniu stron www w WebWave

7. „Żadnej pomocy”

 

Często spotykałem się z takim stereotypem w dyskusjach na Quorze czy w postach na Medium. Autorzy postów i wpisów zauważają, że kłopotem jest wsparcie użytkownika kreatora. A raczej jego brak lub wysoka cena.

Nie wnikając w to, co oferują inne kreatory: nasz dział supportu robi robotę. Bez względu na to, jaki użytkownik dzwoni lub pisze. Każdy ma naszą pełną uwagę i każdemu staramy się pomóc w zrobieniu strony, której potrzebuje.

Do tego webinary, poradniki, manuale i tysiące (tak, tysiące – ostatnio zamęczyliśmy kolejny telefon) godzin rozmów i czatów z naszymi użytkownikami pokazują, że wspieramy naszych ich w tworzeniu stron.

Jeśli to kwalifikuje się jako „brak pomocy”, to nie wiem, co można uznać za pomaganie użytkownikom.

kreator stron www i kodowanie

8. „Nie dokodujesz nic”

 

Bo masz tylko kreator i jego (ograniczone) funkcje.

Niekoniecznie.

W WebWave dodasz do strony naprawdę dużo elementów i efektów dzięki prostym skryptom.

Jak wspomniałem: integracje, dodawanie obiektów czy efektów jest proste do zrobienia. Wystarczy poszukać w naszej bazie wiedzy lub po prostu spytać nas.

Jasne, w WebWave nie zrobisz strony „na dwie ręce”, czyli nie możesz przeskoczysz między kodem a trybem złap i upuść. Ale taka możliwość mijałaby się z celem narzędzia. Bo to jednak kreator stron, który ma być prosty i przyjazny dla wszystkich użytkowników.

Za to jeśli chcesz dodać coś fajnego do strony za pomocą kodu, to zrobisz to bez kłopotu. Na przykład „Element HTML” to bardzo niepozorna, ale robiąca doskonałą robotę funkcjonalność naszego kreatora.

Daje ona ogromne możliwości bardziej zaawansowanym twórcom stron, a do tego każdy z naszych użytkowników może liczyć na pomoc z wprowadzeniem jakiegoś efektu na swoją stronę.

 


 

Dużo się zmieniło w ciągu ostatnich lat. Również jeśli chodzi o SEO w kreatorach stron.

 


 

9. „Fatalne SEO”

 

Umyślnie zostawiłem to na koniec, bo to taka wisienka na torcie.

Bo skoro kreatory stron mają fatalny kod, to najprawdopodobniej SEO w nich jest tak złe, że w praktyce nie istnieje.

Może tak było kilkanaście lat temu, w złotych czasach wpisywania słów kluczowych wszędzie (jak to wspominał Neil Patel). Ale dzisiaj…? Niekoniecznie.

W momencie, w którym wchodzą kolejne aktualizacje algorytmów Google, a coraz ważniejsza staje się uwaga użytkowników i jakość treści, dawne stereotypy dotyczące kreatorów, że „tego nie wypozycjonujesz”, są nieco nieaktualne.

Dużo się zmieniło w ciągu ostatnich lat. Również jeśli chodzi o SEO w kreatorach stron.

Jeśli nie wierzysz, to mam taki przykład: naszą stronę znajdziesz w TOP3 wyników wyszukiwania na bardzo konkurencyjne frazy (czekam na najlepsze screeny z najgorszymi frazami!). Tu znajdziesz więcej szczegółów na temat tego, jak wypozycjonowaliśmy naszą stronę.

Do tego każdy użytkownik ma dostęp do najważniejszych funkcji związanych z SEO on-site (tytuły i opisy stron, nagłówki, tworzenie własnej struktury linków). Do tego co tydzień organizujemy darmowy webinar z pozycjonowania stron w WebWave.

Jak widzisz, ten stereotyp jest niestety krzywdzący i niesprawiedliwy.

Hejterskie komentarze w popularnych artykułach: podsumowanie

Chciałem żeby było 8 powodów dla których ludzie nie lubią kreatorów, bo przewrócona ósemka to znak nieskończoności (taki ze mnie pomysłowy człowiek). Ale wymyśliłem tych powodów więcej, więc jest ich 9. Większość z nich przewija się w dyskusjach w sieci lub po prostu je znalazłem w komentarzach pod postami na grupach.

Znasz jeszcze jakieś problemy kreatorów lub stereotypy z nimi związane? Daj znać – chętnie je poznam i się do nich odniosę.

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

19 grudnia 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: