Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzy zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na:


Kreator WebWave.

Oferta. 

Materiały. 

Firma.

Zawsze starannie planujemy nowe funkcje dla kreatora WebWave. Jeśli masz jakieś sugestie, nad czym powinniśmy dalej pracować, śmiało skontaktuj się z nami przez e-mail lub zagłosuj na naszym forum

15 czerwca 2016

Imię i nazwisko autora

Research i kreatywne nastawienie - jak pomóc sobie stworzyć dobry projekt

W pracy każdego web designera pojawiają się czasem takie dni, podczas których projekt wprost „sam się robi”. Innym razem praca utyka w jednym punkcie i trudno pchnąć ją dalej. Podobnie jest z tematami – jedne „łykamy” od razu, inne okazują się dla nas kompletnie niestrawne. Jak więc można sobie pomóc stworzyć dobry projekt, kiedy okoliczności jakoś nam nie sprzyjają?

 

 

Dogłębny research

Research może się wydawać czymś tak oczywistym, że nie warto w ogóle się na jego temat rozpisywać. Niemniej jednak istnieje research i RESEARCH – pierwszy może zająć pół godziny, a drugi nawet kilka dni.  Jeśli pojawi się przed nami trudne zadanie, warto poświęcić na niego trochę więcej czasu niż zazwyczaj. Ponadto jeżeli szykuje nam się twardy orzech do zgryzienia, nim jeszcze przejdziemy do researchu, nie ma co szczędzić czasu na rozmowę z Klientem. Jeśli wystarczająco zaangażujemy się na tym etapie, poznamy jego potrzeby, i tym samym będziemy wiedzieć, jaki kierunek powinno obrać nasze przygotowanie.

 

Banalne i niebanalne inspiracje

Chyba nieodzownym elementem tworzenia każdego dzieła, niezależnie od tego czy jest to projekt pomnika, wizytówka czy strona www,  jest etap poszukiwań inspiracji. Tworząc witrynę internetową, naturalnie inspiracje można odnaleźć pośród innych branżowych projektów. Dużą pomocą jest ponadto znajomość bieżących trendów. Czasem jednak warto iść o krok dalej i spróbować poszukać natchnienia i zapalnika do działania w miejscach mniej oczywistych, np. za oknem. Spacer stworzy nam nie tylko możliwość znalezienia inspiracji w codziennym otoczeniu, ale być może także ułatwi zebranie myśli i opracowanie ogólnej koncepcji projektu. Web designerzy mogą również odnaleźć natchnienie w sztuce – zarówno tej współczesnej, jak i bardzo odległej. 

 

Dajmy sobie odetchnąć

Jeśli przed nami stoi ważne zadanie, do którego zdążyliśmy już się przyłożyć, ale mamy wrażenie, że praca nie idzie w dobry kierunku, warto dać sobie dzień, a nawet dwa dni odpoczynku od projektu (o ile deadline nam na to pozwoli). Być może przez ten czas nasz umysł zdąży wyłuskać najważniejsze założenia, a kiedy po przerwie ponowienie otworzymy komputer, do głowy przyjdą nam nowe pomysły, które pozwolą ulepszyć naszą wstępną koncepcję.

 

Pomocny feedback

Stare powiedzenie mówi „co dwie głowy to nie jedna”. Nie sposób się z nim nie zgodzić. Trudno wymagać od osób postronnych, aby bardzo angażowały się w projekt, za który to my jesteśmy odpowiedzialni, jednak trzeba pamiętać, że ludzie lubią wyrażać opinie i służyć poradami – na to zazwyczaj znajdują czas. Dlatego, kiedy praca tkwi w martwym punkcie, warto wyzbyć się oporów i zapytać koleżankę lub kolegę po fachu, co sądzą o naszej koncepcji. Mało tego, o spostrzeżenia i feedback, warto również prosić osoby całkowicie niezwiązane ze światkiem projektowania. Być może taka rozmowa pomoże nam postawić się w skórze przyszłego użytkownika witryny i zyskać nowe, świeże spojrzenie na powstający właśnie projekt.

 

Nieustanna nauka

Większość osób wie, co to znaczy być więźniem własnych przyzwyczajeń i nawyków. O ile w branży projektowania własny styl jest czymś mile widzianym, o tyle powielanie projektów hamuje rozwój i może przyczynić się do tego, że nasza praca po prostu zacznie się nam nudzić. Dlatego, aby nieustannie poszerzać horyzonty i nie pozwolić sobie utknąć w gniazdku utartych schematów, warto poświęcać czas na naukę. I nie mam na myśli tutaj jedynie wiedzy związanej z branżą marketingową. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą przydać nam się pozornie abstrakcyjne informacje na temat psychologii, czy architektury. Oczywiście, nie sposób być znawcą w każdej dziedzinie, ale pogłębianie wiedzy związanej z hobby lub pasją, może się nam bardzo przydać.

 

Porządek pracy… i wokół

Jeśli przychodzi taki moment, w którym mamy wrażenie, że nic dobrego z naszego projektu nie wyniknie, pora na porządki. Wiele osób uciekając od niewygodnego zadania, zabiera się za pranie, ścieranie kurzu, zmywanie okien, chociaż na co dzień wcale nie są czyścioszkami. O dziwo okazuje się, że taka strategia ma sporo sensu. W czystej i klarownej przestrzeni o wiele łatwiej zebrać myśli. Co więcej, w takim otoczeniu praca jest o wiele bardziej efektywna. Porządki można również potraktować mniej dosłownie i zająć się rozplanowaniem działania. Czasem rozłożenie twórczego procesu na etapy, pomaga w końcu zamknąć zadanie.

 

Projektowaniu stron internetowych, tak jak każdej innej twórczej profesji, daleko do pieczenia identycznych babeczek. Dlatego nie można oczekiwać od web designera, że zawsze będzie działać tak samo szybko, a jego projekty będą zawsze na tak samo znakomitym poziomie. Jeśli podczas pracy napotykamy schody, lepiej zrezygnować z projektowania „na siłę”, a dać sobie czas na zebranie myśli i odnalezienie inspiracji. Jeśli odpoczniemy i gruntownie przyłożymy się do projektu, efekt finalny może przejść nasze najśmielsze oczekiwania.

 


Milena Antoniak - content manager, kreatywna agencja marketingowa Scorise

Od kilku lat pisze opracowany pod kątem marketingowym content na strony internetowe, sklepy online i do newsletterów, podnosząc tym samym sprzedaż i budując pozytywny wizerunek firm w oczach klientów. Należy do zespołu agencji kreatywnej Scorise, która zajmuje się marketingiem internetowym – m.in. projektuje i wdraża strony, sklepy oraz aplikacje, zarządza kampaniami AdWords, opracowuje strategie i prowadzi komunikacje na kanałach social media.

Panel Webmastera

Zarejestruj się

Zaloguj się